Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

PNI 9001 vs PNI 8001

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
patratel

patratel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.06.2004
Prin amabilitatea domnului Marcel, am primit in teste statia PNI HP 9001 ASQ (pe care o voi si pastra).
Pentru ca nu prea am gasit posturi comparative intre modelele PNI 8001 si 9001 si pentru ca am acum ambele modele, pentru cei nehotarati, voi posta cateva idei.
Ambele statii vin ambalate foarte bine, in cutii din carton de calitate, in plus in interior avem suplimentar un ambalaj protector din polistiren expandat, foarte util la protectia impotriva socurilor si zgarieturilor.

Cutia de la 9001 este mai mare, mai incapatoare dar spre deosebire de cea de la 8001, nu a venit sigilata si infoliata.
In ambele cutii se gasesc:
- Manual de utilizare (destul de sumar, pentru cei care nu au mai avut statii dureaza ceva pana sa-si dea seama cum functioneaza toate reglajele).
- Microfonul identic si interschimbabil intre cele doua modele. Pentru gustul unora este cam usor, mie personal imi place si cred ca este doar chestie de obisnuinta.
- Suportul metalic cu suruburi, cel de la 9001 este mai lat, atentie, gaurile pentru suruburi nu sunt la fel, daca treceti de la 8001 la 9001 va trebui sa dati alte gauri prin masina.
- Cablul de alimentare bricheta, o nota buna pentru PNI, am inteles ca sunt statii care nu au in dotare acest adaptor pt. bricheta.
- Suruburi de fixare a statiei si a suportului de microfon, si cate o siguranta de rezerva.
- Spre deosebire de 8001, statia 9001 nu vine cu casca.
Statia PNI 9001 este mai lata si mai scurta decat 8001 si ambele au in partea din spate un radiator de aluminiu pentru racirea finalilor.
Ca putere de emisie prin masurare cu SWR-metrul si motorul masinii oprit, am obtinut urmatoarele valori in canalul 21:
NO 3 W, LO 1.5 W, HI 3W. De notat ca o putere reala se poate citi doar cu o sarcina artificiala.


Avantaje ale statiei PNI 8001 fata de 9001:
- Casca inclusa in pachetul cu care se livreaza statia.
- Pretul mai mic decat al statiei 9001. Diferenta de pret o puteti o puteti investi intr-o antena mai performanta.
- Design practic si minimalist, fara butoane inutile care sa te distraga de la condus.
- Dimensiuni ceva mai mici decat 9001.
- Consum de curent mai mic.


Avantaje ale statiei PNI 9001 fata de 8001:
- Ceva mai sensibila la receptie decat 8001, desi acest lucru este foarte relativ, mult mai importanta este o antena buna (recomand cu caldura Sirio Turbo 3000 Blue Line, rabatabila.)
- Posibilitatea de modificare a puterii de emisie.
- Buton ANL ( pentru anularea inaltelor)
- Buton scan.
- Un ASQ ceva mai avansat.

Ce nu-mi place la PNI 9001:
- Butonul de volum destul de mic si fragil, as fi preferat sa fie ca cel de schimbare a canalelor, eventual o rocada intre ele.
- Cablul microfonului este prea dur, de slaba calitate, acest amanunt trage intreaga statie inapoi dpdv al notei generale.
- Cum au observat si alti colegi, squelch-ul manual taie prea brusc si brutal.
- Lipsa posibilitatii de diminuare a luminozitatii ecranului. Era simplu de pus un DIM in trepte.

Ce nu mi se pare corect din partea celor de la PNI:
Statia PNI 9001 are 3 setari de putere a emisiei: 4 W implicit, 7 W cu setare din butoane si 10 W din jumperul intern.
Este ilegal sa emiti cu o putere mai mare de 4 W si PNI in mod corect precizeaza faptul ca utilizarea unei puteri mai mari de 4 W se face exclusiv pe riscul cumparatorului.
Eu am luat aceasta statie pentru a folosi aceste setari. Puteam foarte bine sa cumpar cu 150 de lei un amplificator de 20-50-100 de wati dar am preferat sa fie o singura cutiuta in masina.
Emisia cu 7 W sau cu 10 W este la fel de ilegala, nu inseamna ca esti mai putin pasibil de amenda daca emiti cu 7 W decat daca emiti cu 10 W; ambele setari se fac pe raspunderea exclusiva a utilizatorului. In schimb, PNI a decis sa puna un sigiliu pe carcasa statiei, care daca se rupe, se pierde garantia. Bineinteles ca am decis sa fac setarea de 10 W cu piederea garantiei aceasta este setarea care m-a determinat sa cumpar statia. Nu vreau sa influentez pe nimeni sa faca acelasi lucru, este decizia personala a fiecaruia.
Pe de alta parte, daca emiti cu 10 W sa zicem, emiti pe o raza de 10 Km (teoretic).
Toti cei care sunt in interiorul cercului cu diametrul de 20 de Km te vor auzi dar tu ii vei auzi doar pe cei care au statii de 4 W si care sunt in interiorul cercului tau cu raza de 4 Km (tot teoretic).
Mai important decat puterea de emisie a statiei este dimensiunea antenei. O antena buna si ieftina este PNI ML160, usor de reglat, cea mai buna in categoria ei de pret.
De asemenea propagarea este un fenomen inevitabil care pentru cei neexperimentati poate sa-i faca sa creada ca li s-a stricat statia sau a cazut antena de pe masina Posted Image


Ce mi-a placut la echipa PNI:
O idee foarte curajoasa in tara noastra, aceea de a da statia gratuit cu titlu de proba, cu posibilitatea de inapoiere in cazul in care utilizatorul este nemultumit.
In afara de reclama pe care firma o primeste in majoritatea cazurilor, exista si acel feedback ce poate duce la imbunatatirea produselor comercializate, lucru care este si in avantajul utilizatorilor.
In concluzie, ambele statii sunt best buy in categoria lor de pret, alegerea fiind influentata de caracteristicile fiecareia din statii.

Attached Files



#2
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006

 patratel, on 30 iunie 2015 - 13:42, said:

Ce mi-a placut la echipa PNI:
O idee foarte curajoasa in tara noastra, aceea de a da statia gratuit cu titlu de proba, cu posibilitatea de inapoiere in cazul in care utilizatorul este nemultumit.

Daca era o petarda de statie, nu aveau curaj s-o dea la testat.
Si eu am fost impresionat de calitatea ei.
Aproape ca as putea sa spun ca se comporta mai bine decat President Walker pe care-l folosesc.

#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@initiator
Bun review-ul. :)
Dar, oare nu se putea posta pe topicul dedicat statiei in cauza?
Intreb si io...

#4
patratel

patratel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.06.2004
Statiile sunt de fapt fabricate in tara marelui popor frate PRC (la fel ca 95% din electronicele pe care le avem acasa) si rebrenduite de PNI.
Parerea mea este ca e un lucru foarte bun atata timp cat ofera suport tehnic si garantie.

Attached Files


Edited by patratel, 30 June 2015 - 16:09.


#5
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
"Pe de alta parte, daca emiti cu 10 W sa zicem, emiti pe o raza de 10 Km (teoretic)" ... iar cu 200w ...200km? Da? ..(teoretic) ?

#6
patratel

patratel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.06.2004
@ pekiasan. Propagarea nu este direct proportionala cu puterea emisiei, dar tu stii asta. O luam ca pe un banc englezesc.

#7
Giriciuc

Giriciuc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2018
Ma poti ajuta si pe mine? Care e jumperul care trebuie schimbat ca sa o pot face de 10 w? Multumesc

#8
burcusch

burcusch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2010
Ne poate ajuta un coleg cu detaliile referitoare la Jumper-ii pt. modificarea puterii?
Pe net sunt descrise niste poze care nu mai pot fi gasite niciunde.
Multumim!

#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 patratel, on 30 iunie 2015 - 13:42, said:


Ce nu mi se pare corect din partea celor de la PNI:
Statia PNI 9001 are 3 setari de putere a emisiei: 4 W implicit, 7 W cu setare din butoane si 10 W din jumperul intern.
Este ilegal sa emiti cu o putere mai mare de 4 W si PNI in mod corect precizeaza faptul ca utilizarea unei puteri mai mari de 4 W se face exclusiv pe riscul cumparatorului.
Eu am luat aceasta statie pentru a folosi aceste setari. Puteam foarte bine sa cumpar cu 150 de lei un amplificator de 20-50-100 de wati dar am preferat sa fie o singura cutiuta in masina.
Emisia cu 7 W sau cu 10 W este la fel de ilegala, nu inseamna ca esti mai putin pasibil de amenda daca emiti cu 7 W decat daca emiti cu 10 W; ambele setari se fac pe raspunderea exclusiva a utilizatorului. In schimb, PNI a decis sa puna un sigiliu pe carcasa statiei, care daca se rupe, se pierde garantia. Bineinteles ca am decis sa fac setarea de 10 W cu piederea garantiei aceasta este setarea care m-a determinat sa cumpar statia. Nu vreau sa influentez pe nimeni sa faca acelasi lucru, este decizia personala a fiecaruia.
Pe de alta parte, daca emiti cu 10 W sa zicem, emiti pe o raza de 10 Km (teoretic).
Toti cei care sunt in interiorul cercului cu diametrul de 20 de Km te vor auzi dar tu ii vei auzi doar pe cei care au statii de 4 W si care sunt in interiorul cercului tau cu raza de 4 Km (tot teoretic).
Mai important decat puterea de emisie a statiei este dimensiunea antenei. O antena buna si ieftina este PNI ML160, usor de reglat, cea mai buna in categoria ei de pret.
De asemenea propagarea este un fenomen inevitabil care pentru cei neexperimentati poate sa-i faca sa creada ca li s-a stricat statia sau a cazut antena de pe masina Posted Image

Eu nu am inteles nimic din bucata asta de text...Ce nu iti place tie la PNI pana la urma?

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Postarea colegului patratel este de acum trei ani si jumatate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate