Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

marime atasament email

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
softandy

softandy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.08.2013
Am dat cautare si n-am gasit ceva similar.
Cum se poate mari sau micsora marimea unui atasament la email? Ma refer doar la adrese personale pe domenii .ro (fara yahoo, gmail, etc). De exemplu, [email protected]
Clientii folositi sunt Thunderbird, Outlook Express, etc.
Ce n-am inteles e cine face setarile: isp-istul, providerul de hosting (serverul de email), userul (din client) sau toti?

Caz concret: acum pot trimite atasamente de maxim 30MB. Am nevoie de mai mult, de exemplu 100MB. Am intrebat la 3 provideri de hosting si am primit 3 raspunsuri diferite, referitor la marime. Iar la hosterul actual (care au serverul de email) nu au fost in stare sa explice logic cine si ce modificari face.

Deci, please help.

Daca n-am nimerit sectiunea, scuze si rog moderatorii sa mute topicul unde ii e locul.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu are legatura cu ISP-ul (providerul de Internet nu pune astfel de limite), iar un client de e-mail care sa permita limitarea atasamentelor ca marime, numar etc. este putin probabil sa existe.
Limitarile sunt configurate la nivelul serverului de e-mail. Atat.

In loc de atasamente unui mesaj de e-mail se pot pune link-uri catre fisierele respective urcate in cloud. De exemplu, poti utiliza Dropbox.

Detalii: http://forum.softped...8#entry14365842

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
O limitare poate avea primitorul - daca el nu poate primi atata iti vine mesaj de eroare.
Majoritatea firmelor au limitare la casuta de mail a angajatilor de exemplu..

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exact. Deci nu conteaza doar setarile serverului de e-mail pentru sender, ci si setarile serverului de e-mail utilizat de recipient.

De aceea singura solutie optima este utilizarea de link-uri catre foldere/ fisiere salvate in cloud, pe web, pe un server de ftp etc.

#5
softandy

softandy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 20.08.2013
"Limitarile sunt configurate la nivelul serverului de e-mail. Atat.".

OK, in cazul asta, cine le face: tu, ca proprietar al domeniului, din contul de admin (tot de unde stergi useri, adaugi, maresti limitele casutei)? Putin probabil, cred. Mai degraba cel care iti ofera gazduirea serverului de mail?
Tind sa cred ca a doua varianta, pt ca suni la 5 hosteri, primesti 5 limite a atasamentului. Corect?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu chiar. Deci cel care primeste acele mailuri - sa zicem domeniul are foarte probabil inchiriat de la provider un anumit spatiu pe server.
In spatiul ala trebuiie sa se limiteze. Cu cat sunt mai multe adrese de email la spatial ala, poate decide sa le limiteze la o valoare mai mica in loc sa le lase dinamice. Poate directorul sa primeasca spatiu mai mare sau "nelimitat" ( in limita spatiului inchiriat ) iar la ceilalti sa le lase doar 10 Mb sa zicem.

Deci spatiul ala e odata limitat prin contractul de inchiriere, apoi pe fiecare cont in parte stabileste administratorul domeniului cum il imparte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate