Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Eliminare grăsime abdomen

- - - - -
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#1
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Am citit mai multe de-a lungul anilor (și pe forum, și în afara lui), dar am hotărât să deschid un subiect nou pentru a prezenta situația mea personală, e mai bine așa.
Am aproape 27 de ani, înălțimea mea este 1.78m, având greutatea de 74 kg. Acu 2 ani aveam 96 kg. Toată viața am fost sportiv (nu de performanță), dar totuși supraponderal (mi-a plăcut să mănânc mult). Am făcut bicicletă (aproximativ 3-4000 de km pe an - în ultimii 3 ani), alergare, fotbal, tenis, baschet, ture de munte (și de 2-3 ore pe zi, dar și de 12-14 ore pe zi - în weekenduri când aveam timp). Și la 96 de kg mergeam pe munte mai bine decât mulți oameni slabi, condiție fizică am avut tot timpul.
La începutul acestui an aveam aproximativ 85 kg, și am început un regim mai drastic acu vreo 2 luni, eliminând complet pâinea, pastele, orezul, cartofii, deci low-carbs etc. Îmi urmăresc atent alimentața, fiind atent să mănânc disociat. Menționez că de 2 ani nu mănânc nici carne (peștele fiind singura excepție). Mănânc în mare parte lucruri din propria grădină, sau bio/eco cumpărate de la magazin/țărani.
Voi scrie o listă cu alimentele pe care le consum în mare parte: pește, fasole, soia, linte, năut, ciuperci, ouă (2-3 pe zi), rădăcinoase (morcovi, țelină, pătrunjel), nuci, arahide în coajă, migdale, caju, brânză (de oaie), iaurt (făcut din lapte nefiert cumpărat de la femei de la țară), conopidă, broccoli (ultimele 2 cam rar), fructe (banane - 1-2 pe săptămână maxim), cirețe, căpșuni, mere (cam orice fruct de sezon). Salate (cu ulei de măsline), uneori cu semințe de in (date prin râșniță), susan sau floarea soarelui (bio). Fiind din Maramureș, uneori mai mănânc și faimoasa slănină (puțină). A, da, uneori mai fac maioneză și o mănânc ori cu conopidă, ori cu salate, sau frunze de spanac (asta rar)
De vreo 2 săptămâni am introdus orezul brun și pastele integrale (cele 2 având indice glicemic de aproximativ 50), pe care la mănânc de obicei cu salate (cu ulei de măsline puțin) sau murături (mai rar pt că sunt cam gata).
Zahărul (rafinat) l-am eliminat de minim 5 ani, dar până prin luna martie a acestui an mâncam 1 dată la lună ciocolată sau prăjituri, când îmi era poftă, dar de atunci nu m-am atins de el.
Acum vine și nelămurirea mea.
Pe burtă mai am grăsime (sub buric în special) de care vreau să scap. Am citit despre antrenamente HIIT, Tabata, Freeletics, lucruri care erau noi pentru mine până acum. Întrebarea mea e dacă merită încercată una din aceste variante? Sau să rămân la rutina mea de cardio (în special alergare - aproximativ o oră pe zi), + mișcare usoară (mers pe bicicletă până la servici și înapoi), udat grădina (fac asta aproximativ o oră, serile), plimbări etc.
Am citit că aceste antrenamente sunt mult mai eficiente decât cele cardio.

LE: sală am făcut acu 10 ani probabil, de atunci nu. Am 2 gantere acasă de 10 kg (cu greutăți de 1.25 și 2.5 kg deci aș putea face acasă pentru unele grupe de mușchi).
Sunt dispus să introduc carnea în alimentație dacă am nevoie de proteine multe. Asta pentru o perioadă de vreme până când aș scăpa de grăsimea nedorită, pe urmă să revin la regimul fără carne pentru a mă menține

Edited by R10, 15 June 2015 - 12:34.


#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Tu îți numeri caloriile consumate?

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Mama, ce post lung si greu inteligibil !

Sa inteleg ca tu ai fost gras, ai tinut dieta si ai ramas cu un surplus de grasime pe burta ?
Pai, singura modalitate sa scapi de acea grasime este liposcitia  liposuctia  Posted Image



p.s.:
vezi ca la 1.78 m cat ai tu, este foarte bine ca ai 74 Kg ;
in mod normal, tu ar trebui sa ai minim 70 Kg si maximum 80 Kg la o intaltime inaltime de 1.78 m  Posted Image

Edited by tom_1133, 15 June 2015 - 12:53.


#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Da, HIIT (sau altele similare, Tabata, Freeletics etc) este mult mai potrivit pentru ce doresti sa obtii.

Pentru simplitate, ramai la rutina ta cardio, cu o singura modificare: alergi pe intervale - vezi ca sunt multe programe de alergare pe intervale pe net - un exemplu la intamplare aici: http://www.bodybuild...ng-program.html

Deocamdata dieta e ok, nu ai nevoie masiva de proteine daca te simti bine asa.

Edited by glumetu, 15 June 2015 - 12:51.


#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Trebuie să fii un pic în deficit caloric ca să elimini excesul.

#6
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Deficit caloric, cardio, exercitii pentru abdomen.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Poate sa fie genetic, sa nu scapi de ea.
Sper ca nu crezi ca toata lumea poate sa fie ,,ață "!
Multi fac greseala sa creada asta pentru ca privesc prin reviste, la poze.
Mulți fac greseala sa creada ca organismul permite sa dai TOATA grasimea jos pentru mult timp.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Poți să scapi și contra geneticii. Doar n-o să fii gras în continuare, dacă nu mănânci mult. Grăsimea aia nu vine din aer, e mâncare acumulată. Nu bagi multă haleală, nu acumulezi. Fără discuție că genetica joacă un rol foarte important, unii au metabolismul foarte leneș, le e mult mai greu să dea jos, dar totuși, nu imposibil.  Părerea mea!

Uite cazul clasic de pe internet. Fusese gras toată viața.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vGnAQqlrKoE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostR10, on 15 iunie 2015 - 12:29, said:

înălțimea mea este 1.78m, având greutatea de 74 kg. Acu 2 ani aveam 96 kg.  

Avem ceva date comune. Am 1,77-1,78m. Acum un an și 3 luni aveam 92 kg, acum am 73,5 kg.

Edited by Digix, 15 June 2015 - 13:22.


#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostantinVidia, on 15 iunie 2015 - 13:02, said:

exercitii pentru abdomen.
nu, efect zero. E o mare legenda asta (si o pierdere de vreme) cu exercitiile pentru abdomen. Muschii de pe abdomen sunt scurti si cu consum caloric extrem de redus. Grasimea de pe burta e un depozit global al organismului. Ai nevoie de un efort cat mai complet al organismului si mai ales al muschilor mari (picioare) pentru a consuma masiv grasimea de pe burta.

#10
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

View PostDigix, on 15 iunie 2015 - 12:44, said:

Tu îți numeri caloriile consumate?

Nu le număr

View Posttom_1133, on 15 iunie 2015 - 12:45, said:

Mama, ce post lung si greu inteligibil !

Sa inteleg ca tu ai fost gras, ai tinut dieta si ai ramas cu un surplus de grasime pe burta ?
Pai, singura modalitate sa scapi de acea grasime este liposcitia  liposuctia  Posted Image



p.s.:
vezi ca la 1.78 m cat ai tu, este foarte bine ca ai 74 Kg ;
in mod normal, tu ar trebui sa ai minim 70 Kg si maximum 80 Kg la o intaltime inaltime de 1.78 m  Posted Image

Da, am fost gras, și acum mă consider la fel, doar cu alte proporții Posted Image

View PostDigix, on 15 iunie 2015 - 12:58, said:

Trebuie să fii un pic în deficit caloric ca să elimini excesul.

Știu, chiar dacă nu număr caloriile, nu mănânc mult. Nici puțin, cred că mănânc numai bine pentru situația mea, ținând cont că am văzut rezultate.

Dieta e importantă la slăbire, de aceea am întrebat dacă merită HIIT, pentru că sunt sigur că în timp o să văd rezultate și cu exercițiile actuale.

Una din temerile mele să mă apuc de HIIT e faptul că nu știu cât de mult se va pierde din masa musculara (evident se va pierde și numai cu cardio), dar nu știu dacă diferența e mare. Din moment ce nu umblu la sală, ar fi nasol să pierd mult din masa musculară și să nu o pot pune înapoi, deoarece timpul nu îmi permite și sală, și cardio, și celelalte activități pe care le am după servici.

View Postcrisstonne, on 15 iunie 2015 - 13:04, said:

Poate sa fie genetic, sa nu scapi de ea.
Sper ca nu crezi ca toata lumea poate sa fie ,,ață "!
Multi fac greseala sa creada asta pentru ca privesc prin reviste, la poze.
Mulți fac greseala sa creada ca organismul permite sa dai TOATA grasimea jos pentru mult timp.

Nu doresc să dau toată grăsimea jos, doar să o reduc.

Dar nu am mai auzit niciodată faptul că există posibilitatea să fie genetic și să nu scap de ea niciodată. Și tatăl meu și bunicul meu sunt grași (nu obezi dar grași), dar asta se datorează probabil alimentației (ambii fac plimbări de minim 45 min -1 oră zilnic)

View PostDigix, on 15 iunie 2015 - 13:21, said:

Poți să scapi și contra geneticii. Doar n-o să fii gras în continuare, dacă nu mănânci mult. Grăsimea aia nu vine din aer, e mâncare acumulată. Nu bagi multă haleală, nu acumulezi. Fără discuție că genetica joacă un rol foarte important, unii au metabolismul foarte leneș, le e mult mai greu să dea jos, dar totuși, nu imposibil.  Părerea mea!

Uite cazul clasic de pe internet. Fusese gras toată viața.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vGnAQqlrKoE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Avem ceva date comune. Am 1,77-1,78m. Acum un an și 3 luni aveam 92 kg, acum am 73,5 kg.

Am văzut și eu acest video, și mai multe legate de freeletics, de aceea întrebam și de asta.

Tu cum stai cu grăsimea pe organism? Chiar dacă și eu la kg sunt în regulă pentru greutatea mea, aș prefera să am 65-68 kg dar fără grăsime (nu eliminată total, dar în mare parte). Astfel aș putea să fac antrenament cu greutăți și mai puțin cardio pentru a pune mușchi pe mine, să ajung la 72-73 kg. Cred că ar fi de ajuns, și de acolo să mă mențin



Legat de abdomene, și eu am citit că sunt au efect minim

Edited by R10, 15 June 2015 - 13:33.


#11
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Deci mănânci din când in când slanina, dar carnea de pui iti sta in gat

Părerea mea, bags SI niste carne in alimentatie

#12
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

View PostMar-zZz, on 15 iunie 2015 - 13:32, said:

Deci mănânci din când in când slanina, dar carnea de pui iti sta in gat

Părerea mea, bags SI niste carne in alimentatie

De când nu mănânc carne am redus mult și slănina. Dar rar mai mănânc puțină (cum am specificat) pentru că în continuare sunt pofticios (chiar dacă nici 20% cât înainte)

#13
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Probabil ca mananci prea multe calorii fara sa-ti dai seama din cauza ca mananci multe grasimi.
Liposuctia poate fi o solutie locala.

#14
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Nici vorbă de liposucție. Sunt încă tânăr, am timp să scap de grăsime prin metode "naturale"

#15
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

View PostR10, on 15 iunie 2015 - 13:26, said:

Știu, chiar dacă nu număr caloriile, nu mănânc mult. Nici puțin, cred că mănânc numai bine pentru situația mea, ținând cont că am văzut rezultate.

Eu am progresat mult mai bine cu dieta și număratul caloriilor decât doar cu sportul.  Părerea mea e foarte greu să progresezi dacă nu intri într-un mic deficit caloric de 20- 25% și că n-o să obții prea mari progrese mâncând "la liber". Dacă ai că crești numărul caloriilor arse prin mai mult sport, automat vei simți nevoia să mănânci mai mult, iar dacă nu te limitezi, nici nu ai cum progresa.

Uite-l pe băiatul ăsta! Când arată mai bine, la sfârșit, sau înainte? E cu nu mai puțin de 12 kg mai ușor, dar e greu de realizat că e cu atât de mult mai slab față de la început. Secretul lui (o spune în comment-uri la video) e o dietă cu 2000 de calorii din care 120 gr de proteină.  Aspectul l-a obținut doar prin slăbire, evident însoțită de sală.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EeR2KSi4YUM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E cazul să te uiți la câte calorii au slănina, uleiul de măsline, brânza grasă, nucile, arahidele, migdalele și o să îți reconsideri părerea că nu mănânci prea mult.

Dacă îți faci un calcul al necesarului caloric, o să constați, ca multă lume, că e mult mai mic decât am crede.

Edited by Digix, 15 June 2015 - 13:52.


#16
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Aici îți dau dreptate, spun eu că mănânc potrivit dpdv caloric, dar e foarte posibil să nu fie așa, deși nuci, migdale, arahide mănânc rar, la fel și brânza grasă, slănina, uleiul etc.
Dimineață de obicei mănânc 2 sau 3 ouă (depinde cu ce la combin - pește afumat, salată etc), în timpul zilei la servici de cele mai multe ori fructe + legume (aici evident diferă de la o zi la alta), uneori căpșuni (probabil jumătate de kg) ,2 morcovi ,2 castraveți, 2 ridichi (albe), uneori cireșe (tot jumătate de kg) sau 1 banană și 2 morcovi, pătrunjel, gulie...poate o dată pe săptămână și nuci sau arahide. După ce ajung acasă de la muncă (pe la ora 6) mai mănânt fasole, linte, năut, pește (una din ele - depinde de ce îmi fac) cu salată. Alerg după ora 21 (din cauza temperaturii de afară, dacă o fac mai repede randamentul scade considerabil), ajung acasă cam între 22:30 - 23, și mai mănânc ori un ou crud (asta dacă am mâncat 2 în ziua respectivă, să nu fie mai mult de 3 pe zi), sau beau o cană de lapte prins, ori niște fructe (măr), depinde de zi

#17
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Eu as elimina leguminoasele (fasole, linte, naut) - au multi carbohidrati - si as micsora si consumul zilnic de fructe.

Edited by she_wolf, 15 June 2015 - 14:41.


#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007

View PostR10, on 15 iunie 2015 - 14:00, said:

Aici îți dau dreptate, spun eu că mănânc potrivit dpdv caloric, dar e foarte posibil să nu fie așa...
Dieta ta e foarte OK, mănânci alimente foarte sănătoase. Încearcă totuși și o limitare, vezi dacă dă rezultate. La mine numărarea a făcut o mare diferență față de lipsa ei. Cu toate că făceam foarte multă mișcare, tot nu progresam. Cel mult stagnam.  
E foarte greu cu voința, mereu îți vine să mai iei un dumicat, mai sunt și unele zile de trișat, dar per global, se poate progresa așa.

View Postshe_wolf, on 15 iunie 2015 - 14:38, said:

Eu as elimina leguminoasele (fasole, linte, naut) - au multi carbohidrati - si as micsora si consumul zilnic de fructe.
Eu nu aș face așa ceva, ce să mânânce în schimb?  Mai multă grăsime? Nu poți consuma numai proteine.

Edited by Digix, 15 June 2015 - 15:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate