Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Recomandare antenă...

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 18.06.2012
buna seara am mai scris pe acest subiect si vreau sa fac o alegere finala,stau in busteni prahova si ma intrereseaza sa prind ceva bulgari ,receptie la distanta,mi saq recomandat anetena atx91 dar aeu as alege alta varaianata pe ntru ca este perea m,are antena si mie greu sa o montez la inaltime aici iarna fiind niste vanturi napraznice,mi sa mai recomandat aceasta antena http://www.dipolnet....2_A1910R.htm,as ruga mai multe pareri daraca ar fi buna ptr distanta in zona mea deoarce nu vreau sa dau niste bani degeaba,si ca amplificator nu stiu care din cele de aicihttp://www.dipolnet.ro/oferta-tv-satelit-amplificator-de-antena,6426.htm,astept recomandarile dvoastra ,va multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
nu-i mai simplu sa le vezi online?
http://streema.com/tv/country/Bulgaria

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,171
  • Înscris: 27.06.2007
sigur ai vizibilitate pt. a receptiona bulgai?

#4
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Ca sa receptionezi ceva, indiferent de antena, trebuie sa ai semnal. Daca nu ai semnal... nici o antena nu poate sa ti-l aduca. Daca exista ceva semnal poti folosi antene mai mici cu amplificator, asta ca sa vezi daca exista semnal. Apoi poti trece la antene mai sofisticate. Dar sa nu te astepti la minuni, la diferente foarte mari intre o antena simpla si una mai complicata. Vei castiga in special la directivitate. Repet: nici o antena nu aduce semnalul, doar il "citeste" daca el exista Posted Image Mare grija si la cablul folosit. Cablurile care se gasesc prin diverse magazine de "electrice" sunt mai proaste decat alea vechi de 30-40 de ani... Deasemeni nici cablul vechi nu e recomandat, oricat de bine arata, vizual vorbind. Cel mai bine este sa cumperi cablu nou, de la un magazin specializat. Cablul poate face diferenta intre o receptie dvb-t stabila, de calitate, si lipsa semnal, desi, aparent, totul este in regula.

Edited by pif_foto, 29 June 2015 - 22:15.


#5
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
http://www.dipolnet....-t2__bib217.htm

cred ca link-ul asta va indruma pe toti pentru ce antena sa luati ;)

#6
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014

View Postistrate01, on 29 iunie 2015 - 21:55, said:

buna seara am mai scris pe acest subiect si vreau sa fac o alegere finala,stau in busteni prahova si ma intrereseaza sa prind ceva bulgari ,receptie la distanta,mi saq recomandat anetena atx91 dar aeu as alege alta varaianata pe ntru ca este perea m,are antena si mie greu sa o montez la inaltime aici iarna fiind niste vanturi napraznice,mi sa mai recomandat aceasta antena http://www.dipolnet....2_A1910R.htm,as ruga mai multe pareri daraca ar fi buna ptr distanta in zona mea deoarce nu vreau sa dau niste bani degeaba,si ca amplificator nu stiu care din cele de aicihttp://www.dipolnet.ro/oferta-tv-satelit-amplificator-de-antena,6426.htm,astept recomandarile dvoastra ,va multumesc
Iti recomand antena Synaps AHD 343
http://www.elstar.ro...&product_id=645

#7
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 18.06.2012
de synaps mia spus cineva ca nu este buna ptr distanta,ce antena sa cumpar pana la urma

#8
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014

View Postistrate01, on 29 iunie 2015 - 23:13, said:

de synaps mia spus cineva ca nu este buna ptr distanta,ce antena sa cumpar pana la urma
Modelul recomandat de mine (AHD 343) receptioneaza semnalul la o distanta de peste 150-200 km  (asa mi-au zis reprezentantii site-ului respectiv).
Alegerea iti apartine!

Edited by mediasettv, 29 June 2015 - 23:19.


#9
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 18.06.2012
prin anii 90 prindeam bulgarii pe analogic f bine insemna ca am sanse sa prind si pe digital?

#10
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postistrate01, on 29 iunie 2015 - 21:55, said:

buna seara am mai scris pe acest subiect si vreau sa fac o alegere finala,stau in busteni prahova si ma intrereseaza sa prind ceva bulgari ,receptie la distanta,
   mie greu sa o montez la inaltime aici iarna fiind niste vanturi napraznice,  
  ruga mai multe pareri daraca ar fi buna ptr distanta in zona mea deoarce nu vreau sa dau niste bani degeaba,

Cel mai bine astepti Costila cu antena de camera !
Daca vrei sa cheltui banii si sa vezi cateva minute de bulgari e alegerea ta !

#11
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,035
  • Înscris: 26.09.2010

View Postmediasettv, on 29 iunie 2015 - 23:17, said:

Modelul recomandat de mine (AHD 343) receptioneaza semnalul la o distanta de peste 150-200 km  (asa mi-au zis reprezentantii site-ului respectiv).
Alegerea iti apartine!
Daca era asa, crezi ca nu isi cumpara lumea numai modelul asta de antena? Receptionezi doar daca se emite cu putere mare si nu ai obstacole.

Fac pariu ca in Craiova nu poti sa scoti sarbii cu antena asta.

Edited by flobuc, 30 June 2015 - 12:04.


#12
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 22.04.2010

View Postqazwsxqazwsx, on 30 iunie 2015 - 08:04, said:

Daca vrei sa cheltui banii si sa vezi cateva minute de bulgari e alegerea ta !

Eu as cheltuii 500 de lei sa vad Austriecii macar cinci minute pe an.Mai pot intra fara sa fac mofturi Englezi,Greci,Slovaci,Italieni,Sirbi,Bulgari si TVR-urile.Pina la urma e bun orice.
Pentru Bulgari am dat 80 de lei pe receptor,la noi era 150 pe vreme aia.
Nu putini au dat banii astia la crisma comunala ori la pacanele in mai putin de cinci minute...

#13
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 30 iunie 2015 - 21:00, said:

Eu as cheltuii 500 de lei sa vad Austriecii macar cinci minute pe an.

Colegul nostru istrate01  doreste receptie permanenta de la bulgari !

#14
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 18.06.2012
Nu neaparat receptie permanenta eu am intrebat ce antena in afara de atx ar fi buna

#15
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,035
  • Înscris: 26.09.2010
Atunci cumpara un Engel cum are @marsel201 , sau un Polaris, asta daca mai gasesti pe la noi. Daca tu preferi sa te carpesti cu antene ieftine fara randament bun pentru ce vrei tu, e problema ta. Cred ca de 1 an de zile tot iti dam sfaturi, si tu nu vrei sa ne asculti. Pune mana cumpara antene si testeaza, daca cele deja testate nu te intereseaza. Nu mi-o lua in nume de rau, dar a devenit plictisitor, ti s-a spus de atatea ori ce sa incerci, si ca nu vei avea semnal constant, asta daca vei avea semnal, dar degeaba. Cand e sa fie propagare, te lovesti de semnal si pe un dipol vertical, eu am prins C26 de la bulgari cand emitea si continea doar BG on Air cu un dipol deschis vertical, care era pus pentru fm. Tu tine cont de obstacole si de relieful de acolo.

Edited by flobuc, 01 July 2015 - 11:43.


#16
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Io zic sa vorbesti cu baietii de pe Costila sa te lase sa-ti pui si tu pe pilon o antena spre bulgari sau sarbi, tragi un cablu cu mai multe amplificatoare pana acasa si ai rezolvat problema.
Posted Image

#17
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
@istrate - eu iti fac cadou o carte; Antene_si_montaje_de_receptie_TV.pdf - http://www.scribd.co...e-TV-pdf#scribd

Iti contruiesti singur antena si ne spui si noua daca "prinzi" bulgarii sau nu. Succes.

#18
mfg74

mfg74

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.07.2015
Se pot receptiona sârbi la Arad cu Antena terestra SYNAPS AHD-343 ?
Multumesc.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate