Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Tractor în Germania - permis?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,120
  • Înscris: 04.02.2011
O întrebare: pentru tractor în Germania este necesar permis Tr sau ajunge C, E, C+E?

#2
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
  • Pentru a conduce un tractor ( rutier ), cu MMTA <3500 kg , este suficient un permis categoria B .
  • Pentru a conduce un tractor ( rutier ) + o remorca ( usoara , de maxim 750 Kg ) , ansamblu de vehicole cu MMTA < 3500 kg, este suficient permis cat . B
  • Acelasi ansamblu , dar in situatia in care se dapasesc 3500 kg, inseamna permis cat C
  • Daca remorca ansamblului este mai mare de 750 kg, atunci inseamna permis cat C+E
  • abia acum luam in discutie categoria Tr , care presupune conducerea unui vehicol ( tractor rutier ) de care sunt agatate 2 remorci Aceasta situatiee nu este prevazuta nici de categoria B, nici de cat. C , nici de C+E . In concluzie, daca in romania sau in franta, sau in germania conduci un ansamblu format dintr-un tractor rutier si 2 remorci , ai nevoie de categoria speciala numita TR .
  • MMTA= masa maxima autorizata ( gasesti aceasta infoematie in talonul sau in cartea de identitate )


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si atunci, Cat B+E, la ce foloseste?Posted Image

#4
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
Attached File  corectie B+e.JPG   145.76K   4 downloads

http://www.drpciv.ro...&lang=ro&id=129
Attached File  BE.PNG   471.96K   9 downloads
Astia sunt tampiti , atat ai duce capul sa creaca ca " depaseste 4250Kg, este tot una cu NU depaseste 4250 .

Edited by relive, 29 June 2015 - 22:58.


#5
rheredea

rheredea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.08.2005
Benis, in Germania nu exista categoria Tr, ei au doua categorii pentru tractoare: L si T. La germani, daca faci scoala pentru CE primesti automat BE, C1E si T. De asemenea, daca ai clasa T, obtii automat si clasa L. Deci, daca ai CE, poti circula regulamentar cu ORICE tractor, fie el mare sau mic. (clasa L o poti obtine la ei de la 16 ani).
Nu povestesc din auzite, eu am BCE din RO si mi-am schimbat permisul in Germania, acum am permis german pe care am si clasele L si T trecute, acestea au valabilitate nelimitata.
P.S.1: poti sa-ti schimbi permisul foarte usor, costa in jur de 40 de euro si dureaza 3-6 saptamani, timp in care primesti dovada de circulatie doar pentru Germania.
P.S.2: cu permisul romanesc poti circula in Germania pana cand trebuie inlocuit (la expirare, schimbare de nume, etc). Inlocuirea permisului trebuie facuta in Germania, pentru a fi valabil!
Spor la condus tractoare :)

#6
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015

 rheredea, on 30 iunie 2015 - 08:35, said:

Benis, in Germania nu exista categoria Tr, ei au doua categorii pentru tractoare: L si T. La germani, daca faci scoala pentru CE primesti automat BE, C1E si T. De asemenea, daca ai clasa T, obtii automat si clasa L. Deci, daca ai CE, poti circula regulamentar cu ORICE tractor, fie el mare sau mic. (clasa L o poti obtine la ei de la 16 ani).
Nu povestesc din auzite, eu am BCE din RO si mi-am schimbat permisul in Germania, acum am permis german pe care am si clasele L si T trecute, acestea au valabilitate nelimitata.
P.S.1: poti sa-ti schimbi permisul foarte usor, costa in jur de 40 de euro si dureaza 3-6 saptamani, timp in care primesti dovada de circulatie doar pentru Germania.
P.S.2: cu permisul romanesc poti circula in Germania pana cand trebuie inlocuit (la expirare, schimbare de nume, etc). Inlocuirea permisului trebuie facuta in Germania, pentru a fi valabil!
Spor la condus tractoare Posted Image
Tu ai inteles ceva din faptul ca exista in lumea asta o situatie in care un anumit vehicol poate tracta 2 (DOUA ) remorci ?
Acesta este tractorul .
Si in romania , daca ai permis valabil pentru o categorie superioara, primesti in mod automat permis si pentru subcategoriile respective .
Attached File  driver qualification card.JPG   46.43K   15 downloads
Ce spui de asta ?
  • Pot conduce in romania sau in germania tractoare ?
Raspunsul este da .
Dar numai pe cele care tracteaza o singura remorca .
   2. Pot conduce in romania sau in germania tractoare care tracteaza 2 ( DOUA ) remorci ?
Raspunsul este NU . Explicatia acestei interdictii este ca nu sunt detinatorul categoriei Tr .
Aceasta categorie se obtine printr-un examen separat de cel pe care l-am sustinut eu  ( B, C, C+E , D )

http://www.euload.co...fo.php?catID=26
Pot conduce ansamblu cap tractor +semiremorca cu MMTA de 44 To ?
Si totusi nu am dreptul sa agat 2 remorci de un tractor .( nici in romania , nici in jermania )

Edited by relive, 30 June 2015 - 18:11.


#7
rheredea

rheredea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.08.2005
relive, tin sa te contrazic. Eu am explic corect mai sus, si anume cum e cu conducerea tractoarelor in Germania in cazul in care ai C+E din RO. Te rog sa urmaresti subiectul si sa nu deviezi.
Eu nu vorbesc din auzite ci pe fapte si legi concrete. In Germania nu exista categoria TR. Uite aici un link cu toate categoriile din Germania. Categoriile L si T le primesti automat daca ai C+E. Le-am primit si eu, deci nu vorbesc din auzite! Cu ambele categorii, L si T poti sa conduci tractor cu 2 remorci, citez din textul de lege: "kombinationen aus diesen Fahrzeugen und Anhängern"! Diferenta dintre categorii e doar la greutate si viteza. Daca tot nu crezi, treaba ta.

Apropo, poate nu stiai, carnetul de conducere in Europa are doar format european, dar nu este identic in toate tarile iar categoriile nu sunt aceleasi in toate tarile (de exemplu, in Germania nu exista categoria B1 si sunt alte categorii care in RO nu exista). Totodata, legislatia rutiera nu e identica in toate tarile europene.

P.S. Nu era nevoie de apostrofarile tale, cunosc mai multa legislatie ca tine in domeniu, nu trebuie sa ma inveti tu cum e cu remorcile.

#8
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io am T/S si L capatat automat la inlocuirea permisului romanesc, care avea B-ul, cu restrictia 181, ce inseamna tractoare agricole pana la 32km/h max, adica de fapt S. T-ul "curat" ar trebui sa vina cu C+E

#9
rheredea

rheredea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 07.08.2005
O completare : din anul 2013 nu mai exista categoria S in Germania, aceasta fiind parte din AM de la aceasta data. AM se primeste automat la schimbarea permisului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate