Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Top 10 state care poate nu vor supravietui urmatorilor 20 de ani

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
vj_click

vj_click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 02.06.2009
Pierzand timpul pe YouTube, am gasit asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1vP3Ju7J4gk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am 2 curiozitati:
1. Romania nu e pe lista. Ar trebui sa fie? De ce(da/nu)?
2. Obser ca tot mai multi tind spre autonomie. Ori tendinta nu a fost intotdeauna de unificare? Vom vedea din ce in ce mai multe "triburi"?

#2
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Cind a fost Europa unita ca sa fie azi ? Poate in Imperiul Roman , dar acolo erau ocupati cu fortza si tinuti cu japca , daca UE se oprea la acorduri STRICT economice si poate o armata unita care sa apere economiile mai avea o sansa . Zic poate , ca nici asa nu se stie , UE deja a devenit o dictatura deci cred ca e pe duca , sa nu ne traga pe toti in rahat , asta e problema.

#3
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
S-au trezit mai toti, prea tarziu, zic eu, ca globalizarea nu e neaparat directia de urmat.

#4
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Autonomia nu presupune dezbinare. Autonomia=/= de  independenta. Autonomia reprezinta doar o reorganizare mai eficienta.

Edited by iulian_k, 01 June 2015 - 14:59.


#5
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Da, se tem romanii de autonomie mai tare decat de ciuma.

#6
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015

View Postenoxcj, on 01 iunie 2015 - 14:58, said:

S-au trezit mai toti, prea tarziu, zic eu, ca globalizarea nu e neaparat directia de urmat.

Așa e. Hai înapoi în era izolării și a războaielor.
Cea mai mare problemă pe care o are Terra este rasa umană.

#7
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010

View Postvj_click, on 01 iunie 2015 - 14:46, said:

Pierzand timpul pe YouTube, am gasit asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1vP3Ju7J4gk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am 2 curiozitati:
1. Romania nu e pe lista. Ar trebui sa fie? De ce(da/nu)?
2. Obser ca tot mai multi tind spre autonomie. Ori tendinta nu a fost intotdeauna de unificare? Vom vedea din ce in ce mai multe "triburi"?
Asta merge bine cu:    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/egw20p7nn-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 10.09.2014

View Postiulian_k, on 01 iunie 2015 - 14:58, said:

Autonomia nu presupune dezbinare. Autonomia=/= de  independenta. Autonomia reprezinta doar o reorganizare mai eficienta.
Sau mai puțin eficientă. :)

#9
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostLeopardSurd, on 01 iunie 2015 - 15:46, said:

Sau mai puțin eficientă. Posted Image
As fi vrut sa iti dau partiala dreptate, de dragul politetii, dar nu-mi vine nici un exemplu in minte. Trebuie sa existe, dar momentan nu gasesc. Poate ma ajuti tu.

Edited by iulian_k, 01 June 2015 - 15:50.


#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu vad UAE pe lista.
Cand petrolul se termina o sa ramana doar beduini si nisip.

#11
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,484
  • Înscris: 12.07.2010
Probleme sunt și vor fi, ați văzut finala cupei Spaniei la Barcelona: Atletico Bilbao - Barcelona? Abia dacă s-a auzit imnul Spaniei, copios fluierat!

Attached Files



#12
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View PostMarius330, on 01 iunie 2015 - 15:11, said:



Așa e. Hai Ăźnapoi Ăźn era izolării și a războaielor.
Cea mai mare problemă pe care o are Terra este rasa umană.
Nu a zis nimeni ca trebuie izolare si razboaie. Dar nici cum e acum - a big happy family - nu e bine.

#13
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Pai e nitel stupid felu'-n care e pusa problema. Par egzample, Spania va continua sa existe chiar daca 1-2-3-4 regiuni isi vor proclama independenta. In alte cazuri, intr-adevar, e posibil ca statu' respectiv da dispara. Da' va fi inlocuit cu unu' sau mai multe state diferite de statu' initial.

Hai sa presupunem ca statu' Romania va disparea. Asa, si ? Aici nu va ramane un teritoiru neorganizat. Nimeni (nici Europa, nici SUA, nici Rusia, nici Ungaria) nu vor ca p-aici sa existe un teritoriu lipsit de autoritati. Aaa, ca fiecare va trage tare sa impuna niste autoritati care sa-i convina ? Corect, da' tot autoritati DE STAT vor fi. Nu private, nu corporatiste, nu tribale. Si-n orice caz, faptu' ca exista o anumita structura etnica pe teritoriu' respectiv nu poate fi ignorat. Adica nimeni nu-si va propune sa infiinteze p-aici un stat chinez. Tot stat/e roman/e va fi / vor fi.

Edited by Val888, 01 June 2015 - 16:28.


#14
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Postenoxcj, on 01 iunie 2015 - 14:58, said:

S-au trezit mai toti, prea tarziu, zic eu, ca globalizarea nu e neaparat directia de urmat.

Globalizarea nu este o directie si nu a venit prin vre-o decizie. Este pur si simplu o evolutie. Din moment ce ajungi in alt capat al planetei in mai putin de o zi evident ca lumea e mai mica. Pe vremuri mergeai cu caruta o zi de la Ploiesti la Bucuresti. Si inca una inapoi. Si, evident, un alt factor important e facilitatea comunicarii si transmiterii informatiilor. Internetul si telefonia fac sa lucrezi in timp real cu cineva din Oslo de parca ai fi de fata. Un alt factor evident e tehnologia, fabricile se muta aproape ca corturile, azi e la Cluj maine e in China si tot asa.
Nimeni nu alege globalizarea de dragul ei. Vrei sa traiesti (si sa mananci) intri in hora si joci, nu vrei, stai deoparte si mori (politic, financiar, economic, demografic etc).

#15
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Vrei sa zici de ex. daca bascii se separ de Spania, o sa moara? Eu nu cred.

#16
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
N-o sa moara nimeni. Or sa falfaie steaguri vreo cateva zile, or s-ajunga niste baetzasi "de etnie corecta" (= basci) sa ocupe scaune inalte ... si dupa aia se face liniste. Ca plebea tre' sa produca pentru barosani, indiferent daca o face in Spania sau in Euskadi. Singura diferenta semnificativa va fi 'la stat'. Mai precis, la nivele inalte. Acolo spaniolu' isi va face bagajele iar bascu' isi va prelua fotoliu' caldut de mare politician care lupta pentru binele boborului.

Edited by Val888, 01 June 2015 - 16:44.


#17
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,974
  • Înscris: 21.08.2008
Cele mai multe nu se vor întâmpla.

Belgia e posibil să se dividă într-adevăr.

Isis va fi sugrumată de Statele Unite ale Americii.

Texas și Alaska probabil vor avea un grad mai mare de autonomie, nu vor părăsi Uniunea.

Scoția a avut o tentativă de recâștigare a independenței, dar și-au dat seama că au nevoie de Anglia, nu cred că vor alege curând independența.

Majoritatea spaniolilor nu vor permite nici Cataluniei nici Țării Bascilor să se desprindă.

#18
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008
Interesant documentarul, dar nicidecum ceva vizionar;

E doar o trecere in revista a situatiilor cunoscute;

Eu de exemplu cred ca India se va sparge in mai putin de 20 de ani;

Edited by Claudiu_J, 01 June 2015 - 17:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate