Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Merita sa-mi fac propria "platforma" sau sa lucrez cu Wordpress?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Vreau sa-mi fac un site de prezentare (portofoliul) unde sa bag toate proietectele mele din viitor, pagina mea personala.
Vreau sa fie cat mai profesionala de aceea m-am gandit sa incerc sa fac site-ul de la 0, nu cu Wordpress, practic sa-mi fac propria "platforma" (daca pot sa-i spun asa).

Deocamdata am inceput baza, am cam terminat in mare parte cu admin panel (mai trebuie sa incep cu securizarea si ceva verificari cat mai sigure).. ma rog nu mai intru in detalii.

Intrebarea mea este daca se merita efortul.. va aprecia cineva mai mult pagina daca e facuta de mine (de la 0) decat daca doar am editat o tema in Wordpress? Nu vreau sa ma chinui degeaba.

Vreau sa fac ceva simplist, functii simple (add post, delete, add menu items, edit content etc.) la inceput, nu ma gandesc la ceva maret (avand in vedere ca n-am experienta) deocamdata.

Edited by Wobbe, 02 June 2015 - 22:50.


#2
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Unii or sa aprecieze altii nu, insa eu cred ca merita sa faci asta doar asa ca si experienta personala.

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In primul rand nu ai specificat un limbaj.
In al doilea rand, daca nu ai destula experienta, s-ar putea sa te trezesti cu tot felul de atacuri, baze de date "busite", pagini schimbate, articole modificate, phising etc...

Edited by dexterash, 02 June 2015 - 23:19.


#4
adyyy

adyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 26.06.2006
Baietii pe aici zice ca se merita doar daca stii sa o faci tu mai bine :)

#5
Chintus2020

Chintus2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.04.2015
Dacă nu ţi-e drag de site, atunci foloseşte un cms.

Eu nu mi-aş face un site, care să ştiu ca e al meu personal, folosind un cms. Ar însemna că sunt programatoru' cu*ului.

Tu eşti programator sau ce eşti ?

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Corect, fă-ți singur, că de aia ești programator. După care când vrei să-l accesezi, fă-ți singur și un browser, pe care să-l rulezi pe propria ta distribuție de Linux, croită de tine. Doară ești programator, ce naiba. :lol:

#7
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
Depinde pe ce post vrei sa te angajezi/ce nivel de experienta (adica mai exact ce salariu). Eu mi-am facut un site pe genunchi (static, nu mi-am batut capul cu admin, cms, chestii de genul - avea design misto insa, conteaza la aspectul pshilogic pentru un eventual angjator). In portofoliu am pus 2 psd-uri amarate taiate cu html/css si un site facut pentru un client cu vreo 70-80 de randuri de jquery si un script de php care trimitea mailuri. M-am angajat pe 17 mil.
Sa stai sa-ti faci propriul CMS etc mi se pare pierdere de vreme, daca nu ai cunostintele necesare si te chinui acum sa inveti.
Fa ceva good enough sa te angajezi, eu zic c-o sa inveti mai multe la locul de munca. Trateaza portofoliul tau ca pe o experienta de invatare/introducere in domeniu si atat, fara prea multe avioane in el.

My 2c din ce mi se pare ca vrei din postul tau nu e foarte clar. Acum tu stii mai bine ce vrei sa faci.

#8
alexpromd

alexpromd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2010
Nu merita sa inventezi roata sau bicicleta, mai ales ca la wordpress lucreaza o echipa intreaga de programatori. Mai bine ei wordpress si adaptezi la necesitatile tale. Ca experienta, da merita sa faci o platforma, dar nustiu daca pentru nevoi personale, sa vii cu o inventie nou ceva mai bun ca wordpress, ceva care iti permite sa creez un site mai intelectual, daca ma intelegi ce vreau sa zic.

#9
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Propia platforma, in felul asta capeti experienta. Vorbim de un cms, nu de un sistem de operare.
Daca lumea "nu ar fi reinventat roata" am fi avut posibil 1 singur cms/framework/os/limbaj de programare etc .

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostWobbe, on 02 iunie 2015 - 22:49, said:

Intrebarea mea este daca se merita efortul.. va aprecia cineva mai mult pagina daca e facuta de mine (de la 0) decat daca doar am editat o tema in Wordpress? Nu vreau sa ma chinui degeaba.
Daca vrei sa fie original, cumperi o tema Wordpress care permite mult mai multe optimizari si modificari comparativ cu una gratuita.
E simplu, rapid, si il poti face original, nu sa arate ca toate celelalte. Daca se poate simplu si rapid, sunt adeptul acestei variante, n-are sens sa te complici.

Mai ales ca nu esti nici foarte priceput si nici nu vrei sa te chinui degeaba. Asadar, in opinia mea ti-ai raspuns singur, iar raspunsul e: cumperi tema moderna si customizabila Wordpress.
Vorba lui AlexIP, poate fiecare am putea sa facem multe, daca ne chinuim si pierdem timp, dar cateodata e mai bine sa-i lasam pe altii sa faca ceea ce se pricep mai bine, si noi sa profitam.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostWobbe, on 02 iunie 2015 - 22:49, said:


Intrebarea mea este daca se merita efortul.. va aprecia cineva mai mult pagina daca e facuta de mine (de la 0) decat daca doar am editat o tema in Wordpress? Nu vreau sa ma chinui degeaba.
De apreciat va aprecia cineva, orice cale ai alege.

Întrebarea e: ce fel de oameni vrei să impresionezi, cei pentru care competența e importantă, sau cei pentru care alte lucruri în afară de competență sunt importante?

În funcție de publicul țintă trebuie să decizi.

#12
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015
Site-ul de prezentare trebuie facut sa arate bine, profesionist. Nu se merita sa iti faci tu cms pentru un site de prezentare. In schimb merita sa iti faci un cms pentru ca sa il adaugi la portofoliu.

#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Ca dezvoltator, să folosești un CMS ca Wordpress înseamnă că ești slab tehnic și leneș. Ca firmă, înseamnă că n-ai bani sau nu te interesează prezența online.

Dacă ai un site de câteva pagini, nu merită efortul unui WP, iar dacă ai un site complex, cu atât mai puțin nu îți vei lăsa proiectul pe palma unor „programatori”. Iar dacă o firmă/persoană de acolo este impresionată de cum arată un site și nu-l trece nici măcar prin http://validator.w3.org/, atunci nu ai ce discuta.

Eu mereu mă uit la codul sursă unui site:
  • dacă are wp-content, iese din discuție;
  • dacă are o grămadă de .js puse hai-hui - pas;
  • dacă e plin de plug-in-uri Javascript pentru tot felul de animații - bleah;
Ultimul meu proiect are un fișier .css și unul .js, amândouă minifiate. .js-ul e la subsol. The end.

---
Ia treceți URL-ul de la această discuție prin validator-ul W3. 443 Errors, 7 warning(s).

Edited by RedDev, 03 June 2015 - 13:51.


#14
Wobbe

Wobbe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 12.01.2015
Deocamdata nu sunt programator de meserie, dar spre asta merg.
Voiam sa fac propria platforma, cms, ca sa prind si experienta si sa am si ce baga la portofoliul, adica cred ca atunci cand ma duc la cineva sa ma angajeze si ii prezint site-ul personal si specific ca tot codul e scris de mine de la 0 eu cred ca va conta cu ceva acolo, cred!

Limbaj? Pai php, sql, javascript (jquery si ajax), asp (mai putin, sunt la inceput inca)

Probleme sa tot dau ca-mi place sa le rezolv, singura problema ar fi sa nu-mi pierd timpul dar daca voi ziceti ca se merita inseamna ca o sa ma apuc de treaba Posted Image

PS: Nu fac asta sa vand sau sa ma compar cu WP, o fac pentru ca, cred ca pentru mine va fi o provocare si o lectie!

Edited by Wobbe, 03 June 2015 - 14:17.


#15
Chintus2020

Chintus2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.04.2015

View PostWobbe, on 03 iunie 2015 - 14:15, said:

adica cred ca atunci cand ma duc la cineva sa ma angajeze si ii prezint site-ul personal si specific ca tot codul e scris de mine de la 0 eu cred ca va conta cu ceva acolo
Normal. Ar fi culmea să le zici "eu sunt programator, iar ăsta e site-ul meu făcut pe wordpress". Te-ar da afară înainte de angajare. Pe bune.

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostRedDev, on 03 iunie 2015 - 13:47, said:

Ca dezvoltator, să folosești un CMS ca Wordpress înseamnă că ești slab tehnic și leneș. Ca firmă, înseamnă că n-ai bani sau nu te interesează prezența online.

Cam de pe la cât în sus "ai bani" ca firmă pentru un site de prezentare? Care, preferabil, să aibă galeria foto legată de-un album de pe Facebook ca să fie mai ușor de editat de către ei datele, 1 formular de contact banal, 1 slider cu efecte mishtaux pe prima pagină și un translator automat în colțul din dreapta jos, așa cum a văzut șefu' la alții și i-a plăut?

#17
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
200 de lei la programator, 200 la grafician.

În zilele astea cu cât un site e mai simplu tehnic, cu atât e mai bun. Să ne uităm la un mare magazin online românesc. Total bullshit. Orice pagină stă 10+ secunde să se încarce.

--
Acuma întrebarea e de ce să te complici cu Facebook's API? Poți construi un cronjob care scanează un director, face redimensionarea imaginilor găsite acolo (thumbnail, medium and large sizes) și le adaugă la galerie. Tot ce trebuie să facă omul e să le încarce via FTP.

Edited by RedDev, 03 June 2015 - 19:15.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Macar fa-l ca single-page-application. Daca faci doar un terci de php mixat cu html, s-ar putea sa ramai cu mai multe obiceiuri proaste decat cu ceva util.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate