Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Magazin online

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zz33nox

zz33nox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.09.2014
Salut.
Vreau sa deschid un magazin online cu diverse produse cumparate de la chinezi (aliexpress),produse gen ceasuri,huse de telefoane,accesorii de femei sau barbati,etc. Vreau sa stiu care ar fi pasii corecti pentru a nu avea probleme cu legea .Vreau sa fie totul legal sa platesc statului ce trebuie platit dar nu stiu cum sa procedez ,si nu stiu daca chinezii in momentul in care eu comand de la ei , imi trimit factura pe marfa sau ceva cu care sa dovedesc provenienta marfii si sa nu am probleme.
Poate cei care au mai comandat cunosc mai bine si pot sa ma ajute.

Imi cer scuze daca nu postez in categoria corecta .

Multumesc.

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Și bineînțeles că vei umfla prețurile pe românește.

#3
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

View Postzz33nox, on 03 iunie 2015 - 12:23, said:

Salut.
Vreau sa deschid un magazin online cu diverse produse cumparate de la chinezi (aliexpress),produse gen ceasuri,huse de telefoane,accesorii de femei sau barbati,etc. Vreau sa stiu care ar fi pasii corecti pentru a nu avea probleme cu legea .Vreau sa fie totul legal sa platesc statului ce trebuie platit dar nu stiu cum sa procedez ,si nu stiu daca chinezii in momentul in care eu comand de la ei , imi trimit factura pe marfa sau ceva cu care sa dovedesc provenienta marfii si sa nu am probleme.
Poate cei care au mai comandat cunosc mai bine si pot sa ma ajute.

Imi cer scuze daca nu postez in categoria corecta .

Multumesc.

Bussines legal cu marfa din china n-ai sa faci niciodata. De ce? Simplu. Daca platesti toate taxele impuse de statul roman, vei fi nevoit sa practici niste preturi mult mai mari decat ce este pe piata. Comanda din china presupune tva+ taxe vamale ceea ce urca pretul produselor foarte mult.

#4
-index-

-index-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.06.2015

View Postgerbil, on 03 iunie 2015 - 12:32, said:

Și bineînțeles că vei umfla prețurile pe românește.
Sa fie legal - Ca este in scop financiar - TVA 24%, TAXA vama 5% si adaos, deci cam asa ceva..

#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Nu mai munceste nimeni in tara asta?

#6
-index-

-index-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.06.2015
unde?

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008

View Postzz33nox, on 03 iunie 2015 - 12:23, said:

imi trimit factura pe marfa sau ceva cu care sa dovedesc provenienta marfii si sa nu am probleme.
Din cate stiu eu, chinezii nu iti trimit nici o factura... Poate daca faci comanda mare atunci iti trimite ceva dar slabe sanse. Ai comanda din cont, dar asta nu cred ca te ajuta cu ceva.
Preturile la produse trebuie sa le maresti cu minim 30%(adica tva+taxe vamale pentru import) la care se mai adauga restul de taxe ca iti faci firma. Prospecteaza prima data piata, sa vezi daca merita. Site-urile de anunturi sunt pline cu marfa din China, vezi daca poti sa faci o oferta de pret mai buna decat cei de acolo.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

View Post-index-, on 03 iunie 2015 - 13:22, said:

unde?

Iti dau eu 3 locuri de munca, tocmai le-am refuzat saptamanile trecute....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate