Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Problema laptop hard disk

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ciprian33

ciprian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.12.2012
Buna ziua. O cunostinta dintre ale mele are un laptop Asus de cam 4 ani de zile. Dat fiind faptul ca odata cu trecerea timpului a inceput sa nu mai faca fata, aceasta cunostinta a lovit de destule ori laptopul. In cele din urma, cum era si firesc, laptopul nu a mai fost in stare sa intre in windows, hard diskul fiind cel mai probabil avariat, deoarece la fiecare aprindere se aude un zgomot ciudat, asemanator contoarelor Geiger.
Hard diskul va fi schimbat, deoarece acel hard disk nu ar parea sa poata fi reparat. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1.Se poate sa duc laptopul pentru schimbatul hard diskului, iar apoi sa duc hard diskul stricat la una dintre acele firme care se ocupa cu recuperarea datelor, sau trebuie sa duc laptopul cu totul mai intai la una din aceste firme?
2.Ce firme accesibile din punctul de vedere al pretului recomandati pentru un hard disk nou/recuperarea datelor? (am cautat pe google, insa e posibil sa-mi fi scapat vreuna)

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Dat fiind faptul ca odata cu trecerea timpului a inceput sa nu mai faca fata, aceasta cunostinta a lovit de destule ori laptopul.
Care-i logica? Nu de alta, dar s-o practic si eu, poate iese vreun duh si transforma Celeron M-ul in i7.

1. Da
2. Vrei sa recuperzi datele sau vrei cel mai mic pret?

Cand o sa afle costurile probabil ca nu o sa-i mai arda de boxat laptopurile si nici sa mai recupereze ceva.

Edited by gumball3000, 29 June 2015 - 19:46.


#3
ciprian33

ciprian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.12.2012
Logica nervilor aparent...

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
1. dacă ai siguranța că nu vei izbi hardul încă o dată... scoate-l și du-l personal.
2. Unele firme cer mai mult, însă verificarea e gratuită. Dacă nu pot recupera nimic, plata e zero.
Altele au taxe mai mici dar separate. Verificare, recuperare , indiferent de rezultate.
Cauta pe ggl, le vei găsi singur.

Presupun că a avut hdd clasic, mecanic. Dacă trece pe SSD, ar fi o idee bună Intel. Pentru capacitate mai mare poate încerca hibrid, de la Seagate.

Edited by NelsonMandela, 29 June 2015 - 19:53.


#5
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Cine s-a ars odata cu pierderea datelor importante de pe hdd-uri defecte face acum back-up si la back-up-uri. :))
Cu multi ani in urma am avut si eu 2 situatii de genul respectiv din pacate fara succes in recuperarea datelor, desi firmele respective se laudau cu ultima tehnologie in domeniu. Acum o exista tehnologie mai performanta, poate rata de succes e mai mare. Desigur conteaza mult si tipul defectului.

#6
ciprian33

ciprian33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.12.2012
@gumball3000

Dat fiind faptul ca hdd cel mai probabil prezinta un defect fizic, cred ca pretul pentru recuperarea datelor nu va fi prea redus, insa ar fi dorit sa aflu daca e vreo firma recomandabila in acest domeniu (eventual de la o persoana care s-a mai confruntat cu astfel de probleme). Cat despre hard diskul nou, nu caut un inlocuitor suprapotent, ci unul accesibil.

@nelsonmandela & @wasteyard

Va multumesc pentru precizari.

Edited by ciprian33, 29 June 2015 - 20:21.


#7
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Pentru puțin. Tardiv am realizat că poate nu există hdd hibrid pentru laptop.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate