Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Sistem internet/office

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
M-ar interesa si pe mine un calculator.

Cind o sa-l cumpar? Nu sint hotarit exact, dar, daca gasesc o oferta buna, in doua zile.

Magazin preferat: categoric EMAG datorita posibilitatii de retur. Altele ar fi MediaGalaxy/Altex, Domo, mai spuneti voi.

Folosire: internet/office. Configuratie: as dori un i5 (in ideea ca va rezista 4-5 ani), preferabil fara placa video dedicata. Hard diskul cit mai mic si mai prost, ca am SSD. As prefera sistem, pentru ca nu stiu sa asamblez componentele.

Fara sistem de operare.

Monitor existent, full-hd.

Ce parere aveti de sistemele all-in-one sau miniPC?

Multumesc.

#2
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Ptr internet/office nu cred ca ai nevoie de i5.

Edited by ipopovici11, 01 July 2015 - 07:30.


#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
pt ce ai tu nevoie te descurci excelent cu un i3 si de ce nu, chiar cu un Celeron/Pentium dual core cu core Haswell
sistemele mini nu pot fi modificate (adaugare de placa video, hdd suplimentar, etc) si sunt de obicei cu procesor, memorie, hdd de laptop, adica componente mai scumpe si mai lente decat echivalentul unui desktop deci ca bani iesi mai rau insa arata mai bine si ocupa mai putin loc
eu prefer desktop cu interior aerisit sa poti pune un cooler decent, o sursa care sa duca si o placa video, etc

#4
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Da, ma descurc si cu un Core 2 Duo T5200, pe care il am acum pe un laptop de 8 ani. Ideea e sa ai ceva mai bun, cu care sa te descurci si peste 4 ani. Nu ma grabesc, asa ca ma uit dupa un i5 la pret de i3. :)

Placa video sau hdd suplimentar nu voi adauga niciodata, iar hdd-ul nu ma intereseaza, n-am ce face cu el.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
in 5 ani de cand ai contul, tot n-ai invatat sa deschizi un topic pe forum.

i5 fara placa video? daca vrei de nou, cam greu sa mai gasesti asa ceva, pt ca tot de 5 ani se produc numai cu grafica integrata. nu inteleg cu ce te incurca daca are placa integrata.

cum au spus si colegii mai sus, daca iti trebuie doar pt net, si un i3 iti este de ajuns. voi insirati niste nume dar nu stiti ce este in spatele lor. aruncati banii pe fereastra efectiv.

pana la urma te hotarasti cand vrei sa-l cumperi si spui si un buget. ca asa iti putem recomanda niste stifturi la 2000 de lei si ele fac de fapt vreo 1200.

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
un Pentium/Celeron cu core Haswell este mult mai rapid decat Core2Duo
daca tu cauti i5 la pret de i3 atunci vei lua un i3 cu pret de i5 pt. ca i5 de laptop si sisteme mini sunt i3 cu nume de i5, singura diferenta fata de i3 este functia turbo
mai clar, i3 clasic este dual core cu HT, i5 clasic este cu 4 core insa de ceva timp au aparut i5 dual core cu HT adica exact i3 cu nume de i5

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014

View Postcosstica, on 01 iulie 2015 - 07:42, said:

Da, ma descurc si cu un Core 2 Duo T5200, pe care il am acum pe un laptop de 8 ani. Ideea e sa ai ceva mai bun, cu care sa te descurci si peste 4 ani. Nu ma grabesc, asa ca ma uit dupa un i5 la pret de i3. Posted Image

Placa video sau hdd suplimentar nu voi adauga niciodata, iar hdd-ul nu ma intereseaza, n-am ce face cu el.

adica de 8 ani ai o configuratie care inca face cu brio ceea ce ai nevoie, insa vrei sa arunci banii pe ceva cu nume si atat.

video integrat nu vrei, dar nici placa video nu vrei sa pui, te intreb, tu vrei sa-ti iei bibelou sau ceva functional?

ca idee, de cat este acel ssd? tu in calculatorul ala nu tii deloc date? sau le tii pe toate in C:\ ?

#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View Postcosstica, on 01 iulie 2015 - 06:36, said:

Folosire: internet/office. Configuratie: as dori un i5 (in ideea ca va rezista 4-5 ani), preferabil fara placa video dedicata.
---------------------------
Ce parere aveti de sistemele all-in-one sau miniPC?
majoritatea sistemelor all-in-one sau miniPC au placa video integrata in procesor

Edited by STARTREK1, 01 July 2015 - 08:19.


#9
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Pai stiam ca toate i5-urile au grafica integrata, voiam sa zic ca nu vreau placa video dedicata (ca nu ma joc). Credeam ca era evident, cum sa folosesti un sistem fara placa video de nici un fel? Posted Image

Mna, sistemul vechi mai merge, dar a inceput sa dea semne de oboseala. Memoria disponibila (free) e de multe ori zero, procesorul sta deseori la 100%, de astea. Si, cum am spus, doar intrebam. Poate prind o promotie buna...

Buget: in jur de 2000.

SSD-ul vechi e de 120G. Daca nu tii jocuri sau filme pe el, si daca nu faci editari video/Photoshop, e mai mult decit suficient. Mai am si un hard extern, pentru copii de siguranta.

Dany: stiu ca nu e neaparat sa-l iau acum, ca arunc niste bani pe fereastra, dar mai sint si alte chestiuni in joc, care nu tin de IT. Calculatorul nu ar fi pentru mine, ci pentru parintii mei...

Edited by cosstica, 01 July 2015 - 08:27.


#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
ai nevoie de un sistem facut din bucati pt. a putea monta SSD-ul;
cele gata asanblate sunt sigilate si pierzi garantia daca umbli in ele Posted Image
http://www.emag.ro/s...i/pd/DZ01GBBBM/

Edited by STARTREK1, 01 July 2015 - 08:31.


#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 06.09.2008
ia i3, ce naiba faci cu i5 in office...
Stau pe un pentium de acum 4 ani si inca ma descurc...

Nu vei gasi i5 la pret de i3 in vre-un magazin, procesoarele intel nu au reduceri ;)

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014

View Postcosstica, on 01 iulie 2015 - 08:27, said:

Calculatorul nu ar fi pentru mine, ci pentru parintii mei...

cu atat mai mult iti sugerez sa nu te arunci la nu stiu ce scheme de configuratii strong, atata vreme cat ai tai nu cred ca fac chestii prea solicitante la acel pc. oricat de emancipati ar fi, nu cred ca il folosesc la capacitatea maxima, hai sa fim seriosi.

de banii ramasi, mai bine le cumperi un cadou sau ii scoti undeva in oras. vor aprecia mai mult decat daca le spui ca au i5 in calculator.

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu ai nevoie de I5, nici macar de I3. in ziua de azi procesoarele sunt deja mult prea puternice penru ce nevoi are o persoana care nu se joaca si nu face editari sau mai stiu eu ce.

daca zici ca ai SSD, sistemul asta e foarte ok. poti sa renunti la HDD daca stii ca nu descarca si nu prea au informatii, dar nu-ti recomand daca ai banii.

am facut un sistem asemanator pt maica-mea (cu procesor chiar mai "naspa", dar cu ssd) si windows 8.1 zboara. net, filme, etc merg fara nici o problema.

poti sa le ceri ansamblare, dar sistemul de operare ti-l instalezi singurel.

ideea e sa iei un sistem din bucati si nu unul gata facut pentru ca cele facute au de obicei componente naspa, in special carcasa si sursa si placa de baza, astfel incat dupa o vreme s-ar putea sa cedeze sursa (din cauza fluctuatiilor de curent in special) sau sa iti faca galagie ventilatoarele sau mai stiu eu ce...

PS: un SISTEM nu ti-l iei de la emag (mai ales pe bucati) pentru ca nu prea ai motive sa-l returnezi (mai ales daca e facut pe baza unor sfaturi de la altii care se mai pricep).

Edited by shmu, 01 July 2015 - 09:15.


#14
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,711
  • Înscris: 06.07.2005
Subscriu la ce au zis colegii, i3 e mai mult decat suficient pentru ce iti trebuie tie. Nu vei avea probleme in aia 5 ani de care zici tu.

Edited by vimann, 01 July 2015 - 09:14.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcosstica, on 01 iulie 2015 - 06:36, said:

Folosire: internet/office.

View Postcosstica, on 01 iulie 2015 - 08:27, said:

Buget: in jur de 2000.

Bugetul ala este enorm pentru ce doresti sa obtii de la calculator.Sunt bani aruncati.Efectiv aruncati.
In cazul tau ar fi de luat in considerare si piata SH, unde cu cateva sute de lei (putine) gasesti exact ce-ti trebuie.

Edited by shmu, 01 July 2015 - 09:37.
prea multe randuri goale :)


#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postadisz, on 01 iulie 2015 - 09:16, said:

In cazul tau ar fi de luat in considerare si piata SH, unde cu cateva sute de lei (putine) gasesti exact ce-ti trebuie.
nu prea ar avea rost. la sistemul pus de mine, daca renunta la hdd ajunge pe la jumatea bugetului initial.

in plus, un sistem nou cu haswell se misca altfel fata de un sistem cu ivy spre exemplu, care desi merge ok pt ce are nevoie, parca ... meh... cand stii ca merge f bine un sistem nou + ssd, nu-ti vine sa mai recomanzi altceva.

#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postshmu, on 01 iulie 2015 - 09:12, said:

daca zici ca ai SSD, sistemul asta e foarte ok. poti sa renunti la HDD daca stii ca nu descarca si nu prea au informatii, dar nu-ti recomand daca ai banii.
este foarte buna recomandarea
eu tot un sistem asemanator am facut pt. mama mea, cu procesor Pentium cu core Haswell, am ajuns la 1100 ron in total pt. unitatea centrala care are si dvd-rw (inutil pt. mine dar ea are nevoie pt. nu stiu ce declaratii care se depun la finante pe cd sau dvd)
pot sa-ti spun ca merge impecabil la folosire de internet si office ba chiar am jucat si 2-3 jocuri ocazional si se misca acceptabil chiar si in jocuri
daca scad dvd de care nu cred ca ai nevoie si scad si hdd pt. ca spui ca ai deja ssd-ul atunci cred ca scazi la 900 ron iar cu o carcasa mai ieftina scazi pe la 800 ron (sursa e bine sa fie una buna, ca in link de mai sus)

Edited by Kroghy, 01 July 2015 - 09:48.


#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Parerea mea este ca upgradeul nu isi are rostul,fraza cu „memoria free este 0” indica alte chichite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate