Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

accesare DVR din internet

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Energofag

Energofag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.05.2013
Se da urmatoarea situatie:
Intr-o locatie (parc) exista un dvr la care sunt conectate 4 camera de supraveghere. In acea locatie internetul se poate accesa doar wireless (cred ca este un hotspot public). Cum as putea accesa acel dvr din internet dintr-o alta locatie ?
Solutia pe care o vad eu este urmatoarea:
1. achizitionarea unei antene wireless (wireless outdoor CPE access point )pe care o conectez la dvr
2. setarea antenei astfel incat sa preia trafic de la wireless-ul din zona
3. setarea unui ip fix pe dvr din clasa de adrese a wireless-ului (dvr-ul are doar 2 posibilitati de conectare ip fix sau prin dhcp) care implica probabil contactare admin retea wireless
4. contactarea celor care se ocupa de reteaua wireless din zona pentru a seta port forwarding pe echipamentul lor catre ip-ul fix al dvr-ului.
5. Cu ip-ul primit de la administratorul retelei wireless ma conectez la dvr.
Acum nu stiu cat de reale sunt punctele 3, 4 si 5 dar merita incercat.
O alta solutie pe care o vad este cumpararea unui serviciu de la vodafone sau orange care ofera acces internet cu echipamente furnizate de ei prin reteaua mobila (ultima oara cand m-am interesat parca era 90 euro/luna pentru 2 Mb garantat). Solutia cu vodafone/orange nu mi se pare prea grozava deoarece ip-ul furnizat de ei nu stiu cat de rutabil este -unii spun ca este altii spun ca nu- si din sapaturi se pare ca deseori sunt probleme de acces al dvr-ul -la unii merge la altii deloc-.

Stima

#2
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Iei un router wireless care stie stie stick de net ( Asus stie si ddns ), iei un stick de la digi, 15 lei pe luna, conectezi dvr la router, setezi dnsul si gata.

#3
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Nu e chiar asa usor cu un stick de net. La internet mobil nu iti ofera IP real, deci nu o sa te poti conecta la DVR din internet.
Cu stick merge daca se ofera IP extern, care se plateste suplimentar.

Edited by serox_3, 03 June 2015 - 14:15.


#4
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 serox_3, on 03 iunie 2015 - 14:15, said:

Nu e chiar asa usor cu un stick de net. La internet mobil nu iti ofera IP real, deci nu o sa te poti conecta la DVR din internet.
Cu stick merge daca se ofera IP extern, care se plateste suplimentar.
Esti sigur pe ce ai scris?

Nu e chiar asa usor cu un stick de net. La internet mobil nu iti ofera "IP real", deci nu o sa te poti conecta la DVR din internet.
Cu stick merge "
daca se ofera IP extern", care se plateste suplimentar.


Eu nu am mai auzit pana acum de ip "real" si nu  inteleg cum sa-ti ofere o firma ip extern (normal ca oferaip extern ca nu or oferi intern)Sa-mi lasi si mie niste link-uri daca gresesc. Eu cred ca te referi la ip static in ambele cazuri. Dar nu ai dreptate ca se poate folosi ddns.

#5
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 Petrecristi, on 03 iunie 2015 - 22:31, said:

Esti sigur pe ce ai scris?

Nu e chiar asa usor cu un stick de net. La internet mobil nu iti ofera "IP real", deci nu o sa te poti conecta la DVR din internet.
Cu stick merge "
daca se ofera IP extern", care se plateste suplimentar.


Eu nu am mai auzit pana acum de ip "real" si nu  inteleg cum sa-ti ofere o firma ip extern (normal ca oferaip extern ca nu or oferi intern)Sa-mi lasi si mie niste link-uri daca gresesc. Eu cred ca te referi la ip static in ambele cazuri. Dar nu ai dreptate ca se poate folosi ddns.
Daca nu te pricepi mai bine nu mai te lua de altii care stiu ce zic.
Nu se da ip extern(public,real sau cum vrei tu sa ii zici pe o conexiune mobila) decat la anumite abonamente la orange si vodafone,pe persoana juridica si la care se plateste suplimentar.
DDNS nu are nici o treaba cu problema din cazul de fata,operatorii mobili fac NAT(mai pe intelesul tau n utilizatori ies prin acelasi ip public).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate