Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

reconditionare balustrada lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
salutare, in balcon am o balustrada de aproape 3 m care in timp a crapat, e veche de aproape 30 ani. Balustrada e dubla, sub scandura care e crapata e o scandura identica ca grosime. Daca as sti ca e usor de scos scandura de deasupra, poate ca as schimba-o, dar la ce piroane vad in stanga,,,,prefer sa incerc sa o reconditionez. As dori un sfat, cum sa fac? Pot sa dau cu lac deasupra? Bag lac la greu acolo in crapatura? Are rost sa incerc sa slefuiesc balustrada intai? (balustrada a fost vopsita de niste muncitori acum 2 ani cu vopsea sau grund, habar n-am). Exista un chit cu care as putea sa umplu crapaturile? Ce se vede in foto e partea din stanga, in rest crapturile sunt mai mici. Ce ar trebui sa fac si care e ordinea operatiunilor? Multumesc mult pt orice sfat.


[ https://i.imgur.com/3Eaofmd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Poti chema un tamplar care iti poate sugera mai multe optiuni!Posted Image

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
In crapaturi clei ca ala si lipeste si probabil nu o sa se mai crape,dar sa il bagi cu ceva dispozitiv cu varf doar in crapaturi sa nu dai si pe afara.
Incearca sa cauti pe la magazine solutie care o folosesc tamplarii pentru invechirea lemnului,cred ca o sa arate bine asa si pe urma poti sa-i dai si un strat de lac incolor.

Edited by I2O, 01 June 2015 - 20:36.


#4
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Ce să mai  recondiționezi la putregaiul ăla? Muncești prea mult, iar rezultatul nu va fi deloc estetic.
Cu o rangă potrivită scoți orice. Tai apoi cu flexul la față fierul ce rămâne și pui altă scândură, cu alte holzșuruburi.

#5
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015

Quote

(balustrada a fost vopsita de niste muncitori acum 2 ani cu vopsea sau grund, habar n-am)
Graffiti ?
Cei 2 dorei au intrat prin efractie si au vopst balustrada respectiva ?
Ce facea proprietarul in acest timp ? Dormea ? sau savura o bere rece ?
Nu te complica, lasa balustrada asa cum este . Au trecut peste ea 30 de ani , mai tine minim 5 .

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Piroanele pe care le vezi in stanga,(daca nu sunt suruburi cu piulita in partea de jos, caz in care se pot desuruba) se pot taia capetele cu flexul, cu un pic de indemanare si cu multa atentie sa nu fie vreun deget pe dedesubtul flexului. Apoi se schimba scandura cu alta, mai noua sau mai putin noua, in functie de preferinte.

#7
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Lasa tot asa cum este si mai adauga inca o scandura deasupra...

#8
relive

relive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 31.05.2015

Edited by relive, 01 June 2015 - 21:54.


#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 Digix, on 01 iunie 2015 - 20:45, said:

Ce să mai  recondiționezi la putregaiul ăla? Muncești prea mult, iar rezultatul nu va fi deloc estetic.

Complet de acord. Puuuutred.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 vimann, on 01 iunie 2015 - 22:07, said:

Complet de acord. Puuuutred.
Pare putred dar nu e putred,ala sigur e lemn de esenta tare la cum arata.
Multi nu stiti cum arata un lemn putred si cand vedeti un lemn mai invechit credeti ca e putred,total gresit.

Edited by I2O, 01 June 2015 - 22:10.


#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Păi și cum faci cu crăpăturile alea imense? E clar că nu e brad pus direct afară, e esență tare, dar orice esență ar fi(că n-o fi massaranduba), tot se deteriorează în timp.

#12
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Digix, on 01 iunie 2015 - 22:31, said:

Păi și cum faci cu crăpăturile alea imense? E clar că nu e brad pus direct afară, e esență tare, dar orice esență ar fi(că n-o fi massaranduba), tot se deteriorează în timp.
Pai am zis sa bage clei.
E greu sa faca alta balustrada,mai vad ca are si niste zabrele mai jos,daca scoate prima scandura aia e posibil sa o miste si pe a doua si din aia sa se miste zabrele alea de lemn...si alea nu stiu cum le mai prinde el la loc.
parerea mea ca atunci cand o fi sa se deterioreze mai mult o schima cu totu + popicii aia de care e prinsa...etc.

Edited by I2O, 01 June 2015 - 22:46.


#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista chituri pentru astupat crapaturi in lemne, nu trebuie decat sa caute prin magazinele de constructii.
Asta in conditiile in care initiatorul mai revine sa citeasca macar raspunsurile.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Problema finală pe care o văd eu e de estetică, că așa poți să umpli orice cu chit și să dai vopsea.
Poate că nu e putezit de tot, poate că se poate repara și cu chit, dar mie personal nu mi-ar plăcea vopsit, ci lăcuit.
Cred că merge și varianta să nu mai dai nimic jos, să pui peste altă scândură și să maschezi ce rămâne cu șipci. Trebuie pusă scândură mai lată decât aia existentă, ca șipca de mascare să intre sub ea.

#15
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Si eu zic sa incerci sa desfaci, iar daca nu reusesti, mai pui o scandura peste(se inalta balustrada cu 2-3 cm), iar apoi ai doar canturile de cosmetizat, la cea veche.

#16
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
@relive, ai dreptate, sunt niste suruburi cu piulita ca in poza ta.

Din ce ati spus si din ce am mai citit si eu pe net, am ajuns la concluzia ca o sa trebuiasca sa scot prima scandura, sa o chituiesc cu chit de lemn sau aracet plus rumegus, sa o smirgheluiesc cu un polizor unghiular, grunduit+lacuit. N-o sa pot din pacate sa schimb placile de lemn intre ele, placa de jos are niste caturi, adancituri in care intra acele sipci verticale.

De lasat asa nu pot, ca daca e afectata a doua placa, mi-e ca se duce draq toata balustrada.

O sa mai pun poze cand e gata sau o sa va mai intreb daca mai am vreo neclaritate, multumesc mult!

#17
dreamtime

dreamtime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 03.01.2005
salutare, am revenit cu poza. Chitul de cutit a aderat incredibil de bine la lemn, e prima oara cand am folosit asa ceva, e un material f dur, abia l-am slefuit cat de cat cu polizorul unghiular. Am dat peste cu un lac+grund (2 in 1) de la koeber, am ales o culoare asemanatoare cu a vechii vopsele, dar...teapa. Produsul asta nu are menirea sa coloreze ceva, ci sa scoata in evidenta fibra lemnului, sa-i dea o alta fata, Am lacuit de 3 ori, mai am de gand sa-l mai lacuiesc inca de 2

[ https://i.imgur.com/Kb1UYfFl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate