Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Gorenje vs Electrolux, frigider

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Salut !

Am facut rost zilele astea de inca 400 Lei si acum bugetul e de 1.400 Lei.
Banii ii am in mana chiar acum !

Am decis sa cumpar un frigider fiabil in dauna unei combine frigorifice mai putin fiabile.

Eu m-am oprit la frigiderele:
Electrolux EJ2801AOW2 (http://www.electrolu...nte/ej2801aow2/) 1.200 Lei si doi ani garantie;
si
Gorenje RF4161AW (http://www.gorenje.r...rifice?c=367195) 1.330 Lei si cinci ani garantie.

Preturile sunt afisate pe data de 24-06-2015 la un un magazin foarte cunoscut ! poate maine vor modifica pretul cu cateva zeci de Lei in plus sau in minus.
Iar frigiderele sunt perfecte ca dimensiuni cat si ca volum !
Cel mai mult ma intereseaza fiabilitatea ! sa nu se defecteze foarte repede.

Am batut la picior magazinele cunoscute de prin Bucuresti si am primit raspunsuri "ciudate", zic eu.
Unii ziceau ca Arctic e mai bun decat cele doua, altii ziceau ca Electrolux e mai bun si ultimul rapsuns ca frigiderul Gorenje e cel mai fiabil daca acesta e fabricat in tara de origine.

In fine, am deschis acest topic sa ma sfatuiti ce sa aleg intre cele doua frigidere.
Asadar, care stiti ca este mai bun dintre cele doua modele, marci de frigider ?

As dori sa trecti in revista atat partile pozitive cat si cele negative la ambele frigidere pentru a ma putea decide.
De exmplu, am citit pe internet cum ca frigiderele Electrolux au cutiile mai subtiri pentru a castiga spatiu la interior, si din aceasta cauza riscul de degradare a frigiderului este mai mare fata de celelalte marci de frigidere.

Este adevarat sau fals ?


multumesc anticipat  Posted Image

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
GORENJE

#3
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Gorenje, eu am produse de la ei de peste 10 ani, printre care si o masina de spalat, care merge brici si in ziua de astazi. Ca sa nu mai zic de garantia de 5 ani care la nevoie, e binevenita.

Edited by CoBr4, 24 June 2015 - 16:01.


#4
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
Cu ,incredere Gorenje .

#5
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Gorenje e peste Electrolux.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Wow ! va multumesc pentru promtitudinea raspunsurilor voastre.

Asadar, garantia de cinci ani de la Gorenje reprezinta nu doar un plus/atuu, ci si un mesaj al fiabilitatii produslui, nu ?
Pai, chit ca e putin mai mic la interior ma voi orienta spre Gorenje.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
tom, daca locuiesti singur, modelele alese sunt ok (ma refer la dimensiuni, capacitate). daca ai familie, ti-ar trebui unul mai incapator. parerea mea.

cand ai batut magazinele, ai facut comparatia (vizual sau prin masurare) interiorului pentru cele doua modele ? care este mai incapator, cu rafturi mai mari (lungime si latime) ?

de gorenje stiam si eu ca sunt bune, cu conditia sa fie produse in tara de origine. mama mea are o masina de spalat rufe marca gorenje, merge brici si cred ca are mai mult de 10 ani vechime.

#8
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Is curios ce explicatie are ala care ti-a spus ca Arctic is mai bune :)))

#9
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Multumesc, @corinadaniela !

Quote

de gorenje stiam si eu ca sunt bune, cu conditia sa fie produse in tara de origine.
Exact acelasi lucru mi-a zis cineva de la un magazin spunandu-i dinainte ca doar il intreb care marca de frigider este mai bun;
cred ca a fost cel mai sincer dintre toti  Posted Image

Am vazut multe modele de frigider si pot sa spun ca frigiderul Electrolux e destul de incapator la interior, intra destula mancare.
Nu am avut norocul sa vad si frigiderul Gorenje caci nu-l aveau fie la prezentare si nici pe stoc;
insa comparativ, Gorenje este mai inalt cu 3 centimetri si identice la latime si lungime.

Iar ca aspect, nu sunt diferente asa mari;
Ambele frigidere arata bine, nu sunt deloc "kitschoase", sunt foarte ergonomice.
Repet, singurele diferente intre cele doua sunt diferenta de 3 centimetrii inaltime (Gorenje) si un litru in plus la volumul net al frigiderului si al congelatorului (Electrolux).
Ce mi-a placut mie personal la Gorenje este faptul ca are mai multe locasuri pentru rafturi si poti baga in frigider cratite foarte mari.

Asadar, daca am vazut cum arata Electrolux, am o idee despre cum arata si Gorenje.


@sergiu_spooky', ala vroia sa isi faca norma la vanzari, cred. Cu toate ca eu ii spusesem ca doar vreau sa stiu care din modelel X si Y este mai bun.

#10
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Mai bine ceva nofrost http://www.emag.ro/c..../pd/DTWNVMBBM/
Sau acelasi frigider, dar alb si mai ieftin: http://www.emag.ro/c...f/pd/D7B0VMBBM/
Dupa ce o sa ai nofrost nu o sa mai vrei frigider normal.

Edited by cristyz, 24 June 2015 - 17:01.


#11
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,979
  • Înscris: 21.08.2008
@Sergiu_Spooky
Fabrica Arctic a fost retehnologizată în permanență, modelele lor au de regulă cam toate tehnologiile care sunt prezente și la ceilalți producători din piață.
De regulă la produse cu aceleași caracteristici cele sub brandul Arctic sunt mai accesibile.
Așa cum am menționat pe alte topicuri, toate produsele Arctic pe care am avut ocazia să le întâlnesc au fost produse fiabile. Am auzit și eu de persoane care au necazuri cu produsele Arctic dar de multe ori aceștia acuză ca defecte niște caracteristici ale produsului (spre exemplu la unele modele peretele din spate este în permanență umed pentru că așa a fost proiectată dezghețarea automată, ba mai găsești și apă pe jos dacă e vară și deschizi frigiderul des, pentru că în interior se formează mai multă apă și este eliminată afară printr-un orificiu poziționat în spatele cutiei de legume).

--
Nu mă încălzește asta, dar nu suntem singura țară care nu este mulțumită de producătorii locali de electrocasnice, din cauza asta acum câțiva ani a falimentat firma Hoover din Marea Britanie, spre exemplu.

--
Din cele două aparate menționate de tine aș alege Gorenje, sunt făcute în Slovenia, Serbia, Republica Cehă și Olanda. Frigiderele cu precădere în Serbia.

În general cam tot ce găsești prin Flanco, Domo, Altex, Media Galaxy, Tehno Market, Tehnopolis, Rombiz, Real, Auchan, Cora, Carrefour și alți distribuitori locali este produs în China, Turcia sau în Estul Europei adică la noi sau în Serbia, Slovenia, Polonia, Cehia, Slovacia sau Ungaria, mai rar în Bulgaria (Liebherr).

Edited by Koal, 24 June 2015 - 17:03.


#12
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Tom, pentru ca ai promis ca nu vei mai folosi spoilere asa des, voi incerca sa iti ofer un raspuns cat mai elaborat.

Arctic a luat-o in jos de cand a fost cumparat de Beko. Adica Arctic de acum nu mai este Arctic de pe vremea bunicii. Dar asta nu inseamna ca sunt foarte proaste. La fel ca electronicele in general, e o loterie.

Pe frigiderul Electrolux cel mai probabil vei gasi un abtipild pe care scrie "made in EU". Ceea ce poate insemna orice tara din Uniunea Europeana.

Iar Gorenje nu mai fabrica de cativa ani doar in tara de bastina, Slovenia, ci si in China.

Cam asta ar fi, pe scurt, despre produsele enuntate de tine. Acum sa iti spun parerea mea in privinta a ceea ce ar trebui sa cumperi. In primul rand nu lua o combina frigorifica cu congelatorul sus. Umbli mai des in frigider si iti va fi incomod sa te apleci asa des pana la raftul de jos in care se tin, de obicei, legumele. Nu-l lua cu luminite si alte afisaje care dau bine. Il iei sa raceasca mancarea, nu sa "dea bine" in bucatarie. Cauta o garantie de minim 2 ani pentru ca, asa cum am zis mai sus, e o loterie. (nu stiu daca mai e valabila garantia extinsa de la Hotpoint de 5 ani si daca te incadrezi in buget) Si, nu in ultimul rand, gandeste-te daca e suficient de incapator pentru nevoile tale. Te asigur ca mereu vei gasi cate ceva de bagat in frigider si nu vrei sa regreti mai tarziu ca nu ai luat unul mai mare. Spor!

#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Multumesc pt. incurajari, @puferiule Posted Image

Insa am specificat si mai sus ca frigiderele vizate de mine sunt perfecte ca dimensiuni cat si ca volum !
Intra si pe usa de la intrae, sunt si ergonomice pentru inaltimea mea.

Plus de asta, acel Gorenje vine cu o garantie de cinci aani din prima.
Ce pot sa zic acum ? sa ma tina minim cinci ani de zile fara sa se defecteze, ca peste cinci ani sigur voi fi strans alti bani pt. unu nou frigider  Posted Image

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Da, insa functia no-frost e oarecum... sau ar trebui sa fie, ceva obligatoriu in cerintele tale. Si eu ma gandeam ca pot trai fara ea, dar un prieten a tot insistat si pana la urma am ajuns si eu la zi cu tehnologia. Deci daca gasesti cu no-frost in bugetul tau ar trebui sa-l iei pe ala.

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Frigider/combina frigorifica no frost sub 1.400 Lei si fiabil si nu se poate.
Am cautat de mi-a venit spumele ! crede-ma  Posted Image

#16
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Eu i-aș bana permanent pe toți userii care tot recomandă pe aici produsele firmei Arctic!...

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Alege asa:
- no frost
- garantia cea mai mare
- consum A+ (plm, sau cum se cheama)
- nu baga foarte multi bani in el, indiferent de marca

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Toate sunt fiabile in anumite limite, poti da zece mii de lei pe el si sa se strice a doua zi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate