Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Saab 9-5 Aero 2.3t

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salutare,

Pot intra in posesia masinii din titlu. Masina este din 2006 si pare sa fie full. Problema este ca eu merg mult ( >30k / an ).
1. Merita sa o pun pe gaz?
2. Pot s-o vand mai tarziu fara sa pierd masiv?
3. Sa dau dieselul meu(de care sunt foarte multumit) pe ea + diferenta sau sa stau cuminte?

Multumesc frumos!

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce diesel ai tu (model, motor, an)? Ca nu stiu daca merita sa dai sau nu.
Dar in orice caz, daca ai o masina despre care poti spune acum ca esti foarte multumit, nu as da-o pe o masina de aproape 10 ani, rara prin Romania, sa imi pun griji pe cap cu gaz, revanzare, etc.
Deci probabil nu as face asta.

#3
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,655
  • Înscris: 21.08.2008
Eu am pus gaz relativ tarziu (dupa 8 ani) pe o Laguna 2.0T de vreo 200cp si nu regret decat ca nu am facut-o mai devreme.

#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Asa.............si piese de schimb? service autorizat ? De ce va luati masini exotice ? sincer, nu inteleg !

#5
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Am un BMW e91 2006 320d momentan. Nu am sarit sa imi iau masina exotica dar de ce sa nu ma interesez daca s-a ivit o posibilitate?

#6
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014
s-a saturat ca sa vada bemveuri pe la toti cocalarashii si acum vrea saab ca sa para mai cu gust fata de ceilalti. ce iti e si cu reisarii astia.

#7
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
kleeblatt...ma abtin. Dar in locul tau mi-ar fi rusine.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 rdk, on 02 iunie 2015 - 10:40, said:

Pot intra in posesia masinii din titlu. Masina este din 2006 si pare sa fie full. Problema este ca eu merg mult ( >30k / an ).
1. Merita sa o pun pe gaz?
2. Pot s-o vand mai tarziu fara sa pierd masiv?
3. Sa dau dieselul meu(de care sunt foarte multumit) pe ea + diferenta sau sa stau cuminte?
Daca intelegi limba engleza uita-te aici ca sa vezi cu ce probleme te-ai putea confrunta. Sunt destul de multe, si avand in vedere ca e o masina cam rarisima in Romania ai sanse sa bagi in ea bani cu nemiluita (din cauza pretului pieselor de schimb noi si a faptului ca nu prea ai sanse sa gasesti la dezmembrari ceea ce ti-ar trebui).

Parerea mea e ca mai bine stai linistit cu BMW-ul caruia ii stii cat de cat istoricul, sau eventual il schimbi cu ceva la fel de sportiv si comun in Romania.

Edited by Hider141, 02 June 2015 - 11:15.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1. La peste 30.000 km/an benzinarul fără gpl este un sac fără fund;
2. O maşină cu motor pe benzină de 2.3 şi cu turbo se vinde ca pâinea caldă având în vedere taxele şi impozitele din tărişoara noastră dar nu trebuie uitat nici coooooonsumul.
3. Ce ai acum e mult mai aproape de nevoi decât saabul.

#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 rdk, on 02 iunie 2015 - 10:55, said:

Am un BMW e91 2006 320d momentan. Nu am sarit sa imi iau masina exotica dar de ce sa nu ma interesez daca s-a ivit o posibilitate?
BMW-ul tau, care este tot din 2006, adica la fel de vechi, mai ales diesel - se potriveste la fix cu nevoile tale, adica mers destul de mult, mi se pare o varianta mult mai OK.
In plus, esti multumit de masina, iar in opinia mea nu are sens sa iti bati capul cu Saab.
Mai ales la revanzare, oamenii cumpara orice BMW, oricat de rupt sau obosit, deci nu vei avea probleme. Pe cand la un Saab cu motor de 2.3... :)

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
subscriu la ce s-a scris mai sus. chiar si pe gpl... o sa iesi mult mai rau la consum decat cu masina actuala. saab-ul ala e o masina exotica, superba din punctul meu de vedere - dar e genul de masina de weekend, pe care o tii din pasiune, nu este masina de facut naveta. trebuie sa fii constient ca este o masina care cere atentie. bine, iti aduce si recompense pe masura.

#12
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Daca acel SAAB a fost intretinut ar putea fi o varianta + conditia sa-l treci pe GPL. Piese se gasesc. Mai greu dar se gasesc. In schimb sunt mai scumpe. Nu oricine isi permite sa tina pe stoc piese de SAAB. In privinta confortului si spatiului este peste BMW-ul tau.
Seful meu are un 9-3 Turbo din 2005 si un Seria 5 ultimul model. Mi-a zis ca acel SAAB nici nu se gandeste sa-l vanda. Deci omul e multumit de el. Gandeste-te bine. Daca iti permiti intretinerea unei astfel de masini si masina e in mintile ei, poate fi o varianta. Daca ceva nu este in regula sau nu esti cu inima impacata atunci cand ai vrea sa-l iei, avand mereu sentimentul unei tepe, mai bine lasa.
Cat cere pe masina?

Edited by LauCalin, 02 June 2015 - 11:50.


#13
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Omul cere pe a mea si cica imi mai da ceva el.
Deja m-am linistit. Eu nu conduc sportiv, ma descurc ok si cu Logan de 75 de cai. Am depasit varsta la care "ii dadeam".
O sa stau linistit.

LE: Cred ca imi permit intretinerea dar nu sunt dispus sa ingrop banii in ea.

Edited by rdk, 02 June 2015 - 12:03.


#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca e in stare buna Saabul, e peste ce ai acum.

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,655
  • Înscris: 21.08.2008
Saab e masina de doctori, mie mi-ar trebui una...Posted Image

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nici nu iti luasi bine BMW-ul si deja vrei sa il dai?

1. Da.
2. Pai n-ai ce sa pierzi masiv, s-a devalorizat deja cat s-a putut. O sa o vinzi greu dar o vinzi.
3. Ceeeeee? Sa dai bmw-ul + diferenta??? Ala te-a luat de prost mai ales daca mai trebuie taxa platita.

In era internetului si a magazinelor online nu te poti plange de piese.
Masina aia o iei numai daca esti fan si vrei neaparat asa ceva, totusi la un pret corect. Dar vine si cu niste neajunsuri care nu o sa iti placa, cel mai mare neajuns e tractiunea fata. Atata putere pe rotile din fata nu e un lucru bun. Subvireaza la greu in curbe mai ales cand ai drum cu aderenta scazuta aproape ca nici nu vei putea folosi pedala de acceleratie. Apoi iti va hali cauciucurile din fata pe paine, la 15.000-20.000km le schimbi, chiar mai devreme daca mergi infipt.
In rest masina e ok, mai confortabila si mai dotata decat bmw-ul, dar inferioara la restul. Merita numai daca e full si pe la 4, maxim 5.000.

@danghetau Cum adica masina de doctori, poti cara pacienti cu ea?

Edited by Friskey, 02 June 2015 - 13:10.


#17
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

 danghetau, on 02 iunie 2015 - 12:28, said:

Saab e masina de doctori, mie mi-ar trebui una...Posted Image

Daca ar fi masina de doctori ar insemna ca sunt al dracu de putini in Romania si pe mapamond chiar. Aia saracii de au plecat acum in Nepal nu prea stiu nici macar sa faca diferenta intre SAAB x-x si Logan daca-i pui, dar in Romania doctorii buni sunt cei cu SAAB/VOLVO/orice dar scump sa fie, mentalitate de rahar.

Legat de doleantele initiatorului, te sfatuiesc sa tii bembeu, poti sa-i faci tot ce vrei la aproape orice service, cu piese la un pret mic, acum ca a devenit o masina comuna si de varsta medie(5-10 ani).

Edited by takemeintoyourskin, 02 June 2015 - 13:12.


#18
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007

 Friskey, on 02 iunie 2015 - 13:06, said:

3. Ceeeeee? Sa dai bmw-ul + diferenta??? Ala te-a luat de prost mai ales daca mai trebuie taxa platita.
@danghetau Cum adica masina de doctori, poti cara pacienti cu ea?

"Omul cere pe a mea si cica imi mai da ceva el."
Taxa e platita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate