Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Rambursare anticipata Prima Casa de catre codebitor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Buna ziua,

Sunt codebitor al unei credit "Prima Casa" al carui titular este sotul meu. In acelasi timp sunt si coproprietar al locuintei achizitionate. Pot eu, in calitate de codebitor sa fac rambursari partiale ale creditului, adica sa fac cereri de rambursare insotite de modificarea contractului de credit (scaderea duratei ma intereseaza)? Am citit contractul, nu spune decat de dreptul Imprumutatului (sotul) de a face rambursari anticipate, insa in acelasi timp mentioneaza in alt paragraf, ca atat Imprumutatul cat si Coplatitorul au aceleasi drepturi si obligatii privitoare la credit.

#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Eu cred ca poti face rambursari anticipate.
Personal iti recomand sa nu modifici durata contractului, deoarece la fiecare diminuare a perioadei contractuale se percepe comision de analiza. In schimb, daca faci plata anticipata fara modificarea perioadei de rambursare nu se achita comision de analiza si in plus o sa iti scada rata lunara si nu se stie niciodata cand poate o sa iti convina ca ai rata mai mica.
Dupa prima plata anticipata tu poti sa rambursezi in continuare lunar cat ar fi rata ca si cum nu ar fi diminuata (adica cat era rata inainte de plata anticipata sau mai mult), banca o sa traga cat are nevoie pt rata lunara si in felul asta din diferenta dintre suma depusa si rata trasa de banca o sa se adune niste bani in cont si odata la 6 luni / 1 an suma adunata o faci din nou plata anticipata si tot asa pana iti permiti sa achiti contravaloarea intregului credit. In felul acesta scapi de comisionul de analiza. Valoare dobanzii se modifica si ea deoarece soldul creditului a fost diminuat.
Citeste cu atentie clauzele din contract, ce am scris mai sus a fost valabil in cazul meu.

Edited by dacibesti, 29 June 2015 - 14:29.


#3
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008

View Postdacibesti, on 29 iunie 2015 - 14:17, said:

Eu cred ca poti face rambursari anticipate.
Personal iti recomand sa nu modifici durata contractului, deoarece la fiecare diminuare a perioadei contractuale se percepe comision de analiza. In schimb, daca faci plata anticipata fara modificarea perioadei de rambursare nu se achita comision de analiza si in plus o sa iti scada rata lunara si nu se stie niciodata cand poate o sa iti convina ca ai rata mai mica.
Dupa prima plata anticipata tu poti sa rambursezi in continuare lunar cat ar fi rata ca si cum nu ar fi diminuata (adica cat era rata inainte de plata anticipata sau mai mult), banca o sa traga cat are nevoie pt rata lunara si in felul asta din diferenta dintre suma depusa si rata trasa de banca o sa se adune niste bani in cont si odata la 6 luni / 1 an suma adunata o faci din nou plata anticipata si tot asa pana iti permiti sa achiti contravaloarea intregului credit. In felul acesta scapi de comisionul de analiza. Valoare dobanzii se modifica si ea deoarece soldul creditului a fost diminuat.
Citeste cu atentie clauzele din contract, ce am scris mai sus a fost valabil in cazul meu.

Multumesc de raspuns. La ce banca ai creditul si cat a fost comisionul de analiza? Eu am rambursat anticipat toate creditele (si au fost cateva de-a lungul anilor) numai cu diminuarea perioadei si n-am pomenit de acest comision (totusi au fost doar credite de nevoi personale si carduri de credit). Creditul Prima Casa il avem la BCR.

#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Am avut credit ipotecar in chf la OTP, l-am inchis acum vreo 6 luni.
Nu mai stiu cat era comisionul de analiza. Poate intre timp acest comision a fost scos pentru contractele noi, dar eu il aveam specificat in contractul semnat.

Edited by dacibesti, 29 June 2015 - 14:54.


#5
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Nu exista niciun comision de analiza pentru creditele Prima Casa! Indiferent daca optezi pentru scaderea ratei sau diminuarea perioadei!

#6
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
Daca faci rambursari anticipate in mod sistematic poate fi mai avantajos s-o faci cu diminuarea ratei lunare (procedura e directa, fara birocratie bancara).
Daca faci rambursari intamplatoare, cand iti mai pica cate-o para malaiata, e mai avantajos s-o faci cu scaderea perioadei. Unele banci iti pot cere in acest caz sa aduci dovezi de venituri actualizate, sa vada daca te mai incadrezi la "noua rata", care e de fapt aceeasi, dar asta-i procedura...

#7
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Scaderea perioadei de rambursare inseamna dobanzi mai mici, prin urmare e mai avantajoasa rambursarea anticipata cu scurtarea perioadei de creditare, in special daca dobanda este mai mare decat principalul.

Edited by itzi-bitzi, 29 June 2015 - 15:35.


#8
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
@itzi
Amesteci termenii.

Dobanda se aplica la soldul de principal si este aceeasi, indiferent de perioada creditului.

La perioade mai indelungate ponderea principalului in rata este mai mica, deci rambursezi mai putin din soldul creditului daca te limitezi la a-ti achita doar rata lunara.
Asta nu mai conteaza cand tu faci rambursari periodice prin care scazi tocmai acel sold de principal.

Deci daca faci rambursari periodice nu prea conteaza daca o faci cu scaderea ratei sau a perioadei. Avantajul vine din faptul ca la scaderea ratei procedura de rambursare este mai simplificata.

#9
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
Rata e de 165 de euro, din care 103 euro dobanda si 62 capitalul. Daca rambursez anticipat 65 de euro lunar, scad (cel putin o perioada) in fiecare luna cu cate o luna de credit. Scaderea e de cativa centi la rambursari mici, intrucat mai sunt 305 rate pana la finalul creditului (25 de ani si 5 luni). Ar fi si o idee sa las sa se adune cateva rate in cont, insa dupa pararea mea scutesc dobanda facand plati anticipate lunar, mai e si euriborul cu evolutii incerte (acum e pe minus, deci dobanda creditulul meu e doar de 3.75%).

Edited by nuskunk, 29 June 2015 - 15:48.


#10
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
Sa zicem ca poti rambursa din principal cate 100 EUR lunar.

Daca o faci in fiecare luna (cate 100 EUR) in loc sa o faci o data la 2 luni (cate 200 EUR), castigul tau in cele 2 luni pentru prima varianta este procentul de dobanda pe care il ai la credit aplicat la suma de 100 EUR, adica:
100 * 0.04 / 12 = 0.33 EUR.

Da, rambursand in avans in fiecare luna cate 100 EUR iesi in castig cu cate 33 centi fata de cazul in care ai achita 200 EUR o data la 2 luni. (am considerat dobanda la credit fiind de 4%). Tu decizi daca merita efortul de-a merge lunar...

#11
eugen6000

eugen6000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.10.2006

View Postwote, on 29 iunie 2015 - 15:40, said:

@itzi
Amesteci termenii.

Dobanda se aplica la soldul de principal si este aceeasi, indiferent de perioada creditului.

La perioade mai indelungate ponderea principalului in rata este mai mica, deci rambursezi mai putin din soldul creditului daca te limitezi la a-ti achita doar rata lunara.
Asta nu mai conteaza cand tu faci rambursari periodice prin care scazi tocmai acel sold de principal.

Deci daca faci rambursari periodice nu prea conteaza daca o faci cu scaderea ratei sau a perioadei. Avantajul vine din faptul ca la scaderea ratei procedura de rambursare este mai simplificata.

Este adevarat ce spui numai ca dobanda este anuala si daca in primul an platesti anticipat automat anul viitor dobanda va fi mai mica daca te uti pe rate spre exemplu la o rata de 1100 dobanda este aproximativ 800 lei in prima luna iar in ultima luna din contract este aproape spre zero. Prima si prima oara banca isi ia dobanda ca sa nu piarda. Plus ca daca la sfarsitul anunului ai in plus de 500 ron spre exemplu si vrei sa platesi in plus la rata suma aceasta se va scadea din rata (atentie!) nu din dobanda.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate