Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Disc, combinator sau scarificator de miriste?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Buna ziua

Vreau sa-mi cumpar printr-un proiect urmatoarele utilaje. Totusi din 3 parca as alege doar 2 din cauza banilor
Nu sunt hotarat la care sa renunt? La scarificatorul de miriste sau la combinator?
Cultiv porumb si grau si terenul e putin mai argilos, mai greu pe la noi.


Se poate folosi scarificatorul de miriste in loc de plug?  Oricum imi voi cumpara si un plug


Multumesc

Attached Files


Edited by alexandrusas, 03 June 2015 - 12:30.


#2
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Scarificatorul de miriste...cum ii zici tu se poate folosi in loc de plug daca pui paiaoase sau rapita  ...inlocuieste aratura de vara.
Ideal ar fi sa le ai pe toate 3. Depinde mult de cum se lucreaza la voi pamantul.
La noi sunt fermieri care lucreaza numai cu asa ceva (Horch Terrano) fara discuri , fara combinatoare , grape etc...

#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Primele doua de la stanga la dreapta sunt suficiente si indeplinesc si rolul celuilalt .

#4
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010

 pacopaco1967, on 03 iunie 2015 - 12:55, said:

Primele doua de la stanga la dreapta sunt suficiente si indeplinesc si rolul celuilalt .


zici ca discul si combinatorul sunt suficiente?

#5
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu am disc la fel ca ala...iti recomand sa ii schimbi tavalugul cu ceva mai bun.
Pe soluri medii-grele nu faci treaba buna cu ala.

LE: am crezut ca are tavalug cage-roller...dar m-am inselat

Edited by Vladutz_ddd, 03 June 2015 - 13:13.


#6
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010

 Vladutz_ddd, on 03 iunie 2015 - 13:12, said:

Eu am disc la fel ca ala...iti recomand sa ii schimbi tavalugul cu ceva mai bun.
Pe soluri medii-grele nu faci treaba buna cu ala.

LE: am crezut ca are tavalug cage-roller...dar m-am inselat
Ce tip de tavalug mi-ar trebui?

#7
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
orice tip de tavalug inelar...sunt cele mai bune si versatile.

#8
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Eu am de toate, iar ca importanta in aceasta campanie am avut grubber ( ala nu-i scarificator ) > combinator > disc.

 alexandrusas, on 03 iunie 2015 - 13:17, said:

Ce tip de tavalug mi-ar trebui?

Ii bun tavalugul ala, nu se incarca. Orice ar fi sa nu iei cu bare.

#9
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
La dezmiristire daca trec cu discul nu e suficient?
Sa nu mai trebuiasca sa cumpar si scarificatorul de miriste

#10
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Cand ai ani dificili, sa le ai pe toate ofera o flexibilitate mare. Anul acesta daca nu aveam grubberul, ar fi fost foarte dificil sa pregatesti adecvat terenurile nearate din toamna.  Daca ai umiditate mare grubberul merge => discul scoate felii si se incarca; combinatorul se incarca, cand se usuca plangi.
Daca ii foarte uscat cu discul nu faci nimic, la grubber ii dai jos lateralele si il bagi la 15-20cm.

Daca ai araturi tarzii care s-au intarit ai nevoie de disc si apoi de combinator, nu merg toate direct. Totodata discul este foarte buna daca ai vegetatie multa/resturi care trebuie mai intai maruntite ca sa poti ara.

Inca un aspect : toate utilajele sunt purtate si din ce am observat, desi au avantaje la transport si manevrare parcele mici, lucrarile sunt mai slabe calitativ fata de cele semi-purtate/tractate.

Ca sa inchei : din moment ce mergi pe proiect, daca renunti la un utilaj, cumpara-le pe celelalte semi-purtate. Daca tot platesti 50% din ele sau nimic (112 ), macar ia ceva cat mai ok.

#11
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010

 savantu, on 04 iunie 2015 - 12:19, said:

Cand ai ani dificili, sa le ai pe toate ofera o flexibilitate mare. Anul acesta daca nu aveam grubberul, ar fi fost foarte dificil sa pregatesti adecvat terenurile nearate din toamna.  Daca ai umiditate mare grubberul merge => discul scoate felii si se incarca; combinatorul se incarca, cand se usuca plangi.
Daca ii foarte uscat cu discul nu faci nimic, la grubber ii dai jos lateralele si il bagi la 15-20cm.

Daca ai araturi tarzii care s-au intarit ai nevoie de disc si apoi de combinator, nu merg toate direct. Totodata discul este foarte buna daca ai vegetatie multa/resturi care trebuie mai intai maruntite ca sa poti ara.

Inca un aspect : toate utilajele sunt purtate si din ce am observat, desi au avantaje la transport si manevrare parcele mici, lucrarile sunt mai slabe calitativ fata de cele semi-purtate/tractate.

Ca sa inchei : din moment ce mergi pe proiect, daca renunti la un utilaj, cumpara-le pe celelalte semi-purtate. Daca tot platesti 50% din ele sau nimic (112 ), macar ia ceva cat mai ok.


Se poate folosi grubberul si la prasitoare? In loc de arat?

#12
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Ala din poza nu...iti trebuie tractor mare pt asa ceva si utilaj pe masura (gen Horsch Tiger).

#13
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Daca ai cu ce sa-l tragi da, poti inlocui aratul.  Vorbim de 180-200CP la 3m latime si 20cm adancime ( cu aripi ). Eu am un Horsch Terrano 4FX semi-purtat, 4m, si un Case Magnum 280, am pregatit >40ha nearate din toamna/iarna cu el. Nu voi mai folosi plugul ever dupa luna ianuarie.

#14
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 alexandrusas, on 03 iunie 2015 - 12:28, said:

terenul e putin mai argilos, mai greu pe la noi.

Vezi ca in configuratia aia, combinatorul respectiv nu stiu daca face fata. Ceva cu sageti ar fi mai indicat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate