Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Plantatie afine

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andyandy10

andyandy10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.10.2010
As dorii sa plantez pentru inceput o suprafata de aproximativ 2000mp cu afini intr-o zona de munte.
exista o piata de desfacere sigura?adica se merita sa pun afini de cultura?
in afara de banii pe care le dau pe butasi,irigare,folie si ingrasaminte mai exista si alte cheltuieli mari?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Piata de desface ti-o cauti. Nu exista afacere sigura nicaieri in lume.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Daca ai productie mare, iei legatura cu o fabrica care face gem, marmelada sau dulceata de afine!Posted Image

#4
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Mai intai sa ai CE vinde,piata se face pe urma.
La o plantatie sa intre pe ful ai de asteptat 3-5 ani,de-abia pe urma vine restul:camera de frig,masini,piata(ce deamanuntul,firme,cofetarii,gemuri,etc).

#5
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 andyandy10, on 01 iunie 2015 - 16:55, said:

As dorii sa ...
Din câte ştiu eu singura afacere sigură e cea în care eşti asistat social. În rest, degeaba ai dorii, că nu se merită.

On: Afinile sunt printre cele mai puţin perisabile fructe de arbuşti, însă este bine ca vânzarea să o faci într-un timp relativ scurt de la recoltare (fructele pot fi păstrate cel mult 4-6 zile). Dacă dispui de un spaţiu obişnuit de depozitare, fără climatizare sau de un beci în care temperatura e relativ constantă, trebuie să ai în vedere şi timpul necesar căutării cumpărătorului. Înainte de a investi, trebuie să faci un plan de afaceri, altfel ajungi cu fructele pe marginea drumului, vândute turiştilor ca fructe de pădure. Oricum... îţi doresc succes în tot ceea ce vrei să întreprinzi. Avem nevoie de tot mai mulţi oameni curajoşi...

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Eu cred ca am cumparat afine de 2 ori in viata :lol:. Si alea congelate.

#7
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009

 Peter Blood, on 01 iunie 2015 - 17:32, said:

Din câte ştiu eu singura afacere sigură e cea în care eşti asistat social. În rest, degeaba ai dorii, că nu se merită.

On: Afinile sunt printre cele mai puţin perisabile fructe de arbuşti, însă este bine ca vânzarea să o faci într-un timp relativ scurt de la recoltare (fructele pot fi păstrate cel mult 4-6 zile). Dacă dispui de un spaţiu obişnuit de depozitare, fără climatizare sau de un beci în care temperatura e relativ constantă, trebuie să ai în vedere şi timpul necesar căutării cumpărătorului. Înainte de a investi, trebuie să faci un plan de afaceri, altfel ajungi cu fructele pe marginea drumului, vândute turiştilor ca fructe de pădure. Oricum... îţi doresc succes în tot ceea ce vrei să întreprinzi. Avem nevoie de tot mai mulţi oameni curajoşi...

Eu am lucrat la un tunel de congelare afine, dar nu stiu cum sa reziste 4-6 zile intr-un beci... pot sa spun ca in cca 12 ore incep sa isi lase zeama

#8
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Cel mai simplu:daca maiine te apuci de strans,mergi in piata azi si intrebi care vrea afine la en-gros pe pomiine si tocmesti pretul;miine stringi si poimiine dimineata la prima ora esti cu ea in piata.
Asta la inceput,pe masura ce creste productia,apar si cumparatorii.In piata,de exemplu,daca se afla,te contacteaza si altii ca mai ai,la ce pret,daca poti sa mai aduci,etc.
Repet,prima e sa AI ce vinde ca restul se face.
Se poate face si magazin on-line,trimiti la suc si/sau gem,sau,mai scump/delicatesa,tuica de afine sau vin.

Ai putea intreba si pe topicul fructelor de padure ce si cum,mai sint si pe acolo producatori,nu neaparat de afine dar iti pot dezvalui 1-2 trucuri/sfaturi.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Daca ai deja afine pe rod poti vorbi cu cei de aici: http://www.magiun-so...id=26&Itemid=40

#10
portocalamancacioasa

portocalamancacioasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.09.2015
Ce parere aveti despre investitia in plantatii de afini? M-am interesat si se pot primi fonduri europene cu pana la 75% fonduri nerambursabile iar butasii de afin vin de la pepiniere cum ar fi Olunden, in Romania (http://www.afinul.ro/). Cam peste tot am citit ca e o investitie foarte buna, ati vazut si voi pretul la dulceata de afine Posted Image Cum va suna ideea acestei investitii?

#11
Serioja01

Serioja01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 16.12.2010
Suna bine dar iti trebuie ceva parale.Butasii ii cumperi tu apoi eventual primesti inapoi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate