Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Achizitie HDD Extern logeviv.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
DezaxatRo

DezaxatRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.06.2015
Salut. Am si eu nevoie de ajutor cu un HDD Extern. M-am tot uitat pe emag, insa ca de obicei, toate promit 5gb/s pe USB 3.0.
Am nevoie de el STRICT pt fisiere pe care le folosesc la munca. Lucrez pe tara si imi trebuie unul compact care sa nu dea rateuri si sa nu imi pice dupa 6 luni pt ca vor fi fisiere destul de importante. Am nevoie de cel mai mic HDD posibil, 500 gb, nu sunt fisiere ce necesita spatiu, sunt fisiere ce necesita existenta, gen word, excel, etc.
Aveti vreo recomandare pentru un hard cu o viteza decenta, fara sa se blocheze, si cel mai important, longeviv? Degeaba v-as da link-uri de pe emag pt ca toate suna la fel in descriere. Si daca se poate, nu vreau de pe pcgarage.

Edited by DezaxatRo, 29 June 2015 - 22:20.


#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostDezaxatRo, on 29 iunie 2015 - 22:19, said:

Salut. Am si eu nevoie de ajutor cu un HDD Extern. M-am tot uitat pe emag, insa ca de obicei, toate promit 5gb/s pe USB 3.0.
Am nevoie de el STRICT pt fisiere pe care le folosesc la munca. Lucrez pe tara si imi trebuie unul compact care sa nu dea rateuri si sa nu imi pice dupa 6 luni pt ca vor fi fisiere destul de importante. Am nevoie de cel mai mic HDD posibil, 500 gb, nu sunt fisiere ce necesita spatiu, sunt fisiere ce necesita existenta, gen word, excel, etc.
Aveti vreo recomandare pentru un hard cu o viteza decenta, fara sa se blocheze, si cel mai important, longeviv? Degeaba v-as da link-uri de pe emag pt ca toate suna la fel in descriere. Si daca se poate, nu vreau de pe pcgarage.
In ultima vreme au aparut SSD-uri portabile. Daca calatoresti foarte mult e cea mai buna solutie. Un HDD clasic daca l-ai scapat pe jos iti iei adio de la el, in schimb un SSD extern nu are nimic daca pica. Preturile sunt destul de piperate dar merita tinand cont ca scoti bani din asta.
Eu iti recomand un SSD Samsung Portable T1 - pretul e unu foarte mare dar merita (aprox 650 - 700 ron pentru varianta de 250GB)

#3
DezaxatRo

DezaxatRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.06.2015
Firma nu acopera costul atat de mare... Maxim 450 lei... Greseala mea, am uitat sa mentionez.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostDezaxatRo, on 29 iunie 2015 - 22:33, said:

Firma nu acopera costul atat de mare... Maxim 450 lei... Greseala mea, am uitat sa mentionez.
Cel mai ieftin SSD portabil pe care l-am gasit. http://www.cel.ro/ss...b-usb3.0-2.5-l/
Plusuri
-Viteza
-Rezistent la socuri
Minusuri
-Scump (pret foarte foarte mare RON/GB)
-Capacitate mica

Edited by mirel3003, 29 June 2015 - 22:44.


#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002
Dar un d-asta ce are?
http://www.cel.ro/us...8-usb-3.0-gb-l/

Probabil sunt si variante mai bune si/sau mai ieftine.
De picat poate pica orice - stick, hdd, ssd - intern sau extern. Fara backup nu faci nimic.

#6
DezaxatRo

DezaxatRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.06.2015

View PostAlice, on 30 iunie 2015 - 02:37, said:

Dar un d-asta ce are?
http://www.cel.ro/us...8-usb-3.0-gb-l/

Probabil sunt si variante mai bune si/sau mai ieftine.
De picat poate pica orice - stick, hdd, ssd - intern sau extern. Fara backup nu faci nimic.

Si un d-asta ce viteza de copiere are? Am postat in speranta in care cineva are un produs anume si-l poate recomanda. Mi-e sa nu fiu dezamagit daca iau eu ceva dupa specificatiile producatorului.

Da, intr-adevar, nu dau eu bani pe el, da firma. Da' totusi, eu am folosesc de el. Poate-mi mai bag si chestii personale, un film, ceva. Ca viteza netului din pensiuni nu-mi permite sa-mi iau un film de pe net.

Edited by DezaxatRo, 30 June 2015 - 02:43.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ai USB3 la laptop ca sa te obsedeze atit viteza? Ai laptop? Daca da de ce nu merge sa stochezi pe discul intern? Daca e prea mic de ce nu il schimbi (eventual cu un SSD sa-l faci sa zboare)?

De fapt ce faci exact de ai asa mare chestie cu viteza de copiere? De vazut un film sau folosit documente office poti si de pe primul hdd usb2 imaginabil de acum 12+ ani.

Nu exista "sa nu imi pice", exista backup + garantie (care oricum e 2 ani dar sint si de 3, 5, etc).

Daca e "cel mai mic" de ce nu merge un stick de 64-128GB?

#8
UnDepravat

UnDepravat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.10.2011
Ramai la stick.

Edited by UnDepravat, 30 June 2015 - 09:50.


#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostDezaxatRo, on 29 iunie 2015 - 22:19, said:

Am nevoie de el STRICT pt fisiere pe care le folosesc la munca.

View PostDezaxatRo, on 30 iunie 2015 - 02:41, said:

Poate-mi mai bag si chestii personale, un film, ceva.
mda... ce repede te razgandesti..

1. viteza maxima cu care poti copia pe USB 2.0 (PRACTICA) e de 30-32 Mb/s. viteza pe usb 3.0 e cam 150Mb/s (poate o fi si mai mult, dar cam asta am atins-o eu constant cu asa ceva pe sistemul meu)

2. din experianta mea (destul de maricica) cu laptopuri (instalat si uneori folosit), viteza maxima a hdd-ului de laptop e cam 50-120 Mb/s. asadar, chiar daca iei un stick f bun, viteza maxima pe care o sa o pupi pe usb 3.0 la laptop o sa cam fie de 70-100Mb/s.

3. din experienta mea cu documente "de la firma" (destul de mare chiar) nu prea am vazut documente mai mari de 50-100Mb si alea foarte rar, cand contin multe imagini. asadar documentele vor fi copiate aproape instant.

asadar, ori mananci .... ori  nu il vei folosi pt firma daca esti atat de obsedat de viteza.

personal, decat HDD - care poate sa pice sau sa faca bad-uri as alege un stick de 128 in banii aia. ai parte de viteza foarte mare, sansele sa-ti pice sunt destul de mici, e si din aluminiu asa ca nu prea ai sanse sa-l strici (decat daca dai peste el in timp ce e bagat in usb), e usor, etc.
PS: vezi ca la alte stick-uri mai ieftine nu vei vedea viteza aia.

PS2: NEAPARAT backup - adica tii fisierele si pe laptop si pe stick.

Edited by shmu, 30 June 2015 - 10:13.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
1. Nu garanteaza nimeni "longevitatea" - poti sa iei un HDD sau orice alt mijloc de stocare date si a doua zi sa se strice.
2. Viteza la USB 3.0 chiar nu mai conteaza - e mult peste cat poate transfera un HDD

Eu as recomanda un stick.
Dar daca vrei HDD iti recomand sa iei Seagate sau WD. Orice alta marca in final tot la primele 2 ajunge la continut.

#11
DezaxatRo

DezaxatRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.06.2015

View Postshmu, on 30 iunie 2015 - 09:51, said:

mda... ce repede te razgandesti..

1. viteza maxima cu care poti copia pe USB 2.0 (PRACTICA) e de 30-32 Mb/s. viteza pe usb 3.0 e cam 150Mb/s (poate o fi si mai mult, dar cam asta am atins-o eu constant cu asa ceva pe sistemul meu)

2. din experianta mea (destul de maricica) cu laptopuri (instalat si uneori folosit), viteza maxima a hdd-ului de laptop e cam 50-120 Mb/s. asadar, chiar daca iei un stick f bun, viteza maxima pe care o sa o pupi pe usb 3.0 la laptop o sa cam fie de 70-100Mb/s.

3. din experienta mea cu documente "de la firma" (destul de mare chiar) nu prea am vazut documente mai mari de 50-100Mb si alea foarte rar, cand contin multe imagini. asadar documentele vor fi copiate aproape instant.

asadar, ori mananci .... ori  nu il vei folosi pt firma daca esti atat de obsedat de viteza.

personal, decat HDD - care poate sa pice sau sa faca bad-uri as alege un stick de 128 in banii aia. ai parte de viteza foarte mare, sansele sa-ti pice sunt destul de mici, e si din aluminiu asa ca nu prea ai sanse sa-l strici (decat daca dai peste el in timp ce e bagat in usb), e usor, etc.
PS: vezi ca la alte stick-uri mai ieftine nu vei vedea viteza aia.

PS2: NEAPARAT backup - adica tii fisierele si pe laptop si pe stick.


Mi-a trecut prin minte mai tarziu partea cu filmele/uzul personal cat timp va fii in permanenta la mine. Adevaru' e ca aveam si de ce sa mint pe un forum unde parerea altor persoane despre mine ma afecteaza foarte mult. Pe tine nu te-ar interesa viteza daca l-ai folosi si tu sau ai prefera sa muti un fisier din pc/laptop pe stick cu 5 mb/s si sa-ti mai iei un freeze din cand in cand?

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca muti cu 5mb inseamna ca ori ai probleme grave cu laptopu, ori ca ai un stick de 10 lei luat din supermarket.

in general un HDD usb 2.0 copiaza/scrie cam cu 30Mb/s (hdd-ul din interior e capabil de mai mult).
pe usb 3.0 ai cam viteza maxima a hdd-ului daca ai pe laptop usb 3.0 si hdd intern bun.

cum am spus, si ti-au mai spus si altii, daca iti ajung 128Gb, stickul recomandat e cel mai ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate