Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pot plati impoziyul ca sa obtin fisa fiascala daca am CI expirat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
bubuloi

bubuloi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.09.2011
Salut,

Am CI expirata dar pasaportul inca valabil. Pot plati la sectia financiara impozitul ca sa scot fisa fiscala ?


Multumesc

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,372
  • Înscris: 01.12.2001
Da.

#3
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Si eu as putea sa-ti platesc  impozitul, crezi ca-ti trebuie vreun act pentru asta?

#4
bubuloi

bubuloi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.09.2011
Pai asta e ideea, am fost la sectia financiara si mi-au zis ca nu pot

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Din cate stiu, pasaportul nu este acceptat ca act de identitate in Ro, doar buletinul/CI-ul.

#6
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View Postbubuloi, on 01 iunie 2015 - 14:49, said:

Pai asta e ideea, am fost la sectia financiara si mi-au zis ca nu pot
Ai fost sa le dai bani si nu ti-i iau luat ca nu aveai CI? Ce sa zic, tampiti!

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De ce nu te duci la o sectie de politie, schimbi buletinul si apoi platesti? Daca ai fost cu pasaportul, bine ti-au facut. Normal de duci cu buletinul, nu cu altceva (desi la finante e necesar CNP, nu serie de buletin...)

#8
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postdcr, on 01 iunie 2015 - 15:01, said:

Ai fost sa le dai bani si nu ti-i iau luat ca nu aveai CI? Ce sa zic, tampiti!


Intrebarea a fost dubla "Pot plati la sectia financiara impozitul ca sa scot fisa fiscala ?" fara CI ... deci din cata stiu poti plati dar nu poti scoate fisa fiscala !

Deci problema apare la fisa fiscala unde iti trebuie act de identitate ... impozit am platit o gramada pentru altii Posted Image

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

View PostAlexEn, on 01 iunie 2015 - 14:53, said:

Din cate stiu, pasaportul nu este acceptat ca act de identitate in Ro, doar buletinul/CI-ul.
Te duci la o secție de poliție și ceri un CI Provizoriu.

View Postbubuloi, on 01 iunie 2015 - 14:36, said:

Salut,

Am CI expirata dar pasaportul inca valabil. Pot plati la sectia financiara impozitul ca sa scot fisa fiscala ?


Multumesc


#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Pai si daca platesti online te-ntreaba de bolentin?

#11
bubuloi

bubuloi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.09.2011

View PostPeter Blood, on 01 iunie 2015 - 16:23, said:

Pai si daca platesti online te-ntreaba de bolentin?



Nu, nu ma intreaba dar fisa fiscala cum o scot? Tot online?

#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostPololica, on 01 iunie 2015 - 15:20, said:

De ce nu te duci la o sectie de politie, schimbi buletinul si apoi platesti? Daca ai fost cu pasaportul, bine ti-au facut. Normal de duci cu buletinul, nu cu altceva (desi la finante e necesar CNP, nu serie de buletin...)

Oriunde in lumea civilizata pasaportul e act de identitate.Romania nefiind in lumea civilizata ....urmarea o stii.E grav daca statul roman nu recunoaste un act emis de el.

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postbubuloi, on 01 iunie 2015 - 16:24, said:

Nu, nu ma intreaba dar fisa fiscala cum o scot? Tot online?

Tot nu pricepi ... poti sa platesti fara CI dar nu cred ca iti da fisa fiscala fara CI .Ai bagat lumea in eroare spunand ca nu poti plati impozite daca nu ai buletin .In mod normal nu poti sta fara CI ca de aia se cheama carte de identitate si trebuie purtata de fiecare ... Trebuie sa iti faci CI , nu pentru a scoate fisa fiscal ci pentru ca fara nu ai "identitate" ...


Unii au dreptate , altii nu :
PAȘAPÓRT, pașapoarte, s. n. Document oficial care dă cetățenilor unui stat dreptul de a se deplasa în altă țară, servindu-le acolo ca act de identitate; pas2, pașuș. ◊ Expr. (Fam.) A da (cuiva) pașaportul = a alunga, a expedia (pe cineva); p. ext. a da (pe cineva) afară din serviciu. ♦ Dosar care cuprinde toate actele necesare editării unei cărți; dosar de carte. [Var.: (înv.) pașport, pasport s. n.] – Din it. paseporto, fr. passeport, ras. pasport.

DEX

Edited by superm, 01 June 2015 - 17:09.


#14
bubuloi

bubuloi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.09.2011

View Postsuperm, on 01 iunie 2015 - 17:06, said:

Tot nu pricepi ... poti sa platesti fara CI dar nu cred ca iti da fisa fiscala fara CI .Ai bagat lumea in eroare spunand ca nu poti plati impozite daca nu ai buletin .In mod normal nu poti sta fara CI ca de aia se cheama carte de identitate si trebuie purtata de fiecare ... Trebuie sa iti faci CI , nu pentru a scoate fisa fiscal ci pentru ca fara nu ai "identitate" ...


Unii au dreptate , altii nu :
PAȘAPÓRT, pașapoarte, s. n. Document oficial care dă cetățenilor unui stat dreptul de a se deplasa în altă țară, servindu-le acolo ca act de identitate; pas2, pașuș. ◊ Expr. (Fam.) A da (cuiva) pașaportul = a alunga, a expedia (pe cineva); p. ext. a da (pe cineva) afară din serviciu. ♦ Dosar care cuprinde toate actele necesare editării unei cărți; dosar de carte. [Var.: (înv.) pașport, pasport s. n.] – Din it. paseporto, fr. passeport, ras. pasport.

DEX


Repet, am incercat sa platesc si mi-au zis ca nu se poate ca am buletinul expirat iar pasaportul citez: "nu e act de identitate recunoscut pe teritoriul Romaniei"

#15
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postbubuloi, on 01 iunie 2015 - 17:38, said:



Repet, am incercat sa platesc si mi-au zis ca nu se poate ca am buletinul expirat iar pasaportul citez: "nu e act de identitate recunoscut pe teritoriul Romaniei"


Daca ai hartia/instiintarea de plata te duci cu ea si dai banii sau trimiti pe oricine (cu CI ca sa fie trecut ca depunator ca poate de aia nu te baga in seama cu nu ai identitate si nu poti fi trecut acolo ) ... sau platesti prin banca ,card , mandate postal si cate instrumente de plata sunt disponibile la cei carora trebuie sa le dai taxe/impozite . Pe hartie sunt toate datele de identificare , dar daca nu o ai atunci nu au cum sa identifice ce vrei sa platesti sau nu vor Posted Image  .

Am platit pentru impozit casa , impozit auto ,amenda  pentru altii  fara CI al titularului hartiei ci doar cu hartia in sine ... Mai exista posibilitatea de a fi o institutie mai altfel fata de alea de unde am platit eu ...

#16
bubuloi

bubuloi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.09.2011

View Postsuperm, on 01 iunie 2015 - 18:39, said:



Daca ai hartia/instiintarea de plata te duci cu ea si dai banii sau trimiti pe oricine (cu CI ca sa fie trecut ca depunator ca poate de aia nu te baga in seama cu nu ai identitate si nu poti fi trecut acolo ) ... sau platesti prin banca ,card , mandate postal si cate instrumente de plata sunt disponibile la cei carora trebuie sa le dai taxe/impozite . Pe hartie sunt toate datele de identificare , dar daca nu o ai atunci nu au cum sa identifice ce vrei sa platesti sau nu vor Posted Image  .

Am platit pentru impozit casa , impozit auto ,amenda  pentru altii  fara CI al titularului hartiei ci doar cu hartia in sine ... Mai exista posibilitatea de a fi o institutie mai altfel fata de alea de unde am platit eu ...



Nu am hartia, dar mi-au zis exact cat am de plata pentru masina, deci au identificat exact ce si cum

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postady_77, on 01 iunie 2015 - 16:37, said:


Oriunde in lumea civilizata pasaportul e act de identitate.Romania nefiind in lumea civilizata ....urmarea o stii.E grav daca statul roman nu recunoaste un act emis de el.

Definitia pasportului ti-a dat-o un coleg intr-un post anterior. Si ca sa fim intr-o tara civilizata, un om civilizat (dintr-o tara civilizata, nu ca persoana cu 7 ani de acasa) isi schimba buletinul in timp util. Ca si norme nescrise, pasaportul se foloseste doar in afara granitelor. De crezi ca, daca te opreste politia, iti cere actele, adica si buletinul, nu doar carnetul de conducere si actele necesare masinii, dar asta e alta discutie....

Ca o concluzie, mergi la o sectie de politie sau unde ti-ai facut buletinul, si intr-o saptamana ai noul buletin.

#18
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postbubuloi, on 01 iunie 2015 - 18:52, said:




Nu am hartia, dar mi-au zis exact cat am de plata pentru masina, deci au identificat exact ce si cum


Am mai zis ca pe hartie are datele de identificare , daca nu ai hartia si nici CI nu are cum sa te identifice . Posibil sa greseasca inregistrarea fara datele personale si nici eu nu m-as risca sa incasez de la o persoana fara acte valabile  si/sau fara documentul de plata specific .
Pana acum se rezolva CI noua ...Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate