Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Carte de salvare auto obligatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Salut,

Mi-a zis un amic ca de acum inainte suntem obligati sa avem carte de salvare auto pusa la parasolarul de la sofer. Avem vreun avocat/politist pe forum care ar putea confirma acest lucru?

Nu ca mi-ar fi greu sa printez niste foi A4, doar asa..pura curiozitate. Ma intereseaza daca trebuie neaparat in limba romana.

Cartile pot fi gasite aici - http://csb.acr.ro/de...tea-de-salvare/

#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
si face ce cartea aia??? in afara de a indica numarul maxim de airbaguri????

#3
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Cica ar fi utila celor de la descarcerare sa stie unde sa dea cu barosul si unde nu. La modul sa nu faca din rau, mai rau.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Da, stirea a fost la TV. Am auzit-o si eu, intamplator.
Se poate descarca de pe site-ul A.C.R.
Ar folosi echipelor de descarcerare, in caz de accident, ca sa stie exact ce si cum, si pe unde sa taie si ce sa faca; cica pentru a fi/devein mai operativi.

Acum, era o recomandare ca soferii sa faca acest lucru (sa o aiba la parasolar), dar nu stiu daca este si obligatorie, putand genera si amenzi (in cazul unui control de rutina al Politiei).

#5
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
In timpul in care echipa de descarcerare cauta printre resturile masinii parasolarul , ar putea descarca mult mai rapid de pe site cartea de salvare auto in caz de multe chestii

#6
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
ce scrie in codul rutier?
daca nu scrie nu e obligatoriu

pentru mine e mult mai important un ciocanel de otel cu care sa spargi geamul, decat manualul de utilizator pentru descarceratori

#7
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postpaul_kelso, on 29 iunie 2015 - 22:14, said:

Cartile pot fi gasite aici - http://csb.acr.ro/de...tea-de-salvare/

Cacat, cine le-a desenat? Ma uit la cea de Fusion, bateria e semnalata aiurea fata de locul in care se gaseste in realitate.
Si daca acel "control unit" vrea sa insemne calculatorul, apoi si ala e desenat intr-o pozitie aiurea

Edited by Taxon, 29 June 2015 - 23:03.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,346
  • Înscris: 01.12.2001
Nu scrie la oug asa ceva.

#9
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005

View PostTaxon, on 29 iunie 2015 - 23:03, said:

Cacat, cine le-a desenat? Ma uit la cea de Fusion, bateria e semnalata aiurea fata de locul in care se gaseste in realitate.
Si daca acel "control unit" vrea sa insemne calculatorul, apoi si ala e desenat intr-o pozitie aiurea

La Ford am vazut ca redirectioneaza catre ETIS, deci cei de la Ford. Am cautat si eu pentru KA si mare mi-a fost mirarea ca au bagat TOATE modelele intr-un singur PDF :)

#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postpaul_kelso, on 29 iunie 2015 - 22:18, said:

Cica ar fi utila celor de la descarcerare sa stie unde sa dea cu barosul si unde nu. La modul sa nu faca din rau, mai rau.
mda...sta smurdu sa caute cartea p@@@ cand masina e impachetata frumos si tu sangerezi ca un porc..da da :) parca ii si vad " - ba da la pagina 5 nu zice cum sa taiem plafonu? - taci ba si taie portiera pe la imbinatura sudurii cum zice la pagina 8 "

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpaul_kelso, on 29 iunie 2015 - 22:14, said:

Salut,

Mi-a zis un amic ca de acum inainte suntem obligati sa avem carte de salvare auto pusa la parasolarul de la sofer. Avem vreun avocat/politist pe forum care ar putea confirma acest lucru?

Nu ca mi-ar fi greu sa printez niste foi A4, doar asa..pura curiozitate. Ma intereseaza daca trebuie neaparat in limba romana.

Cartile pot fi gasite aici - http://csb.acr.ro/de...tea-de-salvare/


Inca o chestie manipulativa pentru creierii odihniti.
Inca o posibila modalitate de a face bani din amenzi.
Va dati seama ca exista in trafic masini care sunt mai ieftine decat aceasta "carte".
30% din masini n-au asigurari,50% nu au ITP-ul facut dar vor avea cartea magica!!!

Echipajele de descarcerare taie masinile intr-o veselie de o gramada de timp,fara sa se fi intamplat vreun eveniment.Au salvat mii de vieti.Si nu au avut nevoie de nici un fel de manual,carte sau instructaj in privinta locurilor "vitale" de taiat.
Chiar asa de dobitoci suntem considerati,avand nevoie si cazul de fata de instructiuni?
Chiar nimic nu poate functiona fara supraveghere?Fara "advisor",fara "superadvisor"?Fara initiativa?

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Mde...
Ceva, ceva utilitate ar avea și astea în ideea să nu te trezești cu un Dorel care bagă ranga în baterie și-ți toarnă o porție de acid peste fractura deschisă. Da' mă îndoiesc că e vreunul atît de prost prin echipajele de descarcerare deci e probabil încă v'o idee a unui birocrat. Poate fi însă utilă la pasarea pisicii în ograda altcuiva - Dom'le, am băgat ranga acolo că așa scria la carte...
Altfel din fișa Roomsterului meu lipsesc din desen toate airbagurile opționale și mă întreb dacă rezervele de gaz ale centurilor chiar sînt acolo unde au fost figurate.

#13
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Fara a fi in domeniu, eu consider ca in momentul cand pleaca spre un accident care necesita descarcerare, echipa de interventie se informeaza deja despre cum poate fi taiat autovehiculul respectiv. In plus, experienta este mult mai importanta ca unele indicatii. Ar fi interesanta opinia cuiva care este in sistem.

#14
Vyrgyl93

Vyrgyl93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 09.11.2012

View Postpaul_kelso, on 29 iunie 2015 - 22:14, said:

Salut,

Mi-a zis un amic ca de acum inainte suntem obligati sa avem carte de salvare auto pusa la parasolarul de la sofer. Avem vreun avocat/politist pe forum care ar putea confirma acest lucru?

Nu ca mi-ar fi greu sa printez niste foi A4, doar asa..pura curiozitate. Ma intereseaza daca trebuie neaparat in limba romana.

Cartile pot fi gasite aici - http://csb.acr.ro/de...tea-de-salvare/

Tata are Dacia Solenza. In cazul asta ce fac, ca nu gasesc carte pentru ea.
Pun una de logan? Posted Image)

Si mie mi s-a parut cea mai mare tampenie asta cu hartia. Pana vine descarcerarea, sparge geamul (daca nu e spart deja), ia hartia , o citeste apoi de apuca de taiat masina, victima moare a doua oara Posted Image

Edited by Vyrgyl93, 30 June 2015 - 13:23.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
O aberatie, n-am auzit pana acum ca descarcerarea sa nu fi desfacut vreo masina pentru ca n-aveau instructiuni. Mi-i si imaginez noaptea holbandu-se cu lanterna pe planurile masinii in timp ce victimele urla de durere.
Si totusi, ca sa aiba acces la cartea de slavare nu trebuie sa intre in masina? Deci...

#16
kostake

kostake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.03.2006
Prima oara descarcereaza  "Cartea de salvare auto".
Dupa lectura, daca e concludenta, ce mai ramane...

#17
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
da nu mai bine daca producatorii construiesc dupa un standard si nu ne mai complicam cu foicele

Edited by iulian0512, 30 June 2015 - 16:01.


#18
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

sa inteleg de aici ca cei care fac descarcerarea la noi sunt atat de incompetenti, incat nu sunt capabili sa tina la ei o carticica cu hartii pt fiecare model, sau si mai usor - o tableta banala cu toate pdf-urile sortate dupa model?
A te baza pe victima sa detina o hartie din asta si sa o gasesti si intreaga mi se pare un lucru total neprofesional care nu poate decat sa scada sansele ei de supravietuire.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate