Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Partea practica a programarii in C++

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Va salut.

Învăț de ceva vreme C si C++. Pot spune ca am trecut am prin toată sintaxa si ma descurc cu majoritatea problemelor.
Intrebarea mea e așa.

Cum trec de la mesaje afișate in consola, adică programele în sine,care afișează diverse chestii, la ceva practic?
Sau mai bine zis, ce lucrează oamenii care se angajează ca C++ developer?


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca ai pus intrebarea asa inseamna ca nu stii inca C/C++. Altfel singur vedeai ce-i aia o biblioteca, cine pune la dispozitie asa ceva, la ce-s utile, ce ofera un sistem de operare programatorului etc. Ca atare mai descopera/studiaza bazele.

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2015 - 13:37.


#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008

 stefan07, on 02 iunie 2015 - 13:31, said:

Pot spune ca am trecut am prin toată sintaxa si ma descurc cu majoritatea problemelor.

Eu cred ca ai trecut prin 5% din ce inseamna c/c++ daca pui problema in felul asta.

 stefan07, on 02 iunie 2015 - 13:31, said:

Cum trec de la mesaje afișate in consola, adică programele în sine,care afișează diverse chestii, la ceva practic?

Dar ce mesajele in consola nu sunt practice ?

Edited by yonut_a, 02 June 2015 - 13:36.


#4
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Studiez singur de vreo luna.
Sunt inca departe de momentul in care o sa pot spune ca stiu algoritmica.

Asta vroiam sa stiu,daca pe parcurs o sa incep sa vad mai mult decat o consola care afișează un output.

Mulțumesc.

Side note, de java ce părere aveți? Când sa ma apuc de java? Când stăpânesc 100% C++?

#5
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Si tu dupa o luna zici ca ai trecut prin toata sintaxa ? Sa fim seriosi , eu zic sa faci o pauza si sa inveti ce inseamna per ansamblu un limbaj de programare si ce se poate face cu el.


Pai ce sa vazi mai mult decat un output ? In principiu asta face un limbaj de programare, preia niste date si ajunge la un rezultat dupa o pelucrare.

Când sa ma apuc de java? Când stăpânesc 100% C++?

Nu o sa stapanesti niciodata 100% un limbaj. O sa te apuci de Java cand o sa fie nevoie si mai ales cand o sa stii cu ce se mananca OOP

#6
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Pai tu studiezi de o luna si deja vrei sa treci la alt limbaj? Cu ce ai lucrat tu in C++? Ai studiat STL-ul si tot ce-ti pune la dispozitie? Ai inteles pointerii? Ai studiat o biblioteca GUI? Multithreading, sockets stii ce sunt? Cu cate structuri de date te-ai jucat pana acum?

#7
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

 stefan07, on 02 iunie 2015 - 13:44, said:

Side note, de java ce părere aveți? Când sa ma apuc de java? Când stăpânesc 100% C++?
N-are nici o treabă una cu alta. Sunt două limbaje diferite așa că nu e nevoie să știi C++ ca să te apuci de Java. E ca și cum ai spune că ai învățat limba engleză și dacă să te apuci să înveți germana. Prea puțin te ajută engleza ca să înveți germana.

#8
stefan07

stefan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 21.04.2007
Ați aprins torțele nu gluma :|
Deci sa ma țin de c++ pana la urma.

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
N-o sa stapanesti niciodata 100% C++; nici macar Bjarne Stroustrup nu se lauda cu asta. Tu abia ai inceput sa zgarmi la suprafata sintaxa C++ - ceea ce in sine este o greseala, sa inveti sintaxe si nu tehnici de programare folosind un limbaj sau altul.
Sugestia mea, pune mana pe-o carte buna (e.g. Stroustrup) si invata programare folosind C++. Apoi poti sa te familiarizezi si cu Java, Python etc.

Edited by TS030, 02 June 2015 - 14:03.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 stefan07, on 02 iunie 2015 - 13:44, said:

Asta vroiam sa stiu,daca pe parcurs o sa incep sa vad mai mult decat o consola care afișează un output.
Iti vei dori sa vezi in consola rezultatele pentru diferite teste fiindca e mult mai practic uneori.
Iar la munca nu toata lumea face aplicatii grafice, exista destule aplicatii "invizibile" dar care ofera suport altora (acele "back end" servere, drivere etc.). Pentru inceput doar gandeste-te cum transmiti din consola 1 in 2 un mesaj simplu si ai sa vezi ca nu-i chiar floare la ureche (deocamdata - iar scopul nu e mesajul in sine ci tehnica de transmitere).

Edited by neagu_laurentiu, 02 June 2015 - 14:15.


#11
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Instaleaza domne un IDE, Visual Studio de preferat. O sa ai acolo tot ce-ti trebuie. trebuie sa profiti de avantajele oferite de .net framework in care gasesti biblioteci cu functii si clase.

#12
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

 bbchip44, on 02 iunie 2015 - 15:14, said:

Instaleaza domne un IDE, Visual Studio de preferat. O sa ai acolo tot ce-ti trebuie. trebuie sa profiti de avantajele oferite de .net framework in care gasesti biblioteci cu functii si clase.

Iar după ce a făcut și o fereastră în Windows a terminat cu programarea în C++ și merge apoi spre următorul limbaj să îl cucerească...

#13
paulicaFX

paulicaFX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 08.08.2011
Citeste pe aici
http://programmers.s...role-of-c-today

Din ce stiu eu poti folosi C++ in 'practica' pentru jocuri si pentru web ( http://www.webtoolkit.eu/ ) si multi prieteni folosesc C++ pentru roboti . (roboti pentru concursuri , arduino, etc)

Daca as fi in locul tau m-as apuca de java  / c# ...

#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 stefan07, on 02 iunie 2015 - 13:31, said:

Va salut.

Învăț de ceva vreme C si C++. Pot spune ca am trecut am prin toată sintaxa si ma descurc cu majoritatea problemelor.
Intrebarea mea e așa.

Cum trec de la mesaje afișate in consola, adică programele în sine,care afișează diverse chestii, la ceva practic?
Sau mai bine zis, ce lucrează oamenii care se angajează ca C++ developer?
Probleme școlărești vrei să spui. E foarte simplu, înveți făcând. Îți propui să faci un program care să facă ceva anume. Te gândești ce trebuie făcut pentruca programul respectiv să capete funcționalitatea dorită. Dacă scopul pare prea complicat, treci la unul mai modest.
Documentație legat de algoritmi, tehnici de programare și biblioteci găsești din belșug pe net.

Eu în liceu am început prin a face un progrămel gen Paint, joculețe și un program de arhivare mai primitiv. Nu aveam acces la net, documentația era formată din ceva cărți mai vechi și helpul de la Borland/Turbo C, cod sursă nu prea aveam la dispoziție să studiez.

Edited by neur0, 02 June 2015 - 15:39.


#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Un limbaj de programare e ușor de învățat. Cuvinte cheie, sintaxă, cum definești funcții, clase, etc. Termini repede.

Problema sunt bibliotecile care definesc structurile, funcțiile, clasele proprii.  Știind if, while, for, struct, etc. nu ajută să deschizi și să citești un fișier. Va trebui să înveți o bibliotecă care face asta.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Alege un program si pune-ti problema (sau intreaba aici) ce pasi ar trebui sa urmezi pentru a crea ceva similar.
Vezi si ce s-a scris pe aici: http://forum.softped...e-si-cod-sursa/

#17
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Salut Stefan!

In primul rand, e foarte bine ca iti pui problema sa faci ceva mai complicat decat un simplu algoritm care printeaza un raspuns la consola. In primul rand trebuie sa intelegi ca toate functionalitatile pe care vrei sa le accesezi (de ex. retea, grafica, consola etc.) sunt puse la dispozitie de sistemul de operare (Windows, Linux etc), prin intermediul unui API. Totusi, deoarece API-ul sistemului de operare e de obicei prea low level, ai la dispozitie diferite biblioteci care fac lucrurile mai usoare pentru tine. De exemplu, pentru grafica, o biblioteca complexa ar fi DirectX sau OpenGL (nu e recomandat pentru incepatori), si una mult mai simpla ar fi SFML.

Boon, acum ca ai inteles asta, se pune intrebarea: ce vrei sa faci? In experienta mea, e destul de interesant pentru inceput sa faci un joculet, ca sa intelegi cum interactionezi cu o biblioteca si cum iti configurezi mediul de programare. Iti recomand biblioteca SFML, e foarte usor de folosit si de inteles. Gasesti pe site la ei tutoriale, mai intai instaleaza biblioteca si fa exemplele sa ruleze, dupa care gandeste-te cum poti sa faci ceva simplu (Pong, Tetris, ceva de genul asta). O sa ai o satisfactie foarte mare cand o sa scrii primul tau joc, si n-ar trebui sa-ti ia mai mult de o saptamana toata treaba asta.

O sa observi probabil ca sunt chestii de sintaxa pe care nu le intelegi: nu e nicio problema! Cauti pe net 2-3 tutoriale de OOP in C++ si o sa intelegi chestii de baza. Nu e grav daca nu intelegi chestii mai avansate, important e sa poti sa scrii un program care misca un patrat pe ecran si sa intelegi exact cum face asta, restul se invata pe parcurs.

Mult succes!

P.S. Poti sa-mi lasi un mesaj daca te blochezi la ceva.

#18
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Eu i-as recomanda framework-ul Qt.
Are multa documentatie pentru el pe net, carti suficiente, si ar putea ajunge repede sa faca chestii interesante, asa cum isi doreste.
Sa nu mai zic ca Qt-ul e cross-platform. Linux,Windows, MacOS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate