Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Banca amana viramentul creditul la timp la vanzator

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
tiger

tiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.02.2005
Doresc sa cumpar un imobil cu un credit ipotecar - 15% avans de la mine. Am facut toate demersurile necesare, iar in momentul in care dosarul a fost aprobat ne-am intalnit cu vanzatorul si un reprezentant legal al bancii la notar. Eu am achitat avansul din surse proprii si am facut contractul de vanzare-cumparare. Apoi, am semnat contractul de credit prin care banca se angaja ca in termen de 10 zile lucratoare sa vireze aportul de 85%. La finele termenului care e astazi, banca amana plata pe motiv ca ulterior semnarii actelor au gasit o problema juridica legata de cotele indivize din drumurile de acces la imobil, cote care sunt in posesia asociatiei de proprietari la care eu teoretic am aderat prin cumpararea imobilului.

Ce e de facut? Eu teoretic trebuie sa ma mut azi din chiria unde stau, dar nu sunt sigur ca banca o sa-si respecte obligatia si o sa plateasca vanzatorul pana la urma...

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca banca a semnat contractul care prevede ca va plati la o anume data si nu plateste , te-ai scos. Da-i in judecata pentru nerespectarea contractului comercial . Repejor la avocat . Invoca pierderea avansului , pierderea pozitiei , pierderea apartamentului si tara-i in tribunale. Daca aveau vreo problema trebuia sa o discute inainte de semnarea contractului .
Daca nu au semnat ...atunci te-ai ars . O sa pierzi avansul si apartamentul .

#3
beatricecojocaru

beatricecojocaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.06.2015

View Posttiger, on 30 iunie 2015 - 09:43, said:

Doresc sa cumpar un imobil cu un credit ipotecar - 15% avans de la mine. Am facut toate demersurile necesare, iar in momentul in care dosarul a fost aprobat ne-am intalnit cu vanzatorul si un reprezentant legal al bancii la notar. Eu am achitat avansul din surse proprii si am facut contractul de vanzare-cumparare. Apoi, am semnat contractul de credit prin care banca se angaja ca in termen de 10 zile lucratoare sa vireze aportul de 85%. La finele termenului care e astazi, banca amana plata pe motiv ca ulterior semnarii actelor au gasit o problema juridica legata de cotele indivize din drumurile de acces la imobil, cote care sunt in posesia asociatiei de proprietari la care eu teoretic am aderat prin cumpararea imobilului.

Ce e de facut? Eu teoretic trebuie sa ma mut azi din chiria unde stau, dar nu sunt sigur ca banca o sa-si respecte obligatia si o sa plateasca vanzatorul pana la urma...

Buna,
Trebuie in primul rand sa afli daca la momentul analizei dosarului s-au depus mai multe extrase de informare ( pentru apartament, loc de parcare, cota indiviza). In cazul in care aceste documente au fost depuse, nu exista o problema jurica ci doar una de intarziere a unuia dintre extrasele de informare , respectiv a cotei idivize.

In mod normal, dezvoltatorul sau vanzatorul trebuie sa stie aceste aspecte legate de virarea sumei din credit cu conditia indeplinirii coditiei cu privire la extrasele si intabularea in favoarea bancii. Te poti muta in apartament fara nici o problema, daca te intelegi cu vanzatorului. Extrasul pentru cota indiviza fiind doar o chestiune de timp.

#4
tiger

tiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.02.2005
Nu pot sa mai stau in chirie, de la 1 Iulie vine altcineva. Situatia e critica.

Da, banca a semnat impreuna cu mine acordul de creditare in ziua in care am fost la notar (acum 10 zile) si eu am facut plata avansului de 15%.
Tot atunci am facut si contractul de vanzare-cumparare cu vanzatorul. Totul a fost facut la notar, cu cele 3 parti (cumparator, vanzator, reprezentant banca de fata) cu acte legalizate, etc. Am stampila bancii pe contractul de credit.

La momentul analizei dosarului s-au dat catre banca toate documentele solicitate, ca urmare dosarul de credit a fost si aprobat. Ulterior aprobarii si semnarii contractului de credit, cand tot ce mai trebuia banca sa faca era sa vireze banii, acestia s-au trezit ca ei nu au ipoteca pe drumul de acces si amana plata.

De 3 zile sun la ei si primesc acelasi raspuns: "100% pana la finele zilei o sa aveti un raspuns, si ca acesta o sa fie favorabil" ...insa acest lucru cam "pute"

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
fara suparare, dar deschizand un topic pe forum nu va grabi banca sa faca mai departe demersurile, iar pe langa asta, de ce nu ai rabdare? adica aia iti spun sa astepti si tu incepi sa te iei de ei?

invata sa ai rabdare!!!!!!!

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mai suna in banca si intreaba daca cele 10 zile sunt bancare sau calendaristice. Desi nu prea se zice (nici n-am intalnit persoane care sa se planga de intarziere, desi la tine e termenul limita azi si pot vira oricand), bancile opereaza, la nivel de plati, in zile bancare (adica lucratoare). Vezi si tu pe la ora 4 ce zic si da-ne si noua un raspuns (o sa ma intereseze si pe mine subiectul in urmatoarele luni).

#7
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Daca intr-un contract nu se specifica zile lucratoare [bancare], atunci sunt zile calendaristice.
Nu conteaza cu ce ''zile'' lucreaza banca.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@alexei, un an bancar are 360 zile (nu am vazut/auzit sa se fi modificat numarul la 365), de asta am recomandat sa fie sigur ce inseamna zilele alea.

#9
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Vorbeste cu vanzatorul si banca si fa domle un act aditional la contract cu prelungirea cu x zile a datei limita de virare a banilor.

Cu actul ala in buzunar, sunt sigur ca vanzatorul te va lasa sa te muti in apartament inca de maine/

View PostJurasikMan, on 30 iunie 2015 - 09:55, said:

Daca banca a semnat contractul care prevede ca va plati la o anume data si nu plateste , te-ai scos. Da-i in judecata pentru nerespectarea contractului comercial . Repejor la avocat . Invoca pierderea avansului , pierderea pozitiei , pierderea apartamentului si tara-i in tribunale. Daca aveau vreo problema trebuia sa o discute inainte de semnarea contractului .
Daca nu au semnat ...atunci te-ai ars . O sa pierzi avansul si apartamentul .

NU chiar s-a scos, pentru ca problema lui nu e sa dea banca in judecata, ci sa se mute incepand de azi-maine.

Un proces cu banca dureaza mult si baietii aia au niste departamente juridice cu experienta, care pot trage de timp foarte multa vreme, chiar daca e evident o cauza in care in mod normal ar pierde.

NU asta este interesul lui in acest moment.

#10
tiger

tiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.02.2005
Va multumesc la toti de raspunsuri.

Termenul de pe contract e de 10 zile lucratoare, si ele s-au implinit. Am fost la banca sa discut cu ei fata in fata, pana acum avand doar discutii telefonice. Mi s-a promis o rezolvare azi pana la ora 15:00.

#11
tiger

tiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.02.2005
S-a rezolvat, s-au virat si incasat banii. Banca mi-a dat mari emotii la faza asta, pe viitor o sa am grija sa iau in calcul si aceste situatii neprevazute. Din ce am inteles, in sucursala unde am discutat eu e primul caz de acest gen, deci a fost o exceptie. Oricum, nu doresc la nimeni sentimentul ca poti ramane de maine fara locuinta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate