Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Alegere grea Motorola Moto G 2nd sau Asus Zenfone 2 ZE500CL

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
xilophonus

xilophonus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.11.2010
Salutare
In cel mult o saptamana vreau sa-mi fac cadou un telefon nou. In momentul asta ma "distrez" cu un entry level, un Utok 400D. Nu e chiar o rasnita, m-a slujit credincios 18 luni. As vrea sa fac un mic salt calitativ, in zona telefoanelor mid level, adica in acceptiunea mea, cam pana in 1000 ron.
Dupa vreo 2 zile de sapaturi pe net am gasit 2 modele care imi plac. Este vorba de: Motorola Moto G 2nd si de un model mai nou aparut Asus Zenfone 2 ZE 500CL. Amandoua sunt cam la acelasi pret, ca design imi plac amandoua, Asus-ul are avantajul memoriei de 2 Gb. Camerele foto par sa aiba cam aceleasi performante.
Astept sa ma sfatuiti spre care din cele doua telefoane sa ma hotarasc, poate sunt pe acest forum si detinatori de asa ceva.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Este super ok Asus Zenfone 2 ZE 500CL!Posted Image

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
+1 pentru Asus Zenfone 2 ZE 500CL. Posted Image

#4
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
+1 Asus. Si am un moto g prima generatie care imi scoate peri albi dupa updatul la acadea.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@vladdy99 multi au probleme cu acadeaua si pe multe terminale, din pacate.
Eu astept M, mai ales ca acum am boabe de jeleu.

+1 pt asus.

Edited by easy90rider, 01 June 2015 - 21:21.


#6
iordash91

iordash91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 25.02.2010
Am avut moto g 2nd am fost multumit de el,si asus-ul pare ok dar nu stiu nimic despre acel procesor.Are ca plus ram,baterie asus-ul

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View Postvladdy99, on 01 iunie 2015 - 21:08, said:

+1 Asus. Si am un moto g prima generatie care imi scoate peri albi dupa updatul la acadea.

Al meu se misca impecabil :P. Tu esti mai ghinionist :D.

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Chiar de Asus pare mai OK, poate, eu tind spre Moto G. Poate va primi mai multa atentie/updateuri de la producator, si pentru mine cel putin, asta inseamna mult.
Tot in zona asta ar trebui sa apara si Alcatel OneTouch Idol 3 (4.7" si 5.5"), care sunt tot in zona medie, foarte OK din review-uri. Dar nu am vazut sa se gaseasca inca pe aici. :)

http://forum.softped...ma-reversibila/

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Nu pomeniti de Alcatel. Am in familie un Idol rebrandat de Orange si cat a mers a fost un telefon ok, problema e ca in 18 luni a fost schimbat de doua ori integral in garantie si vreo 4 resoftari. +1 pentru Moto G 2015.

Edited by danX, 01 June 2015 - 22:39.


#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ce ai patit tu e un caz neplacut. Eu cunosc asemenea cazuri cu Samsung S5, dus de N ori in garantie. Unele exemplare patesc asta, dar nu inseamna ca toate au probleme. :)

#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
La Orange sunt tone de Idol-uri praf. Inclusiv cei de la service mi-au zis ca au avut mega probleme cu modelul respectiv. Ultima gherla e ca nu mai citeste sd card. Nici un model sau capacitate din cele vreo sase testate. O rapciuga.

#12
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Asus Zenfone 2 este mult peste Moto G nu inteleg ce-i de dezbatut si asta o spun ca detinator de Moto G2.

Moto G2
In primul rand bateria este slaba, daca vrei sa faci ceva cu telefonul abia te tine o zi.
Sunetul este OK ca si claritate dar nu se aude foarte tare.
Performanta mediocra, Sitemul de operare ruleaza OK dar daca freci putin telefonul ajunge in genunchi foarte repede. De asemenea poti sa iti iei gandul de la multitasking.
Memoria intena de 8gb este cam mica sincer.
Ecranul este OK dar totusi Asus vine cu FHD.
Camera mediocra, OK doar pt. poze in lumina buna si la filmare esti limitat la 720p.

PS. Comparatia o fac cu modelul Asus de 2gb ca cel de 4gb este in alta liga.

Personal folosesc Moto G pt. chestii simplute, mai un Facebook, mai un mail, mai un browsing, sunat, ascultat muzica. Daca stii ca freci mai mult telefonul cel mai sigur ca Moto G nu te va multumi.

Si din cate am inteles Zenfone 2 vine cu un Android aproape stoc, are doar cateva optiuni in plus cum ar fi Doube Tap to Wake.

Edited by OriOn20, 04 June 2015 - 11:42.


#13
xilophonus

xilophonus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.11.2010
Sa fiu sincer, nu sunt un utilizator "hard" in materie de telefoane. Nu fac multitasking in draci, vreau doar o camera foto decenta, o baterie care sa tina cam 2 zile avand in vedere ca nu frec telefonul non-stop, si un ecran pe care scrisul sa fie cat mai lizibil pt. ca nu am de gand sa vad filme pe telefon. A, trebuie sa recunosc si ca ma incanta destul de mult un telefon frumos. in detrimentul nu stiu carei facilitati de care s-ar putea sa nu ma folosesc niciodata. Androidul vad ca e 5.01 vs 5.02 deci nu cred sa fie mare diferente intre ele. Pana acum imi face cu ochiul Asus-ul mai mult, dar cum mai am de asteptat cateva zile pana fac rost de bani, mai astept pareri de la voi.

#14
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Zenfone 2 este cam mare oricum peste Moto G ca mărime care nu poți ca este mic. Pt. mine asta ar fi o piedica dar nici nu am ținut Asusul in mana.

Si nu am vb. de multitasking in draci ci pus ci simplu de multitasking(chiar daca este la nivel de baza).

Edited by OriOn20, 04 June 2015 - 21:17.


#15
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014
Parcă Asus ăla are procesor Intel. Astea nu prea sunt prietenoase cu bateria. Cameră bună la astea două nu pupi.

#16
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 30.10.2007
daca nu abuzezi de telefon atunci bateria de la asus te va tine lejer 2 zile.
procesoarele intel sunt gurmande insa ofera prestatii pe masura curentului inghitit fara niciun dubiu.

zenfone 2 beneficiaza si va beneficia de toata atentia inginerilor de la asus pentru mult timp de acum inainte
pentru ca este punctul focal al strategiei asus de a urca puternic in topul celor mai buni producatori de smartphone-uri.
deja a devenit de traditie ca la fiecare 2-3 saptamani sa avem cate un update la zenfone 2.

#17
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View Postsisifjunior, on 06 iunie 2015 - 13:50, said:

daca nu abuzezi de telefon atunci bateria de la asus te va tine lejer 2 zile.

A nu abuza inseamna a opri din cand in cand datele/wifi? Cam cat are screen-on time dupa 48 de ore?

Edited by dragosmacovei, 06 June 2015 - 14:36.


#18
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 30.10.2007

View Postdragosmacovei, on 06 iunie 2015 - 14:19, said:

A nu abuza inseamna a opri din cand in cand datele/wifi? Cam cat are screen-on time dupa 48 de ore?

a nu abuza inseamna  screen-on time de 4ore si 30minute, date deschise pe Edge in sleep si pe 3G la browsing, wifi când sunt acasa,
vreo 50-60 de fotografii, o oră de whatsapp, 30 de minute de youtube si cam atat.
iluminarea pe auto.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate