Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

PFA Programator

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Mackker

Mackker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2015
Buna ziua, caut de ceva timp informatii legate de infiintarea unui PFA in domeniul in care activez si nu reusesc sa gasesc o sursa relativ sigura si care sa contina toate informatiile necesare intr-un singur loc.

Sunt un dezvoltator software fara studii de specialitate (doar diploma de Bacalaureat si atestat profesional de metrolog) si dezvolt aplicatii mobile pe care le vand in magazinele online specifice in strainatate. In acelasi timp, vreau sa colaborez cu o entitate juridica din Romania ca PFA.

Avand in vedere cele de mai sus ma intereseaza urmatoarele:

1. Sub ce cod sau ce coduri CAEN pot functiona? Din ce am vazut, m-as incadra sub 6201, 6202 si 6203 dar nu sunt sigur.
2. Am nevoie de o diploma de specialitate pentru deveni PFA sub codurile de mai sus?
3. Ce ar fi mai avantajos intre Norma pe Venit si Venit Real?
4. Daca aleg Venit Real, pot declara orice venit in conditiile in care primesc veniturile in contul bancar?
5. Daca aleg Norma pe Venit, se plateste 16% din acea norma sau aceea este suma care trebuie platita anual sau prima varianta dar alt procent?
6. Care sunt toate taxele / impozitele pe care trebuie sa le platesc statului roman ca PFA in domeniul meu pe acele coduri CAEN?
7. Imi trebuie neaparat un punct de lucru / sediu? Daca nu am nimic pe numele meu, nici macar inchiriat, ce optiuni as avea?

Va multumesc anticipat!

Edited by Mackker, 06 June 2015 - 19:12.


#2
mihaionescu

mihaionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.07.2006

View PostMackker, on 06 iunie 2015 - 19:07, said:


1. Sub ce cod sau ce coduri CAEN pot functiona? Din ce am vazut, m-as incadra sub 6201, 6202 si 6203 dar nu sunt sigur.
    Eu am 6202 si 6203 insa trebuie sa vezi in lista din judetul tau daca aceste 2 coduri sunt la norma de venit.
2. Am nevoie de o diploma de specialitate pentru deveni PFA sub codurile de mai sus?
   NU tin minte sa fi aratat la cei de la registru comertul vreo diploma, insa poate ma insel.
3. Ce ar fi mai avantajos intre Norma pe Venit si Venit Real?
    Depinde cat castigi. daca sub norma atunci venit real, daca peste atunci norma
4. Daca aleg Venit Real, pot declara orice venit in conditiile in care primesc veniturile in contul bancar?
   Asta e evaziune fiscala si e pe barba ta.

5. Daca aleg Norma pe Venit, se plateste 16% din acea norma sau aceea este suma care trebuie platita anual sau prima varianta dar alt procent?
   Da se plateste 16% , 5.5% (parca) si vreo 300 RON  minimul pentru pensie, la valoare normei.

6. Care sunt toate taxele / impozitele pe care trebuie sa le platesc statului roman ca PFA in domeniul meu pe acele coduri CAEN?
    
7. Imi trebuie neaparat un punct de lucru / sediu? Daca nu am nimic pe numele meu, nici macar inchiriat, ce optiuni as avea?
Da, pe certificatul de inmatriculare trebuie un sediu inscris. Un contract de mandat, inchiriere.

Va multumesc anticipat!


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
norma de venit pe IT mai e doar la consultanta, nu si la dezvoltare software
intrebarile de genul "ce e mai avantajos, norma sau venit real" indica, de obicei, ca ar fi indicat sa te angajezi si sa-l lasi pe patron sa-si bata capul cu d'astea. peste 4-5 ani, cand o sa intelegi ca fiecare caz e diferit si ca varianta mai avantajoasa o afli dupa ce-ti calculezi exact situatia, o sa poti incerca ceva si pe cont propriu.

#4
Mackker

Mackker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2015

View Postmihaionescu, on 06 iunie 2015 - 20:00, said:


Iti multumesc mult! S-a facut putina lumina :)!

View Post_Smiley_, on 06 iunie 2015 - 20:02, said:

norma de venit pe IT mai e doar la consultanta, nu si la dezvoltare software
intrebarile de genul "ce e mai avantajos, norma sau venit real" indica, de obicei, ca ar fi indicat sa te angajezi si sa-l lasi pe patron sa-si bata capul cu d'astea. peste 4-5 ani, cand o sa intelegi ca fiecare caz e diferit si ca varianta mai avantajoasa o afli dupa ce-ti calculezi exact situatia, o sa poti incerca ceva si pe cont propriu.

Multumesc pentru informatie.
Legat de partea a doua, nu cred ca e cazul sa tragi concluzii despre persoane pe care nu le cunosti.
Iar in fond si la urma, urmei si patronul a invatat de undeva chestii "d'astea" ca doar nu s-a nascut patron si nici cu informatiile in gelatina.

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostMackker, on 06 iunie 2015 - 19:07, said:

1. Sub ce cod sau ce coduri CAEN pot functiona? Din ce am vazut, m-as incadra sub 6201, 6202 si 6203 dar nu sunt sigur.

Doar daca ai diploma de studii superioare iti poti alege caen-uri care incep cu 62**. Chiar si daca nu alegi astea iti trebuie un curs ceva de programare. Si CAEN 5821 sau 5829. Poate merge si un 6311. Insa asta inseamna doar sa vinzi. Nu ai voie sa dezvolti la comanda.

Sfatul meu: fa-ti srl. Poti trece ce CAEN vrei fara sa dai prea multe explicatii. Te si angajezi si in felul asta iti si merge vechimea, contributia la pensie etc. Asa la pfa dupa ce ca dai jumate din ce castigi (daca nu esti angajat in alta parte) iti mai si calculeaza pensia la un raport de 1/3, adica tre' sa muncesti vreo 90 de ani ca pfa ca sa beneficiezi de un stagiu complet de cotizare (35 de ani sau cat era)...

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpotae, on 06 iunie 2015 - 21:16, said:

Doar daca ai diploma de studii superioare iti poti alege caen-uri care incep cu 62**.
Nu e adevarat.

View Postpotae, on 06 iunie 2015 - 21:16, said:

iti mai si calculeaza pensia la un raport de 1/3, adica tre' sa muncesti vreo 90 de ani ca pfa ca sa beneficiezi de un stagiu complet de cotizare (35 de ani sau cat era)...
S-a anulat imediat dupa ce au publicat enormitatea.

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postpotae, on 06 iunie 2015 - 21:16, said:

Asa la pfa dupa ce ca dai jumate din ce castigi
16%+5,5% = 50%?!

#8
Mackker

Mackker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2015
Va multumesc pentru raspunsuri.

CAS poate fi platit la valoarea minima adica 26,3% din 35% din salariul mediu brut sau trebuie platit calculat 26,3% din venitul real sau la norma de venit?
Intreb pentru ca din ce am inteles de la @mihaionescu la punctul 5, prima varianta ar fi posibila.

@Michidoo cred ca @potae se referea la 16% + 5,5% + 26,3% = 47,8%

Edited by Mackker, 07 June 2015 - 18:41.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMackker, on 07 iunie 2015 - 18:39, said:

CAS poate fi platit la valoarea minima adica 26,3% din 35% din salariul mediu brut sau trebuie platit calculat 26,3% din venitul real sau la norma de venit?
Se poate. Inca. Dar pe teava sta noul cod fiscal si nu va mai merge (vei plati cota individuala de 10,5% din real/norma).

#10
Mackker

Mackker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2015
Multumesc mult @neagu_laurentiu m-ai scapat de o piatra de pe inima Posted Image!
Chiar ma gandeam cum o fi sa dai la statul roman aproape 50% din venituri si pentru ce...
In fine, dupa aproape doua zile de cautari pe diverse site-uri, forumuri si cu ajutorul celor de aici pot raspunde integral la intrebarile mele initiale (daca am gresit pe undeva sau am uitat ceva, va rog sa ma corectati):

View PostMackker, on 06 iunie 2015 - 19:07, said:

1. Sub ce cod sau ce coduri CAEN pot functiona? Din ce am vazut, m-as incadra sub 6201, 6202 si 6203 dar nu sunt sigur.
O persoana care este dezvoltator, programator, inginer, tehnician IT poate avea orice cod CAEN din grupa 620.
Detalii Grupa 620 aici.
2. Am nevoie de o diploma de specialitate/superioara pentru deveni PFA sub codurile de mai sus?
Pentru un PFA, a fi sub unul din codurile CAEN de mai sus, raspunsul este absolut NU deoarece sub acele coduri sunt incluse atat meserii care au nevoie de studii superioare cat si meserii care necesita doar studii medii.
Mai multe detalii aici sau compara meseriile dintr-unul din codurile CAEN de aici si daca exista cel putin o meserie care nu necesita studii superioare, atunci poti folosi acel cod CAEN si cu studii medii. Oricine zice altceva, nu cunoaste legea si o confunda cu Ordonanta de urgenta care se refera la angajatii agentilor economici din industria IT care vor sa fie scutiti de plata impozitului.

3. Ce ar fi mai avantajos intre Norma pe Venit si Venit Real?
Din ce am inteles si are logica, venit real daca venitul este sub norma de venit a codului CAEN si norma de venit daca venitul este peste norma. Atentie la faptul ca doar CAEN 6202 si 6203 mai au norma de venit si la faptul ca daca ai venituri de peste 100.000 euro pe an (fericitule) vei fi trecut automat la venit real.
Normele de venit pe 2015 pot fi vazute aici.
4. Daca aleg Venit Real, pot declara orice venit in conditiile in care primesc veniturile in contul bancar?
Normal ca da, numai ca acest lucru se numeste evaziune fiscala si mai ales daca contul bancar cu pricina este cel declarat pentru PFA chiar n-ai pe unde sa scoti camasa.
5. Daca aleg Norma pe Venit, se plateste 16% din acea norma sau aceea este suma care trebuie platita anual sau prima varianta dar alt procent?
Se plateste 16% din norma pe venit.
6. Care sunt toate taxele / impozitele pe care trebuie sa le platesc statului roman ca PFA in domeniul meu pe acele coduri CAEN?
In acest moment 16% impozit pe profit (din venit real sau norma pe venit), 5,5% CASS (asigurari de sanatate), 26,3% din venitul declarat CAS (asigurari sociale/pensii).
7. Imi trebuie neaparat un punct de lucru / sediu? Daca nu am nimic pe numele meu, nici macar inchiriat, ce optiuni as avea?
Da, este obligatoriu sediul profesional pentru PFA. Alte optiuni in-afara de cumparare/inchiriere imobil ar fi contract de comodat sau servicii de gazduire sediu profesional unde preturile pleaca de la 350ron pe an.

Edited by Mackker, 07 June 2015 - 19:32.


#11
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostMackker, on 07 iunie 2015 - 18:39, said:

@Michidoo cred ca @potae se referea la 16% + 5,5% + 26,3% = 47,8%
m-am prins si eu la ce se referea, dar nu e normal sa vii cu astfel de informatii atata timp cat:

1. Noul Cod Fiscal 2016 nu a intrat in vigoare. Proiectul de lege a trecut de Senat (cu ceva modificari) si acum se afla la Camera Deputatilor. Cand o fi publicat in Monitorul Oficial, atunci putem arunca cu cifre in stanga si-n dreapta, pana atunci sunt doar speculatii.

2. Din ce-am citit eu in proiectul de lege, baza de calcul ramane tot 35% din salariul mediu, la care se aplica cota de calcul de 26,5%.

Quote

Baza de calcul a contribuţiei de asigurări sociale datorată de persoanele fizice care realizează venituri din activităţi independente și care determină venitul net anual în sistem real şi/sau pe baza normelor anuale de venit

Art. 147 – (1) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din activităţi independente și care determină venitul net anual în sistem real, baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale, în cazul plăţilor anticipate cu titlu de contribuţii de asigurări sociale, o reprezintă echivalentul a 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, prevăzut la art. 138 alin. (3), în vigoare în anul pentru care se stabilesc plățile anticipate.

(2) În cazul persoanelor fizice care realizează venituri din activităţi independente și care determină venitul net anual pe baza normelor anuale de venit, baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale o reprezintă valoarea anuală a normei de venit raportată la numărul de luni în care se desfăşoară activitatea și nu poate fi mai mică decât echivalentul reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, prevăzut la art. 138 alin. (3), în vigoare în anul pentru care se stabilesc plățile anticipate şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig.

Nu sunt de specialitate si poate nu inteleg corect textul legii, asa ca daca e cineva in domeniu pe aici, ar putea sa-mi zica daca bat campii (zau ca nu ma supar)...

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Acolo e baza (pe anul in curs iar in continuare spune cum se ajusteazã la final) la care se aplica procentele dar vezi tot pe acolo care sunt ele fiindcã se precizeazã (cota individualã, nu si angajator).

Edited by neagu_laurentiu, 07 June 2015 - 20:14.


#13
Mackker

Mackker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.06.2015
Daca esti in sistemul obligatoriu dar privat de pensii, mai trebuie sa cotizezi la CAS? Fiind relativ tanar, am prins valul de acum cativa ani (cred ca 5 sau 6) cand a trebuit sa fac contract cu o companie privata de asigurari.

Pentru ca scrie asa:

Quote

Excepţii specifice privind veniturile din activităţi independente
Art. 149 - Persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, care nu au obligaţia asigurării în sistemul public de pensii potrivit legii, precum şi persoanele care au calitatea de pensionari, nu datorează contribuţia de asigurări sociale pentru veniturile prevăzute la art. 136 alin. (1)  lit. B).

Si iar nu inteleg cum vine asta din art. 147:

Quote

(2) În cazul persoanelor fizice care realizează venituri din activităţi independente și care determină venitul net anual pe baza normelor anuale de venit, baza lunară de calcul a contribuţiei de asigurări sociale o reprezintă valoarea anuală a normei de venit raportată la numărul de luni în care se desfăşoară activitatea și nu poate fi mai mică decât echivalentul reprezentând 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, prevăzut la art. 138 alin. (3), în vigoare în anul pentru care se stabilesc plățile anticipate şi nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câştig.

Adica daca eu lucrez doar 3 luni pe an, va trebui sa impart norma de venit la 3? Si din rezultat platesc 26,3% contributie CAS?

Chiar n-am inteles cum se calculeaza CAS pe norma de venit.. as fi foarte recunoscator daca cineva poate veni cu un exemplu de calcul.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMackker, on 07 iunie 2015 - 20:29, said:

Daca esti in sistemul obligatoriu dar privat de pensii, mai trebuie sa cotizezi la CAS?
Citeste tot, nu doar ce-ti convine:

Quote

Art. 147
(4) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) si (2) se încadrează în categoria asiguratilor obligatoriu în sistemul public de pensii [...]

View PostMackker, on 07 iunie 2015 - 20:29, said:

Adica daca eu lucrez doar 3 luni pe an, va trebui sa impart norma de venit la 3? Si din rezultat platesc 26,3% contributie CAS?
Acolo spune sa imparti norma (definita anual) la 12 pentru a afla baza lunara, tot paragraful vorbeste despre ce se intampla intr-o luna, iar rezultatul nu poate depasi acele limite etc. si vei plati cate luni ai fost inscris la Registrul Comertului (3 daca vrei).
Apoi iar nu citesti in totalitate:

Quote

Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
Art.68.
(5) În cazul în care un contribuabil desfăşoară o activitate independentă, care generează venituri din activităţi independente, altele decât venituri din profesii liberale si din drepturi de proprietate intelectuală, definite la art.66, pe perioade mai mici decât anul calendaristic, norma de venit aferentă acelei activităţi se corectează astfel încât să reflecte perioada de an calendaristic în care a fost desfăşurată activitatea respectivă.


#15
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Dupa mine, ca sa dezvolti aplicatii mobile, cum zici ca faci ar cam trebui sa ai

Quote

6201: Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
desi mi se pare usor aiurea ca sa ai nevoie de permisiune sa dezvolti pentru tine, caz in care evident nu te facturezi pe tine.

Pe langa asta eu mi-am mai adaugat si:

Quote

- 5821: Activitati de editare a jocurilor de calculator
- 5829: Activitati de editare a altor produse software
In speranta ca aceste coduri imi permit sa public aplicatii in GooglePlay/App Store. Mie ca ITst mi se pare foarte aiurea chestia cu Editarea produselor software cand in NACE (dupa care e bazat CAEN-un nostru) e Software Publishing unde e clar ca e treaba de publicare. Probabil Editor in sensul cum au astia Edituri si publica carti... Nu stiu, mie oricum imi suna aiurea.

Deci practic, eu cand fac aplicatii pentru clienti ma bazez pe 6201 iar cand public aplicatii in nume propriu ma bazez pe 5821 si 5829. Partea proasta vine la monetizarea aplicatiilor. Pe partea de iOS, Apple sunt foarte ok, adica ei iti cumpara aplicatia si o vand mai departe asa ca doar Apple este clientul tau si ei se ocupa de toate chestiile si taxele de prin alte tari/continente. La Google e mai complexa, ei se cam spala pe maini de taxe si alte chestii si ti le pun tie in carca. Noroc cu modificarile din 2015 care i-au obligat sa retina ei TVA-ul pentru clientii din UE. Apoi daca vrei reclame in aplicatie iar banuiesc ca trebuie ceva cod CAEN pentru asta si eu de vreo 2 saptamani ma tot chinui sa gasesc ce cod ar trebui si nu reusesc sa ma informez. Intortochiate sunt caile fiscale in tara asta.

Anyway din moment ce ai vre-un caen care nu e la norma de venit, din cate stiu eu, esti obligat sa vii in sistem real. Ce e misto e faptul ca in primul an poti sa estimezi tu ce profit o sa ai, asa ca o sa fii mai lejer cu platile trimestriale. Eu deoarece preponderend am clienti pentru care dezvolt software sunt in sistem real. Platesc 16% + 5.5% din profit + cam 700 lei pe trimestru pentru pensie.

Ca o paranteza mi-as fi dorit sa fie la PFA daca tot e sistem real un alt mod de plata, nu estimativ apoi corecturi si plati diferente. Era foarte ok ca dupa fiecare trimestru sa platesti impozit raportat la trimestru. Adica in aprilie sa platesc pentru primul trimestu, in iulie pentru al doiea... etc.

#16
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Salut,

Scot puțin topicul ăsta de la naftalină deoarece am și eu o nedumerire. Mă ocup în principal cu dezvoltarea de aplicații pentru iOS iar în liceu am făcut filologie (da, știu, cam ciudat). La fostul loc de muncă știu că figuram ca agent de vânzări în acte deoarece nu aveam un atestat sau o facultate terminată în domeniul IT. Acum mă gândesc să deschid un PFA dar nu știu sigur dacă diploma de liceu plus cea de bacalaureat mi-ar fi suficiente pentru a-mi face PFA pe domeniul ăsta. Acum, din câte am citit până acum, s-ar părea că nu e nevoie însă nu înțeleg dacă asta se aplică și la cazul meu. Sunt cam pe lângă în ceea ce privește chestiile legale așa că aș fi recunoscător dacă cineva mai cunoscător mi-ar oferi niște informații legate de acest aspect.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi la Registrul Comertului cu ce ai iar daca iti respinge dosarul cere-le si legea cu articolul in baza careia fac asta ! Meseria asta nu-i reglementata special si n-ar trebui sa ai probleme.

#18
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Post0v1d1u, on 31 iulie 2015 - 11:10, said:

Salut,

Scot puțin topicul ăsta de la naftalină deoarece am și eu o nedumerire. Mă ocup în principal cu dezvoltarea de aplicații pentru iOS iar în liceu am făcut filologie (da, știu, cam ciudat). La fostul loc de muncă știu că figuram ca agent de vânzări în acte deoarece nu aveam un atestat sau o facultate terminată în domeniul IT. Acum mă gândesc să deschid un PFA dar nu știu sigur dacă diploma de liceu plus cea de bacalaureat mi-ar fi suficiente pentru a-mi face PFA pe domeniul ăsta. Acum, din câte am citit până acum, s-ar părea că nu e nevoie însă nu înțeleg dacă asta se aplică și la cazul meu. Sunt cam pe lângă în ceea ce privește chestiile legale așa că aș fi recunoscător dacă cineva mai cunoscător mi-ar oferi niște informații legate de acest aspect.

Depinde de cel care iti va judeca dosarul. In principiu nu ti l-ar aproba dar poate ai noroc. Macar studii superioare ai? Daca da, faci un curs de php o cacanarie d-aia l 500 de lei 3 saptamani si sunt sanse mari sa iti dea. Legea e foarte prost facuta in romania zice doar sa ai studii superioare :)) nu conteaza care + ceva sa ateste (in cazul asta diploma de la cursu lor)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate