Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Nelămurire poză CV-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
invalid

invalid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.06.2009
Înțeleg că angajatorul face regulile atunci când își prezintă oferta de angajare și e dreptul lui să aleagă criteriile, dar nu pricep logica pentru care îți cere poza la CV sau ți se reproșează la interviu faptul că nu ai adăugat o poză afurisită de 3×4 pe pagina CV-ului. Nu am aplicat pentru un post de model, nu voi avea contact direct cu potențiali clienți, voi sta opt ore în fața unui monitor și a câtorva colegi și colege. Postul era valabil pentru m/f. Chiar nu văd ce rost au formalitățile astea. Voi v-ați adăugat poza de buletin la CV?

Edited by invalid, 29 June 2015 - 23:19.


#2
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015

 invalid, on 29 iunie 2015 - 23:18, said:

Înțeleg că angajatorul face regulile atunci când își prezintă oferta de angajare și e dreptul lui să aleagă criteriile, dar nu pricep logica pentru care îți cere poza la CV sau ți se reproșează la interviu faptul că nu ai adăugat o poză afurisită de 3×4 pe pagina CV-ului. Nu am aplicat pentru un post de model, nu voi avea contact direct cu potențiali clienți, voi sta opt ore în fața unui monitor și a câtorva colegi și colege. Postul era valabil pentru m/f. Chiar nu văd ce rost au formalitățile astea. Voi v-ați adăugat poza de buletin la CV?
Daca angajatorul "cauta " o secretara ? Una buna ? de @ula?
Nu crezi ca pentru el este utila o fotografie? o prima impresie ?
Doar in constitutia statelor unite zice ca discriminarea este interzisa .

#3
clasic04

clasic04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.09.2009
Fiecare firma isi rezerva dreptul de asi selecta angajatii. Probabil unul dintre criteriile de angajare a acelei firme este si aspectul fizic.

#4
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Se pune accent din ce in ce mai mult pe aspectul fizic. si de aceea vor si poza.

Unui coleg i-au zis dupa ce l-au angajat ca daca nu avea poza la CV nu il selectau pentru interviu.

Edited by chaosss, 29 June 2015 - 23:34.


#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 invalid, on 29 iunie 2015 - 23:18, said:

Voi v-ați adăugat poza de buletin la CV?

Da, e si normal. Sunt oameni care vor sa stie cum arata persoana pe care o vor invita la interviu. Sunt cazuri cand iti poti face o prima impresie numai privind o poza ( o imagine face cat 1000 de cuvinte) Sunt unii care isi pun cv uri completate de altii si nici macar n-au fata de asa cv in sensul ca is abia veniti de pe camp dar in cv se exprima academic.
Sau poate pur si simplu, oamenii care vor sa te angajeze, vor sa stie daca esti o persoana agreabila si pe care o vor in colectivul lor. Din pacate, uneori aspectul conteaza. La extrema cealalta, am vazut si am avut colege care aratau extraordinar de bine insa in cap..echo... probabil erau puse acolo doar de ornament si pt prestarea unor servicii fata de superiori.

#6
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015

 chaosss, on 29 iunie 2015 - 23:34, said:

Unui coleg i-au zis dupa ce l-au angajat ca daca nu avea poza la CV nu il selectau pentru interviu.
Daca poate demonstra asta, atunci " colegul " tau este castigator . Este discriminare .
Angajatorul nu are dreptul sa selecteze angajatii decat dpdv profesional .
Faptul ca este se sex masculin sau feminin, ca-i grasa sau negrotei , nu este un criteriu de descalificare a unui pretendend la un job scos la concurs .
Daca cineva, vrea sa angajeze o puicuta blonda , cu cracii pana la luna, este liber sa o faca, dar nu in mod public .
Zic si eu, nu cunosc legislatia muncii din romania , dar asa imi pare mie moral .

#7
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Nu, nu e normal, cu exceptia meseriilor  in care look-ul e un criteriu de baza.

#8
clasic04

clasic04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.09.2009

 relive, on 29 iunie 2015 - 23:40, said:

Angajatorul nu are dreptul sa selecteze angajatii decat dpdv profesional .

Unde scrie asta? De exemplu: am un post liber in firma. chem pentru interviu 10 persoane. se pare ca din cele 10 persoane una singura se incadreaza dpdv profesional pentru ceea ce am eu nevoie. dar nu imi place mutra lui/ei. ma poate obliga cineva sa il angajez? cu siguranta ca nu.

 Purpura, on 29 iunie 2015 - 23:42, said:

Nu, nu e normal, cu exceptia meseriilor  in care look-ul e un criteriu de baza.
Ca nu e normal e una, ca e dreptul angajatorului de asi selecta angajatii e alta.

Edited by clasic04, 29 June 2015 - 23:49.


#9
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015

 clasic04, on 29 iunie 2015 - 23:47, said:


Unde scrie asta? De exemplu: am un post liber in firma. chem pentru interviu 10 persoane. se pare ca din cele 10 persoane una singura se incadreaza dpdv profesional pentru ceea ce am eu nevoie. dar nu imi place mutra lui/ei. ma poate obliga cineva sa il angajez? cu siguranta ca nu.
Mai gandeste-te un pic .
Daca, TU, cel care ai un loc liber in firma ,ai fi de fapt un mare mahar platit din bugetul de stat ?
Ai mai putea refuza persoana respectiva care se incadreaza dpdv profesional, dar nu-ti place mutra ei ?
TU, patronache, esti fix acelai fel de persoana juridica ca si angajatorul bugetat .
Faptul ca in romania nu se aplica legile si ca exista inca sofei cu permis de conducere valabil care au impresia ce ei nu trebuie sa dea prioritate pietonilor, sau ca pot face cine stie ce alte dracovenii le mai trec prin cap, nu inseamna ca esti doamne, doamne , scobarat din ceruri in cartierul berceni din capitala romaniei .
mai dureaza pana ajunge romania in randul tarilor cat de cat destupate la minte , pina atunci ne zbatem in mocirla zilnica in care fiecare se descurca cum poate .

#10
invalid

invalid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.06.2009

 clasic04, on 29 iunie 2015 - 23:32, said:

Probabil unul dintre criteriile de angajare a acelei firme este si aspectul fizic.

 chaosss, on 29 iunie 2015 - 23:34, said:

Se pune accent din ce in ce mai mult pe aspectul fizic. si de aceea vor si poza.
De ce? Asta nu pricep. Profitul companiei tale nu merge direct proporțional cu aspectul fizic al angajatului. Dacă mergi după logica asta riști foarte bine să pierzi o persoană valoroasă.

 A10, on 29 iunie 2015 - 23:35, said:

Da, e si normal. Sunt oameni care vor sa stie cum arata persoana pe care o vor invita la interviu. Sunt cazuri cand iti poti face o prima impresie numai privind o poza [...]
Sau poate pur si simplu, oamenii care vor sa te angajeze, vor sa stie daca esti o persoana agreabila si pe care o vor in colectivul lor.
Asta nu ține. Nu poți să faci un profil psihologic al unei persoane doar după un portret mic și pixelat.

Mi-e prea lene să traduc acum paragraful ăsta, dar presupun că-l înțelegeți. Este luat de pe un site din străinătate, unde se anunță mai multe posturi vacante. De mai multe ori am văzut acest fragment lipit, la firme diferite și mi se pare cât se poate de normal.

CompaniaX continually seeks to advance the principles of equal employment opportunity to all applicants and employees. As such, CompaniaX does not discriminate on the basis of race, color, religion, sex, national origin, age, mental or physical disability, or status as a protected veteran. This policy applies to all personnel activities and conditions of employment.


N-am văzut asta niciodată în țară.

Edited by invalid, 30 June 2015 - 00:20.


#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
@invalid: teoria e teorie, am trecut prin cateva firme ce se laudau cu princiipile lor alese insa dupa cateva luni in cadrul lor, am vazut si realitatea. Stii si tu povestea cu "afara e vopsit gardul inauntru i leopardu"  Am lucrat intr-o companie cu reguli occidentale aplicate in stil romanesc... Regulile erau ok, ca si unele legi din romania. problema apare cand fiecare le aplica sau le interpreteaza in modul in care ii avantajeaza pe ei.
Ca sa scurtam povestea, daca nu ai nimic de ascuns, fa o poza sau roaga pe cineva (pozele selfie nu fac o impresie prea buna in CV) si aplic o la CV si vezi ce sanse ai.
Daca citesti cateva ore articolele de pe ejobs sau site urile de recrutare, o sa observi ca deja e un adevarat cult, traditie, ritual in a citi cutare reactii ale candidatilor, deja au dat o in paranoia cu toate formatele lor, inclusiv tinuta (personal merg intotdeauna la interviuri intr o tinuta obisnuita, fara cravate dar nici in izmene. o pereche de blugi, pantofi sa se potriveasca si o camasa lejera dar aranjata. Nu incerc sa le arat ce bine imi sta imbracat in mire insa nici ca la fotbal. Oamenii maturi trec peste tiparele astea cu tinuta exemplara..asta daca nu s prea snobi.
Din pacate, tu ca si candidat, tre sa le faci mofturile daca vrei sa te angajezi..lasand la oparte legile si regulile, e plina tara de legi si reguli care nu se respecta. Traim in realitatea de zi cu zi.

Bafta

#12
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 clasic04, on 29 iunie 2015 - 23:47, said:


Ca nu e normal e una, ca e dreptul angajatorului de asi selecta angajatii e alta.

Ok, reformulez. Nu e legal si angajatorul ar trebui sa aiba probleme cu legea daca face dracii dintr-astea.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 clasic04, on 29 iunie 2015 - 23:47, said:

Unde scrie asta? De exemplu: am un post liber in firma. chem pentru interviu 10 persoane. se pare ca din cele 10 persoane una singura se incadreaza dpdv profesional pentru ceea ce am eu nevoie. dar nu imi place mutra lui/ei. ma poate obliga cineva sa il angajez? cu siguranta ca nu.
Atat timp cat nu intra la discriminare, este ok. Dar daca se poate demonstra ca discriminezi... ai (sau ar trebui sa ai, ca in tarile cu apa calda) ceva probleme.

#14
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
conteaza si aspectul. pana la urma e dreptul lor sa ceara ce criterii vor. nu?

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Atat timp cat dreptul lor nu este superior dreptului meu la un tratament egal din acest punct de vedere. Repet, termenul "cautat" este discriminare.

#16
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
[ http://1.bp.blogspot.com/-wf2tLt5Fs1o/VNT9pRk_hmI/AAAAAAAAEQU/xBV8u8V6J6I/s1600/salvador%2Bcaragea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]mmm,ce ziceti,il angajati?

#17
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 dexterash, on 30 iunie 2015 - 01:52, said:

Atat timp cat dreptul lor nu este superior dreptului meu la un tratament egal din acest punct de vedere. Repet, termenul "cautat" este discriminare.

poti argumenta discriminarea? ti s-a zis ca nu esti angajat ca nu arati nu stiu cum? faptul ca au cerut si o poza nu demonstreaza asta.

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 relive, on 29 iunie 2015 - 23:55, said:

mai dureaza pana ajunge romania in randul tarilor cat de cat destupate la minte , pina atunci ne zbatem in mocirla zilnica in care fiecare se descurca cum poate .

Romania nu-i de cacao deoarece ti-a cerut poza pe CV. Nu-i un capat de lume si nici discriminare. Eu inca nu am inteles daca job-u' ii de bugetar sau privat, le-ai amestecat de le-ai ametit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate