Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Blaxy Premium Resort & Hotel, 23 August, Constanta

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Salut.
Anul trecut prin vara un afacerist de origine turca impreuna cu o partenera de afaceri din Romania s-au apucat sa construiasca intre 23 August si Olimp un resort de 5 stele. Vor construi si un hotel de 5 stele.
Apartamentele, denumite condo-uri se vand ca si proprietate periodica de o saptamana pe an pentru toata viata.
Asta vara cand de-abia turnau fundatia un condo in plin sezon cu vedere la mare se vindea cu 4750 euro din ce am gasit eu pe alt forum.
O data la doua luni pretul condo-ului crestea cu 1000 euro.
Eu am vazut o reclama la inceputul lui ianuarie. Pretul pentru noiembrie si decembrie era de 6750 euro pentru o saptamana, cu vedere la mare, pentru toata viata. Ianuarie si februarie 7750 euro si tot asa pana la 9950 euro daca cumparai in mai sau iunie anul acesta.
Din ce am mai discutat si eu cu alti prieteni presupun ca cei care construiesc s-au si imprumutat pe la banci, iar la inceput era mai ieftin pentru a returna mai repede din bani.
Anul acesta au terminat de construit 3 blocuri, unul langa altul, acestea vor fi deschise in iulie si august, iar pana in iulie anul viitor vor construi inca 3 precum si hotelul.
Mi-am cumparat si eu un astfel de condo, o saptamana in august pentru a-l inchiria.
De 1 mai am fost invitat la mare sa vad stadiul constructiei si sa servesc un cocktail. Am ramas foarte placut impresionat, construnctia fiind la stadiul promis.
Pe langa resort si hotel au si un spatiu generos pana la mare, unde se afla si o padure in care vor amenaja locuri pentru diverse activitati. Plaja va fi blue flag, mi s-a spus in ianuarie ca vor aduce sau ca au adus deja nisip fin din alta parte, iar in larg vor fi montate plase pentru a tine departe de tarm algele.
Site-ul este www.blaxy.ro. Pe el veti gasi mai multe date despre complex, eu notandu-le pe cele care m-au interesat pe mine.

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Imi place cum ai expus faptele. Subtil... Daca as mai fi băut o bere (în plus), as fi presupus ca le faci reclama din greșeală.

Pentru ce vrei tu, exista secțiune separata pe site.

Ma întreb mereu de unde apar utilizatori înscriși de ani, cu câteva posturi. Acum știu.

Edited by YOUR_GOD, 28 June 2015 - 17:36.


#3
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Oi fi angajat part time la ei si am uitat de la atatea beri.
Nu am gasit alta sectiune pe forum. Poti spune unui moderator sa mute thread-ul. Eu am prezentat date despre o proprietate periodica dintr-un complex.
Acum cativa ani comentam la un complex care nu s-a mai facut pe motiv ca firma a intrat in insolventa. De acolo am reaparut acum.

Edited by dannnyy, 28 June 2015 - 17:51.


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu mai bea atunci.
Cu cont din 2008, nu merge scuza.

Reclama se trece la reclama.

#5
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
:) fara alcool beau.
Nu inteleg care e legatura intre anul cand mi-am facut contul, 2008, si reclama.
Din 2008 si pana in 2014 am aproape 20 postari pe threadul http://forum.softped...avara-militari. Aia s-au divizat, acum sunt in insolventa, nu am mai avut ce scrie, si asta a fost.
Acum am gasit subiect de scris si am scris.
De ce acum si nu in ianuarie? Pentru ca atunci de-abia erau construite cateva etaje, si patind-o o data in domeniul imobiliar am zis sa nu trag si pe altii dupa mine. Acum ca in cateva zile dau drumul pentru doua luni la jumatate de resort am zis ca pot povesti despre o investitie buna in domeniul imobiliar din punctul meu de vedere.

Edited by dannnyy, 28 June 2015 - 19:33.


#6
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
M-am uitat si eu de curiozitate la preturi. M-ar tenta saptamana 18 Iulie-24 Iulie, dar mi se pare mult totusi 10000 Eur pentru 1 saptamana, si an de an este aceeasi saptamana. Iar din punct de vedere al investitiei, perioada este una buna pentru o inchiriere anuala aproape 100% - DAR cu 1000 Eur/sapt recuperez investitia abia in 10 ani, sau cu 500 Eur sapt recuperez investitia abia in 20 de ani.
In afara de asta, mai platesc 40 eur/an taxa de mentenanta, adica 400 eur/10 ani, sau 800 la 20 de ani. Rentabilitatea mi se pare extrem de scazuta, dar poate ma insel.

#7
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

 One of Them, on 01 iulie 2015 - 09:11, said:

M-am uitat si eu de curiozitate la preturi. M-ar tenta saptamana 18 Iulie-24 Iulie, dar mi se pare mult totusi 10000 Eur pentru 1 saptamana, si an de an este aceeasi saptamana. Iar din punct de vedere al investitiei, perioada este una buna pentru o inchiriere anuala aproape 100% - DAR cu 1000 Eur/sapt recuperez investitia abia in 10 ani, sau cu 500 Eur sapt recuperez investitia abia in 20 de ani.
In afara de asta, mai platesc 40 eur/an taxa de mentenanta, adica 400 eur/10 ani, sau 800 la 20 de ani. Rentabilitatea mi se pare extrem de scazuta, dar poate ma insel.
Acum fata de ianuarie e intr-adevar scump. Au mai multe pachete poti sa alegi unul in care sa nu fie aceeasi saptamana. Nu stiu mai multe date ca nu m-a interesat. Un alt avantaj daca chiar iti permiti sa te duci in concediu an de an este ca or sa bage resortul intr-un circuit international al proprietarilor de resorturi si poti face schimb cu altii din alte tari.

#8
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Am inteles ca trebuia sa se deschida resortul (partial) incepand cu 4 Iulie - dar pe interent nu gasesc nimic, nici o parere, review etc - pe booking.com inca nu se pot face rezervari.

#9
othelo

othelo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.06.2007
Am luat si eu anul trecut un astfel de apartament. Sa speram ca nu am aruncat banii pe fereastra.
Vom vedea. Pana acum au fost ok, destul de profesionisti.
Anul asta nu o sa merg, ca nu e finalizat, o sa vedem cum e la anul

#10
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Da, 4 iulie stiam si eu. Ultima data cand am vorbit cu cineva de la ei am intrebat de ce nu sunt poze mai noi pe site. Mi s-a spus ca poate vor sa faca o surpriza.
Am mai intrebat si cate piscine sunt gata si mi s-a spus ca 4.
Sper sa nu aiba o intarziere mai mare de doua saptamani ca isi strica imaginea.

Cat despre booking.com nu cred ca o sa fie foarte simplu pentru ei (Blaxy). Presupun ca trebuiesc duse acte care sa ateste ca e resort de 5 stele, si cum anul asta e gata doar o parte si presupun ca pe langa santier in lucru cu garduri inalte, incerc sa nu ma pronunt.
Pe youtube gasesti un videoclip filmat chiar in locatie.
Sunt niste donsoare care se joaca in piscina.
Piscina e reala, era gata de la 1 mai cand am fost sa vad stadiul constructiei, doar ca atunci era rece afara si mai si picura cate putin.

#11
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Acest videoclip are cele mai noi date.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U8a8DsZ8eZk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dannnyy, 10 July 2015 - 15:58.


#12
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Au deschis sambata trecuta. Cam asa arata acum:
[ http://i61.tinypic.com/10pmvk5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dannnyy, 27 July 2015 - 15:43.


#13
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

 othelo, on 08 iulie 2015 - 15:44, said:

Am luat si eu anul trecut un astfel de apartament. Sa speram ca nu am aruncat banii pe fereastra.
Vom vedea. Pana acum au fost ok, destul de profesionisti.
Anul asta nu o sa merg, ca nu e finalizat, o sa vedem cum e la anul
Banii nu i-ai aruncat pe fereastra, dar sunt nesimtiti rau. De la 1 mai ma duce cu zaharelul persoana de la vanzari de la ei ca imi va inchiria condo-ul si nu mi l-a inchiriat.
Ar trebui sa-i transmita patronului ei de origine turca ca am locuit 3 zile in Istanbul la mai putin de 100 metri de Moscheea Sultan Ahmet.

#14
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Voi chiar ati cumparat o saptamana in acest Resort? Nu exista riscuri de suprataxare pe viitor?

#15
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

 Patrick007, on 19 august 2015 - 23:45, said:

Voi chiar ati cumparat o saptamana in acest Resort? Nu exista riscuri de suprataxare pe viitor?
Eu am cumparat doua. M-am gandit sa fac afaceri imobiliare. Si mi-au iesit din primul an de nu se poate.
Am incercat sa ma abtin din a face reclama negativa dar nu am reusit, avand in vedere ca ei inca inchiriaza, chiar astazi facand cineva rezervare pe booking, iar mie nu mi-au inchiriat.
Mai jos sunt niste comentarii de pe booking.com. Momentan nota HOSTELULUI e 6.6 dar sunt vreo 4 useri care au dat 10. Unul pe nume Botond a fost de doua ori si doar de doua ori a folosit booking.com si a data nota 10. Il invit pe Botond sa viziteze lacul Sfanta Ana din Covasna sau lacul Balaton din Ungaria in loc de Marea Neagra.
Iar ceilalti doi sub 5 comentarii pana acum.
Ca si cum as lua eu 5 prieteni ca sa punem nota mare ca nu merge treaba cum trebuie.

"Nu este facilitate de 5 stele
1. curat in camera se face o data la 2 zile,
2. lipsesc halatele de baie, papuci de camera si alte maruntisuri pentru igiena personala care definesc 5 stele
3. nu se stie daca s-a desinfectat sau nu baia inainte
4. finisaje de proasta calitate cu materiale medii calitativ,
5. televizorul are 3 programe functionale si multe programe instalate la misto
6. minibarul e gol - de la receptie se transmite ca este pentru ce va aduceti dumneavoastra
7. masa se serveste intr-o cantina jalnica unde usa care da spre bucatarie nu e bine fixata si deasupra aerul conditionat a curs pe perete - iti vine sa fugi. Spatiul este de minuscul, incap 14 mese de 4 locuri.
8. piscina interioara si alte locuri pentru petrecerea timpului liber in interior (ca mai si ploua) care sunt prezentate pe site nu sunt functionale.
9. daca ploua apa intra pe langa fiecare usa
10. Nu se pune prolema sa fie o ciocolata pe perna cand va prezentati la HOSTELUL de 5 stele. E similar experientei cu cortul."

"Camera f mica,personalul de curatenie parea neprofesionist ,prost organizat.Dupa doua zile de scuze pt lispa de curatenie,am primit acest serviciu abea dupa amenintari cu reclamatii.
Standardul de marime al camerei este sub cel de 4-5 stele,raportul pret calitate prost."

"In primul rand amplasarea - fiind undeva in camp deschis a batut vantul puternic tot timpul atat afara cat si in hotel (in prima camera pe care am primit-o era curent de parca nu exista usa si geam, parca am fi stat pe bloc)
- plaja - un dezastru - plina de scoici si alge, nu aveau niciodata umbrele destule, trebuia sa vii devreme la plaja ca sa prinzi umbrele in conditiile in care o parte din oaspeti stateau la piscina si nu veneau pe plaja
-vasul WC nu avea sigiliul pentru dezinfectare, geamuri murdare la cabina de dus si balcon, mocheta patata
-prosoapele de baie nu se schimba decat pentru o taxa suplimentara; de schimbat asternuturi nu mai vorbim
-nu se face curatenie in camera decat contracost (cost suplimentar si acesta)
-termopanele de foarte proasta calitate: suiera vantul la imbinari si se aude muzica de la piscina foarte tare ( la etajul 9!!!"

"- Cazarea nu a fost posibila decat dupa ora 16, in loc de 14 cum este specificat, dupa 2 ore de asteptat pe holuri (inclusiv in picioare) in care eram asigurati ca dintr-un moment in altul ni se va permite accesul in camera. Situatia era generala, receptia fiind asaltata de clienti care nu se puteau caza.
- Desi in rezervare si pe booking.com este indicata ora 11 pentru check-out, in realitate este chiar ora 10.
- Camerele sunt foarte slab izolate fonic.
- Restaurantul este o linie impinge-tava, pe care se plimba mustele.
- Drumul pana la hotel este gen drum forestier, foarte ingust (2 masini nu pot sa treaca una pe langa alta din sensuri opuse) si plin de praf.
- Locatia este izolata, noaptea este bezna imprejur (nicio lumina), nu se poate ajunge pe jos la vreun magazin sau farmacie
- Reducerea la restaurant, pentru clienti, mentionata pe booking.com, este falsa
- Nu exista wireless in camera
- Hotelul este inca in constructie, cu macara langa si camere la rosu in care se lucreaza"

"Sunt in constructii insa totusi hotelul este deschis turistilor, nu este finalizat nimic,ca sa ajungi la camere se trece prin santier, prosoapele erau murdare cand am ajuns la camera (lipsa curatenie), personalul deloc amabil"

"1. Hotelul nu are 5 stele, de fapt nici macar nu este gata, este un santier in lucru. Are echipe de muncitori care lucreaza printre turisti, are camere care inca nu au fost finisate pe aceleasi paliere cu cele in care turistii sunt cazati.
2. Desi afiseaza ca checkin-ul se face la ora 14, de fapt esti cazat mai tarziu, daca ai noroc dupa o ora.
3. Checkout-ul se face la ora 10 dimineata, ceea ce face ca acesta sa fie cel mai matinal checkout impus de vreun hotel in ca am stat pana acum.
4. Desi hotelul pretinde 170 Eur pe noapte, in acest pret nu este inclus micul dejun
5. Camerele hotelului sunt promovate ca fiind studio in care ar putea sta fara probleme un cuplu cu doi copii. De fapt camera este de dimensiune normala, cu un pat kingsize pe mijloc si o canapea mica langa.
6. Singurul restaurant se inchide la ora 15.
7. Nu exista club pentru copii asa cum este prezentat in pozele cu care se promoveaza
8. Pozele de pe site sunt desenate pe calculator si nu prezinta realitatea de la fata locului"

Edited by dannnyy, 28 August 2015 - 16:13.


#16
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

 Patrick007, on 19 august 2015 - 23:45, said:

Voi chiar ati cumparat o saptamana in acest Resort? Nu exista riscuri de suprataxare pe viitor?
Exista si asa ceva. De pe booking am aflat ca schimbatul prosoapelor si lenjeriei costa 90 lei pe zi.
Pentru plata in complex se foloseste Blaxy Coin, o moneda fara acoperire. Nu am nimic impotriva monedelor fara acoperire, umblu si eu cu asa ceva de un an si ceva in portofelul electronic de pe telefon (Bitcoin pentru cunoscatori).

#17
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008
Si a aparut si prima mutare in defavoarea celor care si-au cumparat aceasta locuinta periodica, la care am fost eu acuzat ca fac reclama.
Pana acum daca nu ma inseala memoria pe booking era trecut Blaxy Premium Resort & Hotel. Pe facebook faceau 100% reclama la Blaxy Premium Resort & Hotel.
A disparut peste noapte cuvantul Hotel si a ramas doar Blaxy Premium Resort.
Adica atunci cand va fi gata hotelul se va numi Blaxy Premium Hotel pe booking si o vor lua cu ratingul de la 0. Toate rahaturile scrise care au dus la ratingul de 6.6 vor ramane la cei care au cumparat, adica Blaxy Premium Resort.

#18
dannnyy

dannnyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 20.05.2008

 One of Them, on 01 iulie 2015 - 09:11, said:

M-am uitat si eu de curiozitate la preturi. M-ar tenta saptamana 18 Iulie-24 Iulie, dar mi se pare mult totusi 10000 Eur pentru 1 saptamana, si an de an este aceeasi saptamana. Iar din punct de vedere al investitiei, perioada este una buna pentru o inchiriere anuala aproape 100% - DAR cu 1000 Eur/sapt recuperez investitia abia in 10 ani, sau cu 500 Eur sapt recuperez investitia abia in 20 de ani.
In afara de asta, mai platesc 40 eur/an taxa de mentenanta, adica 400 eur/10 ani, sau 800 la 20 de ani. Rentabilitatea mi se pare extrem de scazuta, dar poate ma insel.
M-am uitat astazi in folderul de spam si am gasit noua oferta de la Blaxy. Eu personal nu am tagat emailurile lor ca spam, dar se pare ca au facut-o altii inaintea mea.
Saptamana 30 din an sambata 16 iulie - sambata 23 iulie cum pica la anul costa 7950 euro pentru cele 3 blocuri finalizate si 6750 pentru cele care vor fi construite.
Au ieftinit puternic de la 10950 la 7950, 3000 euro diferenta, ceea ce ma face sa cred ca cele 90 milioane de euro investitie promisa sunt de vreo zece ori mai putini.
Principiul pare tipic romanesc. Vindem din condo-uri si apoi cu banii stransi construim.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate