Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere carucior bebe

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007
Salut,

Vine timpul sa cumpar un carucior pt. bebe, si as avea nevoie de ceva ajutor/sfaturi.
Ma gandeam la ceva 3/1 cu scoica, landou, scaun sport.  
Pe langa faptul ca mi se pare weird sa dai > 3000 lei pe un carucior, nici nu ii am asa ca ma oprisem la:

- Kinderkraft - Carucior 3 in 1 Kraft 6 Purple
- Hauck - Set Carucior Malibu XL All in One Fruit
- Carucior Chicco Trio Sprint, Rosu


De Hauck  Malibu XL am auzit pareri si bune si foarte proaste, pe asta vroiam sa merg initial. De kinderkraft nu am auzit mai nimic, pare asa o firma mai fantoma, iar cel de la chicco, fiind cel mai ieftin de la ei nu vad cu ce ar fi mai presus de celelalte doua.

Are cineva vreunul dintre aceste carucioare sau  a auzit ceva de ele (de bine, de rau). Si alte idei sunt binevenite.

Mersi.

Edited by lethe_ro, 28 June 2015 - 20:24.


#2
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
O intrebare. De ce ai da 1800 de ron pe un carucior? Referitor la cel de la chicco.
Referitor la subiect, chicco au produse nu bune, ci extrem de bune. Am avut si eu cateva produse facute de ei si n-au fost probleme.

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
In final conteaza sa incapa in porkbagaj.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 lethe_ro, on 28 iunie 2015 - 20:21, said:

scoica
Daca tot vrei sa dai 400 euro mai bine-ti comanzi ceva de pe amazon.de (sau alte siteuri nemtesti), preturile-s cu pana la 20-30% mai mici decat in Romania (chiar si cu banii de transport) si deci cu aceeasi bani iei produse mult mai bune.
Cel mai important din achizitia asta e scaunul de masina. Eu as lua un scaun de masina de la o firma dedicata si nici una din cele 3 nu e! Ori iti iei un sistem cu toate 3 de la o firma serioasa (eg. Britax Roemer, Maxi cosi etc), ori iti iei scoica de la o firma serioasa si-ti iei baza (cu buggy si landou) compatibila de la ce firma vrei tu.

Presupunand ca nu vrei sa dai super multi bani pe un sistem isofix, eu ti-as recomandat o scoica Britax Römer Autositz BABY-SAFE plus SHR II (fiind printre scoicile cu cele mai bune rezultate la testele de siguranta) si un carucior compatibil cu CLICK & GO (tot de la Britax desi parca are si Hauck adaptoare pentru Britax). O alternativa ar fi un scaun de la maxi-cosi (Pebble e cel mai bine cotat daca tin bine minte). Un avantaj la maxi cosi e ca e compatibil cu o gama mai larga de carucioare (cu adaptor sau direct fara).



Daca ajungem la carut, alege un carut cat mai usor si compact posibil (cred ca vrei sa il iei si in masina?) dar totusi luand in considerare urmatoarele:
* daca mergi doar prin oras, pe trotuar drept Posted Image si in magazine n-ai nevoie de cine stie ce roti mari si nici de amortizoare; daca ai doar teren accidentat prin zona, uita-te bine la roti!
* un carut cu 4 roti e mai stabil decat unul cu 3, unul cu 3 e mai manevrabil
* rotile din fata ar trebui sa se roteasca in jurul axului vertical dpmdv (dar sa poata fi si blocate, am niste prieteni care nu suporta rotile care se invart Posted Image)
* landoul n-o sa il folosesti foarte mult (primele luni), dar functia de buggy da
* la unele spatele buggyul se poate lasa la 180 de grade si deci n-ai nevoie si de landou (sau nu intotdeauna, landoul e mai comod dar daca ai nevoie de loc in masina poti lasa landoul acasa)

Edited by Dev, 28 June 2015 - 23:26.


#5
lethe_ro

lethe_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.07.2007
Repost aici, unde ii e locul.  http://forum.softped...ge__st__90  .

 Dev, on 28 iunie 2015 - 23:25, said:

Daca tot vrei sa dai 400 euro mai bine-ti comanzi ceva de pe amazon.de (sau alte siteuri nemtesti), preturile-s cu pana la 20-30% mai mici decat in Romania (chiar si cu banii de transport) si deci cu aceeasi bani iei produse mult mai bune.
Cel mai important din achizitia asta e scaunul de masina. Eu as lua un scaun de masina de la o firma dedicata si nici una din cele 3 nu e! Ori iti iei un sistem cu toate 3 de la o firma serioasa (eg. Britax Roemer, Maxi cosi etc), ori iti iei scoica de la o firma serioasa si-ti iei baza (cu buggy si landou) compatibila de la ce firma vrei tu.

Presupunand ca nu vrei sa dai super multi bani pe un sistem isofix, eu ti-as recomandat o scoica Britax Römer Autositz BABY-SAFE plus SHR II (fiind printre scoicile cu cele mai bune rezultate la testele de siguranta) si un carucior compatibil cu CLICK & GO (tot de la Britax desi parca are si Hauck adaptoare pentru Britax). O alternativa ar fi un scaun de la maxi-cosi (Pebble e cel mai bine cotat daca tin bine minte). Un avantaj la maxi cosi e ca e compatibil cu o gama mai larga de carucioare (cu adaptor sau direct fara).



Daca ajungem la carut, alege un carut cat mai usor si compact posibil (cred ca vrei sa il iei si in masina?) dar totusi luand in considerare urmatoarele:
* daca mergi doar prin oras, pe trotuar drept Posted Image si in magazine n-ai nevoie de cine stie ce roti mari si nici de amortizoare; daca ai doar teren accidentat prin zona, uita-te bine la roti!
* un carut cu 4 roti e mai stabil decat unul cu 3, unul cu 3 e mai manevrabil
* rotile din fata ar trebui sa se roteasca in jurul axului vertical dpmdv (dar sa poata fi si blocate, am niste prieteni care nu suporta rotile care se invart Posted Image)
* landoul n-o sa il folosesti foarte mult (primele luni), dar functia de buggy da
* la unele spatele buggyul se poate lasa la 180 de grade si deci n-ai nevoie si de landou (sau nu intotdeauna, landoul e mai comod dar daca ai nevoie de loc in masina poti lasa landoul acasa)

Mersi, iau si asta in considerare, intradevar amazon.co.uk e mult mai divers si preturile ceva mai mici ca la noi.

 bobo323, on 28 iunie 2015 - 20:53, said:

O intrebare. De ce ai da 1800 de ron pe un carucior? Referitor la cel de la chicco.
Referitor la subiect, chicco au produse nu bune, ci extrem de bune. Am avut si eu cateva produse facute de ei si n-au fost probleme.

Chiar cada landoul il folosesti ce-i drept doar 4-5 luni sa zicem,am nevoide de landou + buggy + scaun masina (pana intr-un an), peste 1 an am deja un scaun serios de masina. Combinatia asta de 3 lucruri nu o gasesti, cel putin la noi, sub 12 mil, aprox. Nu as da, dar sunt constrans de situatie, ai alte idei mai ieftine ?

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Noi ne-am descurcat cu o scoica ieftinache (atat a fost bugetul atunci) si cu un carucior DHS primit la care se lasa spatarul. Plus un mei-tai si un Marsupi Plus. Dar nici nu conduc masina cu viteza.

#7
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu nu zic ca nu te poti descurca cu orice fel de scoica daca ai norocul sa nu se intample niciodata nimic. Ci doar ca in caz de accident scoica e singura chestie importanta pentru siguranta copilului. Oricum e aproape irelevant cu ce viteza conduce parintele, sunt suficienti nebuni pe sosele. In plus multe din testele de impact se fac la 50km la ora si chiar si asa muuuuuuulte scoici le pica cu brio.

Deci da, daca ar fi sa-mi limitez bugetul as investi clar intr-un scaun ffff sus in ranking (si Romerul e cel mai sus momentan fara isofix si nici macar nu e atat de scump) si mi-as lua ce imi permit de restul pentru carut. Si eventual un carrier, fie el ssc, mei tai sau wrap.

Edited by Dev, 29 June 2015 - 17:04.


#8
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Sfat practic : masurati liftul inainte !!! Si " cantariti" cat de greu vi se pare carutul, cu/fara copil...luati in calcul si o taietura in partea de jos aburtii ca nu se stie niciodata :(...

#9
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
KinderKraft e din marcile mai nou intrate pe piata, la fel si Coccolle (au acelasi principiu, roti mari si inaltime). Mie imi plac.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate