Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Scoala de soferi - test vizual

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SVAndrei

SVAndrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2007
Buna. Am o intrebare legata de testul de vedere premergator scolii de soferi.

Am fost operat de strabism can am fost mic, acuitatea vizuala pe ochiul stang este doar de 7 sau 8 randuri din 10. Ochiul drept este ok, vad 10 din 10 randuri. Nu sufar de discomatie, daltonism sau alte afectiuni de genul. Exista vreo reglementare legala mai noua legate de pragul minim? Am incercat sa fac scoala de soferi mai demult, prin 2009. Un cabinet medical m-a respins, pe motivul ca daca nu vad 10 randuri din 10 cu ambii ochi nu sunt apt. Alt cabinet mi-a dat OK-ul fara comentarii prea mari, recomandand purtarea ochelarilor de corectie in timpul condusului. Mentionez ca oricum port ochelarii tot timpul, asa ca mi se pare normal sa trebuie sa ii port in timp ce conduc...

Ma poate cineva indruma spre vreun articol de legislatie, sau aici depinde efectiv de pararea personala a medicului respectiv?

Multumesc in avans.

Edited by SVAndrei, 03 June 2015 - 10:01.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sunt medici si medici.

Tu vezi clar, cu ochelarii pe nas, ce scrie pe un panou standard cu localitati si distante la 70-80 metri?

#3
SVAndrei

SVAndrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2007
Salut. Da, vad clar. De obicei sunt copilotul prietenei, si nu am probleme cu panourile.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Atunci nu ai treaba. Cauta cabinete pana iti da unul acceptul fara spaga.
Presupun ca nu ai treaba cu identificarea panourilor de semnalizare rutiera sau identificarea participantilor/obstacolelor in trafic, din timp.

Am vazut un mosulica la vreo 80 ani, poate si peste cu vreo decada, cu o lentila mata la ochelari conducand un mertan bot de cal pe dn cu 100, deci ...

#5
SVAndrei

SVAndrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2007
Nu, nu am treaba. Am facut scoala cu success prin 2009, dar am picat examenul practic (vina mea, stiu ce am gresit. :))) ), dupa care nu am mai dat din alte motive. Dar speram sa gasesc ceva legislatie ce o pot folosi, tocmai pentru a evita plimbarea intre cabinete.

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si daca gasesti nu o sa-ti foloseasca prea mult.

#7
SVAndrei

SVAndrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2007
Mda... Probabil. Oricum, multumesc de sfaturi. Se pare ca voi aplica metoda clasica.

#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Cand te duci la medici nu spui ca ai probleme... lasa-l pe el sa vada asta... la ce chef de munca are sigur vei fi sanatos

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cred ca se face o confuzie. Strabismul nu inseamna miopie. Strabismul are legatura cu lipsa de paralelism a axelor ochilor . Miopia are legatura cu " randurile " . Nasolia cu strabismul estea aceea ca apare o problema legat de aprecierea distantelor . Ochii pot vedea bine , dar vad stramb , ceea ce provoaca mari necazuri soferului care trebuie sa aprecieze distante si sa se deplaseze in spatiu la viteze mari. Miopia este vax ...se corecteaza cu ochelari si daca ai -14 . Dar in cazul miopiei vezi drept , chiar daca vezi prost. Nu sunt probleme de apreciere a distantelor atunci cand porti ochelari corectori sau lentile de contact si te incadrezi corect in schimbari bruste de directie . Nu te-au refuzat pentru ca nu vezi ultimele 3 randuri. Majoritatea conducatorilor auto nu vad 10 din 10 . 10 din 10 nu inseamna standardul ci idealul . Chiar si cu 9 din 10 ai o vedere exceptionala . Cabinetul care te-a refuzat , a facut-o din cauza afectiunii tale care este strabismul si nu din cauza miopiei .

Edited by JurasikMan, 03 June 2015 - 11:51.


#10
SVAndrei

SVAndrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.03.2007
Da, asa este. Am avut probleme cand am fost mic, dar in urma operatiilor si a anilor de exercitii (fuziune, etc) problema s-a corectat. Nu mai am probleme cu distantele, cel putin momentan. Primul medic nu a argumentat strabismul ca si motiv, ci efectiv faptul ca nu vedeam 10/10. In fine, om trai si om vedea. (ha ha)

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu e dupa cum vrea medicul
el doar te testeaza!
exista baremuri! (n-am timp/chef sa-ti caut acum dar exista!)
acuitate vizuala, camp vizual, vedere in lumina slaba, discromatism (daltonism)
permis poti lua si daca ai vedere monoculara!
testul il faci cu ochelari nu fara
banuiesc ca ochelarii corecteaza si strabismul, nu?

Edited by Nero-d, 03 June 2015 - 14:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate