Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Poate Romania atrage turistii din Grecia, Tunisia sau Franta ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
180 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

Cum au influentat atentatele teroriste turismul in tari cunoscute ca destinatii turistice: Grecia, Franta, Egipt sau Tunisia? In ce masura turismul din state musulmane, ca Turcia, este afectat chiar daca pericolul este mult mai mic? In ce masura romanii se mai aventureaza in Grecia, la un pas de faliment, cu greci formand cozi la bancomate sa-si retraga banii? Atacuri teroriste, proteste violente, greve si blocaje bancare - toate acestea par sa strice planurile de vacanta, desi unele destinatii inregistreaza o crestere a cererilor in ciuda riscurilor.



http://m.hotnews.ro/stire/20265249



Decat sa le plangem de mila grecilor mai bine ne gandim cum putem profita din toata criza asta.

#2
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Simplu, te duci la Bulgari, tocmai a fost un prieten vreo 7 zile si a fost extrem de multumit, nici nu stii ca e tot aceeasi mare daca esti obisnuit cu statiunile de la noi.

#3
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Cred ca e un moment bun in care statul roman sa investeasca in promovarea turismului romanesc, si cel mai important e sa le dai sentimentul viitorilor turisti ca romania e o tara sigura.



#4
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
0 șanse și ce slogan o să fie? "Veniți la noi și plecați fără portofel?"

#5
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 PaulFCB, on 29 iunie 2015 - 22:57, said:

Simplu, te duci la Bulgari, tocmai a fost un prieten vreo 7 zile si a fost extrem de multumit, nici nu stii ca e tot aceeasi mare daca esti obisnuit cu statiunile de la noi.

Pentru ca tie ti-e scarba de Romania.
Eu am un sef scotian care la aproximativ 3 luni pleaca in concediu, a vazut practic cam toata lumea , si spunea ca mamaia e printre cele mai tariblocuri in care a fost, litoralul bulgaresc i s-a parut mult prea plictisitor.
Britanicii de exemplu, chiar si cei mai in varsta vor distractie, bautura, petreceri pana la 5 dimineata si bautura pana se pisa pe ei, si asta gasesc mai degraba pe litoralul romanesc decat in Bulgaria

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,883
  • Înscris: 14.08.2007
Stai linistit ca turistii respectivi nu vor veni in Romania, ci vor merge in Italia, Spania, Croatia, Turcia, Muntenegru, Cipru, Bulgaria, etc. La noi cum sa vina? Ca aeroportul din Constanta e mort, iar rutier le-ar lua vreo 2-3 zile sa vina din Germania.

#7
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
slabe sperante. turistii aia se vor duce in Spania, Portugalia, Italia, Croatia, poate Bulgaria. In Romania e scump, prost, murdar si cu ifose. Sunt din Constanta, vin in fiecare vara sa-i vad pe-ai mei si cu ocazia asta observ iar si iar cat de nashpa e litoralul romanesc, ce ciupeala mica si de proasta calitate reprezinta turismul estival in Romania.

#8
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Marea problema e ca nu exista curse aeriene internationale catre Destinatiile turistice din Romania

 chique, on 29 iunie 2015 - 23:04, said:

slabe sperante. turistii aia se vor duce in Spania, Portugalia, Italia, Croatia, poate Bulgaria. In Romania e scump, prost, murdar si cu ifose. Sunt din Constanta, vin in fiecare vara sa-i vad pe-ai mei si cu ocazia asta observ iar si iar cat de nashpa e litoralul romanesc, ce ciupeala mica si de proasta calitate reprezinta turismul estival in Romania.

Poate s-au saturat sa mearga doar acolo.

#9
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

 galeo, on 29 iunie 2015 - 23:10, said:


Poate s-au saturat sa mearga doar acolo.

sigur Posted Image. ai idee cat de mare e spania? poti merge o viata doar in spania si nu o termini.

Edited by chique, 29 June 2015 - 23:15.


#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 galeo, on 29 iunie 2015 - 22:57, said:

Cred ca e un moment bun in care statul roman sa investeasca in promovarea turismului romanesc, si cel mai important e sa le dai sentimentul viitorilor turisti ca romania e o tara sigura.

Posted Image Posted Image Posted Image

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Poate Romania atrage turistii din Grecia, Tunisia sau Franta ?
raspuns simplu! NU!
in rest, aberatiile cu care ne-ai obisnuit... nimic spectaculos!

#12
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,844
  • Înscris: 25.10.2004

 galeo, on 29 iunie 2015 - 22:57, said:

Cred ca e un moment bun in care statul roman sa investeasca in promovarea turismului romanesc, si cel mai important e sa le dai sentimentul viitorilor turisti ca romania e o tara sigura.
In perioada imediata, poate atrage turisti din toata lumea, daca e legalizata prostitutia.
Ptr turismul de familie, e dezgustator, acum

#13
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009

 galeo, on 29 iunie 2015 - 23:02, said:

Pentru ca tie ti-e scarba de Romania.
Eu am un sef scotian care la aproximativ 3 luni pleaca in concediu, a vazut practic cam toata lumea , si spunea ca mamaia e printre cele mai tariblocuri in care a fost, litoralul bulgaresc i s-a parut mult prea plictisitor.
Britanicii de exemplu, chiar si cei mai in varsta vor distractie, bautura, petreceri pana la 5 dimineata si bautura pana se pisa pe ei, si asta gasesc mai degraba pe litoralul romanesc decat in Bulgaria

Nu eu am fost in Bulgaria, ci un prieten de`al meu, care se duce la Mamaia eventual o data-de doua ori pe vara pentru un weekend-weekend prelungit si la Mamaia.
Era full de turisti britanici, germani, scandinavi, batavi etc in Sunny Beach in Iunie, mai toti tineri, loc frumos, apa curata, plaja extrem de civilizata si de amenajata la standarde Europene nu ca la noi.
Si nu ma intereseaza ce crede un britanic libidinos, ca e plin d'astia si prin Centrul Vechi la noi in weekend care cauta tarfe ieftine si bere aproape gratis pentru ca depravazarea de genul asta cauta ei, daca cumva ai impresia ca idealul meu e asta, then meh!

#14
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

 galeo, on 29 iunie 2015 - 22:57, said:

Cred ca e un moment bun in care statul roman sa investeasca in promovarea turismului romanesc, si cel mai important e sa le dai sentimentul viitorilor turisti ca romania e o tara sigura.
Cam aici este greseala generala. Statul ar trebui sa nu mai investeasca in nimic legat de turism, sa-i lase pe cei care vor sa faca bani cinstit din turism sa investeasca.
Calarind struto-camila ii ajuta pe cei care vor sa traga tepe din turism, d-aia merg romanii la bulgari pe litoral

#15
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Statul trebui doar să pompeze bani (cu rost) în infrastructură și să lase economia în pace.

De exemplu,  îmi aduc aminte de câte ori țipa Radu Mazăre că nu există o șosea pe lângă mare adevărată și că nu se dă autorizații de mediu pe criterii politice.
O fi, nu o fi, habar nu am, dar cert este că are dreptate măcar în parte.

Și sunt de acord cu el și în privința schimbării tipului de turism.  În România nu se poate face turism la concurență cu Croați, Spania, Franța.   Nu avem decât un litoral urât, banal și șters.  Cred că cea mai urâtă faleză de la Marea Neagră este la noi, în plm, ghinion.   Dar putem să punem la treabă resursa naturală numită pizdă.   Oamenii vor veni aici pentru pizdă, nu pentru peisaje.    Milioane de lăbari triști nu știu ce pot face în România cu bani puțini.    Putem deveni thailandezii  Europei.   Mă rog, fără ladyboys, dar totuși.    Miliarde de euroi în plus.  Plus că resursa e inepuizabilă, ecologică și variată.

#16
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
Poate Romania atrage turistii din Grecia, Tunisia sau Franta ?

Trebuie un topic pentru această întrebare?

#17
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
@ tomaso: LOL. s-ar putea sa ai dreptate.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,619
  • Înscris: 07.02.2003

 galeo, on 29 iunie 2015 - 22:55, said:

Cum au influentat atentatele teroriste turismul in tari cunoscute ca destinatii turistice: Grecia, Franta, Egipt sau Tunisia? I
Putin probabil, cei care mergeau pe acolo o faceau si din orgoliu vis a vis de ce e la noi. Dar e si cealalta parte a monedei... unde sa-i atragi... ai impresia ca la mare mai sunt locuri libere ? Posted Image In general se umple 90-95% iar ala care nu se umple ori e chiar naspa ori sunt preturi mari.

Edited by andreic, 30 June 2015 - 00:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate