Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

plata online

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Salutare..

Vreau sa cumpar niste sneakeri de pe ralphlauren.com si vreau sa stiu daca pe langa shipping, care "cica" este 8$, trebuie sa mai platesc si altceva. Din cate stiu de la vama este preluat coletul de posta romana pe care mai dau 10 lei sau nu stiu cat... si cam atat. Deci... sunt ceva plati de care trebuie sa stiu ?

Va multumesc anticipat dragilorr :****

Edited by AzY9, 03 June 2015 - 19:26.


#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.
Daca platesti TVA, atunci o sa mai platesti inca 8lei o taxa la Posta.

Uite mai multe informatii: http://www.customs.r...rin-colete.aspx

Edited by tigerheart, 03 June 2015 - 19:39.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Esti sigur ca livreaza in Ro? Ca n-am gasit nimic de Europa pe siteul lor, tarifele alea sunt pentru US.

#4
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

View PostMizu, on 03 iunie 2015 - 19:33, said:

Esti sigur ca livreaza in Ro? Ca n-am gasit nimic de Europa pe siteul lor, tarifele alea sunt pentru US.


aaa... atunci cand completez datele pentru livrare pot alege  la Country : Romania, deci presupun ca livreaza si in Romanica :)

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View PostAzY9, on 03 iunie 2015 - 19:45, said:

aaa... atunci cand completez datele pentru livrare pot alege  la Country : Romania, deci presupun ca livreaza si in Romanica Posted Image
Acum m-am uitat si eu si nu ma lasa sa selectez Romania la adresa de livrare, doar la adresa de facturare merge. :)

#6
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

View Posttigerheart, on 03 iunie 2015 - 19:47, said:

Acum m-am uitat si eu si nu ma lasa sa selectez Romania la adresa de livrare, doar la adresa de facturare merge. Posted Image


:)) Deaaa... acum am vazut. Mersi :*

#7
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Am comandat si eu de pe ebay ceva (un ecran de telefon). A venit acum o luna si a costat 29$. Am platit taxe vamale. Dar doamna de acolo lua taxe vamale doar daca suma depasea 10 $. Deci tu nu platesti sigur taxe vamale. In orice caz eu am luat teapa ca altii, din alt oras, care au comandat acelas lucru cu mine nu au platit niciodata taxe vamale. In realitate se platesc pentru o suma care depaseste 150 euro la comenzile online.

de pe siteul anaf: http://www.customs.r...rin-colete.aspx (in a doua jumatate a paginii)
"În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.

În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale."

Daca am inteles eu gresit rog pe oricine cunoaste mai bine sa corecteze. Si eu sunt curios cand se platesc si cand nu taxe vamale si daca am luat teapa.

Edited by Petrecristi, 03 June 2015 - 21:12.


#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
In primul rand, valoarea comenzilor se calculeaza in euro chiar daca tu ai platit in dolari sau alta valuta produsul/produsele.
Pentru o comanda de minim 10euro: se plateste tva din valoarea comenzii + 8lei taxa de la Posta.
Pentru o comanda de minim 150euro: se plateste tva + taxe vamale(in principiu e cam 5-6%) + 8lei.
Cand mergi sa iei un colet de la posta vamala trebuie sa duci comanda listata ca sa vada vamesul care e valoarea coletului. Valoarea inscrisa pe colet nu e bagata in seama. In cazul in care la vames i se pare ca valoarea comenzii e mult prea mica si aceasta contine produse valoroase, vamesul are dreptul sa iti calculeze valoarea dupa un catalog. De exemplu primesti un smartphone si duci o comanda de 15$... evident ca valoarea nu este cea reala.

Esti sigur ca ai platit taxe vamale si nu doar tva? Cat ai platit la vama pentru comanda aia de 29$?

#9
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Posttigerheart, on 04 iunie 2015 - 08:50, said:

In primul rand, valoarea comenzilor se calculeaza in euro chiar daca tu ai platit in dolari sau alta valuta produsul/produsele.
Pentru o comanda de minim 10euro: se plateste tva din valoarea comenzii + 8lei taxa de la Posta.
Pentru o comanda de minim 150euro: se plateste tva + taxe vamale(in principiu e cam 5-6%) + 8lei.
Cand mergi sa iei un colet de la posta vamala trebuie sa duci comanda listata ca sa vada vamesul care e valoarea coletului. Valoarea inscrisa pe colet nu e bagata in seama. In cazul in care la vames i se pare ca valoarea comenzii e mult prea mica si aceasta contine produse valoroase, vamesul are dreptul sa iti calculeze valoarea dupa un catalog. De exemplu primesti un smartphone si duci o comanda de 15$... evident ca valoarea nu este cea reala.

Esti sigur ca ai platit taxe vamale si nu doar tva? Cat ai platit la vama pentru comanda aia de 29$?
Din ce zici tu nu mai sunt sigur. Am platit 29 lei + taxa aceea de 8 lei. Eu am comandat un ecran de telefon pentru v1viper. Ca sa stiu ce sa comand si cum am cautat pe internet si am gasit un tutorial, am luat legatura cu cel care il scrisase si pentru ca nu mai comandasem niciodata de pe ebay imi era teama sa nu fie taxe mari. El a spus ca nu a platit nici un fel de taxa in Bucuresti. Nici tva si nici pe cei 8 lei. De ce intr-un oras se platesc si in altul nu?
Uite aici in comentarii discutii depre taxe vamale si tva. In Bucuresti cel care a scris articolul acela insista ca nua platit niciodata la sume sub 30 de euro taxe vamale sau tva.
http://www.androidro...aram-din-china/

Edited by Petrecristi, 04 June 2015 - 12:37.


#10
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
NU platiti taxe sau TVA daca suma este mai mica de 130$! Transportul este gratuit si va vine prin posta in 2-3 saptamani sau mai rapid dar si mai scump prin curie rapid.

http://www.androidro...aram-din-china/

Nu mai inteleg nimic...

#11
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View PostAzY9, on 05 iunie 2015 - 14:38, said:

NU platiti taxe sau TVA daca suma este mai mica de 130$! Transportul este gratuit si va vine prin posta in 2-3 saptamani sau mai rapid dar si mai scump prin curie rapid.
http://www.androidro...aram-din-china/
Nu mai inteleg nimic...

Baiatul ala spune tampenii... De fapt el nu informeaza corect cititorii:

Quote

Ti-am zis, mie imi vin la postya de cartier in Bucuresti si am luat si telefoane de 100 E, fara nicio intrebare sau alta taxa!
Cum coletul a venit la posta de cartier si NU posta vamala, asta inseamna ca el a primit un colet care prima data a tranzitat o tara europeana. DE ASTA nu a platit el vreo taxa.

Cum a spus si Petre, asta se aplica la vama:

Quote

În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.

Da, e posibil sa scapi de vama din diverse motive, adica sa nu o platesti chiar daca valoarea reala de pe comanda e de minim 10euro, dar in nici un caz nu te taxeaza doar pentru comenzi peste 130$. Si sa fie clar: aici discutam de colete care vin din afara Europei. Inca un aspect: se ia in considerare valoarea reala per colet. Ca poti face de exemplu o comanda pe Aliex de 180$ care contine produse de la mai multi furnizori.. si daca, sa presupunem, ca ai comandat de la 20 furnizori, iar valoarea per furnizor e mai mica de 10euro, atunci nu platesti absolut nimic cand primesti cele 20 de colete.

View PostPetrecristi, on 04 iunie 2015 - 12:32, said:

Am platit 29 lei + taxa aceea de 8 lei.
Asta inseamna ca ai platit TVA din aia 29$. TVA, nu si taxe vamale. Te-a taxat corect.

View PostPetrecristi, on 04 iunie 2015 - 12:32, said:

El a spus ca nu a platit nici un fel de taxa in Bucuresti. Nici tva si nici pe cei 8 lei. De ce intr-un oras se platesc si in altul nu?
Cei 8lei ii platesti automat daca platesti minim tva pentru colet, altfel nu ai de ce sa platesti. Nu zic ca nu se poate sa nu platesti taxe vamale... pot fi mai multe motive:
- vamesul nu a fost atent la colet/comanda;
- persoana care a ridicat coletul a prezentat o comanda falsa cu o valoare sub 10euro;
- persoana il cunoaste pe vames si atunci se merge pe sistemul romanesc de "pile";
- coletul a fost primit printr-o metoda de transport care prima data intra in Europa prin alta tara si apoi vine in Romania, de exemplu cum se practica mai demult cu PostNL si SwedenPost => iar asta inseamna ca primesti coletul la posta normala si NU posta vamala. Prin PostNL acum nu prea mai merge smecheria, prin Sweden Post nu stiu care e situatia.

Edited by tigerheart, 09 June 2015 - 10:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate