Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum prind coasa de coada

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
M-am blocat la partea cu inelul deoarece arata ca in poza de mai jos. Eu stiam ca surubul ar trebui sa fie pe partea dreapta nu pe cea curbata a inelului.

Attached Files



#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
du-te la Cluj, cauta pe unu' de-i zice Boc!

#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
În mod normal se punea o pană de lemn acolo.

#4
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Lama are o gaura. Sa treaca surubul prin pana si apoi prin gaura coasei sau doar sa preseze pana ?

#5
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Nu ma pricep eu asa tare la agricultura dar din cate imi amintesc eu de la coasa lui tata, nu avea nici un surub. era prinsa cu o pana din lemn...
Asa:

Attached Files


Edited by vj_click, 02 June 2015 - 09:15.


#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Pune si poza cozii, sa vedem sectiunea la prindere.

Edited by overseas, 02 June 2015 - 09:14.


#7
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
În mod logic, acel șurub trebuie să preseze pana ce ține coasa. Dacă șurubul ar presa direct în coasă, în momentul în care o folosești, aceasta s-ar descentra și nu ar mai sta în poziție corectă.

PS: Dacă șurubul ar fi pe partea dreaptă a inelului ar însemna să preseze direct în coada de la coasă, ceea ce nu e corect. În concluzie, șurubul e pus unde trebuie.

Edited by ammazon, 02 June 2015 - 09:25.


#8
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
cu pana de lemn merge cel mai bine, apoi tine 10 min in apa ca sa se umfle, din cand in cand trebuie refacuta pana
dar depinde si coada cum este ...

#9
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009

View Postammazon, on 02 iunie 2015 - 09:22, said:

În mod logic, acel șurub trebuie să preseze pana ce ține coasa. Dacă șurubul ar presa direct în coasă, în momentul în care o folosești, aceasta s-ar descentra și nu ar mai sta în poziție corectă.

PS: Dacă șurubul ar fi pe partea dreaptă a inelului ar însemna să preseze direct în coada de la coasă,
- Gresit. Coada sta in partea rotunda si pana in partea dreapta. Pana in general e dreptunghiulara nu rotunda. Deci surubul trebuie sa fie in partea dreapta a inelului.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
De aici

https://www.google.r...BY&ved=0CB4QsAQ

si aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IBkvRi4PMTU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau cel mai bine de aici

http://forum.softped...-coasa-clasica/

#11
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Am reusit. Am folosit o pana care tine foarte strans lama. Inducerea in eroare a venit de la faptul ca inelul avea surubul pe partea curbata nu pe cea dreapta (cum era la coasa veche). Am facut o pana din lem de fag care sa vina dreapta pe fier si curbata pe forma inelului. Acum e teapana. A si taiat vreo 100 de metri (de test) mai am 1200 dar asta maine dimineata pe roua.

#12
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007

View Postvj_click, on 02 iunie 2015 - 09:50, said:

- Gresit. Coada sta in partea rotunda si pana in partea dreapta. Pana in general e dreptunghiulara nu rotunda. Deci surubul trebuie sa fie in partea dreapta a inelului.

Ai dreptate, am încurcat eu părțile.

#13
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postammazon, on 02 iunie 2015 - 11:19, said:

Ai dreptate, am încurcat eu părțile.

-Motivul pentru care s-a aplicat surubul de strangere pe parte curba a inelului de stringere e gandita foarte bine.Astfel se va strange mult mai sigur pe partea dreapta metal pe metal si nu cum a fost metal pe surub.Iar in partea curba se va forma un locas care va tine inelul fix pe pozitie.Si iata ca astfel s-a ridicat si la coasa manuala tehnologia de lucru.Posted Image

Edited by Arayan, 02 June 2015 - 12:02.


#14
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Păi metal pe metal nu are cum să strângă. Șurubul poziționat pe partea rotundă va strânge direct în coada de la coasa, ceea ce nu e deloc ok.

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Prinderea aia arată că acea coasă nu e făcută de cineva care se pricepe. Acolo penele de lemn ude sunt ideale.
Pentru șurubul ăla îți trebuie o coasă 2.0, cu coporâie din kevlar armat cu fibre de carbon.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postammazon, on 02 iunie 2015 - 12:04, said:

Păi metal pe metal nu are cum să strângă. Șurubul poziționat pe partea rotundă va strânge direct în coada de la coasa, ceea ce nu e deloc ok.

Ai cosit vreodata? Ca la teorie, esti complet pe dinafara.
Intr-adevar, surubul strange direct pe coada coasei, coasa fiind in partea dreapat a inelului, intre inel si coada. Nu e necesra pana de lemn, decat daca se renunta la fixarea cu surubul.

#17
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postammazon, on 02 iunie 2015 - 12:04, said:

Păi metal pe metal nu are cum să strângă. Șurubul poziționat pe partea rotundă va strânge direct în coada de la coasa, ceea ce nu e deloc ok.
Ba e chiar foarte OK.si daca te uiti bine vei constata ca inelul va strange astfel intreaga suprafata a coditei dela coasa si nu cum a fost inainte cand doar surubul strangea codita coasei care astfel se misca mereu fiind stransa intr-o suprafata foarte mica doar de capul surubului..Deci vei observa ca astfel intregul inel va fi tras spre codita si nu impins doar de surub cum era in varianta anterioara.Chiar daca lucram la tzara nu avem voie sa nu mai si judecam corect.

Edited by Arayan, 02 June 2015 - 14:59.


#18
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Pe vremuri 75-80 au aparut primele inele cu suruburi de stringere.
Erau 2 buc imbus pe partea dreapta a inelului.
Le`a incercat bunicul da nu i`a placut sistemul si a scos surubrile raminind cu vechea versiune cu pana.
Nu e bine sa tii toporistea in apa , dupa aia tot timpul ai treaba cu ea , ba se usuca si ai joc ba o bagi in apa .
De preferat e sa faci pana din lemn tare, carpenul e perfect , nu crapa usor si sa fie totul uscat.

Grig

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate