Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

pareri Nutribullet

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Salut,

Vreau sa cumpar un Nutribullet sau ceva similar si va rog sa ma ajutati cu impresiile voastre. Varianta de 600W costa 500 lei, iar varianta de 900 W inca nu a ajuns in Romania si costa pe ebay cam 850 lei.

Cum se comporta aparatul? Isi face treaba ? In cat timp se uzeaza lamele? etc. Am luat tzepe cu alte "bunaciuni" de la teleshopping......

Din ceea ce vad TV si pe unele site-uri, se pare ca poate sa zboare si pe luna :)

Multumesc mult !

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Iti iei doua belndere la banii aia

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ala e un simplu blender. Vad ca ei il promoveaza pentru fructe si legume, dar daca vrei sa bei sucuri sanatoase nu vei vrea sa folosesti un blender din asta din mai multe motive
- viteza mare duce la arderea enzimelor
- lamele metalice oxideaza sucul
- in loc de suc iese pireu (nu-ti iese ca in reclama decat daca pui abundent apa)

Insa e adevarat ca in banii aia nu gasesti un storcator specializat prea bun.

Edited by Mizu, 30 June 2015 - 11:18.


#4
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Ai nevoie de un storcator la rece , gen Moulinex Infini Press Revolution ZU5008, care s-ar incadra in bugetul tau

#5
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Eu am un asfel de aparat, primit cadou ca de cumparat nu-l cumparam nici daca era gratis!
E bun, face treaba pentru care a fost facut, adica acea de blender.
Si asta pentru ca ... este un blendeeeer!
E ca orice alt blender de 200 de lei. De fapt si asta e 200 de lei. Restul este ...
Dar am sa te las sa descoperi ce este de restul.
Si chiar nu are nici o problema. In afara de pret.
Dar daca iti place si ai bani e alegerea perfecta.

#6
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Pireu=un oras in Grecia
piure=fructe/legume pasate ;)

#7
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Deci nu merita banii? Storcator de fructe am deja si nu sunt multumit de el (acum am unul sigilat si fiindca cel "vechi" tocmai mi-a fost inlocuit de emag).

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Tu de ce vrei sa iei nutribulletul de fapt? Ce te-a atras la el?
Daca vrei sucuri de fructe/legume cauta un storcator cu melc. Ti s-a recomandat si mai sus unul in aceeasi bani.
Ai aici un intreg topic dedicat storcatoarelor: http://forum.softped...2#entry17450882

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Esti dependent de adaugarea apei in el, altfel nu ajunge la lame tot continutul paharului, dar chiar si asa iese o pasta in loc de suc. Ideea e ca blender gasesti mai ieftin.

#10
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Nu-l vreau doar pentru sucuri de fructe, ci pentru amestecurile formate din suc + pulpa + seminte diverse.



Cum spuneam, luasem deja un storcator de fructe insa am fost dezamagit de el si l-am schimbat imediat in ideea ca o sa-l vand

- fructele si legumele trebuiau taiate in bucatele mici ca sa poata fi stoarse, nu ca sa intre pe teava ...
- semintele trebuiau extrase din fructe (ex: din mere) deoarece blocau/imbatraneau prematur aparatul (cf. cartii tehnice !)
- de multe ori trebuia sa opresc aparatul ca sa rearanjez mixtura din vas, mai ales cand era vorba de morcovi si sfecla rosie cruda
- 4-5 piese care trebuiau spalate dupa fiecare utilizare- ramanea mult suc in resturi (le storceam cu mana in pahar)- curgea sucul spre motor.

Ca sa fac un suc imi lua vreo 30 minute.
Din cate vad eu, la Nutribullet se spala doar 2 elemente si accepta atat fructe cu seminte, cat si legume legume mai tari (morcovi, sfecla).

Sigur, nu ma astept sa toace nuci normale si nuci de cocos, ci doar mere, morcovi, kiwi, capsuni (proaspete sau congelate), fructe de padure, frunze diverse (urzici).


LE: cu sfecla cruda a fost dezastru total - foarte putin suc, foarte multa mizerie in jur, aparatul patat cu suc rosu etc.

#11
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006

 nelu1086, on 01 iulie 2015 - 11:16, said:


- fructele si legumele trebuiau taiate in bucatele mici ca sa poata fi stoarse, nu ca sa intre pe teava ...
- semintele trebuiau extrase din fructe (ex: din mere) deoarece blocau/imbatraneau prematur aparatul (cf. cartii tehnice !)
- de multe ori trebuia sa opresc aparatul ca sa rearanjez mixtura din vas, mai ales cand era vorba de morcovi si sfecla rosie cruda
- 4-5 piese care trebuiau spalate dupa fiecare utilizare- ramanea mult suc in resturi (le storceam cu mana in pahar)- curgea sucul spre motor.
Ca sa fac un suc imi lua vreo 30 minute.

Esti sigur ca ala e storcator?
Din descriere pare mai mult o drujba ruseasca.

#12
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Pai e cam drujba, desi arata bine si are afisaj digital.... E cumparat de aici.
Model: Star-Light DPJ-800W

LE: review-ul meu negativ nu a fost publicat acolo.

Edited by nelu1086, 02 July 2015 - 17:19.


#13
ducipalu

ducipalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.12.2007
un blender vandut la un pret urias
eram tentat si eu sa iau la femeie ca tare ma batea la cap.il gasisem in UK la 70 de lire, ca doar nu era sa dau de nebun 700 de lei cat cer excrocii pe la noi.
bafta mea a fost ca o colega de-a ei si-a luat si i l-am cerut imprumut pentru o zi sa vad ce poate face.
blender si atat.
am pus exact aceleasi ingrediente in nutribullet si in blenderul meu Bosch MSM65PER, de 750 w, luat de la emag de black friday cu 159 lei (acum am vazut ca e 199). am adaugat aceeasi cantitate de apa si am apasat pe butoane.
au iesit sucuri absolut identice.
o fi bun nutribulletul, dar face acelasi lucru ca un blender vandut la un pret corect de 150-300 lei. Singurul avantaj e ca are paharul ceva mai mare. Dar nu cred ca asta e un argument care sa faca sa merite banii. cu al meu, ies lejer 2 cani de zeama, arhisuficient pentru consum o data. si, in plus, nu ia decat 15-20 de secunde ca sa faca zeama.
mai bine un blender de calitate decat asa ceva.
sunt mai multumit cu Bosch-ul meu, mai ales ca are si mixer. si face terci orice pun in el - migdale, nuci, alune, seminte etc.
atasez si o poza cu minunea nutribullet si blenderul meu de 159 lei.
un singur lucru mi s-a parut ok - cartea de retete, dar nu e suficient ca sa justifice diferenta de pret. O sa o xeroxez. si inca ceva. materialele si finisajele sunt lucioase si frumos stralucitoare
gospodinelor, nu dati banii pe prostii. reclama e sufletul comertului

si poza, uitasem
https://www.dropbox....215250.jpg?dl=0

Edited by ducipalu, 12 January 2016 - 22:37.


#14
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
Il am deja de-o luna, nevastuica-mea care ma trimitea vesnic sa-i iau prajituri, inghetata, ciocolata....ei da, a renuntat definitiv la toate dulciurile enumerate mai sus.
Asta de cind a dat de gustul smoothies-urilor; si asta doar cu o banana, ceva iaurt cu 0,1% grasime, un mar, scortisoara, ghimbir, si-un kiwi.
Retetele sunt limitate doar de imaginatia utilizatorului;
Eu, mai gras fiind, merg pe amestecuri detox, d-alea verzi, cu spanac, broccoli, telina, seminte de in si caju.
Vreau sa spun ca, cu exceptia pestelui care ramine rege,  deja am uitat de mincarea gatita. Soata, intr-o luna a scapat de 2 kile si asta fara sa vrea! Eu...mai fac excese, tot in jurul chintalului ma invirt Posted Image
Ideea este ca-l puteti gasi muuult mai ieftin la alte firme care profitind de reclama asidua (pe bani multi) facuta de importatorul oficial, isi permit sa-l vinda la jumatate de pret, asa cum l-am luat si eu. La jumatate, chiar merita !

@ducipalu Ai dreptate in ceea ce priveste fructele moi...nu exista absolut nici o diferenta intre un blender chior si Nutribullet, dar la radacinoasele nefierte, cum ar fi telina, pastirnacul sau morcovul...te rog sa ma scuzi, orice blender normal e...varza (ca sa ne mentinem in zona legumicola), inclusiv Bosch-ul tau.Posted Image
Pe cind 'proastioara' cum il alinta sotia, e rege, doar cu un minim de apa le transforma in crema, ceea ce nu-i de nebagat in seama in cazul unei diete naturiste.

Edited by costidraghia, 26 February 2016 - 09:37.


#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Pentru sucuri modelul asta de storcator bate la fund orice Nutribullet....

#16
costidraghia

costidraghia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 12.01.2009
@Clovis Fara urma de indoiala, asa este, mai ales ca Nutribullet nu face sucuri...
Se multumeste doar cu shake-uri, smoothie-uri si pireuri din abslotul orice vegetala, pentru sucuri s-au inventat aparate dedicate.

#17
SamuraiJerk

SamuraiJerk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.04.2005

 costidraghia, on 26 februarie 2016 - 09:25, said:

Ideea este ca-l puteti gasi muuult mai ieftin la alte firme care profitind de reclama asidua (pe bani multi) facuta de importatorul oficial, isi permit sa-l vinda la jumatate de pret, asa cum l-am luat si eu. La jumatate, chiar merita !

@costidraghia, poti sa spui la ce pret l-ai luat (in lei) si de unde? mersi

#18
cojy

cojy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.05.2007

Quote

Ideea este ca-l puteti gasi muuult mai ieftin la alte firme care profitind de reclama asidua (pe bani multi) facuta de importatorul oficial, isi permit sa-l vinda la jumatate de pret, asa cum l-am luat si eu. La jumatate, chiar merita !

Da, asa am luat si eu, unul de la cei care-l vand la juma de pret. Si a fost ca-l filmuletul asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mo_vvEe2MlA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (search "REAL NUTRIBULLET vs FAKE UWAGA" pe Ytube daca nu se afiseaza link-ul)
Noroc ca am incercat pe cel de la TV la un prieten, l-am returnat pe cel cumparat aiurea (abia dup'aia am aflat ca avea 10 mii de rotatii fata de cel de la TV care are 20 de mii RPM) si mi-am luat pe cel despre care vorbim. Eu am 1-2 smoothie-uri preferate, nu foarte complexe dar nevasta-mea face minuni cu el. Face un humus de te lingi pe degete. Cat despre faptul ca trebuie sa pui apa (pun mai degraba lapte), nu vad ce e asa de deranjant avand in vedere ca atat fructele cat si legumele au apa la greu in compozitia lor. Ideea e ca nu mai folosesc deloc storcatorul. Mi se rupea sufletul sa arunc atat de multa pulpa. Ca sa nu mai zic ca ptr un pahar de suc, spalam la el de-mi ieseau ochii, am avut cosmaruri cu sita aia. Asta in 10-15 secunde face smoothie-ul. Mie mi se pare un aparat bun. Il amm de un an jumat, sper sa ma tina cat mai mult.

Edited by cojy, 04 November 2016 - 21:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate