Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Termoizolarea corecta a peretilor din beton ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
BizkitBoy

BizkitBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.03.2007
Va scriu din dorinta de a efectua o termoizolare corecta a apartamentului in care locuiesc. E vorba de un bloc de 4 etaje, pereti din beton armat, iar grosimea peretilor exteriori e de 30cm (nu exagerez, chiar am masurat cu ruleta). Apartamentul e situat la parter (asadar, e mai racoros), fiind umbrit aproape toata ziua de blocurile vecine inalte si de copacii din mica gradina a blocului. Nu e situat pe coltul blocului, dar nu am niciun perete interior comun cu vreun vecin... acestia sunt comuni fie cu scara blocului, fie cu uscatoria blocului, fie cu acel spatiu de cativa zeci de cm dintre blocuri.

Am schimbat acum 2 ani geamurile (profil Veka Softline 82, geam Saint-Gobain cu 3 foi de sticla dispuse astfel: 4mm lowE-16mm distantier cald-4mm float-16mm distantier cald-4mm lowE) si doresc sa fac termoizolarea la exterior anul acesta, care sa fie pe masura geamurilor
montate (adica de calitate superioara).

Sunt obligat sa iau in calcul ziua in care se va anvelopa tot blocul, si astfel trebuie sa pun polistiren de 10cm ca sa nu ma trezesc ca vor sa-mi strice lucrarea fiindca nu a fost facuta conform standardelor lor.

1. Cu privire la polistiren, sunt nehotarat intre 2 produse: Austrotherm AF80 si AdePlast EPS80+
Am consultat fisele lor tehnice si am identificat urmatoarele diferente:
...........................Rezistenta............Stabilitate dimensionala.......Absorbtia
...........................la incovoiere..........in conditii normale..............apei
Austrotherm AF80:..BS≥125 BS125.......+/- 0.5% DS(N)5...............< 3 WL(T)2
AdePlast EPS80+:...BS≥150 BS150........+/- 0.2% DS(N)2...............≤ 3 WL(T)3

Mai erau si alti indici prezenti in fisa unuia, dar lipsa in fisa celuilalt, asa ca nu i-am inclus.
AdePlast EPS80+ e cotat cu densitate de 14,5 kg/m3, insa n-am gasit densitatea pt Austrotherm AF80.

Din experienta, voi care considerati ca e mai bun?
De asemenea, am gandit corect neluand in calcul polistirenul grafitat fiindca peretele ar respira si mai putin?

2. Cu privire la adeziv, e cu mult mai superior Ceresit CT85 fata de Ceresit ThermoUniversal sau AdePlast PS PREMIUM? Pretul la CT85 e dublu fata de ultimele produse, dar as vrea sa stiu daca isi merita cu adevarat banii.

3. Cum anume e corect sa izolez acele portiuni (pervaz, nu stiu cum sa le numesc) din jurul ferestrei? Plasa ce se ruleaza nu-mi permite sa pun de jur imprejur polistiren de 2cm.

#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dacă stai la parter,îți recomand să izolezi și podeaua ta(tavanul de la subsol) pe la subsol,iar pe interiorul apartamentului izolează-ți tavanul în tot apartamentul,inclusiv balcon(dacă ai).
Pereții recomand doar la exterior,chiar și cei de pe casa scării(aceia pot fi și cu una mai subțire).
Dacă faci așa,teoretic nu ar mai fi probleme cu pierderile de căldură.
Să nu uităm că frigul intră pe jos,și căldura iese pe sus.
Cât despre materiale,îți vor recomanda colegii.

Spor la treabă!

Edited by ascended, 03 June 2015 - 13:42.


#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
izolarea pardoselii pe la subsol este chiar mai importanta decat izolarea peretilor. asta trebuie sa o faci prima data.

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca nu este izolat in intregime blocul, rezultatele vor fi mai slabe, deoarece raman punti termice (peretii ramasi neizolati vor radia caldura si din apartamentul tau).

Ai omis datele cele mai importante: conductivitatea termica (W/mK) in cele doua cazuri.

Bune recomandarile facute de ascended, dar e o greseala in folosirea termenilor: "frigul" nu intra pe niciunde, ci vorbim de pierderi de caldura. Eventual se poate vorbi de aer rece care patrunde iarna in casa si de aici ideea ca intra "frig" in casa.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 rich1974, on 03 iunie 2015 - 14:12, said:

izolarea pardoselii pe la subsol este chiar mai importanta decat izolarea peretilor. asta trebuie sa o faci prima data.

initiatorul spune ceva legat de anveloparea blocului. intrebarea mea este daca se face pe banii locatarilor sau printr-un program de reabilitare termica initiat de primarie ?
daca anveloparea se face in varianta 2, atunci nu-ti mai bate capul cu izolarea pardoselii pe la subsol, aceasta operatiune ar trebui sa se efectueze in cadrul reabilitarii termice a blocului. cel putin asa s-a procedat la blocurile din ploiesti care au beneficiat de reabilitare termica gratuita in perioada 2012-2013.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca citeai primul post, ai fi vazut ca e vorba de o lucrare in regie proprie (si doar el izoleaza, nu toti locatarii).

Edited by Seb, 03 June 2015 - 14:35.


#7
BizkitBoy

BizkitBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.03.2007
Corect, e vorba doar de anveloparea apartamentului meu in regie proprie. Nicio sansa de a se face tot blocul in regie proprie, iar din partea primariei nu se stie cati ani inseamna sa mai asteptam.

@corinadaniela: Din cate stiu eu, izolarea subsolului din partea primariei se face doar la peretii exteriori ai subsolului.
E adevarat ca m-am gandit si la varianta izolarii tavanului subsolului pe toata suprafata podelelor apartamentului, dar mi s-a spus ca era optim sa fi izolat podeaua mea direct din apartament (pe sub parchet si gresie), izolarea tavanului subsolului neproducand rezultate la fel de bune.

Considerati totusi ca e mai important sa procedez asa (prin tavanul subsolului) decat peretii exteriori ai camerelor?
Eu m-am gandit ca sunt mai importanti peretii camerelor fiindca sunt mai reci, fiind direct afara, spre deosebire de subsol care mai are totusi niste grade in plus.

@Seb: N-am omis conductivitatea termica, doar ca e identica in cazul celor 2 produse. Eu eram curios sa aflu de la cineva avizat care e diferenta pt acei indicatori, fiindca aceia difera.

Edited by BizkitBoy, 03 June 2015 - 15:23.


#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Peretele de exterior cred ca deja este sandvis. Pardoseala e posibil sa fie un simplu planseu de beton.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 Seb, on 03 iunie 2015 - 14:35, said:

Daca citeai primul post, ai fi vazut ca e vorba de o lucrare in regie proprie (si doar el izoleaza, nu toti locatarii).

nu e nevoie sa fii sarcastic.
tocmai pentru ca am citit cu atentie primul post, am facut acele precizari.
chiar el spune " Sunt obligat sa iau in calcul ziua in care se va anvelopa tot blocul, si astfel trebuie sa pun polistiren de 10cm ca sa nu ma trezesc ca vor sa-mi strice lucrarea fiindca nu a fost facuta conform standardelor lor.".

bizkit, cand si daca va veni ziua in care primaria va reabilita blocul, sa nu plangi dupa banii bagati in termoizolare. am locuit intr-un bloc reabilitat termic gratuit de primarie, iar toti cei care isi facusera termoizolare (in regie proprie) au vazut cum lucrarea (in care bagasera destui bani) a fost jupuita efectiv de pe bloc, pentru a permite montarea panourilor izolatoare...

Edited by corinadaniela, 03 June 2015 - 16:23.


#10
BizkitBoy

BizkitBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.03.2007
@rich1974: Ai dreptate, n-am de unde sa stiu grosimea pardoselii. Oare exagerez daca iau in considerare polistiren extrudat de 5cm pt tavanul subsolului?

@corinadaniela: Ba o sa plang :) Fiindca am vazut ce materiale foloseste primaria, nu baga ei Austrotherm sau alte produse echivalente ca pret si calitate... ei lucreaza cu produse de calitate medie. E normal sa ma oftic cand eu cumpar ce-i mai scump.
Tocmai de aceea vreau sa fac de 10cm si sa nu dau nicio culoare. Ca sa am sanse mai mari sa-i conving sa-mi lase lucrarea in pace, cand va veni vremea.

#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
o sugestie: la mine blocul a fost "reabilitat" acum 3 ani. 2 din cele 4 apartamente de la parter au intrarea din primul hol (de la intrarea in bloc) nu din holul pe care e scara,ca celelalte. Un vecin mai istet care locuieste intr-unul din cele 2 apartamente pomenite, si-a dublat si usa de la intrare, sunt sigur ca izolatia termica/fonica este mai buna.

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu in locul tau as izola prima data pardoseala, tavanul subsolului, cu polistiren expandat de minim 10. ca si cum ai pune tavan fals. si apropo, subsolul trebuie sa fie ventilat, gaurile de aerisire trebuie sa nu fie astupate. daca tot intri la suptsol, inspecteaza vizual si instalatiile pentru eventuale scurgeri.  trebuie sa ai grija de toata cladirea fiindca apartamentul tau nu este independent, nu sta in aer.

#13
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

 corinadaniela, on 03 iunie 2015 - 16:11, said:

bizkit, cand si daca va veni ziua in care primaria va reabilita blocul, sa nu plangi dupa banii bagati in termoizolare. am locuit intr-un bloc reabilitat termic gratuit de primarie, iar toti cei care isi facusera termoizolare (in regie proprie) au vazut cum lucrarea (in care bagasera destui bani) a fost jupuita efectiv de pe bloc, pentru a permite montarea panourilor izolatoare...

Regula ar fi să dea jos izolațiile anterioare; că or mai fi și înțelegeri cu meseriașii de la fața locului, posibil

Izolarea individuală afectează fațada, și e ilegală în lipsa autorizației de la primărie. Care se dă doar pentru întrega fațadă. Deci te poți aștepta și la amenzi. Care eventual se pot plăti direct la inspector, fără chitanță, de la caz la caz.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 Brainie, on 04 iunie 2015 - 08:46, said:

Regula ar fi să dea jos izolațiile anterioare; că or mai fi și înțelegeri cu meseriașii de la fața locului, posibil

Izolarea individuală afectează fațada, și e ilegală în lipsa autorizației de la primărie. Care se dă doar pentru întrega fațadă. Deci te poți aștepta și la amenzi. Care eventual se pot plăti direct la inspector, fără chitanță, de la caz la caz.

asa cum a fost facuta anveloparea blocurilor respective, nu se putea face nici-un fel de intelegere cu meseriasii, deoarece blocul a fost "imbracat" cu niste panouri termoizolatoare, capatand un aspect de cladire moderna. panourile au fost montate pe un sistem de sine (nu stiu exact denumirea) prins pe peretele blocului.
cam asa arata un bloc renovat cu panourile respective (poza din mijloc):
http://www.erbasu.ro...sti-si-ploiesti
mai clar se vede aici
http://adevarul.ro/l...17b7/index.html

Edited by corinadaniela, 04 June 2015 - 10:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate