Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum pot sa aloc mai mult spatiu bazei de date?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011
Salut, firma la care lucrez, foloseste o versiune gratuita de microsoft sql server 2008 sau 2010...
In momentul de fata, baza pe care o folosim, are 2800 mb alocati, (cu toate ca putem folosi 8 sau 10 gb), spatiu ce a ajuns la final. Intrebarea mea e, cum pot sa mai aloc spatiu la acea baza ? Sa o maresc, altfel nu se mai poate lucra in program.. Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
SQL 2008 Express are limita la 4GB. Abia din 2008 R2 s-a trecut la 10GB.

Sigur nu a ajuns la limta dimensiunea pe disk (cu tot cu .ldf) ?
Altfel sa nu fie vreo restrictie aici: http://www.mytechman...h-Settings.html

Edited by neagu_laurentiu, 01 June 2015 - 14:31.


#3
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 neagu_laurentiu, on 01 iunie 2015 - 14:27, said:

SQL 2008 Express are limita la 4GB. Abia din 2008 R2 s-a trecut la 10GB.

Sigur nu a ajuns la limta dimensiunea pe disk (cu tot cu .ldf) ?
Altfel sa nu fie vreo restrictie aici: http://www.mytechman...h-Settings.html
2008 R2 este, acum mi-am amintit.
Spatiu pe disk e destul, peste 15 GB free. Ideea e ca in microsoft sql server, sunt 2 baze de date. Cea efectiva in care se lucreaza, si una de test. Ambele au spatiul definit undeva la 2.8 gb. Curiozitatea mea, neavand prea multe informatii pe partea de administrare, este:
- baza pe care lucram ( cea care are in proprietati 2800 mb spatiu de lucru), poate avea un spatiu alocat ? Sau se foloseste de tot spatiul pe care il ofera programul ?
Daca i se poate pune din start doar 2.8 gb in folosinta, mai tarziu se poate suplimenta ? Cum ?
Multumesc.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Eu intrebam de spatiul ocupat pe disk acel bazei (cele doua fisiere, .mdf si .ldf), nu la cat spatiu are hdd-ul. Marirea se poate face dinamic asa cum e prezentat in acel link pana la dimensiunea de 10GB peste care nu poti trece cu varianta free. Asta daca aplicatia client nu are si ea limitele ei.

Edited by neagu_laurentiu, 01 June 2015 - 15:26.


#5
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

 neagu_laurentiu, on 01 iunie 2015 - 15:24, said:

Eu intrebam de spatiul ocupat pe disk acel bazei (cele doua fisiere, .mdf si .ldf), nu la cat spatiu are hdd-ul. Marirea se poate face dinamic asa cum e prezentat in acel link pana la dimensiunea de 10GB peste care nu poti trece cu varianta free. Asta daca aplicatia client nu are si ea limitele ei.
Ahh, cum ziceam, nu am prea multe informatii in domeniu si le-am incurcat. Nu pot sa spun sigur in momentul asta, maine dimineata voi verifica.
Din ce am observat de-a lungul timpului, baza a inceput cu 2.8 gb si a ramas la acelasi nivel.. nu a crescut automat.. Imi spune doar ca 100,5 mb (3%) au mai ramas liberi si nu pot fi folositi in continuare. ( cred ca, cumva, e pusa o restrictie, cum ai zis tu)
O sa citesc articolul trimis de tine, si voi face demersurile maine dimineata. Multumesc frumos, sper sa mearga.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate