Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sistem audio 5.1 pentru filme

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
Ce sistem audio 5.1 convenabil exclusiv pentru vizionare filme online imi recomandati?

Vreau sa il cuplez la TV LG LED 55LH5000. Momentan TV LG este legat la un sistem 2.0: receiver Pioneer SX-580 + 2 boxe de podea UNITRA 150 W 3 cai bass-reflex, la care mai sunt legate: magnetofon ROSTOV 105, dublu casetofon deck TECHNICS, pick-up TESLA SUPRAPHON HI FI, CD player SONY. Pioneer SX-580 nu are HDMI si TV LG este legat la acesta prin cablu scart-jack si in consecinta in boxele UNITRA nu se aude semnalul audio trimis de laptop DELL Vostro 3350 utilizat pentru vizionare filme online si cuplat prin cablu HDMI-HDMI la TV LG (semnalul audio de la filme se aude doar in boxele proprii TV LG).

Eu m-am orientat provizoriu la Sistem Audio 5.1 Pioneer receiver VSX 324 + Sistem Boxe HTP-073 care se gaseste la cca. 1100 lei, Sistem Audio 5.1 Yamaha HTR2866 + Sistem Boxe 5.1 NSPA40 la 1623 lei, Sistem audio 5.0 Receiver Denon AVR-X500 + Boxe Taga Harmony TAV-506 V.2 la 1759 lei, Sistem audio 5.2 Sony HT-DH550SAHI la 1900 lei sau Sistem audio 5.0 Receiver Harman Kardon 151 + Boxe Taga Harmony TAV-506 V.2 la 2083 lei:

http://www.emag.ro/s...3/pd/DBJ3JBBBM/
http://www.emag.ro/s...0/pd/D4ZHYMBBM/
http://www.emag.ro/s...6/pd/DMZ7CMBBM/
http://www.emag.ro/s...u/pd/D3GVQBBBM/
http://www.emag.ro/s...6/pd/D8L7CMBBM/

Mai am 3 Home Cinema 5.1 performante cuplate la alte 3 TV, dar as vrea sa incerc un sistem mai bun calitativ format din receiver + 6 boxe.

Multe multumiri anticipat si scuze daca tangential subiectul a mai fost atins.

#2
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu as merge pe Harman Kardon conectat prin optic neaparat, dar vad ca e cel mai scump dintre toate.
Are si conectivitate prin Android si Ios ceea ce e un plus in zilele noastre.

Edited by robylup, 01 July 2015 - 09:36.


#3
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
M-am gandit ca o solutie ar mai fi un receiver entry-level Yamaha sau Pioneer (cca. 1000 lei) + sistem boxe 5.1 de raft JBL (cca. 1000 lei).

Edited by RX65Red, 01 July 2015 - 09:54.


#4
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Eu nu sunt de acord cu boxele de raft, am avut vreo 2 seturi dar tot coloanele fac treaba mai buna. Acum depinde si ce vrei. Eu de ex am renuntat la un HT LG primit cadou, pretul de raft vreo 3000 de lei pentru un HT vechi Samsung cu coloane care il am de la nunta, ani de zile. Parerea mea, asculta inainte sa dai 2000 sau mai mult! S-ar putea  ce ai acum prin casa sa se auda mai bine.

Edited by robylup, 01 July 2015 - 09:58.


#5
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
Si eu am rezerve fata de boxele de raft, mai ales ca detin un HC 5.1 Samsung cu boxe de raft, altul tot Samsung cu 4 tall-boy (fata-spate) si in final un HT 5.1 LG cu 2 tall-boy (spate) si sunt diferente de auditie.

Singurul sistem de marca gasit de mine cu 2 tall-boy este Sistem Audio 5.1 Yamaha HTR2866 + Sistem Boxe 5.1 NSPA40 la 1623 lei:
http://www.emag.ro/s...0/pd/D4ZHYMBBM/

Mai sunt si boxele de podea Taga Harmony TAV-506 V.2, dar un reprezentant de la un magazin de specialitate le-a criticat din rasputeri si a afirmat ca recomanda mai degraba la acelasi pret un sistem boxe 5.1 de raft JBL.

Mi s-a recomandat de la un magazin de specialitate:

Receiver:
http://www.avmall.ro...er-vsx-329.html
http://www.avmall.ro...ha-rx-v379.html
http://www.avmall.ro...er-vsx-424.html

Boxe:
http://www.avmall.ro...cinema-610.html
http://www.avmall.ro...don-hkts-5.html

#6
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
yamaha+harman kardon, asta ar fi alegerea mea

#7
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
Am mai primit o oferta, dar foarte costisitoare:

https://www.avstore....?sort=price_asc
https://www.avstore....?sort=price_asc

#8
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
RX65Red, filmele alea online au sunet multichannel sau, cumva, doar stereo ?
Ca daca au doar sunet stereo, atunci iti dai seama ca strici orzul pe gaste cu un sistem 5.1...

Mai departe, ma amuza dezbaterea voastra despre boxele de raft versus boxe de podea.
De curiozitate, voi numiti boxe de raft plasticutele acelea cat pumnu', dotate cu cate-un limbric de difuzoras chinezesc, fullrange ?!!!
Pai nu, alea nu pot fi catalogate drept boxe de nici un fel, ci doar drept o sursa dubioasa de zgomot.
O boxa de raft e dotata cu mid bas de 13 - 20cm diametru + tweeter, filtre pasive si cantareste vreo 5 - 15kg, posibil mai mult decat toata tentativa aia de Home Cinema LG, Samsung si alte prostii.

Care este bugetul maxim in care doresti sa te-ncadrezi ? Altfel n-avem cum sa facem niste recomandari...

Fiecare sistem mentionat pana la postul #7 are hibele sale, cele de la postul #7 sunt din cu totul alta lume fata de cele mentionate anterior.
Dintre cele mentionate anterior, alegerea cea mai buna ar fi pachetul TAGA + receiverul Yamaha RX-V377 sau noul 379, caruia ii adaugi mai tarziu si-un subwoofer ca acele boxe de podea nu se descurca deloc bine cu basii.

#9
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
Chiar speram sa intrati pe topic, pentru ca am remarcat ca aveti multa experienta in domeniul audio.

Filmele online sunt intr-adevar stereo, dar din pacate sistemul meu actual 2.0: receiver Pioneer SX-580 + 2 boxe de podea UNITRA 150 W 3 cai bass-reflex nu are HDMI si in consecinta in boxele UNITRA nu se aude semnalul audio trimis de laptop DELL Vostro 3350 utilizat pentru vizionare filme online si cuplat prin cablu HDMI-HDMI la TV LG (semnalul audio de la filme se aude doar in boxele proprii TV LG).

M-am gandit sa achizitionez un sistem separat doar pentru auditii semnal sonor filme, dar nu vreau sa investesc mai mult de 2000 lei.

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu zic sa ramana binemersi  la unitra alea care le are sisa preia sunetul din iesirea de casca a TV-ului ca acolo are sunet din toate sursele si basta.
Nu se merita investitii suplimentare pentru mizerii de filme online cu coloana stereo comprimata vai mama ei.
Daca discutam de filme BD sau MKV-uri remuxate din BD original cu, coloane multicanal de calitate era alta treaba.

#11
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Protopopeus, on 01 iulie 2015 - 11:17, said:

RX65Red, filmele alea online au sunet multichannel sau, cumva, doar stereo ?
Ca daca au doar sunet stereo, atunci iti dai seama ca strici orzul pe gaste cu un sistem 5.1...

Mai departe, ma amuza dezbaterea voastra despre boxele de raft versus boxe de podea.
De curiozitate, voi numiti boxe de raft plasticutele acelea cat pumnu', dotate cu cate-un limbric de difuzoras chinezesc, fullrange ?!!!
Pai nu, alea nu pot fi catalogate drept boxe de nici un fel, ci doar drept o sursa dubioasa de zgomot.
O boxa de raft e dotata cu mid bas de 13 - 20cm diametru + tweeter, filtre pasive si cantareste vreo 5 - 15kg, posibil mai mult decat toata tentativa aia de Home Cinema LG, Samsung si alte prostii.

Care este bugetul maxim in care doresti sa te-ncadrezi ? Altfel n-avem cum sa facem niste recomandari...

Fiecare sistem mentionat pana la postul #7 are hibele sale, cele de la postul #7 sunt din cu totul alta lume fata de cele mentionate anterior.
Dintre cele mentionate anterior, alegerea cea mai buna ar fi pachetul TAGA + receiverul Yamaha RX-V377 sau noul 379, caruia ii adaugi mai tarziu si-un subwoofer ca acele boxe de podea nu se descurca deloc bine cu basii.

Normal ca sunt multichanel, nici nu stiu filme care sa mai fie stereo, poate doar cele piratate gen ts sau xvid. Dar chiar Mkv-urile de pe torente sunt multichanel.
Erau si acele anemice plastice in discutie pentru ca omul nu are buget de de mii de lei. Ce spui tu despre boxele de raft, cu incinta ca lumea, cu filtre si tweetere samd nu sunt chiar pentru orice, cu atat mai mult pentru o camera normala.
Sa stii ca sunt si HT-uri de luat in seama, de ex anticul meu Samsung, are 4 coloane plus una lunga de raft. cea lunga  si cele de doua frontale contin cate un tweeter si doua difuzoare, scot undeva la 130 w, sub de 100 w si cele spate doar tweet+ difuzor la 80w
Se vede ca iti cunosti partea audio, dar trebuie sa vb si de buget pana la urma  :)

Edited by robylup, 01 July 2015 - 11:39.


#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Si inca ceva: Poti seta din Laptop sa-ti scoata sunetul prin placa lui de sunet integrata si nu prin HDMI;astfel putand conecta Laptopul direct la Receiver printr-un cablu Minijack la RCA.
Repet ai solutii, si nu se merita investitia decat daca abordezi surse audio multicanal de calitate.

#13
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
Multumesc mult.

Deci daca inteleg bine, imi recomandati sa fac legatura dintre iesirea "headphones" TV LG cu Audio In (jack) de la receiver Pioneer sau conexiune laptop-receiver?

Edited by RX65Red, 01 July 2015 - 11:42.


#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 robylup, on 01 iulie 2015 - 11:36, said:

Normal ca sunt multichanel, nici nu stiu filme care sa mai fie stereo, poate doar cele piratate gen ts sau xvid. Dar chiar Mkv-urile de pe torente sunt multichanel.
Erau si acele anemice plastice in discutie pentru ca omul nu are buget de de mii de lei. Ce spui tu despre boxele de raft, cu incinta ca lumea, cu filtre si tweetere samd nu sunt chiar pentru orice, cu atat mai mult pentru o camera normala.
Sa stii ca sunt si HT-uri de luat in seama, de ex anticul meu Samsung, are 4 coloane plus una lunga de raft. cea lunga  si cele de doua frontale contin cate un tweeter si doua difuzoare, scot undeva la 130 w, sub de 100 w si cele spate doar tweet+ difuzor la 80w

Du-te la culcare.

#15
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 geo123, on 01 iulie 2015 - 11:40, said:

Du-te la culcare.
Tu dai sfaturi sa conecteze omul sistemul audio prin jack si pe mine ma trimiti la culcare?

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 RX65Red, on 01 iulie 2015 - 11:39, said:

Multumesc mult.

Deci daca inteleg bine, imi recomandati sa fac legatura dintre iesirea "headphones" TV LG cu Audio In (jack) de la receiver Pioneer?

Exact sau varianta din postul 12 in care nu mai setezi ca Default interfata audio HDMI ci pe cea integrata.

#17
RX65Red

RX65Red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.02.2011
Multumesc mult. O sa incerc cele 2 variante propuse.

In privinta filmelor vizionate accesez site-urile cu filme online subtitrate in limba romana.

Edited by RX65Red, 01 July 2015 - 11:47.


#18
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
RX65Red, va sa zica principala problema este aceea ca nu poti scoate sunetul din tv, pe care-l folosesti (la tv ma refer) doar ca transport intre laptop si receiver-ul Pioneer, corect ?

Pai si de ce nu cumperi frumos un DAC extern, precum acesta, scoti frumos sunetul din tv prin iesirea optica a acestuia, apoi conectezi receiver-ul Pioneer la DAC ?

Daca esti multumit de sunetul actualului sistem, atunci se pare ca nu mai ai nevoie decat sa investesti 160 de lei intr-un DAC care sa-ti scoata sunetul din tv si la o calitate mult mai buna decat ce poate DAC-ul integrat in tv.
Daca nu esti multumit de sunetul actualului sistem, atunci poti schimba receiver-ul cu un amplificator stereo, tot SH, la 300 - 500lei, de pe la Marantz, Yamaha, NAD (daca gasesti), Onkyo,etc., si cumperi o pereche de boxe de raft noi, cum ar fi Mission MX-2, Monitor Audio BX2, Indiana Line Tesi 260, Dali Zensor 3 si cu asta basta. Iti faci un sistem care-ti va oferi un sunet net superior oricaror plasticute cat pumnu' si te-nscrii si-n bugetul de 2000lei. Evident ca amplificatorul il vei lega la acelasi DAC propus.
Sau, daca esti iubitor de basi mai pronuntati, atunci optezi pentru o pereche de boxe de raft mai micute, cum ar fi Magnat Monitor Supreme 102, sau Monitor Audio MR1, Heco Victa 201, si adaugi un subwoofe cu intrari Hi-level, ca sa-l poti integra in cadrul sistemului stereo, care nu va avea iesire dedicata pentru sub si nici management de bas, urmand ca taierea dintre boxe si subwoofer sa cada in sarcina sub-ului.
Si in acest caz te poti inscrie in cei 2000lei, eventual mai plusezi un pic.

Nu in ultimul rand, de la Ploiesti pana la capitala e-o aruncatura de bat, de ce nu mergi la niste auditii, ca sa-ti faci o idee asupra modului in care se aude un sistem actual in bugetul propus ?!

Edited by Protopopeus, 01 July 2015 - 12:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate