Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

La sala de doua ori pe zi

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015
Ma gandesc sa merg la sala de doua ori:
  • o tura de dimineata, la prima ora, gen la 7. Sa stau o ora si sa fac banda, bicicleta, cardio in general.
  • o tura seara de 45 de minute in care sa fac doar exercitii pentru fiecare grupa musculara.
Este in regula sau se consuma super-antrenament ?

#2
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Mai bine mergi o singura data pe zi si lucrezi pe zile grupele de muschi. Nu vei avea suficienta energie sa lucrezi cum trebuie toate grupele deodata.

#3
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014
da de unde stii poate omu vrea sa-si faca o cariera in culturism.

#4
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 sandokan965, on 02 iunie 2015 - 17:37, said:

Mai bine mergi o singura data pe zi si lucrezi pe zile grupele de muschi. Nu vei avea suficienta energie sa lucrezi cum trebuie toate grupele deodata.

Am de dat jos din greutate, vreo 10 kg. Pentru slabire din cate stiu trebuie destul de mult cardio. Ar fi urmatoarele varinate:

Varianta1:  sa ma duc de dimineata, sa alerg jumatate de ora, sa fac bicicleta si apoi sa ma apuc de tras de fiare nu prea fac fata. Este epuizant. Am mai facut asta, si nu am rezistat.

Varianta2: sa ma duc seara, si sa fac acelasi program ca de dimineata. Poate ca ar da rezultate, dar nu cred ca ar ataca asa bine grasimea. Eu intentionez sa ma duc dimineata pe stomacul gol.

Varianta3: sa fac doar cardio dimineata la modul serios.

Varianta4: sa fac seara doar exercitii de forta si doar 15 minute de incalzire pe banda & stuff.

Edited by georgeRado, 02 June 2015 - 17:46.


#5
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Varianta 1 - Sa mergi la sala cand ai timp si sa mananci mai putin dar mai calitativ

sau

Varianta 2 - - Sa mergi la sala cand ai timp si sa mananci mai calitativ dar mai putin

#6
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 Mar-zZz, on 02 iunie 2015 - 17:54, said:

Varianta 1 - Sa mergi la sala cand ai timp si sa mananci mai putin dar mai calitativ

sau

Varianta 2 - - Sa mergi la sala cand ai timp si sa mananci mai calitativ dar mai putin

Putin off-topic:
* mananc in general branzeturi si legume,
* paine nu prea mananc sau daca mananc o fac in casa la aparatul de paine si este de calitate, cel mai adesea paine fara gluten
* nu prea mananc prostii din comert de genul prajiturilor, chestiilor cu multe grasimi, si asa mai departe.
* mananc uneori destul de multe fibre
* mananc cam zilnic cateva fructe si legume verzi
* beau apa destula

#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Aveam demult teoria ca orice lucru pe lumea asta poate crea dependenta. Iata inca o adictie.
Ai un scop? Vorba lui kleeblatt, vrei sa te faci culturist profesionist?
De ce nu intrebi medicul de familie daca este sanatos sa faci asa ceva?

Edited by Cazimi, 02 June 2015 - 18:05.


#8
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 Cazimi, on 02 iunie 2015 - 18:02, said:

Aveam demult teoria ca orice lucru pe lumea asta poate crea dependenta. Iata inca o adictie.
De ce nu intrebi medicul de familie daca este sanatos sa faci asa ceva?

Doamna medic de familie ... k'mon ... dansa e dolofanica bine de tot, si in plus eu merg la medicul de familie doar pentru a-mi face analizele anuale ... nu cred ca s-ar pricepe ea la asa ceva ;)

#9
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Am inteles. Medicii sunt niste prosti, in vreme ce userii de pe forumuri, niste priceputi.

On. Din cate stiu, daca nu vizezi o cariera sportiva (ceea ce inseamna sa faci exclusiv pregatirea pentru asta, nu si serviciu, scoala etc.), un astfel de program este daunator. Chiar daca este facut cu cap, este benefic pe termen scurt. Peste 10 ani o sa iti dai cu pumnii in cap cand o sa vezi ce ii faci acum trupului tau.

In orice scop ai face asta, ai nevoie de indrumarea unui profesionist.

#10
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 Cazimi, on 02 iunie 2015 - 18:09, said:

Am inteles. Medicii sunt niste prosti, in vreme ce userii de pe forumuri, niste priceputi.

On. Din cate stiu, daca nu vizezi o cariera sportiva (ceea ce inseamna sa faci exclusiv pregatirea pentru asta, nu si serviciu, scoala etc.), un astfel de program este daunator. Chiar daca este facut cu cap, este benefic pe termen scurt. Peste 10 ani o sa iti dai cu pumnii in cap cand o sa vezi ce ii faci acum trupului tau.

In orice scop ai face asta, ai nevoie de indrumarea unui profesionist.

As intelege afirmatia ta daca imi dai si niste argumente cu ajutorul carora sa iti sustii afirmatia. A spune doar "NU" nu prea ma ajuta cu nimic !

#11
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012

 georgeRado, on 02 iunie 2015 - 18:01, said:

Putin off-topic:

Uite o chestie simpla, mergi la sala, tragi de fiare, la final de antrenament faci cardio usor 15-20 minute
Bagi carne, legume, carne, fructe, carne, orez, carne etc. (se vede care este principalu - putina sau multa carne la fiecare masa)
Pui ceva muschi si cele 10 kg de grasime vor disparea in timp de la sine.
Mersul la sala pe stomacul gol nu este sanatos.

Edited by Mar-zZz, 02 June 2015 - 18:14.


#12
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010

 georgeRado, on 02 iunie 2015 - 17:44, said:

Am de dat jos din greutate, vreo 10 kg. Pentru slabire din cate stiu trebuie destul de mult cardio. Ar fi urmatoarele varinate:

Varianta1:  sa ma duc de dimineata, sa alerg jumatate de ora, sa fac bicicleta si apoi sa ma apuc de tras de fiare nu prea fac fata. Este epuizant. Am mai facut asta, si nu am rezistat.

Varianta2: sa ma duc seara, si sa fac acelasi program ca de dimineata. Poate ca ar da rezultate, dar nu cred ca ar ataca asa bine grasimea. Eu intentionez sa ma duc dimineata pe stomacul gol.

Varianta3: sa fac doar cardio dimineata la modul serios.

Varianta4: sa fac seara doar exercitii de forta si doar 15 minute de incalzire pe banda & stuff.

Una e sa slabesti 10 kile de la 100 la 90 si alta de la 70 la 60. Avand in vedere ca nu cunoastem prea multe detalii despre postura ta, daca tinzi spre prima situatie, trebuie sa lucrezi mai mult la alimentatie, fiind in acelasi timp atent si la sanatea sistemului digestiv (aviz infometare sau suplimente luate fara cap).

Edited by sandokan965, 02 June 2015 - 18:14.


#13
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 sandokan965, on 02 iunie 2015 - 18:13, said:

Una e sa slabesti 10 kile de la 100 la 90 si alta de la 70 la 60. Avand in vedere ca nu cunoastem prea multe detalii despre postura ta, daca tinzi spre prima situatie, trebuie sa lucrezi mai mult la alimentatie, fiind in acelasi timp atent si la sanatea sistemului digestiv (aviz infometare sau suplimente luate fara cap).

Am de slabit de la 80 kg la 70 - 68 kg !

 Mar-zZz, on 02 iunie 2015 - 18:12, said:

Uite o chestie simpla, mergi la sala, tragi de fiare, la final de antrenament faci cardio usor 15-20 minute
Bagi carne, legume, carne, fructe, carne, orez, carne etc. (se vede care este principalu - putina sau multa carne la fiecare masa)
Pui ceva muschi si cele 10 kg de grasime vor disparea in timp de la sine.
Mersul la sala pe stomacul gol nu este sanatos.

Carne, si iar carne, nu prea pot ... am scris pe alt forum ca nu prea imi permite organismul din motive destul de obiective:
http://forum.softped...8#entry17292093
Stiu ca mersul la sala pe stomacul gol, nu e indicat ca scade masa musculara. Insa daca inainte de a merge la sala consumi 10 grame de aminoacizi, in special BCAA, ajuta mult la reducerea masei musculare pierdute.
Alte motive pentru care mersul la sala pe stomacul gol nu este sanatos care ar fi ?

Edited by georgeRado, 02 June 2015 - 18:25.


#14
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Sunt sanse mari sa lesini in timp ce faci efort mai ales daca e cald.

Bine, conteaza si cat de intens te antrenezi.

Edited by Mar-zZz, 02 June 2015 - 18:26.


#15
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 Mar-zZz, on 02 iunie 2015 - 18:26, said:

Sunt sanse mari sa lesini in timp ce faci efort mai ales daca e cald.
Bine, conteaza si cat de intens te antrenezi.

Pai am spus ca dimineata, nu fac decat alergare si bicicleta, nici un altfel de antrenament! Alergare gen 9-10 km/h.

Probabil ca s-a inteles prost dar nu e vorba de doua antrenamente, ci de "fragmentarea" unuia mai zdravan in doua parti:
* o parte de dimineata care contine o alergare de 25-30 de minute, mers la inclinare maxima timp de 20 de minute, chestii de genul, totalizand maxim o ora buna.
* o parte seara, de 45 de minute, cu exercitii de stretching, o incalzire de maxim 10 minute, 6 exercitii la aparate / de forta.

Este ca si cum te-ai duce la sala si ai sta 1 ora si 45 de minute, doar ca fragmentata in doua bucati.

Edited by georgeRado, 02 June 2015 - 18:35.


#16
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 georgeRado, on 02 iunie 2015 - 18:12, said:

As intelege afirmatia ta daca imi dai si niste argumente cu ajutorul carora sa iti sustii afirmatia. A spune doar "NU" nu prea ma ajuta cu nimic !
Iată motivul pentru care te-am trimis la oameni cu cunoștințe în domeniu. Dacă tu consideri că medicul este nepriceput doar pe baza înfățișării sale, probabil că aștepți sfaturi de la cetățeni musculoși, experimentați în consumul suplimentelor.

Mult succes! Să mă cauți peste 10 ani.

#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Mai bine gasesti un amic sau amica si alergati dimineata si seara prin parcuri!Posted Image

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Cazimi, medicii de familie sunt generalisti de obicei. Nu te pot ajuta cu niste sfaturi personalizate cand vine vorba de tras de fiare si , sa zicem, diete.

In alta ordine de idei, georgeRado: la sala la care te duci, nu sunt antrenori?
Ei ar trebui sa te poata ajuta atat cu programul de sala cat si cu niste recomandari pe partea de alimentatie. Daca sfaturile sunt gratis sau contra cost e alta poveste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate