Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Achizitionare masina pentru mama

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Hello,

Peste putin timp va fi ziua mamei si ma gandeam sa ii fac o surpriza si sa ii schimb masinuta (momentan merge cu o Solenza uratica si care a tot inceput sa aiba diverse probleme :( ). M-am gandit la o masina la vreo 4.000 de euro si m-am oprit la VW Golf 5, am vazut ca e plina "piata" de ele.

Ca si motorizare, ma gandeam la 1.4 benzina (sau poate GPL Posted Image ). Ideea e ca imi place destul de mult masina asta si arata destul de bine tinand cont ca e aparuta prin 2005. Nu sunt mecanic (doar sofer :P ), la ce ar trebui sa fiu atenta cand o achizitionez?

Merita sa merg cu ea la o verificare (care costa vreo 100-200 de lei din cate imi aduc aminte de cand am cumparat o masina acum destui ani) sau la masini asa ieftine n-are sens?

Bugetul e de aproximativ 4.000 de euro, tinand cont ca mama face <10.000 km pe an nu as vrea sa dau mai mult. Masina o va tine cu siguranta destul timp, deci nu ma intereseaza valoarea de revanzare...

O seara frumoasa!

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Bineinteles ca merita testul, e esential. VW are baza de date internationala si poti verifica VIN-ul la reprezentanta cu o rugaminte si ceva "atentie".
Acum eu chiar nu cred ca o sa gasesti un G5 in toate mintile la 4.000, dar avand in vedere ca vrei 1.4 poate ai sanse.
Mai uita-te si la alte modele din clasa compacta, Focus, Astra, etc. In banii aia gasesti Astra G classic 2007+ cu putini km (sub 80.000) sau cu ceva noroc o Astra H classic.
http://www.autovit.r...-C36867564.html

Edited by Friskey, 02 June 2015 - 22:22.


#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Daca tot esti sofer Uber si te sperie taximetristii cu martori aprinsi in bord, de ce nu o duci tu cand are nevoie. Daca face putini kilometri de 4000 de iepuroi se plimba mult si bine si nici nu intra la cheltuieli pe combustibil, asigurare, revizii, etc.

#4
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Sa stii ca m-am gandit la asta, dar nu prea ne sincronizam ca si program, eu sunt Uberista part-time, plus ca ii place mult sa conduca. :)

#5
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Rautacism: roaga-l pe lil debul sa mearga cu tine sa verifice masina, el se pricepe... dar nu stiu daca iti va spune parerea adevarata.

Serios: OBLIGATORIU verifici masina: istoric si tehnic. Voi repeta un truism: nu lua de la samsari, acolo sunt sanse mari sa gasesti o masina din bucati. Pe cat posibil, cauta propietar,verifica si la Weltauto, acolo sunt preturi mai mari dar dau masini cu istoric si garantie de 6 luni.

#6
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
LE: Pentru masinile inmatriculate inainte de 2007 SIGUR platesti taxa auto. La cele inmatriculate dupa, verifica daca a fost recuperata sau nu.

#7
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
M-am uitat si la Sandero, se gasesc destule pe la 4.000 cu kilometri putini, mai noi si mai ales cu vanzatori care nu par samsari. E de preferat unui Golf?

PS: E vorba de Sandero inmatriculate deja, fabricate dupa 2007, deci nu cred ca au probleme legate de taxa.

#8
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 inside_spy, on 02 iunie 2015 - 23:06, said:

M-am uitat si la Sandero, se gasesc destule pe la 4.000 cu kilometri putini, mai noi si mai ales cu vanzatori care nu par samsari. E de preferat unui Golf?

PS: E vorba de Sandero inmatriculate deja, fabricate dupa 2007, deci nu cred ca au probleme legate de taxa.

Don'soara, pe ce lume traiesti? Sandero s-a vandut in Romania prin urmare, pana in 2013 n-a fost taxata asa ca acum SE PLATESTE la vanzare.

http://www.avocatnet...o-plateste.html

Uite cum sa calculezi: http://www.taxadetimbru.com/

Sper ca de data asta sa te informezi mai bine, altfel vei plati ceea ce in limbaj popular se numeste "taxa pe prostie".

Edited by Bogdansv1, 02 June 2015 - 23:16.


#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru maica-ta ori ca e Ferrari, ori Sandero, ori Golf 17 tot aia e. De la Solenta la Sandero e ca si cum s-ar da jos din Trabant si s-ar urca in avion.

 Bogdansv1, on 02 iunie 2015 - 22:37, said:

nu lua de la samsari, acolo sunt sanse mari sa gasesti o masina din bucati. Pe cat posibil, cauta propietar
Da, cauta proprietar care a luat masina de la un samsar care a facut-o din bucati.

 Bogdansv1, on 02 iunie 2015 - 22:37, said:

verifica si la Weltauto, acolo sunt preturi mai mari dar dau masini cu istoric si garantie de 6 luni.
Verifica si la Weltauto care manaresc masinile mai rau decat cei mai abjecti samsari (fiind reprezentanta se pricep), iti dau istoric atat de fals incat si ei cred ca e adevarat si garantie cu 10 semne de intrebare.

#10
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Am citit, sa inteleg ca au fost scutite de taxa si dupa 2007? Multi precizeaza in anunturi ca au platit taxa atunci cand au luat masina (noua). O sa sun maine la cateva anunturi de genul, sa ma informez mai bine... Asta desi cred ca Golful e mai frumos!

Intretinerea e mai ieftina la Sandero decat la Golf, de asta sunt sigura. :)

#11
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014
Golf-ul e prea balena. Uita-te la un Colt, Peugeot 107.

#12
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
M-as uita, dar problema e ca mai iese din oras...

#13
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Am eu o Meriva hidramata cu mai toate optiunile.Te intereseaza?

#14
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014

 kleeblatt, on 02 iunie 2015 - 23:47, said:

Golf-ul e prea balena. Uita-te la un Colt, Peugeot 107.

Am trait s-o aud si pe asta.
S-ul sau A8-ul ce e daca un amarat de Golf e balena?

#15
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@inside_spy - daca iti place Golf5 - ia Golf5.
Este o masina mult mai sigura decat Sandero si are ca standard multe care pe Sandero sunt optionale - ESP, airbaguri laterale, cortina, AFU, izolare suplimentara fonica, termica, samd.
Obligatoriu verificare tehnica SI verificare dupa seria VIN la VW.
Ia benzina dar nu cu GPL - cine a pus GPL a facut multi km - iti pui singura GPL cu 2500 ron - oricum butelia trebuie schimbata dupa niste ani (ISCIR) si injectoarele merg doar niste km.

Edited by Oxigen1234, 03 June 2015 - 08:40.


#16
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014

 Nazmi, on 03 iunie 2015 - 07:42, said:

Am trait s-o aud si pe asta.
S-ul sau A8-ul ce e daca un amarat de Golf e balena?
ma refeream ca Golf-ul e prea mare pentru o mamica care vrea doar sa se plimbe asa si sa faca niste cumparaturi. Un Colt/107 ar fi suficient. S-ul, A8, Seria 7 si alte namile care vad pe la toate ciorile insa nu stiu la ce le trebuie ca si asa nu sunt VIP-uri de stau in spate. Probabil ca incearca sa compenseze din cauza ca o au prea mica si ca atunci cand erau mici se inghesuiau intr-o caruta cu tot neamu.

Edited by kleeblatt, 03 June 2015 - 09:41.


#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
recomand Golf, am unul in familie si suntem foarte multumiti
daca va merge numai in oras poti sa te uiti si la Polo

Sandero e incomparabil mai bun decat Solenza insa pana la Golf e distanta mare dpvd al sigurantei, tinutei de drum si confortului

poate in oras nu se simt asa tare avantajele Golfului dar e suficient un drum cu viteza de 90km/h si simti ca Golful e masina serioasa nu un Clio din 1995 la care s-a taiat tot ce se poate ca sa iasa low cost si apoi i-au pus niste bare mai umflate ca sa para nou

Edited by Kroghy, 03 June 2015 - 09:39.


#18
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Oxigen1234, on 03 iunie 2015 - 08:39, said:

@inside_spy - daca iti place Golf5 - ia Golf5.
Este o masina mult mai sigura decat Sandero si are ca standard multe care pe Sandero sunt optionale - ESP, airbaguri laterale, cortina, AFU, izolare suplimentara fonica, termica, samd.

Golf 5 va fi mai vechi, piesele, consumabilele și eventualele reparații vor costa mai mult. Sunt șanse mari să fie mânărită, cu istoric falsificat, cu kilometraj dat înapoi dacă este adusă din Occident. În România este o mașină foarte căutată, fapt care face să crească și prețul și șansa să fi fost "aranjată" de samsari. Cât despre siguranță, să ne uităm la testele Euro NCAP.

Pe de altă parte, Sandero este din altă clasă, este o mașină ieftină, mai mică, cu finisaje modeste față de Golf.

Dacă iei Golf 5 e de preferat să iei unul care a fost cumpărat de nou în România. E ok și Sandero și e ok și ce au sugerat colegii, Opel Astra, Ford Focus. Aș adăuga pe listă și Renault Megane.

Edited by neur0, 03 June 2015 - 09:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate