Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Aer conditionat pe hol.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Un vecin si-a tras aer conditionat iar unitatea externa a pus-o pe hol, in casa scarii...A inceput sa il foloseasca de o saptamana si e o caldura infernala pe hol. Cateodata se umple si galeata care colecteaza apa si se varsa pe jos de se face o frumusete de baltoaca.
Cand deschid usa de la intrare ma izbeste caldura si umezeala de nu mai stiu de mine. Ce se poate face?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 Eduardo-S, on 03 iunie 2015 - 17:36, said:

Un vecin si-a tras aer conditionat iar unitatea externa a pus-o pe hol, in casa scarii...A inceput sa il foloseasca de o saptamana si e o caldura infernala pe hol. Cateodata se umple si galeata care colecteaza apa si se varsa pe jos de se face o frumusete de baltoaca.
Cand deschid usa de la intrare ma izbeste caldura si umezeala de nu mai stiu de mine. Ce se poate face?

Cine i-a semnat autorizatia pentru lucrare pe casa scarii?Posted Image
Daca a lucrat fara autorizatie isi ia amenda mare.

Edited by xmanyacs77, 03 June 2015 - 17:52.


#3
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

 Eduardo-S, on 03 iunie 2015 - 17:36, said:

Un vecin si-a tras aer conditionat iar unitatea externa a pus-o pe hol, in casa scarii...

Doamne, asta e o dovada-n plus ca mamele de idioti sunt incontinuu insarcinate !

Voi, locatarii, cand ati vazut ce "produce" tembelu' ce naiba ati facut !?

Am si eu un amic dobitoc ( director pe la finante, ca acolo se prasesc astia), care si-a pus unitatea externa in balcon, dupa care a inchis balconu' cu termopan !  Posted Image

Edited by argonaut, 03 June 2015 - 17:44.


#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ce solutii doresti,legale sau mai putin legale ? Posted Image

Edited by Wzzz, 03 June 2015 - 17:47.


#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am auzit de bucatarie mutata in camara (deh, bucataria a devenit salon!) si hota scuipa pe aerisirea camarii. Mi-e mila de vecini...
Revenind la instalatia de are conditionat eu as proceda in felul urmator:
1. Reclamatie la asociatia de proprietari, cu nr de inregistrare; daca nu se rezolva, pct2
2.-Reclamatie la primarie, exista acolo un birou pt asa ceva (eu am rezolvat-o cu vecinul de deasupra care ma inunda si nu voia sa-si sparga faianta din baie sa-si repare scurgerea). Reclamatia trebuie insotita de fotografii, tot asa, cu nr de inregistrare. La mine au venit 2 persoane, au vazut, i-au facut somatie si s-a rezolvat. Mi-au zis ca daca vreau il amendeaza cu 3500 lei (acum cca 5-6 ani), am spus ca nu cer despagubiri sau altceva, numai sa nu ma mai inunde.
Cred ca nu trebuie mai mult.

l.e. Nu esti obligat sa te certi cu vecinul, de aceea exista asociatie cu angajati platiti de proprietari! Ei trebuie sa rezolve problemele, sa medieze, etc.

Edited by altuser09, 03 June 2015 - 17:57.


#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
si nu-ti trebuie o unitate exterioara de AC? s-o ai acolo, nu se stie cand ai nevoie de ea.

o cheie franceza, vreo doua chei fixe si un patent cu manere izolate...fac minuni in combinatia
asta. o pui la pastrare for future use si sa vezi ce-i trece cheful aluia de stat la briza de la priza.

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
... vecinu' , ca vecinu' , dar ala care a facut instalarea era racit si nu putea sta afara sa monteze unitatea externa sau nu a venit cu suficiente materiale si nu ii ajungea pana la un perete exterior .

Asta daca vecinu' nu este si instalator , ca daca il cheama Dorel si nu vrea sa vada lumea de afara ca are AC ...poate ia si el ajutor social Posted Image

Oricum daca rezistati voi pana la iarna e bine dar garantat nu rezista casa scariiPosted Image

Edited by superm, 03 June 2015 - 18:09.


#8
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Nu-l vad prea bine pana la prima defectiune si asta nu din cauza ca-i fac vecinii ceva,ci din cauza locului unde e amplasata unitatea.Ai facut primul pas?Adica sa-i comunici nemultumirea?
Posibil sa o fi montat acolo pentru ca kitul a avut doar 3 m de traseu, iar restul costa in plus.

#9
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
Mergeau niste poze la topicul asta!Posted Image

#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Asteptam pozele si cu locatia, poate se gasesc cativa binevoitori sa te ajute sa rezolvi situatia ivita.

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
macar un milieu si un peste a pus pe aparat? sau un ghiveci cu flori tropicale in care sa curga apa?

ceea ce a facut vecinul tau trebuie dat la tv, este exemplul perfect de taran prost ajuns la oras

solutii in ordinea respectului si spiritului civic:
1. asociatie, cu numar de inregistrare ca sa primesti raspuns in 30 de zile, altfel o sa te duca cu vorba
2. primarie, cu numar de inregistrare ca sa primesti raspuns in 30 de zile, altfel o sa te duca cu vorba
daca nici 1 si nici 2 nu rezolva problema atunci apeleaza la sabotarea unitatii la o ora tarzie in noapte, 2-3 noaptea, de sabotat e usor si au multe solutii, cea mai simpla e sa desfaci robinetul de umplere, daca nu stii care, iei un set de chei si desfaci absolut toate suruburile si piulitele pe care le vezi, o sa raman fara agent de racire si nu o sa mai functioneze, iar daca vrei sa fii malefic se pot gasi solutii mai brutale

Edited by Kroghy, 03 June 2015 - 19:12.


#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cum naiba sa goleasca instalatia? Te gandesti nitel ca se poate aprinde sau mai rau.

Apropo, ai citit o fisa cu specificatiile lu' 134?

In cel mai usor si rapid caz e sa-i stranguleze una din conducte in zona cu izolatie, dar cu grija sa nu fisureze conducta.

Edited by Super Chief, 03 June 2015 - 19:16.


#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
scrii de parca ar fi TNT in instalatie Posted Image
AC-ul nu functioneaza cu TNT, stai linistit ca nu explodeaza nimic

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
R600 este butan... asta daca instalatia e moderna, bum asigurat :) Frigiderele moderne si eficiente merg cu el, si noile AC-uri au inceput.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Ei draci, s-a renuntat la R410A? Al meu e pe asa ceva, dar unitatea externa e afara la spatele casei unde nici soarele nu bate, functionare garantata si la +45 de grade maxim posibil la latitudinea asta. Posted Image

Am 2 Romstal din 2008 pe R407C, un Electrolux din 2011 pe R410A in dormitor si frigider Indesit R134A, lada Zanussi R600A de care vorbesti.

#16
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
as vrea sa vad si eu jucarii pe baza de r134, r410 si r600 care au
pierdut agentul frigorific si au inceput sa dea ele asa, cu "artifica"...

Edited by dygey, 03 June 2015 - 20:28.


#17
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013

 Neaceasca85, on 03 iunie 2015 - 20:24, said:

Am 2 Romstal din 2008 pe R407C, un Electrolux din 2011 pe R410A in dormitor si frigider Indesit R134A, lada Zanussi R600A de care vorbesti.

Pe butelia de aragaz ce scrie ?!

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 argonaut, on 03 iunie 2015 - 20:30, said:

Pe butelia de aragaz ce scrie ?!
aer conditionat bizonic?

Edited by Kroghy, 03 June 2015 - 20:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate