Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Verande termopan?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Majoritatea foumistilor din aceasta sectiune (si din cea vecina) cautam informatii utile despre probleme concrete, iar sansele sa gasim raspunsul asteptat sunt destul de mici (tind chiar spre zero daca topicul e inchis in mai putin de o zi  :confuzzled: )

Brimstone intreaba:
Vreau sa-mi fac o veranda pentru casa. Dimensiuni 3x6m. De preferat din termopan cu profile PVC sau aluminiu. Stie cineva vreo firma care sa proiecteze asa ceva, si sa le si realizeze, la preturi rezonabile?
Aveti ceva solutii si sfaturi?


doar sfaturi:
Firmele serioase vor propune realizarea structurii verandei din profile de Al de FATADA, caz in care pretul va fi de 2.5-4 ori mai mare decit in cazul realizarii din profile normale de aluminiu cu/fara bariera termica.
Solutia cu profile de PVC o las la alegerea ta, dar folosind profile germane speciale de 'wintergarten' ajungi cam tot la pretul cu profilele de fatada (poate ceva mai jos)
Eu am optat pentru Al normal fara bariera termica, face condens pe rame mult mai mult decit pe geamuri, dar mi s-au parut mai rezistente mecanic decit cele unite-cu-plastic (aka bariera termica)
Pentru invelitoare (acoperis) ai de ales intre diverse sticle armate / cu folie antiefractie / securit... si varianta policarbonat pe care am ales-o si eu, cu doua camere de aer - usor, elastic, se croieste pe loc dupa montarea structurii.
Atentie mare la etansarea acoperisului, daca chederele nu sunt de calitate (si in general se 'string' la capete in timp) apa va patrunde in structura, de unde trebuie evacuata in mod controlat - afara si nu pe unde vrea ea sa curga  :coolspeak:
Am cautat destul de mult pe cineva sa-mi faca lucrarea, ocazie cu care am mai aflat una-alta.
Strada la care se referea Kidu probabil e Nerva Traian unde intr-adevar sunt multe firme, dar n-am ajuns la o oferta concreta cu niciuna, la fel cu majoritatea firmele la care am incercat prin e-mail si telefon.
Cei carte mi-au facut pina la urma (si pe care nu-i recomand ca au dat kix la sora-mea la termopane de apt.) m-au costat cca 2 mil / mp.

e chiar placut sa iesi in 'witergarten' la o tigara + cafea dimineata in pijama cind afara sunt minus 6 grade ca astazi - evident are si ceva incalzire

ce ar mai fi de spus - singura problema pe care inca n-am reusit sa o rezolv ar fi o automatizare care sa inchida / deschida din geamuri pentru evitarea efectului de sera - ziua cind e soare temp. poate creste spre 35-40 grade chiar acum iarna, si nu totdeauna e cineva acasa sa regleze ventilatia din geamuri  :angry:

#2
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
subiectul mi s a parut penibil ptr a fi deschis separat,  fata de threadul imens cu si despre termopane. Cand mi am inchis veranda, am facut o odata cu restul de geamuri termopan. Cele 5-6 firme care le am contactat ( din ziare ) mi au ofertat, cu pret separat intr adevar, si una si alta. Nu inteleg de ce acuma este o problema...
Rugamintea mea ramane in continuare...discutati pe vechiul thread, nu deschideti altele adiacente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate