Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Slabire 16 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Buna ziua.

Am implinit recent varsta de 16 ani.

Practic sport de performanta,inaltime de 1,85 si in jur de 80-85 de kilograme.

Cum as putea sa slabesc in vederea cresterii performantelor sportive?

#2
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Sport e si sahul... Mai da niste detalii.

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Intră pe aici și urmărește discuțiile:

http://forum.softped...rasime-abdomen/
http://forum.softped...tics-cu-bursul/

Trebuie dietă.

#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
"dieta" ... un cuvant cumplit.
Daca prin dieta se intelege schimbarea alimentatiei pentru totdeauna, atunci parca mai merge.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Oricum s-ar numi, fără controlul alimentației, nu se poate să ajungi la rezultate concrete.

#6
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Normal, atunci cand si alimentele sarate contin zahar cu duiumul. Preconizez ca generatia de peste  50 de ani va ajunge sfanta, datorita trupurilor ce nu vor dori sa se descompuna. :)

Incearca exercitii calistenice, Dan.

#7
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Baschet de performanta de 8 ani fac

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
1.85 85kg e bine.... ce te face sa crezi ca la 70kg o sa fii un basketballist mai bun si nu un anemic?

#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
masoara-ti ponderea de grasime in masa corpului.
aia-ti va spune daca trebuie sau nu sa slabesti

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ai vazut poze cu detinutii de la Auschwitz ?
Cati grasi ai vazut in pozele alea ? Buey , nu mananci , nu te ingrasi ...is'za'rul !
Toti vreti sa aratati ca George Saint Pierre , da cand vedeti shaorma va ies ochii ca la melc .

#11
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Jurasikman nu fi nesimtit, shaorma cu de toate deci te rog frumos.... crezi ca toata lumea e sarantoaca si ia o shaorma simpla? Posted Image))


Cel mai bine vorbesti cu medicul echipei si cu antrenorul

Eu daca am sa imi fac corpul ca Cristiano Ronaldo tot o sa imi dau cu stangul in dreptul....

Edited by MooF2010, 29 June 2015 - 15:31.


#12
aurelian087

aurelian087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 04.01.2015
de ce toata lumea intreaba cum sa slabesc cand singurul lucru care ingrasa este alimentatia?

#13
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
@aurelian la asta ma refeream si eu...ce as putea sa mananc sa raman in forma,dar sa si slabesc pentru ca pana acum nu prea am gasit un echilibru

P.S:Shaorma n-am mancat niciodata mi se pare o scarbotenie totala

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postdan0015, on 29 iunie 2015 - 21:25, said:

P.S:Shaorma n-am mancat niciodata mi se pare o scarbotenie totala
...ciudat ...mie imi place Posted Image .
Bun , acum sa te lamuresc . Important este sa eviti carbohidratii de proasta calitate  . Usor de zis , greu de facut . Renunta total la prajeli . Treci pe fiertura . Ai grija la carne. Carnea contine proteina , care te slabeste ( in stare pura ), dar are o multime de compusi reziduali care se prezinta sub diverse forme si care nu fac deloc bine .
Imagineaza-ti o balanta  , ca si chestiile alea din parcuri pe care se dau copii . Tu esti undeva pe la mijloc , dar pe partea spre o forma fizica pufoasa. Primele luni sunt cele mai grele , pentru ca organismul are o inertie neplacuta si se incapataneaza sa isi faca in continuare depozite pe care le aseaza prin jurul burtii sub forma de sunci inestetice. Ai nevoie de o alimentatie care sa iti dea maxim de energie , cu minimul de cantitate. Asta poti gasi cautand pe net . Orezul este unul dintre carbohidratii ( astia dau energie ) de calitate. Cartoful , nu ...este un carbohidrat prost. Uita de cartofi prajiti si treci ca si garnitura pe orez fiert. Intensifica antrenamentele de cardio. Nu cele de forta , nu cele de masa ...cele de viteza si de anduranta . Cauta sa gafai la fiecare repriza de antrenament . Dupa o perioada , ai sa sesizezi faptul ca balanta se inclina spre un corp eficient. Ai sa constati ca beneficiezi de o energie buna , si nu mai mananci atat de mult . corpul este ca o masina de carnati . Pe o parte incarci , pe cealalta parte ies carnatii Posted Image  . Foarte putin ramana . foarte putin se transforma. In cateva luni de modificare a obiceiurilor culinare ai sa constati ca procesezi mancare mult mai bine . Vei manca mai putin si vei face efort mai mult. Acum balanta incepe sa se incline in partea care iti convine tie . Vei percepe faptul ca trebuie sa devina mod de viata , nu doar o perioada din viata ta . Combina sporturile . Fa saptamanal inot de anduranta . Inoata tot mai mult si continuu . Apa relativ rece te ajuta. Corpul arde grasimi ca sa se incalzeasca . Nu se vede la prima lungime de bazin , dar in timp face minuni . Nu te infofoli . Cauta sa fii cat mai putin imbracat pentru a obliga corpul sa arda grasimile . Hidrateaza-te mult . Peste 3 litri de apa pe zi , in afara de lichidele din mancare  . Ajuta enorm .
Pune osul la treaba si mai intra pe aici peste trei luni sa ne zici cum merge . Posted Image

#15
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007
Calorii...nimeni nu vorbeste de calorii Posted Image

#16
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
asa o sa fac.Mersi Jurasikman

#17
dan0015

dan0015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.09.2012
Si cu  painea cum sta treaba?

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Painea este o sursa de carbohidrati de proasta calitate. O elimini integral . Romanii au niste obiceiuri proaste d.p.d.v culinar. Un roman , va manca intotdeauna o bucata de carne ( adica proteina ) , cu ceva garnitura ( carbohidrati ) si cu paine ( alti carbohidrati ) . Normal , daca ai orez ( de exemplu ...carbohidrat de calitate ) nu mai ai nevoie de paine . Mananci orez cu cotlet preparat usor ( adica nu prajit in ulei ci mai mult copt pe jar moale ...sau chiar intr-o tava de aia minune care nu are nevoie de ulei ) . Paine poti manca doar dimineata pentru simplul motiv ca in timpul zilei ai timpul necesar sa o neutralizezi ca si aport . La pranz , ciorba , supa , fara paine si felul doi , carne ( fara grasime ...nu conteaza animalul ) cu orez . Seara , eviti mesele grele si tarzii. Practic , dupa orele 18 nu mai ai voie sa mananci . Exclus sa mananci fructe dupa aceasta ora. Este o cretinitate propovaduita de marii nutritionisti facuti dupa cursuri de internet. Fructele sunt acide si provoaca o foame cumplita , la care nu te poti opune. Mananci un mar la 19 si pe la 21 rupi frigiderul pentru ca iti ghiorlaie matele de foame din cauza hiperaciditatii obtinute din fructe. Poti sa mai iei cate o lingura doua de orez fiert sau ceva lactate , gen branza telemea , urda , insa fara paine sau cu foarte - foarte putina .
Dimineata , obligatoriu oua ...fierte sau ochiuri . Poti sa bagi 2-3-4 ... in functie de cum te impaci cu ele . Sunt foarte hranitoare , mai ales fierte si usor moi.

Edited by JurasikMan, 30 June 2015 - 12:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate