Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ziua de munca (universala si obligatorie) de (maxim) 4h/zi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#1
Lemongrass

Lemongrass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 23.06.2015
Este posibil ca ziua de munca sa se reduca (pentru aproape toate joburile) considerabil, la jumatate sau chiar mai putin de atat ?

De ce este nevoie sa muncim cel putin 8 ore pe zi ? Studiile arata ca oamenii pot gandi/ munci efficient doar cateva ore pe zi. Daca esti nevoit sa muncesti 8 ore sau mai mult pe zi inseamna ori ca esti exploatat (cea mai probabila varianta) , ori freci țiparu' in aceste 8 ore(adica muncesti efectiv doar cateva ore, mai putine de 4) ori esti inefficient sau nu ai(nu ti se pun la dispozitie) resursele necesare pentru a te achita de sarcini in mai putin timp(deoarece daca esti eficient si ai toate resursele necesare atunci trebuie sa-ti termini sarcinile in maxim 8h altfel, daca nu poti face asta, inseamna ca ajungem la prima varianta, cea in care esti exploatat).

La progresul tehnologic actual ar trebui sa vedem un progres si in nr de ore muncite.

Aceasta reducere trebuie realizata cu pastrarea sau poate chiar marirea veniturilor angajatilor. Aici trebuie sa intervina si statul sa spuna: de exemplu patronului de hypermarket: Gogule, tu realizezi profit de sute de milioane de euro pe an in tara asta, de ce angajatii tai muncesc cel putin 10h/zi si primesc cateva sute de lei cand tu ai putea f. bine sa le micsorezi ziua de munca si sa le dai salariu mult mai mare(ca ai de unde).

Mai multe detalii despre cum s-ar realiza treptat acest proces: http://www.4hourworkday.org

Edited by Lemongrass, 25 June 2015 - 14:40.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De ce 4 și nu două?

#3
Lemongrass

Lemongrass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 23.06.2015
pot sa te intreb si eu de ce 8 si nu 6 sau 7 ?

am argumentat mai sus, oamenii nu pot ramane concentrati 8 ore pe zi ci doar cateva ore + in cazul nostru, sunt destule studii care arata ca românii desi muncesc mult o fac cam degeaba.

Alt argument ar fi ca dupa 8 ore de munca plus transport nu-ti mai ramane mai nimic de facut in ziua respectiva deci calitatea vietii este destul de scazuta(asta in cazul fericitilor care au ziua de 8h).

citeste pe acel site. Se reduce progresiv nr de ore si de fiecare data se realizeaza un studiu prin care se masoara productivitatea.

Edited by Lemongrass, 25 June 2015 - 14:52.


#4
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View PostLemongrass, on 25 iunie 2015 - 14:38, said:

Aceasta reducere trebuie realizata cu pastrarea sau poate chiar marirea veniturilor angajatilor. Aici trebuie sa intervina si statul sa spuna: de exemplu patronului de hypermarket: Gogule, tu realizezi profit de sute de milioane de euro pe an in tara asta, de ce angajatii tai muncesc cel putin 10h/zi si primesc cateva sute de lei cand tu ai putea f. bine sa le micsorezi ziua de munca si sa le dai salariu mult mai mare(ca ai de unde).
Nu se poate, decat daca trece supermarketul in proprietatea statului si dispar cheltuielile inutile pentru a tine chept concurentei.

#5
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Depinde, eu lucrez in domeniul economic - bancar si oricat as fi de acord cu tine nu as putea sa acopar acelasi volum de munca in 4 ore , cateodata sunt nevoit sa lucrez dupa program pentru a pune la punct unele lucruri care nu am timp sa le termin in timpul zilei. Sunt unele joburi in care chiar nu poti face in 4 ore ce faci in 8.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Atunci acolo unde nu se poate reduce, sa se dubleze numarul angajatilor si sa se injumatateasca salariul. Cati ati fi de acord?

#7
Lemongrass

Lemongrass

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 23.06.2015

View Postgumball3000, on 25 iunie 2015 - 14:52, said:

Atunci acolo unde nu se poate reduce, sa se dubleze numarul angajatilor si sa se injumatateasca salariul.
in peste 90% din cazuri, se poate da acelasi salariu ca si inainte(am spus ca trebuie sa intervina si statul , sa creasca salariul minim etc).

Aceasta masura pe termen lung, desi este contraintuitiv, va duce la cresterea productivitatii, deoarece oamenii vor fi mai eficienti.

Quote

sunt nevoit sa lucrez dupa program pentru a pune la punct unele lucruri care nu am timp sa le termin in timpul zilei
asta pentru ca sunteti putini angajati la un volum mare de munca, adica sunteti exploatati

Edited by Lemongrass, 25 June 2015 - 14:59.


#8
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015

View Postgumball3000, on 25 iunie 2015 - 14:52, said:

Atunci acolo unde nu se poate reduce, sa se dubleze numarul angajatilor si sa se injumatateasca salariul. Cati ati fi de acord?
Eu unul nu as fi pentru simplu motiv ca nu plec epuizat de la munca. Imi fac treaba in cele 8 poate 9 ore si dupa am timp si de miscare, plimbare sau mai stiu eu ce activitati, fara sa ma simt in vreun fel obosit. Consider ca e ok asa cum e, normal ca mi-ar conveni aceeasi bani pe ore mai putine dar in conditiile in care stiu ca nu se pot face unele lucruri in timp scurt nici 8h/zi in ceea ce fac nu mi se pare exagerat, cum spuneam, eu chiar sunt multumit de raportul munca / venit.

Edited by MaxXu1, 25 June 2015 - 14:59.


#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu muncesc din 1982 la 8 ore. Ma rog, am avut si perioade cu 4,dar maxim 2 ani..Dar si zile cu 12 ore..
Sa revenim Da, teoretic nu poti face fata continuu.
Dar practic, Da. Daca nu as fi lipit bine ma asteptam sa iau suturi..O statie de emsie/receptie este bine reglata sau nu pleaca de pe masa..Cablajul e proiectat bine sau iti apare semnalul de eroare..
Si am lucrat si in microproducteie..Ideea era simpla. Norma e de atat. Nu o faci, nu iti iei leafa. Faci mai multe, prima..
Ca pasarica maistrului lua mai mult decat mine, asta era piesa....,mi-a si explicat..si si ca se poate si pt mine..Daca eu am fost fraier..
Mai sunt si meserii, de ex telefonistele, care de pe vremea americanilor au 6 ore. Daca cuiva i se pare ca aia au fost draguti i se pare. Dar daca calculezi cat e rentabil ca o femeie care isi stie meseria, sa fie fie bolnava, sa vina alta care nu stie se descurce la fel de bine ca prima..In plus tu ai bagat bani in instructia operatoarei tale.. Asa ca e mai bine sa o exploatezi stiintific, pt ca inlocuirea e mai grea..
Despre injumatatirea salariului. Cand am avut 4 ore am avut salariul la jumate. A fost cumplit. Cine nu stie despre ce e vorba sa taca..

Edited by Prien, 25 June 2015 - 15:02.


#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Cred ca initiatorul topicului e grec...

#11
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015
Desfintarea wc-urilor si interzicerea adaparii sau hranirii oamenilor muncii, astea ar fi cu adevarat eficiente companiilor pentru marirea productivitatii angajatilor .

#12
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
Eu vreau altceva.

Un sistem in care fiecare sa munceasca atat cat vrea si poate, si sa aiba dupa cat munceste.

#13
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
De acord. Si bmw-uri pentru toata lumeaaa! Yeaaaa.

#14
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
@Lemongrass, in astea 8h imi mai vin idei despre cum sa rezolv ce trebuie, nu sunt atat de destept incat sa o fac in 2 ore.
Si cam numarul asta il petreceam si cand eram pe cont propriu. Desi ieseam pe afara, tot ma gandeam...
Asa... daca vorbim de lucruri mai putin cuantizabile, nu la numarul de piulitze realizate in acea zi.

N-ai timp de bamboo suficient?

#15
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
8 ore doar pt aia care ar munci si gratis, la care jobul e si hobby. altfel, doar cateva ore libere abia ajung "sa uiti" de cele 8. sau esti deja frant pana ziua urmatoare, dupa caz.

#16
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
M-am uitat putin pe articol, sunt multe de comentat. Sunt si idei bune si mai putin bune, dar n-am timp decat pentru o precizare in legatura cu o fraza din el.

---
>>>We all know the term “Planned Obsolescence”, a term that our “wonderful” system has brought to us that deliberately makes things to break down or become obsolete easier and faster so we have the need to purchase a new item, creating unnecessary waste. Well, how about we give this system a taste of its own medicine. Let’s deliberately plan for this system to become obsolete: a “Planned Obsolescence for our current economic model.”<<<
---

Eu nu inteleg cum ar putea exista 'planned obsolescence' intr-o economie libera.

Intr-o economie libera, caducitatea unui produs ar trebui sa se dezvolte in mod natural, nu planuit.

Si tot economia libera are raspuns la aceasta caducitate: reciclarea.

Daca a recicla e mai ieftin decat a folosi materiale naturale, iar produsul din aceste materiale reciclate are o calitate satisfacatoare pentru cel care-l consuma, rivalizandu-l pe cel facut din materiale naturale, si va fi acceptat pe piata, atunci nu se vor mai crea deseuri inutile. Iar intr-o economie libera cu siguranta se va gasi cineva care sa dezvolte un model sau o tehnologie care sa-i dea o calitate satisfacatoare, adica sa reutilizeze deseurile in cel mai profitabil mod posibil.

Profitabilitatea nu trebuie inteleasa neaparat ca lucru rau.

Economia libera e singurul model in care lucrurile se ajusteaza cel mai aproape de ideal.

O reducere a numarului de ore de munca poate ca-i buna, de luat in calcul, insa cei care au scris articolul par mai interesati de a distruge 'sistemul' decat de altceva.

#17
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostLemongrass, on 25 iunie 2015 - 14:57, said:

in peste 90% din cazuri, se poate da acelasi salariu ca si inainte(am spus ca trebuie sa intervina si statul , sa creasca salariul minim etc)
Jumatati de masura. Ai dom'le curajul sa mergi pana la capat.
1. Statul ar putea mai bine sa nationalizeze orice activitate si sa imparta tot uamenilor muncii.
2. Statul ar putea sa iti bage in sacosa fara sa te mai cheme la lucru.

Hai cu ziua de lucru de zero ore!! Posted Image

#18
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Păi nu era 8 ore somn, 8 ore muncă și 8 ore timp liber ?
Treaba cu concentrarea e relativă , călugării budiști pot sta concentrați ore la rând , iar un ADHD-ist nici 10 minute. Pur și simplu unii se pot concentra mai mult alții mai puțin.
Pe de altă parte ai oarecum dreptate în sensul că societatea susținută de avansul tehnologic creează condiții omului să nu facă nimic și să primească tot. Efort minimum - rezultat maximum. Se apropie tot mai tare vremurile cu șomaj total și GMI . O să ajungă omu să primească bani pentru că există Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate