Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Sfat achizižionare amplificator stereo buget 2.000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
vioxxx

vioxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2009
Salutare tuturor!
Am ajuns la acel stadiu al existenţei mele în care am constatat că nu mă mai mulţumesc să ascult muzică pe un banal sistem audio 5+1 ci că doresc să o ascult pe un sistem stereo performant format dintr-o pereche de boxe + amplificator stereo integrat. Altfel spus: adio "bubuială", bine ai venit sunet de calitate! Ce doresc este ceva suficient de puternic, dar fără a-mi dispera vecinii de bloc, dar mai ales care să sune foarte clar, armonios, un sunet cu adevărat de înaltă fidelitate. Voi folosi sistemul într-o sufragerie de bloc de dimensiuni medii (5X4 metri) şi nu pentru a da discotecă Posted Image, sursa va fi placa audio a computerului (Creative Sound Blaster) dar şi un eventual cd/dvd player dedicat pe care-l voi achiziţiona ulterior. Genurile muzicale ascultate vor fi absolut toate, de la clasică până la heavy/death/doom metal  (bine, fără manele, totuşi!).

În urma unor căutări şi lecturi intense pe forumurile şi magazinele de specialitate de pe internet (România + Italia) m-am oprit asupra a două modele de boxe care, din câte am putut afla, sunt performante şi foarte bune la raportul preţ-calitate (condiţia este ca boxele să nu depăşească 2.000 lei). Am exclus alte modele mai performante decât acestea dar care depăşesc mult bugetul de care dispun (de exemplu Dali Zensor 5 sau Wharfedale Diamond 155).

Cele două modele de boxe între care vreau să aleg sunt:
Indiana Line Tesi 560 http://www.jack-fi.r... calitate italiană, fabricate la Torino, pe acestea mi le poate aduce cumnatul în august pentru doar 410 euro direct de la producător Posted Image
Dali Zensor 3, făcute la mama lor în Danemarca Posted Image   https://www.avstore....q=Dali Zensor 3
Teoretic avantajul modelului Indiana ar fi că sunt boxe de podea, ceva mai puternice, iar modelul Dali ar avea atuul calităţii şi rafinamentului daneze renumite în toată lumea.

Două sunt întrebările mele:
1.Pe care dintre cele două modele de boxe mă sfătuiţi să le iau şi pe baza căror criterii/argumente solide?  (la preţ le pot lua la fel, după cum observaţi!);
2.Ce amplificator stereo competitiv, care să nu depăşească 2.000 RON (mă rog, se acceptă acolo 100-200 lei în plus) şi care să fie perfect compatibil, să se "integreze" armonios în sistem cu boxele amintite, mi-aţi recomanda? Cu DAC, fără DAC? Am citit foarte mult despre modele de la Yamaha, Marantz, Onkyo, NAD, Denon, Pioneer, Rotel dar nu sunt expert şi nu mă pot decide deloc...

Vă mulţumesc anticipat, apreciez comentariile şi sfaturile tuturor, mai ales pe cele ale cunoscătorilor în domeniu şi cu atât mai mult pe ale celor care au avut de-a face efectiv cu sculele respective căci, vorba aia, teoria este numai una dar practica are multe variabile Posted Image

Edited by vioxxx, 30 June 2015 - 13:46.


#2
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Felicitari pentru initiaiva vioxxx !

Oricare dintre cele doua alegeri ale tale sunt foarte bune, insa, daca pretul iti permite, atunci mergi pe Tesi 560. Ai zis ca asculti toate genurile de muzica asadar ma gandesc ca mai intalnesti si melodii cu bas mai mult sau maiputin excesiv pe-acolosi vrei sa-l simti cat mai aproape de "adevar".
Pe de alta parte, daca nu tii neaparat la basi adanci, atunci gasesti varianta de raft din seria Tesi, respectiv Tesi 260, boxe excelente pentru pretul lor, indiferent din ce punct de vedere le apreciezi, la vreo 1300lei, la noi, in Romania.

In ceea ce priveste amplificarea, nu te lasa in baza placii de sunet Creative, ci cauta o solutie cu un DAC mai adecvat cerintelor tale, o solutie foarte Ok si care se potriveste de minune cu oricare model de boxe mentionate anterior, este Marantz PM6005, cu DAC integrat, la vreo 2000lei.
De fapt, atunci cand te hotarasti sa cumperi efectiv, cauta pachete gata configurate de catre comerciant fiindca iesi cu un discount substantial decat daca le cumperi separat.
De exemplu uite aici un pachet foarte bun pentru clasa entry-level si cam ce reducere comporta. Acel amp Puro 800 este echivalentul lui Marantz PM6005, avand si el DAC integrat.
Pe de alta parte, pachetul format din Zensor 3 + Marantz PM6005 este unul deja arhiconsacrat, cu care nu dai gres, insa, evident, nu vei avea basii unor boxe de podea.
Un alt pachet cu care n-ai cum sa dai gres este acesta. Boxele Mission sunt extrem de performante la banii ceruti pe ele, iar amplificatorul e cat se poate de Ok, cu DAC integrat si el si chiar cu Bluetooth apt-X.

Una peste alta, cel mai bun sfat pe care-l poti obtine este acela de-a merge tu insuti la niste auditii, intr-un showroom (vezi aici o lista) pentru ca numai asa vei fi convins c-ai facut cea mai buna alegere in bugetul tau.

Edited by Protopopeus, 30 June 2015 - 15:03.


#3
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
La 5x4 metri sincer sfatul meu e ca nu e musai boxe standfloor - cauta unele amp-uri cu DAC integrat - vei avea rezultate mult mai bune decat cu creative ala.

#4
vioxxx

vioxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2009
Mulţumesc pentru răspunsuri. Probabil acele boxe Dali ar fi suficiente la actualul living dar mă gândesc şi eu la treaba cu profunzimea bass-ului şi la varianta unui eventual spaţiu mai mare (ulterior). La amplificatoare am mai citit multe review-uri bune despre Yamaha A-S501 şi Yamaha A-S700, mă întreb care ar fi cea mai bună variantă dintre acestea două de la Yamaha, Marantz PM6005 sau acel amplificator de la Indiana din pachetul recomandat de Protopopeus şi boxele Tesi 560, respectiv Zensor 3. Îmi va fi cam greu să merg într-un showroom, locuiesc într-un orăşel situat foarte departe de de un showroom dar poate voi trece în curând prin Bucureşti ...
Aştept şi alte opinii, toate cele bune!

#5
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Ca posesor de Dali Zensor 3 amplificate de un Nad 326 nu pot decat sa-ti recomand aceasta combinatie. Ascult intr-o sufragerie de bloc comunist 18 m2 . Boxele se descurca foarte bine pe pop,rock,metal chiar si clasica (jazz ascult mai putin). Bassul este pronuntat (nad-ul sa traiasca )dar nu overwhelming, rezultatul find  unul foarte muzical,placut usor warm.
Ti-as recomanda insa un dac dedicat . A fost o mare diferenta trecerea de la asus xonar dx la arcam rpac.
Ps: pentru un pret optim decembrie black friday. (Am dat 1250 ron boxe si 1300 amp).

Edited by Slayermtg, 01 July 2015 - 08:57.


#6
vioxxx

vioxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2009
În privinţa boxelor şi amplificatorului voi face un drum în Bucureşti la un showroom şi voi alege "la faţa locului", iau acum în calcul şi alte variante de boxe (Wharfedale Vardus VR-400 şi Heco Victa Prime 702), n-ar strica însă să-mi spuneţi care ar fi de preferat dintre modelele acestea şi modelele pe care mergeam iniţial de la Indiana Line şi Dali şi cu care model de amplificator s-ar "pupa" mai bine aceste boxe ;)

Am acum o altă nelămurire. Cu care variantă aş obţine, măcar teorertic, rezultate mai bune în privinţa calităţii sunetului: amplificator cu DAC încorporat (gen Yamaha A-S501) sau amplificator fără DAC (gen Yamaha A-S500) şi un DAC separat (ceva gen arcam rpac, pare a fi foarte bun dar e al naibii de scump :D , eventual alte modele mai ieftine care să merite dacă ştiţi). M-ar interesa să cuplez la amplificator, pe lângă boxe, şi TV smart TV dar şi placa audio a calculatorului, eventual un ulterior CD sau DVD player de calitate aşa că, la o primă vedere, mie mi-ar suna mai practic varianta de amplificator cu DAC încorporat dar aş dori opinii din partea celor care se pricep. Apreciez orice opinie argumentată, mulţumesc anticipat!

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Rezultate mai bune cred ca obtii cu amplificator pur sange simpu + DAC bun Dedicat.
Acum nu stiu ce urmaresti exact de la boxe dar daca pe langa calitate te intereseza sa sune si tare afla ca inafara de indiana restul sunt destul de puturoase chiar daca calitatea sunetului este mai buna.
Eu unul nu prefer incinte cu SPL initial sub 91db sau amp-uri lesinate.
AS500 detin eu si suna destul de bine intr-o camera obisnuita de dimensiuni ca ale tale.
Intr-un living mare situtia nu mai e asa buna; eu ascult mai tot timpul la nivel mare  si imi plac basii scurti si precisi.

#8
vioxxx

vioxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2009
După îndelungi căutări şi lecturi pe forumurile respectabile de afară (gen what hifi, crutchfield etc.) înclin să aleg un amplificator Yamaha A-S500 (raport preţ-calitate excelent, un ampli foarte "versatil" şi echilibrat în sunetul pe care îl livrează - îl pot lua cu 300 euro din Italia) căruia îi voi adăuga un DAC de calitate.
Singurul (mare) inconvenient este acela că acest model de amplificator nu mai este disponibil în marile showroomuri din România - cel puţin asta am văzut eu în căutarea din această dimineaţă - deci îmi va fi practic imposibil să-l "ascult" live legat la diferite boxe în showroom. Din câte am citit el s-ar înţelege bine cu unele modele de boxe de raft precum Monitor Audio Bronze BX2 sau Dali Zensor 3.

Cu mulţumiri anticipate aş dori - de la toţi cei care au folosit acel model de ampli sau cei care se pricep în domeniu - să-mi recomandaţi modele de boxe de maxim 2500 lei care să "meargă" armonios în cuplu cu acest model de amplificator, atât bookshelfuri dar şi (mai ales) boxe de podea. Este foarte important acest lucru deoarece despre A-S500 cei de la What Hi-Fi spun că nu prea face casă bună cu boxele "dure" (harsh, în engleză) - recunosc, nu prea pricep ce vrea să zică asta, s-o fi referind la boxe mai de "bubuială" de genul Magnat Monitor?  Posted Image

Edited by vioxxx, 05 July 2015 - 08:53.


#9
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Sunetul Yamaha este un sunet mai bright. Inclin sa cred ( my humble opinion) ca nu fac casa buna cu Monitor Audio (acestea fiind tot spre bright). Rezultatul s-ar putea sa fie un sunet obositor la auditii mai indelungate.  Mergi insa si asculta macar 501 daca nu gasesti 500-le. Nu cred sa fie vreo diferenta la sound intre ele.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Voiai sa zici Magnat Monitor...

#11
vioxxx

vioxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2009

View Postedigee, on 06 iulie 2015 - 11:03, said:

Voiai sa zici Magnat Monitor...

Aşa este, scuze ;)

Într-un final m-am decis să aleg "sculele" la faţa locului, după ce voi asculta "live" mai multe variante de boxe şi amplificatoare. Cred că, după cum spuneaţi şi unii dintre voi, cel mai fair este să asculţi cu urechile tale şi să alegi ceea ce-ţi place. Drept urmare, în cel mai scurt timp posibil voi organiza un "raid" pe la unul-două showroomuri din Bucureşti şi voi decide la faţa locului care este varianta potrivită pentru nevoile mele "audiofile" ;)  Vă mulţumesc tuturor pentru recomandări şi informaţii!

Edited by vioxxx, 06 July 2015 - 14:29.


#12
vioxxx

vioxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2009
În cazul în care cineva ar fi interesat: am fost vineri în Bucureşti într-un showroom, am ascultat şi am ales. Am ales combinaţia Dali zensor 3 + Yamaha A-S501 (deşi mi-au plăcut destul de mult şi combinate cu Marantz PM6005) şi acum mă felicit pentru că sună, într-adevăr, excelent în livingul meu de 20mp. Sistemul sună foarte bine legat la placa de sunet Creative Extreme SoundBlaster dar mai bine, cu mai puţine distorsiuni sau "noise" legat de un multimedia player Western Digital TV Live cu HDD de 1TB încorporat. Sunet destul de natural şi echilibrat şi pe înalte, şi pe medii, chiar şi basul mi se pare suficient (oricând pot lega şi un subwoofer la acest Yamaha dacă e ceva...) Chiar şi unele mp3-uri la 192 kbps sau peste sună foarte bine pe acest sistem! Chiar şi sunetul mp3 sau dolby digital din unele filme vechi sună mulţumitor prin acest sistem, mai bine decât prin boxele TV-ului. Recomand acest pachet stereo pentru cei ca mine: începători într-ale domeniului HiFi cu pretenţia de a asculta un sunet de calitate şi nu bubuială într-o încăpere de maxim 25mp!
Un singur necaz am: nu am reuşit, deocamdată, să scot prin sistemul stereo sunetul de pe un Smart TV Samsung UE40H6400, am încercat şi prin ieşirea optică a TV-ului (cablu optic la optic), şi prin ieşirea RCA a TV-ului (cablu RCA la RCA) dar pur şi simplu nu se aude nimic în boxe, sistemul nu pare a primi deloc semnal audio de la TV, deşi din TV am selectat la difuzoare modul ieşire audio dar absolut nimic, sau poate că sistemul nu decodează sunetul ieşit din TV (PCM scrie acolo în setările audio ale TV-ului)? Ceva idei sau alte variante prin care să pot scoate totuşi sunetul din TV prin sistemul stereo?
Mulţumiri anticipate, s-auzim de bine!!!

#13
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Felicitari sa le stapanesti cu placere! De sunetul Dali sunt indragostit si eu :)

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Dali suna destul de rafinat in banii aia insa au un randament de Cacao.Pentru cine nu asculta in forta or fi bune.
Cel mai probabil e nevoie si de SUB pentru ceva bas consistent, mai ales ca ai 3db atenuare pe capete.

#15
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Atentie ca iesirea digitala de la unele televizoare nu este este activa cand sursa AV este externa pe HDMI si uneori nici pentru fisiere USB, actioneaza numai din receptia tunerului tv intern.

#16
vioxxx

vioxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2009

View PostFC72, on 13 iulie 2015 - 13:08, said:

Atentie ca iesirea digitala de la unele televizoare nu este este activa cand sursa AV este externa pe HDMI si uneori nici pentru fisiere USB, actioneaza numai din receptia tunerului tv intern.

Nici pe RCA nu a mers. Alte idei mai aveţi? (nu de alta dar eu unul mi-am epuizat limitatul bagaj de cunoştinţe în domeniu :D )

#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
RCA alea de care vorbesti cel mai probabil sunt intrari.
Mai poti incerca scart si iesirea de casti care functioneaza garantat 100% din orice sursa.

#18
vioxxx

vioxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.02.2009

View Postgeo123, on 13 iulie 2015 - 14:26, said:

RCA alea de care vorbesti cel mai probabil sunt intrari.
Mai poti incerca scart si iesirea de casti care functioneaza garantat 100% din orice sursa.

Amplificatorul nu are scart deci presupun că te referi la scartul din TV conectat la intrarea pentru căşti din amplificator?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate