Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Problema executie programe in windows xp

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cezar666

cezar666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.08.2008
Buna ziua, am intalnit pe recent o problema pe un sistem mai vechi 1 gb Ram, procesor un amd athlon 3000+, etc. Am instalat windows xp service pack 2 ( asta il aveam pe un cd) am instalat corect toate driverele etc, insa la unele programe nu functioneaza executabilul prin care incerc sa le instalez gen uttorent, eclipse, java, etc. Imi poate oferi cineva o solutie ? Inca nu am gasit nimic functional pe internet. Multumesc.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
memorie prajita, hdd pe duca, virusi..
da in ce sens "nu functioneaza"?
mesaje de eroare apar?

Edited by aeon, 30 June 2015 - 11:10.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Instaleaza de aici Service Pack 3 pentru Windows XP si apoi toate update-urile primite prin Windows Update.
Pe urma iti vor functiona executabilele.

View Postaeon, on 30 iunie 2015 - 11:10, said:

memorie prajita, hdd pe duca, virusi..
da in ce sens "nu functioneaza"?
mesaje de eroare apar?
Cel mai probabil programele cer neaparat Service Pack 3. Sau poate e un Windows piratat cu f***ul.

Edited by Hider141, 30 June 2015 - 11:12.


#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ori windows XP sp2 pirat;
ori programele necesita SP3;
ori componente in PC defecte.

#5
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
da ce pretentii ai de la un junghi care are ram mai putin cat un telefon ieftin ? e vechi n-ai ce sa ii faci. altul.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e chiar aşa. PC-ul meu din 2003, cu 512 MB RAM (Win XP SP2), funcţionează şi în prezent cu aplicaţiile uzuale de la vremea respectivă - Office 2003 de exemplu. Da, dacă îi pun Office 2007 începe să gâfâie ca un pensionar. Aplicaţiile care mergeau şi atunci, merg şi acum, ca atunci. Procesorul este un AMD XP 2600+.
Acel PC se află acum la ţară, îl folosesc numai când ajung acolo şi atunci destul de rar (prefer mai mult să stau la aer). N-a mai fost curăţat de vreo 5 ani şi tot atâtea ierni au trecut peste el. Încă funcţionează.
Un telefon ieftin (mă rog, depinde ce înţelegem prin ieftin) poate avea mai puţin de 1 GB RAM disponibili pentru a rula aplicaţii (1 GB fiind memoria totală instalată).
Însă iniţiatorul se referea la uTorrent.

Edited by PSC, 30 June 2015 - 11:49.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postiulian0512, on 30 iunie 2015 - 11:19, said:

da ce pretentii ai de la un junghi care are ram mai putin cat un telefon ieftin ? e vechi n-ai ce sa ii faci. altul.

II dai tu banii? Ca numai sfaturile nu cred ca-l ajuta sa-si schimbe computerul. Daca nu-i dai, stai in banca ta.

#8
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Ultimul JDK 8, zice ca ar rula de la Win7 in sus.

Edited by Werewolfc, 30 June 2015 - 12:48.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde de sursele care oferă kiturile de instalare. Kiturile însele pot fi "defecte".

#10
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Ai putea sa incerci sa instalezi versiunile mai vechi ale acestor programe. Vezi daca mai face la fel.

View Postiulian0512, on 30 iunie 2015 - 11:19, said:

da ce pretentii ai de la un junghi care are ram mai putin cat un telefon ieftin ? e vechi n-ai ce sa ii faci. altul.

Daca omul e multumit si isi face treaba cu el asa cum e, de ce sa-si ia altul ?
Eu am nokia cu butoane din simplul motiv ca sunt multumit de el. Are deja 6 ani. Sa-l schimb pe principiul ca e vechi si n-am ce-i face ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate