Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Smartphone 1200/1300ron

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mihaiv13

mihaiv13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.05.2015
Salutare!

Ma tot uit in stanga si-n dreapta de vreo luna incoace dupa un smartphone care sa se incadreze in suma asta si nu pot sa ma decid la unul care sa merite 100% banii.

As dori ca telefonul sa nu fie un Samsung, LG, Iphone, cele de la firmele romanesti sau Huawei si m-am orientat catre piata asta asiatica (mai mult chinezi) pentru ca am vazut cat de bine facute sunt telefoanele si ce spec-uri au in comparatie cu cele arhicunoscute pentru un pret mult mai mic.
Il vreau in general pentru browsing, aplicatii de stiri, multimedia (ceva Facebook si mesaje), ma intereseaza un display bun pentru a viziona cateva seriale sau videouri pe youtube fara impedimente si imagini saturate, plus cateva joculete (nu ceva foarte mare) din cand in cand. O baterie cat de cat generoasa si 2GB RAM ar fi perfect, pentru ca m-am saturat de lagging, framing, asteptat dupa deschiderea aplicatiilor, blocat in mijlocul activitatii, restarturi, deconectari si alte cele.

Zenfone 2-ul celor de la Asus (modelul ZE551ML) m-a impresionat cel mai mult din ce am apucat sa citesc si sa vad in format video ca si review (se pliaza cam pe toate dorintele si preferintele mele). Credeti ca merita achizitia? Va deveni de-a lungul timpului un device durabil odata cu niste update-uri stabile, asa incat sa nu fie nevoie sa ma descotorosesc de el dupa 1 an?

Ce alte recomandari/sfaturi ati avea? (cu cat mai argumentate parerile cu atat mai bine)

#2
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
Gresesti aici. Cele cu specificatii foarte bune in bani putini sunt mult mai slabe in comparatie cu cele ale unor firme de renume, pentru ca nu sunt de calitate si bine optimizate.

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
soc si groaza, toate "Samsung, LG, Iphone, cele de la firmele romanesti sau Huawei" +asus sunt made in china, chiar si componentele merelor, iphone.

Edited by xkos, 02 June 2015 - 13:05.


#4
iordash91

iordash91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 25.02.2010
Eu am avut tot ce se putea iOS,blackberry os,android lollipop,kitkat,momentan sunt pe windows phone, iphone-urile mi se par scumpe pentru ce ofera,blackberry duce lipsa de aplicatii,ceva cu android care sa ruleze ok e cam scump,ultimul telefon cu android a fost Note 3 neo,rula fara lag,nu mi-a convenit lipsa update-urilor,care vine doar la telefoanele de top,iar la restu dupa ani lumina distanta de la lansare.
Acum am lumia 640 XL care se potriveste la ce ai spus tu, plus ca windows 10 o sa fie un mare pas inainte ''Every app that's ever been made for Android and iOS could now come to Windows 10 with a few clicks".

View PostMariusH21, on 02 iunie 2015 - 13:04, said:

Gresesti aici. Cele cu specificatii foarte bune in bani putini sunt mult mai slabe in comparatie cu cele ale unor firme de renume, pentru ca nu sunt de calitate si bine optimizate.
Adevarat graiesti, multi sunt furati de specificatiile de ''top" si de pret, insa omit cel mai important lucru, sistemul de operare care nu este optimizat.Am simtit-o pe propria piele.

#5
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
LG G2

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Initiatorul a spus ca nu doreste "Samsung, LG, Iphone, cele de la firmele romanesti sau Huawei".

#7
mihaiv13

mihaiv13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.05.2015

View Postxkos, on 02 iunie 2015 - 13:04, said:

soc si groaza, toate "Samsung, LG, Iphone, cele de la firmele romanesti sau Huawei" +asus sunt made in china, chiar si componentele merelor, iphone.
De acord, a fost exprimarea mea defectuoasa. Incerc sa-mi indrept atentia catre telefoanele lansate direct din zona aia, aparute de curand, care nu sunt atat de cumparate si cautate precum cele de la firmele enumerate in primul post.

Edited by mihaiv13, 02 June 2015 - 13:45.


#8
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
xiaomi http://www.marketonl...3-metallic-gray

Cred ca multi nici nu au pc cu ram si procesor echivalent x86 la cum e asta configurat. Ca minus , nu are slot card. Xiaomi e nr 1 la chinezoi

Edited by xkos, 02 June 2015 - 14:01.


#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Mai degraba un G2 decat un Mi3. Sau un Miezu daca nu.

#10
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eu am Xiaomi Redmi 1S , smartphone din gama entry level si sunt extrem de multumit de el.Atat doar ca a trebuit sa imi instalez singur google play.Din partea mea Xiaomi are un +

Daca esti dispus sa mai pui ceva bani (nu foarte multi) pentru ceva cu adevarat bun la raport calitate pret iti recomand cu caldura OnePlus One , cred ca varianta de 16GB se gaseste pe la  1600 lei dar e comparabil cu un smartphone medium-high end. (1640 lei la cursul de astazi , cu tot cu acoperire taxe vamale , la o prima cautare , posibil sa gasesti si mai ieftin)

Edited by Dany noob, 02 June 2015 - 14:20.


#11
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,817
  • Înscris: 31.10.2010
Nexus 5. Creeat de Google in mare parte si primeste mereu primul actualizarile direct de la Google si cu asta am spus tot. Asta daca nu vrei blocaje si toate cele.
Il gasesti si la 800-900 lei pe okazii.

Edited by dorurad, 02 June 2015 - 14:13.


#12
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Xiaomi, oricare model te coafeaza. Am cumparat un Redmi Note 4G care te unge pe suflet la cat de bine merge (mai bine ca un ZTE Z7 Max cu procesor Snapdragon 801)

#13
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005
vezi ca apare Meizu M2 la un pret foarte bun.

#14
mihaiv13

mihaiv13

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.05.2015

View Postmynameismada, on 02 iunie 2015 - 15:57, said:

Multumesc pentru info, chiar pare foarte interesant. Crezi ca o sa ajunga repede si pe la noi sau cel putin zona asta europeana? Ar fi cam aiurea cu o eventuala garantie daca e luat direct de acolo.

#15
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
https://www.quickmob...a7f258b25e29257

Edited by luci_flash, 02 June 2015 - 19:02.


#16
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

View Postluci_flash, on 02 iunie 2015 - 19:02, said:

E chiar bun in pret..mint la ce este in cutie si e un site cu probleme pe partea cu garantie..asa am inteles pe site...eu unul las lua..

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View Postalinator, on 03 iunie 2015 - 01:07, said:

E chiar bun in pret...
E si mai bun luat direct de la unul dintre partenerii oficiali Xiaomi -> "http://www.ibuygou.c...lte-6788.html". Costa 266$ telefonul si inca 13$ asigurarea vamala (daca apar costuri suplimentare cand vrei sa ridici pachetul de la posta/vama atunci scanezi documentele care arata ce si cat ai platit, iar cei de la ibuygou.com iti returneaza in maxim 3 zile banii platiti suplimentar la posta/vama).

Sau ca sa fii sigur ca nu apar taxe vamale poti lua un Xiaomi Mi4 (Snapdragon 801, 3GB ram) din depozitul lor aflat in Uniunea Europeana ->"http://www.ibuygou.c...lte-6415.html". Chiar si asta e mai ieftin decat varianta "castrata" Mi4i de la quickmobile.

Edited by Hider141, 03 June 2015 - 07:41.


#18
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Una e sa dai comanda azi, si sa-ti vina maine, alta e sa astepti o luna, sa mergi la vama, sa te certi cu vamesul. Grantie nema, suport nema. Eu unul m-am lecuit de comenzi in china.
Iar M4i nu e varianta castrata, e un semi-upgrade. In afara de procesor si rami, toate componentele sunt mai bune pe 4i. Au recunoscut si cei de la Xiaomi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate