Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#1
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
La cererea publicului am decis să închidem două topicuri – care practic erau același lucru și creau confuzie pentru utilizatorii noi – și să deschidem acest topic. Deci vă invităm să continuați discuțiile aici.

Topicurile închise:
1a - Sfat achiziție Mini PC cu Android - http://forum.softped...-pc-cu-android/
2a - Android Smart TV Box - http://forum.softped...d-smart-tv-box/

#2
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 14.02.2007
@RaduMX
@Lupull

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I6uIOWhjsbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O mica prezentare facuta de mine la SoC AMD (android /linux & windows support)

#3
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Diabloss , felicitari pt. prezentare
Marele minus dupa mine este ca la ''ditamai'' carcasa nu exista lacas/fanta la exterior pt. o unitate optica interna
Ar merge la fix un blu ray ( chiar si writer ) in carcasa aia , mai ales ca nu duce ''lipsa'' de spatiu si vad ca exista si un port sata
Acum insa pot aparea prb. si in cazul in care se renunta la ssd-ul conectat pe mini-pci-e ( de langa radiator/ventilator , cel de 128gb ) in favoarea unul modul wi-fi , bineinteles ac
Pacat ca are doar un port sata , fiindca daca se doreste si wi-fi ac integrat , atunci ''la revedere'' conectivitate unitate optica interna
Stiu ca unii vor scrie ca se poate si pe usb , insa nu e ''pacat'' de atata spatiu intern irosit
In rest , asteptam si o prezentare a softului cu care vine ''echipat'' standard sau ce se poate instala ca s.o-uri
Am vazut ca in extremitatiile pl. de baza ai doi conectori ''babani'' albi care fac conexiunea catre placile de extensii ( stanga - dreapta ) si te intreb :
- Cate tv tunere sau alt gen de placi se pot conecta pe o ''extensie'' , atat pe partea stanga , cat si pe dreapta
Oricum e bine ca e o carcasa mare/aerisita ( zic eu ) si astfel prb. cu disipatia caldurii nu cred ca va fi asa de mare
Nu stiu daca pe capacul superior al carcasei in dreptul ventilatorului exista fante de aerisire sau sa existe si alte fante pt. a asigura un flux/curent de aer necesar disipatiei de caldura din interior
Mai ales daca se va ''merge'' pe varianta conectari unui hdd intern , chiar ca hdd intern merg ambele variante de 2.5'' si/sau 3.5''
Deja dupa aspect/dotari aduce mai mult a htpc , decat a mini-pc
Ca un plus , pot considera cele doua porturi lan gigabite ( din cate am inteles eu )
- Iesirea hdmi e v1.4 sau hdmi v2.0 ?

#4
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 14.02.2007
4 placi pcie se pot conecta in modul combo terestru / cablu /isbt /atsc + satelit

exista doua revizii una cu hdmi 1.4 si 1 singur port gigabit si o revizie cu hdmi 2.0 si 2 porturi gigabit.
are wireless built in AC pe placa

Conceptul e facut sa nu il tii langa televizor ci mai degraba intr-o debara ceva si de acolo sa aduci cablu catre HDMI.
HDMI-ul atat 1.4 cat si 2.0 are CEC implementat deci nu e necesar o telecomanda.

Apropo
Placa de baza din Amiko-ul ala e identica cu placa la care am urcat poze in thread-ul inchis.

Edited by diabloss, 13 June 2015 - 11:03.


#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Legat de Amiko si eventual aceeasi pcb. poti testa receptia/vizualizarea prg. tv Hot Bird 4k1 ( 13E )
Din cate am citit pe celalalt forum nu poate decoda decat h.265 pe 8biti , iar prg. tv 4k de pe satelit se poate vizualiza cu prb. , nu cursiv
In plus exista ''handicapul'' iesirii hdmi1.4 , mai ales ca la Angacom 2015 au fost prezentate si noile receptoare de satelit/combo 4k cu hdmi 2.0
Din cate am citit firmele in cauza care au scos astfel de receptoare nu au si versiuni cu android
Pana la urma nu degeaba eu ''caut'' device-uri cu andoid si hdmi 2.0
Totusi e un ''pas inainte'' avand in vedere ca pana nu de mult erau device-uri cu android doar ''dedicate'' ( dvb-s/s2 sau dvb-t/t2 sau dvb-c ) , iar acum au aparut si versiuni ''combo''

#6
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 14.01.2011
Salut, ce parere aveti de acest box? http://promotion.geekbuying.com/promotion/zidoo_x1_first_release?sc_src=email_81819&sc_eh=5f357dbcfcbcbf171&utm_source=newsletter&utm_medium=EDM&utm_content=&utm_campaign=DMEMS_2015-06-11+10%3A20%3A00_Almost+Over%21+60%25+Off+One+Of+Your+Favorites%21&sc_llid=96163&sc_lid=2130622&sc_uid=Mq1Crl3UFc Va fi 30$ zilele urmatoare, credeti ca merita? Ca alternative ar fi tronsmart draco h3.

#7
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
La cererea publicului? s-a inchis un topic de peste 200 pagini ? pai nu puteai sa-i schimbi numele si sa continue...
tare de  tot! MADE IN ROMANIA!

@Diabloss felicitari pentru review, enervant de tot ventilatorul acela mai ales daca are si o turatie mare, avand in vedere ca nu va fi un receptor/player ieftin trebuie sa vina cu un suport soft bun altfel se va pierde ca multi altii, oricum vad ca apar tot mai multe implementari combo gen Amiko A3 combo care este cu S812, un cpu destul de capabil iar  suportul software este foarte bun(momentan fara concurenta serioasa) bazat pe imaginea Spark II care dupa spusele unora va fi in jur de 150E, pe partea de mediaplayer functioneaza ca si orice device cu S812 ruland tot ce este momentan pe piata, pana va fi pe piata content 4k/60fps/10biti mai trece un timp si sigur va aparea si o varianta premium cu soc S905 sau S912 anul viitor

@lupull am vazut ceva demo de la Angacom 2015 pe un site rusesc(VU+ 4k si XTREND ET-11000 care  are si hdmi in) cred ca va incepe o "batalie" intre receptoarele dvb care devin tot mai potente si pe partea de mediabox si mediaplayerele cu Android care de asemenea se apropie cu pasi mici si de partea de dvb, oricum cele doua receptoare vor avea un pret de start prohibitiv pentru multi utilizatori nu numai de pe plaiurile mioritice.

#8
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
La fel am vrut si eu sa ii urez domnului moderator, este o idee geniala, dar omul sta foarte prost cu nervii si este foarte sensibil, doar ce m-a avertizat, oricum geniala idee ai avut. Acest nou topic ai putea sa il numesti topicul lupului de maturare pe jos cu un device cu android.

#9
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
De Intel Compute Stick unde se poate discuta?

#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
minipc cu windows si htpc sau daca deschide cineva un topic dedicat.

#11
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
După restructurare nu mai am curaj să deschid discuția.
Aștept, trebuie să existe în curajos. :)

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
poti continua discutia aici  http://forum.softped...ows-i-htpc-uri/



#13
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 14.02.2007
inca o recomandare ieftina si buna pentru doritori cu S805 DVB-T2 si DVB-S2 (aproximativ 55 usd)

exista deja pentru versiunea cu DVB-S2 si Openelec cu mentiunea ca poate fi rulat de pe un card SD daca doriti dual booting Openelec+Android

Firmware Openelec SD-card aici

Attached Files


Edited by diabloss, 16 June 2015 - 15:12.


#14
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Zidoo are o promotie in care da gratis 50 pcs Zidoo X1, bazat pe Allwinner H3
Detalii aici http://forum.zidoo.t...1-for-free.349/

Mai multe detalii despre device :

http://forum.zidoo.t...ms/zidoo-x1.11/

Attached Files


Edited by sibip, 16 June 2015 - 18:52.


#15
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Cosito , ar fi cazul sa te abtii de la astfel de comentarii
Mai ales ca ambele foste threaduri erau GHIVECIURI in toata regula
In noul thread se poate scrie/discuta despre :
- MINI-PC-uri cu android
- SET-BOX-uri cu android
- STICK-uri cu android
Si orice alta ''FORMA'' de device cu android , de aceea sa UNIT cele doua threaduri

Xymzar - deocamdata asculta sfatul lui Carmenclara1 , insa sper ca in curând moderatorul sa deschida un thread ''asemnator'' cu acesta insa pt. ''variantele'' cu windows
Din cauza ca pe cele doua threaduri inchise se discuta/scria atat despre device-uri cu android , cat si cu windows au fost ''inchise'' , ajungand de fapt sa fie niste ''ghiveciuri''
Mai bine decat sa ma ''apostrofati'' pe mine , INCERCATI si numai FACETI si ACEST THREAD ''GHIVECI'' , amestecând discutiile despre device-urile cu win si android

RaduMX - am vazut/citit si eu despre ''aparitiile'' in domeniul receptoarelor combo 4k , din ''pacate'' fiind doar pt. Enigma2
In schimb Amiko A3 Combo are in prezent ceva ''prb'' la vizualizarea prg. tv 4k de pe satelit si nici nu se ''prevede'' un upgrade la android L/TV pt. el
Astfel ca pe undeva , cele doua chestii ma face deocamdata sa zic ''pass'' pt. el , cu toate ca ma ''bucuram'' ca in sfarsit si in comertul autohton va aparea un receptor combo cu android
Mai nou este ca deja japonezi in iunie si la anumite transmisiuni sportive din viitorul apropiat vor transmite in 8k , astfel ca la anul nu ar fi exclus sa apara si astfel de device-uri
Progresul , indiferent daca unii tin pasul cu el sau nu merge inainte si astfel esti ''obligat'' sa te ''adaptezi'' din mers la el
Asta daca vrei sa fi ceva mai ''realist'' , daca nu exista si functioneaza in continuare si device-uri cu RK3066 sau asemanatoare

Edited by lupull, 16 June 2015 - 19:28.


#16
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
O ''stire'' care ar cam trebui sa de-a de gandit - ‘Pirate’ Android TV Box Sellers Raided By Police - https://torrentfreak...-police-150612/

#17
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@lupull daca vanzatorul s-a crezut in chinaPosted Image , ce, iti pui reclama pe magazin ca vinzi playere cu soft de piratare gata instalat? trebuie sa-ti fileze o lampa sa faci asa ceva,
revenind la A3 combo sa stii ca merge foarte bine, iar din ce am testat eu pana acum Android L pe media player este in mare parte nefolositor datorita lipsei de aplicatii compatibile, de aceea nu au aparut inca pe piata device-uri, iar partea de 4k de pe satelit/cablu/terestru pana va fi disponibil publicului larg si altceva in afara de cateva demo, mai trece inca o generatie sau doua de playere, costurile de difuzare a unui canal 4k pe satelit este foarte mare, datoita spatiului ocupat pe transponder, iar pana la aparitia dvb-s3 mai este un pic... mai mult!
Dupa cum am mai spus aceste playere de nisa(Wetek,Amiko,etc) sunt la inceput si le achizitioneaza doar  cei pasionati (bineinteles daca si le permit) fara sa-si puna intrebarea daca merita sau nu, doar de hobyPosted Image ! iar "progresul" merge inaintea posibilitati de cumparare a multora, iar daca astepti tot timpul "next generation" aproape sigur ca vei ramane doar cu dorinta.

#18
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 14.02.2007

View PostRaduMX, on 17 iunie 2015 - 09:57, said:

@lupull daca vanzatorul s-a crezut in chinaPosted Image , ce, iti pui reclama pe magazin ca vinzi playere cu soft de piratare gata instalat? trebuie sa-ti fileze o lampa sa faci asa ceva,
revenind la A3 combo sa stii ca merge foarte bine, iar din ce am testat eu pana acum Android L pe media player este in mare parte nefolositor datorita lipsei de aplicatii compatibile, de aceea nu au aparut inca pe piata device-uri, iar partea de 4k de pe satelit/cablu/terestru pana va fi disponibil publicului larg si altceva in afara de cateva demo, mai trece inca o generatie sau doua de playere, costurile de difuzare a unui canal 4k pe satelit este foarte mare, datoita spatiului ocupat pe transponder, iar pana la aparitia dvb-s3 mai este un pic... mai mult!
Dupa cum am mai spus aceste playere de nisa(Wetek,Amiko,etc) sunt la inceput si le achizitioneaza doar  cei pasionati (bineinteles daca si le permit) fara sa-si puna intrebarea daca merita sau nu, doar de hobyPosted Image ! iar "progresul" merge inaintea posibilitati de cumparare a multora, iar daca astepti tot timpul "next generation" aproape sigur ca vei ramane doar cu dorinta.

Radu deja sunt  noile benzi de transmisie KA si X disponibile si  transmit  material 4k destul de ok , doar ca e demonstrativ si repetitiv.
TBS-ul are deja 2 placi pentru benzile respective.
Problema ce apare tot mai des e  ca nici una din companiile atat europene cat si chineze nu au scos un software / aplicatie Android DVB potent si mai ales cat mai bugless.

Edited by diabloss, 17 June 2015 - 10:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate