Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

sfaturi protectie caseta audio

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Salutare.
As dori sa-mi dati niste indicatii despre pastrarea unei casete audio, adica banda magnetica sa fie timp indelungat cu informatia pe ea.
Am o caseta care am ascultat-o din martie, nu chiar in fiecare zi, dar des, doar pe un Panasonic

SA-AK18 5 CD Changer, Dual Tape Deck, Radio. De cateva ori pe

(doua-trei ori) un casetofon de masina Ford, pe un Panasonic RX-D12 si pe un Samsung pick-up si deck.
Vreau sa stiu daca sunt casetofoane bune si ca nu deformeaza banda, desi m-am uitat la banda si nu e cu nimic pe ea si nici deformata.
Inca o chestie, la un moment dat am incercat sa curat banda, cu un bat de ureche nefolosit si cu putina apa. Credeti ca e ok? Ca vad ca doar un pic se infunda sunetul, atat.
Ok, multumesc mult. Astept sfaturi.

P.S. Inca ceva, m-am uitat un pic la banda si se vedeau niste lini , trei linii, una dupa alta, care se vad doar la lumina. Credeti ca e in regula cu caseta aia?

Edited by stefx_player_tape, 30 June 2015 - 10:45.


#2
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 08.10.2007
Dacă ții foarte mult la informația prezentă pe casetă, transfer-o pe suport digital. În timp, orice ai face, banda magnetică tot se deteriorează.

Edited by ammazon, 30 June 2015 - 10:55.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cred ca e de la sinte inteles ca ar trebui sa treci pe format digital.
2. Daca infromatia de pe caseta nu exista in fromat digital, o poti transfera.
3. Cele 3 linii deja implica probleme la banda magnetica (daca imi aduc aminte corect din tinerete).

#4
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Ok, Bine, am albumul respectiv remasterizat. Problema e ca, eu fiind colectionar, muzica asta nu a aparut pe cd. Nu dau nume artist/album.

Legat de cele trei linii, s-ar putea ca aceasta caseta sa le aiba, din cate imi amintesc. Poate asa e din fabrica, fiindca am mai multe casete de la acea firma si toate sunt asa. Dar de retinut ca sunetul la toate este excelent.

Eu stiu ca linii punctate (mai ales pe prima linie si ultima sa zic asa) aduc probleme: infundatura sau balbaiala la caseta. Dar repet, acele linii doar la lumina se vad si de abia le poti percepe.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
tine casetele intr-un loc ferit de razele soarelui si cu mediu uscat si cat mai departe de orice aparat electric/electronic - campu electro-magnetic distruge iremediabil inregistrarea
nu mai incerca sa cureti banda de la caseta http://forum.softped...a/#entry5006008

#6
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Ok, multumesc. Mizerica aia era un punct negru (nu de culoarea benzii) si cu un pic de praf. In doua locuri. La ascultare era asa - un pic se auzea. Deci sigur nu e legat de banda casetei.

Sa inteleg ca aceste campuri electro magnetice sunt la radio, boxe. In fine, caseta o tin intr-o cutie de carton inchisa, undeva in spatele cartilor din biblioteca mea, ocupa un loc de o carte. Cred ca e ok locul ala. Caseta o tin doar in cutia de plastic. Am terminat de acultat... direct in cutie.

Edited by stefx_player_tape, 30 June 2015 - 11:10.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 stefx_player_tape, on 30 iunie 2015 - 10:42, said:

la un moment dat am incercat sa curat banda, cu un bat de ureche nefolosit si cu putina apa. Credeti ca e ok?
Foarte rau ai facut.
Pe banda de celuloid (sau ce o fi ea) e aplicat un strat magnetic. Se va exfolia sigur daca l-ai udat.

Am patit cu o banda de magnetofon care a fost udata si s-au lipit spirele intre ele. La derulare s-a cojit foarte rau.

#8
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Nu s-a exfoliat! Noroc mare! Am ascultat-o acum. Nu are nimic. Nu s-a decolorat. Pur si simplu nimic. Inseamna ca e o banda de calitate buna?

#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Renunta la casete. Trece inregistrarea in format digital (mp3, ogg) la un bitraj cat mai bun.
... si nu iti mai face atatea probleme. Eu am casete pe care nu le-am scos din cutii de 10 ani si cred ca inca mai merg.

#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 08.10.2007
Merg și după 10 ani însă în momentul în care le vei folosi, vei constata că vor lăsa depuneri pe capul de redare și calitatea audio se va diminua.


Inițiator, dacă ești melancolic din fire și îți place să asculți muzică de pe casete audio, (recunosc că și eu fac asta destul de des), salvezi conținutul în format digital apoi îl rescrii pe casete audio de câte ori ai nevoie. Important e să păstrezi sursa nealterată.

Edited by ammazon, 30 June 2015 - 12:16.


#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cred că o cutie din aluminiu ar fi un mediu bun pentru a ecrana față de radiațiile magnetice/electromagnetice exterioare.

Edited by Digix, 30 June 2015 - 12:03.


#12
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006

 Digix, on 30 iunie 2015 - 12:02, said:

Cred că o cutie din aluminiu ar fi un mediu bun pentru a ecrana față de radiațiile magnetice/electromagnetice exterioare.

Sau de plumb ?

#13
stefx_player_tape

stefx_player_tape

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.05.2015
Va multumesc pentru toate sfaturile! AAA... OK DIGIX, AMICE! Mi-am adus aminte de tine de la Istoria Rock-ului Romanesc.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Si periodic trebuie derulate ,altfel se duce oxidul de pe o spira pe alta a benzii/casetei. Auzi acele " inceputuri false" la melodii daca nu faci asta.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 edigee, on 30 iunie 2015 - 17:18, said:

Si periodic trebuie derulate ,altfel se duce oxidul de pe o spira pe alta a benzii/casetei. Auzi acele " inceputuri false" la melodii daca nu faci asta.
Oxidul e depus doar pe partea ce trece prin fata intrefierului capului de redare.
Doar informatia magnetica trece de la o spira la alta. Stratul de oxid ramane intact.
Derularea trebuie sa o faci doar o data. Nu inainte si inapoi sa ajunga in pozitia initiala.
Am patit eu cu cateva benzi de mag Orwo ce erau "trase" mai tare. Nu intelegem de ce se aude ecoul la inceput, banda fiind intacta

#16
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 stefx_player_tape, on 30 iunie 2015 - 10:42, said:

Salutare.
As dori sa-mi dati niste indicatii despre pastrarea unei casete audio, adica banda magnetica sa fie timp indelungat cu informatia pe ea.
Am o caseta care am ascultat-o din martie, nu chiar in fiecare zi, dar des, doar pe un Panasonic
SA-AK18 5 CD Changer, Dual Tape Deck, Radio. De cateva ori pe
(doua-trei ori) un casetofon de masina Ford, pe un Panasonic RX-D12 si pe un Samsung pick-up si deck.
Vreau sa stiu daca sunt casetofoane bune si ca nu deformeaza banda, desi m-am uitat la banda si nu e cu nimic pe ea si nici deformata.
Inca o chestie, la un moment dat am incercat sa curat banda, cu un bat de ureche nefolosit si cu putina apa. Credeti ca e ok? Ca vad ca doar un pic se infunda sunetul, atat.
Ok, multumesc mult. Astept sfaturi.

P.S. Inca ceva, m-am uitat un pic la banda si se vedeau niste lini , trei linii, una dupa alta, care se vad doar la lumina. Credeti ca e in regula cu caseta aia?

De siguranta transforma informatia in WAV si pune-o pe un DVD.Iar pastrarea benzilor in cele mai bune conditii se face introducandu-le intr-o cutie metaliza (benzile profesionale de la vechile studiouri sunt pastrate in cutii de metal, la fel si pelicula de film).In felul asta nu va fi afectata nici de undele electromagnetice din jur.Din timp in timp(o data la 3 luni) deruleaza casetele apoi pune-le inapoi in cutia de metal(individual, fiecare banda in cutia ei).Daca nu le derulezi mult timp iar in jurul lor apare un camp electromagnetic, din cauza suprapunerii pe straturi banda va prelua informatie de la stratul invecinat si vei avea informatia cu delay.In orice conditii vei pastra benzile, in ani(zeci de ani) isi va pierde semnificativ din proprietati.daca vrei informatia neaparat pe caseta, transform-o in WAV, pune-o pe un DVD cum am spus mai devreme iar de acolo o poti pune pe casete/benzi( "matrite" )noi cand se deterioreaza.

Edited by buncar, 02 July 2015 - 20:50.


#17
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

 buncar, on 02 iulie 2015 - 20:48, said:

Din timp in timp(o data la 3 luni) deruleaza casetele apoi pune-le inapoi in cutia de metal(individual, fiecare banda in cutia ei).
Asta daca ai vreo 10-15 casete. Eu am peste o mie si mi-ar trebuie vreo 2 zile sa le tot derulez non stop. Posted Image

Casetele e bine sa le pastrezi in cutiile lor si derulate pana la capat ca sa nu intre praful in ele, ca prafu le omoara.

#18
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 Motanu13, on 03 iulie 2015 - 14:27, said:

Asta daca ai vreo 10-15 casete. Eu am peste o mie si mi-ar trebuie vreo 2 zile sa le tot derulez non stop. Posted Image

Casetele e bine sa le pastrezi in cutiile lor si derulate pana la capat ca sa nu intre praful in ele, ca prafu le omoara.
Da, in cutiile lor iar cutiile lor sa le pui intr-o cutie metalica.Daca le lasi doar in cutiile lor, in timp informatia va fi afectata de diversi factori.
Cat despre faptul ca ai 1000 de casete....da, e o problema cu derulatul :) cumpara-ti derulatoare de casete, pe vremuri erau :) poate mai gasesti, derula o caseta de 60 de minute in 15-20 de secunde.
Si eu am avut multe informatii pe casete dar le-am trecut in digital acum vreo 10 ani pe toate.Unele din ele(casete) le mai am, si sunt cu probleme toate(le-am tinut in carcasele originale, din plastic, in dulap)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate