Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

ING loveste in Consum? ING coteaza euro la 4.5 lei si ceva

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
-Dream-

-Dream-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.05.2015
De ceva timp urmaresc cum ING loveste in consum, tine euro sus si in felul asta nu poti cumpara ceva de pe extern sau intern, un euro cotat scump te impedica sa faci ceva, practic cardul ING devine inutilizabil, trebuie sa mergi la o alta banca, sa faci alt card, sa poti comanda la un curs normal.

Ex. Curs ING si Carpatica, la ING euro este cotat peste 4.5 lei, automat loveste consumul, te forteaza sa stai cu sumele in cont, conturi la care ai dobanda foarte mica.

Attached Files


Edited by -Dream-, 02 June 2015 - 09:07.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003
Pai se protejeaza si ei. Si alte banci vor face la fel... mai ales daca se implinesc profetiile unui amic care vede prabusirea lenta a leului pana la finele anului si cresterea dolarului pana aproape de euro. Bine, eu nu-l cred dar asta e... cica leul nu mai poate fi sustinut de productie si economie.

Edited by andreic, 02 June 2015 - 09:12.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
si ce te opreste sa mergi la alta banca? lenea?

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Si alte banci, cursurile sunt asemanatoare, nu e mare difierenta fata de bnr. Daca ai un card visa, se aplica cursul de schimb visa europe.

#5
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,846
  • Înscris: 14.08.2007
Inteleg ca e in lei cardul ... cu ce te opreste cursul sa faci consum in Romania? Eventual te descurajeaza sa cumperi din afara tarii daca folosesc un curs de schimb mare. Desi din cate stiu se foloseste un curs international Visa/Mastercard la tranzactii la care se adauga eventuale comisioane ale bancii emitente. Unele banci au curs mai bun dar adauga 2% comision de schimb valutar, etc.

#6
-Dream-

-Dream-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.05.2015

 utopium, on 02 iunie 2015 - 09:15, said:

Inteleg ca e in lei cardul ... cu ce te opreste cursul sa faci consum in Romania? Eventual te descurajeaza sa cumperi din afara tarii daca folosesc un curs de schimb mare. Desi din cate stiu se foloseste un curs international Visa/Mastercard la tranzactii la care se adauga eventuale comisioane ale bancii emitente. Unele banci au curs mai bun dar adauga 2% comision de schimb valutar, etc.

Si ING sa zic ca are inca 2% pe langa Euro cotat sus.

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Cumperi un produs cu valoare mare?, oricum nu prea conteaza o diferenta de 5-10 bani/euro, nominal inseamna cativa lei, depinde de valoarea produsul finit.

Edited by aris86, 02 June 2015 - 09:33.


#8
digital_critic

digital_critic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.09.2009
Din punctul meu de vedere, au inca cele mai bun servicii. Poate doar la BT, unde au dobanzile la imprumuturi mai ok.. nici cu CEC-ul nu am avut probleme.

#9
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@'-Dream-', 'ING Bank' e o bancă, o afacere, ei caută să obțină profit prin orice mijloace,
în plus :naughty: orice fel de tranzacție internațională atrage comisioane interbancare

#10
mariap22

mariap22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.04.2014
Toate cunostintele mele si colegii de la firma si-au inchis conturile la ING cand
si-au dat seama ca:

- ING  calculeaza "cursurile" EUR cum vor ei
intotdeauna astfel incat sa iti fure un 5 - 10 % in plus la fiecare tranzactie

- ING fura anual din fiecare cont 6 milioane de lei, furt deghizat in "administrare de cont"

Edited by mariap22, 02 June 2015 - 15:53.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007
6 milioane din fiecare cont? Eu nu am 6 milioane de lei/an in contul de la ING. La mine din ce fura in cazul asta?

#12
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
E vorba de faptul că ING Bank "subtilizează" cel puțin 6 milioane de Lei noi (RON)
în fiecare an, doar de la toți clienții persoane fizice, doar din diverse comisioane
ascunse, ING Bank e doar una din instituțiile jecmănitoare din această lume lacomă

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007
E vorba de comisioane ascunse? Daca nu, cine va tine clienti cu de-a japca la ING?

#14
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

 Teophileos, on 02 iunie 2015 - 16:32, said:

E vorba de faptul că ING Bank "subtilizează" cel puțin 6 milioane de Lei noi (RON)
în fiecare an, doar de la toți clienții persoane fizice, doar din diverse comisioane
ascunse, ING Bank e doar una din instituțiile jecmănitoare din această lume lacomă
Păi și nu înțeleg, vrei servicii mocca? Ditamai sistemul IT și de securitate din ce îl susții?

Aduce nenea Aiengi bani de acasă, să dea la popor, sau cum?

#15
mariap22

mariap22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.04.2014

 Teophileos, on 02 iunie 2015 - 16:32, said:

E vorba de faptul că ING Bank "subtilizează" cel puțin 6 milioane de Lei noi (RON)
ĂŽn fiecare an, doar de la toți clienții persoane fizice, doar din diverse comisioane
ascunse, ING Bank e doar una din instituțiile jecmănitoare din această lume lacomă

ING cere ca sa iti aduci banii la ei. ING este o companie.

Tu imprumuti ING in momentul in care iti lasi banii tau munciti din greu,
la aceasta companie ING.

Problema pentru care mii de oameni isi inchid conturile la ING,

este ca ING dupa ce ca iti folosesc in interes propriu banii,
facandu-si sedii mai luxoase, iar apoi
la sfarsitul anului, dupa ce au beneficiat din plin de banii tai,
ai surpriza oribila ca banii tai s-au imputinat foarte mult.

De exemplu, dupa ce ING ti-au folosit timp de un an
cele 18 milioane lei salariu,
robotul ING iti spune: "Datorita comisioanelor de card, de administrare de card,
si de administrare de cont, mai ti-au ramas in cont doar 12 milioane.
Multumim ca ne esti client"


Edited by mariap22, 02 June 2015 - 21:41.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007
Bullshit, arata extrasele de cont sau nu s-a intamplat.

P.S. stiu ca a fost banata prrsoana careia ii raspund, asta e pentru posibilele clone

#17
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009

 Teophileos, on 02 iunie 2015 - 16:32, said:

E vorba de faptul că ING Bank "subtilizează" cel puțin 6 milioane de Lei noi (RON)
în fiecare an, doar de la toți clienții persoane fizice, doar din diverse comisioane
ascunse, ING Bank e doar una din instituțiile jecmănitoare din această lume lacomă
D.asta s.a si " calificat" fostul lor sef la pozitia de bugetar sef la ASF - stie sa ia cu doua maini. Si cine nu ar face asa daca sunt oameni care le dau banii in urma unor reclame, fara sa se mai uite la costuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate