Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Freeletics cu Bursul

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

Poll: Freeletics Bursul (67 member(s) have cast votes)

Va reusi Bursul sa se tina de program?

  1. Da si il sustin. (34 votes [50.75%] - View)

    Percentage of vote: 50.75%

  2. Nu va fi nimic spectaculos. (1 votes [1.49%] - View)

    Percentage of vote: 1.49%

  3. Se va lasa pagubas cand va vedea ca nu va avea rezultate. (3 votes [4.48%] - View)

    Percentage of vote: 4.48%

  4. Big Fail de la inceput. (4 votes [5.97%] - View)

    Percentage of vote: 5.97%

  5. Ma doare la banana ce face Bursul. (10 votes [14.93%] - View)

    Percentage of vote: 14.93%

  6. Who the fuck is Bursul? (15 votes [22.39%] - View)

    Percentage of vote: 22.39%

Vote Guests cannot vote

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003
De astazi am inceput programul Freeletics. Dupa  o perioada de cautare am hotarat ca Freeletics e pentru mine cel mai bun mod de a slabi. Nu necesita mult timp si nu-mi trebuie echipament.
Asa ca am instalat programul Freeletics pe mobil si am cumparat o luna (12 euro), deocamdata.
Mi-am ales programul "Cardio & Strength", iar Coach-ul (cred ca e softul care-ti genereaza antrenamentul) mi-a facut un program. Intr-o saptamana trebuie sa parcurg patru antrenamente. Ideea e sa fac toate exercitiile cat mai corect posibil si cat mai repede. Nu conteaza sa le faci intr-un timp anume. Fiecare tip de antrenament are un nume de zeu grecesc.

Datele mele:
Inaltime: 180 cm
Greutate: 89 kg
Varsta: 37 ani

Saptamana asta am primit de facut:

Prima zi: Metis
A doua zi: Aphrodite
A treia zi: 1/3 Apollon
A patra zi: 2/5 Hyperion

Azi am inceput cu Metis pe care il puteti vedea aici exercitiile si asta din video nu sunt eu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CqQVU7vox1Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Round 1
10 Burpees
10 Climbers
10 Jumps

Round 2
25 Burpees
25 Climbers
25 Jumps

Round 3
10 Burpees
10 Climbers
10 Jumps

Nu pot sa zic ca a fost usor, in plus am uitat sa-mi iau sticla cu apa pentru hidratare.
Timpul a fost de 14:56 minute si nici nu am executat cum trebuie exercitiile, asa e la inceput pana prinzi miscarile.

Urmatoarea zi va fi Aphrodite (probabil marti), iar la cum arata s-ar putea sa nu mai apuc sa scriu pe acest forum :lol: :

Round 1
50 Burpees
50 Squats
50 Situps

Round 2
40 Burpees
40 Squats
40 Situps

Round 3
30 Burpees
30 Squats
30 Situps

Round 4
20 Burpees
20 Squats
20 Situps

Round 5
10 Burpees
10 Squats
10 Situp

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6Go7SA3mGg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O sa incerc in posturile urmatoare sa urc poze cu mine (unde o sa se vada grasimea), iar pe parcurs o sa mai vedem cum am evoluat.
Dieta: o sa incerc sa mananc mai sanatos si mai putin. Nu o sa calculez strict caloriile, ci doar asa ochimetric.

P.S. orice incurajare din partea voastra e bine venita.

La sfarsit un video de incurajare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyEIjOalRVM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Am votat pe da punctul 1 .Sa nu renunti in ruptul capului . Bafta la slabit .Nu uita : orice mars de 1000 de  Li incepe cu primul pas  ! Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 21 June 2015 - 22:59.


#3
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
M-am uitat la primul clip. Looks Benny Hill like stupid. :D

#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Bravo bre! Uite așa se face ursul căprioară!

Și eu sunt într-un fel de regim din ăsta. Nu bag freeletics, ci greutăți, abdomene(puține) și dietă(elementul esențial).  
Personal nu am fost foarte convins că că reușesc, nu pot spune că am finalizat încă, dar azi dimineață m-am cântărit și aveam 72,5 kg la 177 cm. În martie anul trecut aveam 92 kg. Am strâns vreo 7-8 găuri la curea.
Care e culmea, că nici acum nu se vede vreun sixpack. Sunt aproape, dar încă nu e vizibil.
Ce am constatat eu e că dacă nu umbli și la papa, poți să faci sport ca ursul, că tot nu slăbești. Eu ajunsesem să fac 1000 de genoflexiuni cu două gantere de câte 10  kg în mâini pe zi și greutatea stătea tot pe acolo.
Făcând foarte mult, creștea și apetitul, iar dacă nu țineai cont decât de senzația de sațietate, nu se schimba nimic în greutate.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003

 EXIT, on 22 iunie 2015 - 00:24, said:

M-am uitat la primul clip. Looks Benny Hill like stupid. Posted Image
Nu m-ai vazut pe mine. Ala macar face exercitiile corect :D

Digix - umblu si la dieta, cum am scris: mai multe salate si fructe si portii mai mici. Insa daca e sa beau o bere nu o sa refuz.

De exemplu azi:
Acum am mancat smantana cu fulgi (nu aveam in frigder iaurt).
Pe la 10 o para.
La pranz pireu cu ceva prosciuto.

Dupa masa cand ajung acasa de la lucru dau iama in frigider si-l golesc :lol:

Cirese, visine si ceva dovlecel pane cu probabil orez. Si migdale ca tot am citit pe aici ca sunt necesare.

Incerc sa manc de 5 ori pe zi si sa nu trec de 2000 kcal.

#6
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
E bine să nu treci de 2000 de (kilo)calorii. La mine asta e singura restricție, gust din toate, dar mă opresc singur, sau reduc cantitatea, când vâd câte calorii au unele alimente. Am mai băgat și câte o bere, oameni suntem, dar se contabilizează și aia. Are vreo 250 kcal una, cât o fripturică. Dacă nu ar fi contabilizate, ele ar face diferența. Sunt aplicații de evidență a caloriilor. Eu bag intermittent fasting 18-19 ore pe zi.

 Bursul, on 22 iunie 2015 - 07:33, said:

Acum am mancat smantana cu fulgi (nu aveam in frigder iaurt).
Fulgii sunt hipercalorici și nici smântâna nu e prea dietetică. Trebuie doar să guști, de poftă 100-150 gr.
Pentru mine e foarte greu cu mese mici, de aia țin postul.

Edited by Digix, 22 June 2015 - 08:22.


#7
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 29.03.2010
Să nu te lași. Alături de o dietă vei vedea rezultate mari în câteva luni.

Un sfat: să te încălzești bine înainte de exerciții, minim 10 minute. Eu am început zilele trecute un program de HIIT, dar sâmbătă am făcut o ușoară întindere pentru că nu m-am încălzit bine. Până trece fac pauză ca să nu forțez, vezi să nu pățești la fel

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

 gingisKHAN2015, on 21 iunie 2015 - 22:58, said:

Am votat pe da punctul 1 .

Și eu. Posted Image

 R10, on 22 iunie 2015 - 08:21, said:

Să nu te lași.
E foarte greu, dar nu imposibil. Surplusul de greutate s-a adunat în ani și ani, iar noi(ca să fim sinceri) am vrea rezultatele într-o săptămână.
Cel mai dificil e să preseverezi, vor mai fi sigur și zile de trișat, dar e păcat să te oprești, chiar dacă ai dat doar un kg jos și dezamăgirea te împinge spre bucătărie.

Deja e o treabă bună că ai început topicul. Ai cumva o obligație acum.

#9
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Si eu tot pe freeletics sunt setat dar nu iteleg de ce ai cumparat sau ce ai cumparat. Sunt o multime de informatii pe internet iar programul poti sa-l notezi pe o hartie ca daca nu e cineva langa tine sa te bata tot un drac.

#10
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 29.03.2010

 Digix, on 22 iunie 2015 - 08:30, said:

E foarte greu, dar nu imposibil. Surplusul de greutate s-a adunat în ani și ani, iar noi(ca să fim sinceri) am vrea rezultatele într-o săptămână.
Cel mai dificil e să preseverezi, vor mai fi sigur și zile de trișat, dar e păcat să te oprești, chiar dacă ai dat doar un kg jos și dezamăgirea te împinge spre bucătărie.

Asta așa e.

La început va fi cel mai greu, până vei trece de primele valuri oboseală și durere...febră musculară etc. Am spus mai sus că în câteva luni vei vedea rezultate mari, dar asta e numai prima parte. După asta probabil vor veni rezultatele la care vrei să ajungi, la eliminarea suprsusului de grăsime din zonele dorite

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003

 John_Biggun, on 22 iunie 2015 - 08:44, said:

Si eu tot pe freeletics sunt setat dar nu iteleg de ce ai cumparat sau ce ai cumparat. Sunt o multime de informatii pe internet iar programul poti sa-l notezi pe o hartie ca daca nu e cineva langa tine sa te bata tot un drac.

Lipsa timpului si sa tot caut pe net m-a facut sa cumpar programul. 12 euro nu-i mult, daca stau sa ma gandesc ca am dat banii pe alte prostii. In plus aplicatia inregistreaza timpul si exercitiile pe cont si ma face sa ma tin de program, daca tot am dat banii. Acum am un program de urmat si nu mai trebuie sa ma documentez. Daca acum 3 zile inca mai misunam pe net si nu eram hotarat ce sa fac, acum chiar am inceput exercitiile si asta e cel mai important.

Topicul l-am facut si pentru cei care nu au destule informatii sau vor sa vada cum e programul Cardio & Strength fara sa plateasca. O sa incerc sa scriu cat mai amanuntit ce se intampla, astfel cine vrea poate sa urmeze acest program.

R10 - toti care au postat filmulete cu body transformation au zis ca nu a fost deloc usor la inceput. Se poate vedea si pe fetele lor. Insa dupa 2 luni se oare ca ajungi sa faci exercitiile doar de placere. Abia astept :D

#12
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 John_Biggun, on 22 iunie 2015 - 08:44, said:

Si eu tot pe freeletics sunt setat dar nu iteleg de ce ai cumparat sau ce ai cumparat. Sunt o multime de informatii pe internet iar programul poti sa-l notezi pe o hartie ca daca nu e cineva langa tine sa te bata tot un drac.
Freeletics au creat un software (Coach) prin care, in functie de ce progres postezi dupa fiecare sesiune, iti creeaza un parcurs individualizat de training.

In felul asta, pe masura ce avansezi, programul devine suficient de diferit de al altora ca sa nu mai faca sens copierea (piratarea).

Smart.

#13
EdmondDantes

EdmondDantes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.06.2007
Este perfect ca ai inceput sa faci miscare, orice e bine venit. In ceea ce priveste abdomenul .... il faci vizibil in bucatarie, prin dieta, in momentul in care ajungi la un procent de grasime suficient de mic atunci va fi vizibil. Asta difera de la barbat la barbat in functie de cat de dezvoltate sunt asa numitele patratele dar pentru toti e greu, zona inferioara a abdomenului este in general ultimul bastion al grasimii la barbati, de acolo pleaca ultima asa cum acolo se depune prima data

#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 Bursul, on 22 iunie 2015 - 07:33, said:


Nu m-ai vazut pe mine. Ala macar face exercitiile corect :D

Digix - umblu si la dieta, cum am scris: mai multe salate si fructe si portii mai mici. Insa daca e sa beau o bere nu o sa refuz.

De exemplu azi:
Acum am mancat smantana cu fulgi (nu aveam in frigder iaurt).
Pe la 10 o para.
La pranz pireu cu ceva prosciuto.

Dupa masa cand ajung acasa de la lucru dau iama in frigider si-l golesc :lol:

Cirese, visine si ceva dovlecel pane cu probabil orez. Si migdale ca tot am citit pe aici ca sunt necesare.

Incerc sa manc de 5 ori pe zi si sa nu trec de 2000 kcal.
Pai și proteinele unde-s?!

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,514
  • Înscris: 30.10.2003
Habar n-am! Ai vreo recomandare? Daca mananc carne, nu-i bine?

#16
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,682
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă ești consumator de carne, e foarte bine.

Caută să mănânci cărnuri fără multă grăsime, și să le pregătești de preferință pe grătar.

http://www.sanatate....rii-necesar.php fă-ți aici necesarul caloric zilnic. Pentru a slăbi e bine să ai un deficit de 20-25%. Calculezi și asta, și te ții de program, numărându-ți caloriile zilnice.

Cât despre întrebarea referitoare la migdale, toate oleaginoasele (nuci, migdale, arahide etc) sunt sănătoare și conțin uleiuri esențiale, dar sunt calorice. M-am uitat pe punga mea de acasă și 100g migdale au 600 kcal, ceea ce e aproximativ o treime din necesarul zilnic. Eu mănânc aproape zilnic migdale, arahide, nuci, dar nu multe, și ca să mă opresc, scot punga la început, îmi iau un pumn, și apoi pun punga la loc. Dacă nu o pun, tot mai iau 2 bucăți, apoi încă 3, apoi încă 2, și așa ajung la 2-3 pumni lejer. Îmi setez de la început câte mănânc, e mai simplu așa

Edited by R10, 22 June 2015 - 10:04.


#17
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Nu pot sa-ti urez decat succes!
Sper sa nu fie doar un subiect pe softpedia, ci sa se regaseasca rezultatele si in viata reala.

Bafta.

#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 Bursul, on 22 iunie 2015 - 09:47, said:

Habar n-am! Ai vreo recomandare? Daca mananc carne, nu-i bine?
Ba da. E foarte bine. Doar ca n-o prea văzusem prin lista ta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate