Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Configurare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
Salut, as vrea sa imi configurez un PC de gaming, doar ca am un buget cam restrans, undeva in jur de 2800ron.
Ce as vrea sa aiba:
-intel i7 4790 (3.6-4ghz) -1300ron
-8GB ram

As renunta la acel I7 pentru o varianta puternica de I5 care sa se incadreze in buget. Tin sa precizez ca piesele pentru calculator le voi lua de unde le gasesc mai ieftin, adica pot lua procesorul de pe zlx, placa din altex, sursa si carcasa de pe emag, astfel incat sa ies cat mai ieftin (dau 2800ron, dar PCul sa merite fiecare leu dat), iar PCul sa fie cat mai "frumos" inauntru si nu in exterior (carcasa).

Ceva ajutor de la niste tipi priceputi in domeniu? Va rog nu postati linkuri de la TOR felul de configuratoare online deoarece acestea ofera un anumit pret la piese (pretul stabilit de firma respectiva, si nu pretul cel mai ieftin de pe piata).

Va multumesc pentru orice sugestie!

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca ai plecat deja cu ideea de i7, deja esti pe drumul gresit.
Inainte de toate, scria mare cu rosu urmatoarele.

1. La ce va fi folosit PC-ul
2. Bugetul maxim

3. Rezolutia si diagonala monitorului
4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem;
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)

Punctul 3 nu-i optional, ba din contra.

Edited by georgik12, 02 June 2015 - 21:26.


#3
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
4. Am un PC vechi, dar ultima lui modificare a fost acum 5-6 ani si nu a mai fost folosit.
3. Ecranul este unul mic, luat acum 8 ani (pixelat, dar are ecran plat, nu este ditamai cutia), nu cred ca are mai mult de 23"

Fapt pentru care nu am luat in calcul si cele de mai sus.

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pai si ce rezolutie are?
Cel mai probabil 1280 x 1024.

#5
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View Postyuuuup, on 02 iunie 2015 - 21:29, said:

4. Am un PC vechi, dar ultima lui modificare a fost acum 5-6 ani si nu a mai fost folosit.
3. Ecranul este unul mic, luat acum 8 ani (pixelat, dar are ecran plat, nu este ditamai cutia), nu cred ca are mai mult de 23"

Fapt pentru care nu am luat in calcul si cele de mai sus.

Conteaza rezolutia, nu diagonala.

#6
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
Probabil, a fost folosit odata cu PCul, acum 5-6 ani...

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
si nu poti sa vezi ce rezolutie are? crezi ca am fost aum 5-6 ani la tine in casa sa stim ceva despre el?

greu mai scoate omul vorbele de la tine Posted Image

#8
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
LCD 1600Ś1200, imi voi lua unul nou cu rezolutia asta, daca e mai mica nu afecteaza, nu?

#9
nationalistudeserviciu

nationalistudeserviciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.05.2015
nu mai am timp in seara asta pentru recomandari [ o voi face miine ] , doar sa mentionez ceva important: nu lua componente de la magazine separate , daca cumva vei avea probleme cu vreo componenta, o sa te dai cu capul de toti peretii cind te vor trimite de la ana la caiafa . nu cumpara  componente din supermarket-uri si da consider de ex. altex supermarket, cumpara din magazine specializate -emag, pc garage etc..
definiv i5

Edited by shmu, 03 June 2015 - 08:36.
fara caps.


#10
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
Ok, am inteles, ne auzim maine, ma culc si eu

#11
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

View Postyuuuup, on 02 iunie 2015 - 21:23, said:

As renunta la acel I7 pentru o varianta puternica de I5 care sa se incadreze in buget. Tin sa precizez ca piesele pentru calculator le voi lua de unde le gasesc mai ieftin, adica pot lua procesorul de pe zlx, placa din altex, sursa si carcasa de pe emag, astfel incat sa ies cat mai ieftinVa multumesc pentru orice sugestie!
Si platesti la fiecare componenta taxa de transport separata? :D
Uita-te pe mediadot, nu am comandat de acolo dar am vazut ca au preturi ft bune.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postyuuuup, on 02 iunie 2015 - 21:23, said:

adica pot lua procesorul de pe zlx, placa din altex, sursa si carcasa de pe emag, astfel incat sa ies cat mai ieftin (dau 2800ron, dar PCul sa merite fiecare leu dat)
Asta imi suna a dezastrul perfect, cred ca la olx te refereai, pai ori le iei noi, ori stai cu morcovu' ca poate pica si nu ai garantie la ele?
Care placa din altex, de sunet, de baza, wi-fi, video? Nu tin minte nici ca Altex sa aiba cele mai bune preturil la toate placile.
Nu stiam ca au carcase si surse atat de tentante pe eMag.

View Postyuuuup, on 02 iunie 2015 - 21:23, said:

iar PCul sa fie cat mai "frumos" inauntru si nu in exterior (carcasa).
Asta e noua, pana acum am auzit doar oameni carora sa le pese de wire management, silentiozitate, air flow.
Vrei carcasa cu geam pe care sa o pui in vitrina?

#13
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Sincer, procesorul și RAM-ul ar merita luate SH, că astea se strică cel mai greu sau vin deja stricate.
Găsești un i5 4460 pe la 650-700 lei chiar și cu garanție (în condițiile în care prin magazine bate în jur de 850-900lei).
EX: i5 tray..nu zice de garanție, 650.
i5 box, cu garanție până în 2016 700.

Edited by Ally97, 02 June 2015 - 23:30.


#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Superb, inca un PC de gaming cica si nu vad nici o discuție despre placa video da e bine ca vrei i7.
Carcasa eu înțeleg ca nu-l interesează poate sa fie si Delux dar sa fie cu i7 înauntru ...
Nici monitorul nu contează ce dacă-i unu mic si vechi in format 4:3 i7 este elementul esențial restul cat mai ieftine.

Edited by MD, 02 June 2015 - 23:30.


#15
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Daca vrei PC de gaming in buget limitat iti recomand sa iei un procesor i5 si cu diferenta de bani sa plusezi la placa video.

Eu am i5 4460+Z97X+16 GB+GTX760 si ma misc binisor in majoritatea jocurilor noi la rezolutie HD.

#16
yuuuup

yuuuup

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2015
Nu ma refeream la olx, nu vreau sh, ma refeream la zelux.
V_andrei - transportul peste 100ron in general e gratis..

Vreau o carcasa in care toate componentele sa fie aranjate ok, dar nu pot da 79758996790324ron pe ea, mi se pare o prostie, dau undeva maxim 250ron cu tot cu sursa

View PostVladutz_ddd, on 02 iunie 2015 - 23:34, said:

Daca vrei PC de gaming in buget limitat iti recomand sa iei un procesor i5 si cu diferenta de bani sa plusezi la placa video.

Eu am i5 4460+Z97X+16 GB+GTX760 si ma misc binisor in majoritatea jocurilor noi la rezolutie HD.


Cel mai ok cred ca ies asa, dar vreau sa fie un i5 puternic, sa imi suporte si jocurile de peste vreo 3-4 ani (nu la grafica inalta, dar sa le suporte)

#17
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Da, procesorul ala care sa-ti suporte jocurile si peste 3-4 ani se cheama placa video.
Vad ca inca n-ai bagat asta la cap.
http://www.pcgarage....shlist/1219484/

Adica ai i5 cu 8GB RAM si o GTX 960, sa te joci in voie.
Bagi produsele in cos si iti mai apare un modul de 4GB RAM cadou (primit cadou la achizitia unui procesor, placi de baza si placi video).

Edited by georgik12, 03 June 2015 - 06:34.


#18
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006

View Postgeorgik12, on 03 iunie 2015 - 06:30, said:

Da, procesorul ala care sa-ti suporte jocurile si peste 3-4 ani se cheama placa video.
Vad ca inca n-ai bagat asta la cap.
http://www.pcgarage....shlist/1219484/

Adica ai i5 cu 8GB RAM si o GTX 960, sa te joci in voie.
Bagi produsele in cos si iti mai apare un modul de 4GB RAM cadou (primit cadou la achizitia unui procesor, placi de baza si placi video).


Configuratie  foarte buna in bugetul alocat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate