Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor Problema Laptop Lenovo IdeaPad G500

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012
Salutare.

Detin un laptop Lenovo G500 si am avut ceva prtobleme cu el. L-am trimis is service de 3 ori pana acum. Am avut probleme cu sistemul de racire, cu card reader-ul si ulterior cu touchpad-ul.

Au schimbat sistemul de racire si card reader-ul si touchpad-ul. Insa touchpad-ul cel nou face figuri. De exemplu cand vreau sa dau click de pe touchpad sageata fuge in alta directie si dau click pe altceva. Sau cand doresc sa inchid o fereastra inloc sa o inchid apas pe maximizare. Am incercat sa pun pe senzitivitate mai mica dar se comporta la fel. am instalat driver si tot. Devine enervant cand vezi ca nu te asculta.

Credeti ca ar trebui sa il trimit din nou la service si sa le spun ca touchpad-ul nu functioneaza cum ar trebui?

Laptopul este inca in garantie!

Multumesc anticipat!

Edited by raul_bogdan, 03 June 2015 - 13:31.


#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Exact!

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Din pacate trebuie iar trimis in garantie :( ca doar nu-l poti repara acasa.
Ma rog, il poti repara acasa, dar asta presupune sa-ti cumperi tu separat componentele si sa ti le montezi, evident, prin desfacerea carcasei pierzand garantia.

Edited by Ciubex, 03 June 2015 - 13:43.


#4
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012

 Ciubex, on 03 iunie 2015 - 13:42, said:

Din pacate trebuie iar trimis in garantie Posted Image ca doar nu-l poti repara acasa.
Ma rog, il poti repara acasa, dar asta presupune sa-ti cumperi tu separat componentele si sa ti le montezi, evident, prin desfacerea carcasei pierzand garantia.

asa voi face. il trimit din nou cu garantia. laptopul l-am cumparat in oct 2014....

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu cumva este prea sensibil?

sau cum am mai vazut indivizi care se plangeau ca nu merge acel touchpad si fuge sageata, dar nici unul mentiona ca statea cu un deget pe touchpad si cu restul aiurea pe langa touchpad (asa credeau ei), insa de fapt atingeau touchpad-ul si le fugea sageata.

asa ca mai intai sa vezi daca ai crengile prea mari sau atingi pe unde nu trebuie. garantia este pt produs, nu pt utilizator ca va invata sa-l foloseasca.

#6
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012

 Dany_Darke, on 03 iunie 2015 - 14:04, said:

nu cumva este prea sensibil?

sau cum am mai vazut indivizi care se plangeau ca nu merge acel touchpad si fuge sageata, dar nici unul mentiona ca statea cu un deget pe touchpad si cu restul aiurea pe langa touchpad (asa credeau ei), insa de fapt atingeau touchpad-ul si le fugea sageata.

asa ca mai intai sa vezi daca ai crengile prea mari sau atingi pe unde nu trebuie. garantia este pt produs, nu pt utilizator ca va invata sa-l foloseasca.

nu. nu e asa. stiu la ce te referi, dar nu e asa cum zici tu. folosesc touchpadul cu degetul mijlociu de la mana dreapta, iar degetul aratator si cel inelar sunt in aer. :)

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Bun, pentru a elimina vreo suspiciune legata de folosirea incorecta, incearca sa instalezi driverele pentru touchpad, daca exista pentru sistemul de operare folosit, banuiesc ca acum ai Windows.

De asemenea, daca acum ai instalat Windows, incearca ca un test, o versiune bootabila de Linux (Ubuntu) pusa pe o memorie externa USB: How to create a bootable USB stick on Windows
Astfel vei vedea si tu daca folosind un sistem de operare diferit, problema inca persista.

Edited by Ciubex, 03 June 2015 - 14:36.


#8
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012

 Ciubex, on 03 iunie 2015 - 14:36, said:

Bun, pentru a elimina vreo suspiciune legata de folosirea incorecta, incearca sa instalezi driverele pentru touchpad, daca exista pentru sistemul de operare folosit, banuiesc ca acum ai Windows.

De asemenea, daca acum ai instalat Windows, incearca ca un test, o versiune bootabila de Linux (Ubuntu) pusa pe o memorie externa USB: How to create a bootable USB stick on Windows
Astfel vei vedea si tu daca folosind un sistem de operare diferit, problema inca persista.

am instalat driver pt touchpad (synaptics touchpad), am bifat enhanced pointer precision, am redus sensitivitatea la jumate. am sa incerc si cu un sistem de operare diferit

Edited by raul_bogdan, 03 June 2015 - 14:43.


#9
raul_bogdan

raul_bogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 29.08.2012
acuma sunt pe ubuntu. parca ar fi un touchpad salbatic! deja ma doare capul de nervi pe senzitivitate medie

Edited by raul_bogdan, 03 June 2015 - 17:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate